Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink"

Stunning colour change on nails desired? With Juliana Nails Gel Lack Thermo Effect, this is possible. As the temperature changes, the colour on the nails also changes – creating a refined colour play. 

The polish lasts up to 5 weeks without scratching or chipping. After curing under UV or LED light, the nails are ready for use immediately. With the Gel Lack Löser, they can also be quickly removed and a new colour applied. 

Application

  • After preparing the natural nails with a file, cuticle remover, buffer, nail brush, primer, and base coat, the gel polish is applied like a classic nail polish. 
  • Next, the Thermo-Nails must be cured for 120 seconds in the UV tunnel or 60 seconds in the LED tunnel. 
  • For sealing, a thin layer of Gel Lack Finish is used, which must also be cured. 
  • Finally, remove the sweat layer with Gel Cleaner – and done!

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Basic Violet 2; Bis-hema poly(1,4-butanediol)-14/ipdi copolymer; Bis-trimethylbenzoyl phenylphosphine oxide; Ci 15850; CI 60725; Ci 74260; Ci 77491; Ci 77492; Ci 77499; CI 77510; Ci 77891; Hema; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; Methyl stearate
Skip product gallery

You may also like

10
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71161
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Stunning colour change on nails desired? With Juliana Nails Gel Lack Thermo Effect, this is possible. As the temperature changes, the colour on the nails also changes – creating a refined colour play.  The polish lasts up to 5 weeks without scratching or chipping. After curing under UV or LED light, the nails are ready for use immediately. With the Gel Lack Löser, they can also be quickly removed and a new colour applied.  Application After preparing the natural nails with a file, cuticle remover, buffer, nail brush, primer, and base coat, the gel polish is applied like a classic nail polish.  Next, the Thermo-Nails must be cured for 120 seconds in the UV tunnel or 60 seconds in the LED tunnel.  For sealing, a thin layer of Gel Lack Finish is used, which must also be cured.  Finally, remove the sweat layer with Gel Cleaner – and done!

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €6.80
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
24
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71039
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones - Pastel Pink

Juliana Nails Gel Polish in Pink & Pink Shades are delicate to vibrant pink and pink tones. They can be applied on hands and feet, on natural and artificial nails (acrylic or gel), and impress with a spectacular durability of up to 5 weeks.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
10
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Average rating of 0 out of 5 stars

71068
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Green nails? Honestly, it doesn't sound very appealing at first! Green is immediately associated with the Grinch or Kermit. However, when the green colour is styled correctly on the nails, one must admit: it looks stylish! Juliana Nails Gel Polish in green shades, with nuances like Amazon Green, Muddy Water, and Mineral Green, evoke the untouched nature. It is important to choose a not too light or bright green tone for lighter skin tones. Paired with gold jewellery, green gel polish looks particularly striking. Application of Juliana Nails Gel Polish in green shades Unlike conventional nail polish, Juliana Nails Gel Polish in green shades must not be applied directly onto unprepared nails. Before applying the gel polish, natural nails need to be shaped with files and free of cuticles. Additionally, a primer and a gel polish base coat must be applied before the colour. Juliana Nails Gel Polish in green shades is selected and applied to match the complexion. It needs to cure for two minutes in an UV tunnel or one minute in an LED tunnel before sealing with a gel polish finish. The top coat must also be cured in the tunnel. Finally, the sweat layer is wiped off with the Gel Cleaner. What makes Juliana Nails Gel Polish special Lasts up to 5 weeks No scratching, no chipping Subtle natural nail reinforcement Ready for use immediately after drying Fast colour change possible

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €3.00
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
40
Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream

Average rating of 0 out of 5 stars

71289
Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream

Juliana Nails Light Changing Glitter delivers the wow effect. The glitter variants consist of an iridescent mix of fine glitter, hexagons, and sequins, which change their undertone depending on sunlight exposure. The Light Changing Glitter enhances every look – from holo to chameleon style, every design gets its sparkling glam-up! Juliana Nails Light Changing Glitter: Glitter Mix for Unique Nail Design Variety of design possibilities: create sparkling accents or full cover Shimmers in purple, pink, blue, and gold The colours retain their intensity Juliana Nails Light Changing Glitter Application The glitter is easily applied as the final step on the first layer of the sealing gel and is suitable for all types of enhancements and natural nails. 1. Sprinkling: Gel Polish & Gel Proceed as usual up to the sealing layer Apply a thin layer of sealing gel Sprinkle glitter onto the still moist gel layer and cure (curing time varies depending on the product) or dab with a brush Remove excess glitter particles with a nail brush or brush Apply the sealing gel of choice and cure again Remove any residual sweat layer with Gel Cleaner if necessary 2. Dipping: Gel Polish and Polish Proceed as usual up to the sealing layer Apply a thin layer of sealing gel Dip finger at an angle into the glitter, lightly tap off excess, then cure Remove excess glitter particles with a nail brush or brush Apply the sealing gel of choice and cure again Remove any residual sweat layer with Gel Cleaner if necessary Acrylic Prepare the nail as usual Dip acrylic brush into liquid, remove excess Pick up the desired acrylic powder (softer than usual) Cautiously dip acrylic balls into glitter Model the nail as usual, let dry, and shape as desired Seal the acrylic enhancement as usual 3. Mixing: Gel Polish & Gel Proceed as usual up to the colour or sealing layer Mix glitter with gel or sealing gel Apply with a gel brush and cure (curing time varies depending on the product) Acrylic Prepare the nail as usual Mix glitter with the chosen acrylic powder Dip acrylic brush into acrylic liquid and remove excess Model the nail as usual, let dry, and file into the desired shape Seal the acrylic enhancement as usual

Content: 5 g (€60.00 / 100 g)

Sale price: €3.00 Regular price: €4.99
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86362
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
17
Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady

Average rating of 0 out of 5 stars

71203
Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady

The Juliana Nails Gel Polish Reds are stylish and expressive, suitable for use anywhere: on hands and feet, gel or acrylic enhancements, or natural nails. They are a beautiful alternative to traditional nail polish and offer particularly long-lasting results. Apply, cure - done. The gel polish is self-leveling and therefore very easy to apply after the base coat. Enjoy up to 5 weeks of beautiful nails without chipping or scratching! Full colour power in the shortest time with extra long durability Once applied, the polish is immediately dry after drying with UV or LED light. The reds last up to 5 weeks like all gel polishes. It also has a positive effect on the natural nail. It ensures strong and stable natural nails. The finish can be chosen individually from matte to high gloss. Expressive, seductive nails in red From pale red to vibrant red with berry shimmer to eye-catching Ferrari red and bright light red, no red shade is missing for lovers of expressive colour on the nails. Dark, very elegant cherry-red shades are also included. Thanks to the Gel Polish Remover, a quick colour change is possible despite high durability. This allows the polish to be easily removed.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
24
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

71055
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones - Soft Blue

With Juliana Nails Gel Polish Blue Tones, the sky and the sea are conjured onto the nails. Light blue is perfect for summer and feels refreshing, while dark blue brings calm and elegance to the look. In any case, blue nail polish remains trendy. Juliana Nails Gel Polish Blue Tones last an incredible 5 weeks on the nails. Scratching or chipping is completely impossible during this time. The finish can be customized with Juliana Nails Gel Polish to be matte or glossy. The polish is also self-leveling and thus very easy to apply. Application of Juliana Nails Gel Polish Blue Tones Before applying the desired blue shade from Juliana Nails, some time is needed to prepare the natural nails. They are washed, disinfected, free of loose cuticles, and filed. Then, primer and Gel Polish Base are applied as a foundation on the natural nails. After the blue gel polish is applied and cured, the nails are sealed with a Gel Polish Finish.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €6.50
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
50
Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady

Average rating of 0 out of 5 stars

71475
Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady

The Juliana Nails Gel Polish Reds are stylish and expressive, suitable for use anywhere: on hands and feet, gel or acrylic enhancements, or natural nails. They are a beautiful alternative to traditional nail polish and offer particularly long-lasting results. Apply, cure - done. The gel polish is self-leveling and therefore very easy to apply after the base coat. Enjoy up to 5 weeks of beautiful nails without chipping or scratching! Full colour power in the shortest time with extra long durability Once applied, the polish is immediately dry after drying with UV or LED light. The reds last up to 5 weeks like all gel polishes. It also has a positive effect on the natural nail. It ensures strong and stable natural nails. The finish can be chosen individually from matte to high gloss. Expressive, seductive nails in red From pale red to vibrant red with berry shimmer to eye-catching Ferrari red and bright light red, no red shade is missing for lovers of expressive colour on the nails. Dark, very elegant cherry-red shades are also included. Thanks to the Gel Polish Remover, a quick colour change is possible despite high durability. This allows the polish to be easily removed.

Content: 6 ml (€83.17 / 100 ml)

Sale price: €4.99 Regular price: €9.99
Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture

Average rating of 0 out of 5 stars

71246
Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture

With the Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture, the gel polish manicure is effortlessly and gently removed while simultaneously caring for natural nails. Nails are quickly ready for a stunning new gel polish manicure. Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture can be used flexibly with Remover Wraps or Clips. It can be followed immediately by the next application. Moisturising Effect of Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture is a rich treatment for nails and cuticles. Enriched with peach, almond oil, and castor oil, it moisturises, soothes, and protects, leaving no oily film on the natural nail. The Gel Polish Remover provides a gentle, professional, and well-groomed result!

Content: 100 ml (€5.55 / 100 ml)

Regular price: €5.55
16
Comair Replacement Bands Silicone Flat 50-pack Bag

Average rating of 0 out of 5 stars

20526
Comair Replacement Bands Silicone Flat 50-pack Bag

Heat-resistant replacement bands made of silicone for Coldwell curlers: Short: 7.3 cm Long: 8.3 cm

Content: 50 STK (€6.95 / 50 STK)

Sale price: €6.95 Regular price: €8.30
41
Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash

Average rating of 5 out of 5 stars

99194
Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash

Fast. Precise. Expressive – this is Wella Color Xpress. Wella Color Xpress is the perfect solution for those who do not want to lose time – yet expect the highest colour quality. Achieve true-to-tone, brilliant results in just 10 minutes of processing time without heat, thanks to innovative technologies and smart application. Advantages at a glance: Express service: Permanent hair colour with only 10 minutes processing time – entirely without additional heat. 11 perfectly coordinated shades: ideal for quick services with professional standards. ControlX & Metal Purifier Technology: Ensure even, colour-accurate results and protect the hair structure. Easy application: The thin-viscous consistency allows for quick, effortless application – perfect when time is limited. Up to 100% grey coverage: Even stubborn hair is reliably covered. Natural root concealing: Perfect for the Express Roots Service. Express Lift: Gentle lightening by 1–2 levels for a harmonious colour balance from roots to tips. Application & mixing: For optimal results, mix with Welloxon Perfect developer: 6%: For grey coverage and up to 1 level of lightening 9%: For up to 2 levels of lightening Ideal for: Quick colour services in the salon Clients with limited time Natural colour refresh and root treatments Express services with professional impact With Wella Color Xpress, hair colour becomes an express experience – efficient, reliable, and stunningly beautiful

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €20.16
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones

Average rating of 0 out of 5 stars

86321
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique™ Permanent Burgundy Shades offer violet, intense colour results thanks to the C5 molecule with noble burgundy reflections. Anyone seeking a refined violet hair colour will find it here. The hair colour balances intense coverage, transparency, and shine for a multidimensional colour from root to tip. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Shades: colour that cares and protects From the first application: 2x more care, shine, and colour brilliance Improved hair quality with each colouring The colour contains the KER-HA Complex, which works with Hyaluronic Acid, Phyto-Keratin, and an antioxidant-acting Molecule. Hyaluronic acid deposits moisture in the hair, while Phyto-Keratin protects, regenerates, cares for, and supports the hair structure by improving protein bonds inside the hair. Finally, a shine sealant envelops each hair for a long-lasting glossy effect. Application with Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique developer according to the instructions for use.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.