Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture "

With the Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture, the gel polish manicure is effortlessly and gently removed while simultaneously caring for natural nails. Nails are quickly ready for a stunning new gel polish manicure.

Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture can be used flexibly with Remover Wraps or Clips. It can be followed immediately by the next application.

Moisturising Effect of Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture

Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture is a rich treatment for nails and cuticles. Enriched with peach, almond oil, and castor oil, it moisturises, soothes, and protects, leaving no oily film on the natural nail. The Gel Polish Remover provides a gentle, professional, and well-groomed result!

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Tools & Accessories
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Acetone; Ethyl acetate; Limonene; Linalool; Fragrance; Prunus amygdalus dulcis oil; Prunus persica kernel oil; Ricinus Communis Seed Oil
Skip product gallery

You may also like

24
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71039
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones - Pastel Pink

Juliana Nails Gel Polish in Pink & Pink Shades are delicate to vibrant pink and pink tones. They can be applied on hands and feet, on natural and artificial nails (acrylic or gel), and impress with a spectacular durability of up to 5 weeks.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
35
Juliana Nails Gel Polish Remover

Average rating of 0 out of 5 stars

71242
Juliana Nails Gel Polish Remover

Want to change the colour on your nails? No problem! Juliana Nails Gel Lacquer Remover effortlessly removes gel lacquer manicures. It softens the gel lacquer in no time, leaving nails ready for a new, seductive manicure. Juliana Nails Gel Lacquer Remover is versatile and can be used with Remover Wraps or Remover Clips. Application of Juliana Nails Gel Lacquer Remover Removing Gel Lacquer with Remover Clips Loosen the seal of the gel lacquer enhancement with an abrasive file (grain 180). Remove any dust residues from the enhancement. Apply a small amount of Gel Lacquer Remover onto a cotton pad. Place the cotton pad precisely on the nail and secure with a clip. Allow the Gel Lacquer Remover to work for 10-15 minutes. Remove the Remover Clip and the cotton pad. Gently push the softened gel lacquer off the nail using the Remover Tool. Removing Gel Lacquer with Remover Wraps Remove the seal of the gel lacquer enhancement with an abrasive file (grain 180). Remove any dust residues from the enhancement. Apply a small amount of Gel Lacquer Remover onto the cotton pad attached to the aluminium foil. Place the soaked pad precisely on the nail. Wrap the aluminium foil tightly around the finger. Allow the Gel Lacquer Remover to work for 10-15 minutes. Remove the foil. Gently push the softened gel lacquer off the nail with the Remover Tool.

Content: 100 ml (€3.90 / 100 ml)

Sale price: €3.90 Regular price: €5.99
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Average rating of 5 out of 5 stars

86423
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne is a permanent hair colour that sets the standards for vibrant, natural hair shades. Featuring formulations that incorporate high-end technology and deliver the effect of a hair mask, it offers a perfect colour palette for professional results that are intense, colour-true, and sophisticated. With twice the care, shine, and colour brilliance, our hair colour revolutionises the colouring experience. Each application improves hair quality and meets the highest standards. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne Vivid and sophisticated natural hair colouring results Formulations with high-end technology and ultimate performance Up to 100% grey coverage Ultimate colour and care complex strengthens, seals, and protects the hair Dermatologically tested and gentle on the scalp Innovative Technology: KER-HA COMPLEX™ The colour and care complex, KER-HA COMPLEX™, utilises innovative technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within. This guarantees precise colour deposition for a visibly sensational, colour-true, and long-lasting result. Ingredients of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne. Moisturising hyaluronic acid Phyto-keratin supports the protection, repair, and strengthening of the hair fibre Antioxidant-active molecule for controlled hair colour reaction Gloss sealing

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
10
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Average rating of 0 out of 5 stars

71068
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Green nails? Honestly, it doesn't sound very appealing at first! Green is immediately associated with the Grinch or Kermit. However, when the green colour is styled correctly on the nails, one must admit: it looks stylish! Juliana Nails Gel Polish in green shades, with nuances like Amazon Green, Muddy Water, and Mineral Green, evoke the untouched nature. It is important to choose a not too light or bright green tone for lighter skin tones. Paired with gold jewellery, green gel polish looks particularly striking. Application of Juliana Nails Gel Polish in green shades Unlike conventional nail polish, Juliana Nails Gel Polish in green shades must not be applied directly onto unprepared nails. Before applying the gel polish, natural nails need to be shaped with files and free of cuticles. Additionally, a primer and a gel polish base coat must be applied before the colour. Juliana Nails Gel Polish in green shades is selected and applied to match the complexion. It needs to cure for two minutes in an UV tunnel or one minute in an LED tunnel before sealing with a gel polish finish. The top coat must also be cured in the tunnel. Finally, the sweat layer is wiped off with the Gel Cleaner. What makes Juliana Nails Gel Polish special Lasts up to 5 weeks No scratching, no chipping Subtle natural nail reinforcement Ready for use immediately after drying Fast colour change possible

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €3.00
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
33
Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black

Average rating of 5 out of 5 stars

71005
Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black

The Juliana Nails Profi File straight 100/180 is perfect for shortening and shaping gel polish, gel or acrylic enhancements, but also for natural nails. The nail file has a fine and a coarse side with grit 100/180. All Juliana Nails files are quality products with excellent durability.

Sale price: €1.00 Regular price: €1.49
72
Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear

Average rating of 0 out of 5 stars

71322
Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear

The Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear is a true all-rounder. The gel can be used as a base coat, builder, and top coat. It has a transparent finish. Thanks to its medium consistency, it is very easy to work with. It is self-leveling, therefore requiring less filing work. Diamond Allround Gel Clear adheres particularly well. Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear: A gel for everything It's in your hands. The 3-in-1 gel can be used for natural nail reinforcement and extension with tips or modelling forms.

Content: 200 g (€9.70 / 100 g)

Sale price: €19.40 Regular price: €69.99
10
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71159
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Stunning colour change on nails desired? With Juliana Nails Gel Lack Thermo Effect, this is possible. As the temperature changes, the colour on the nails also changes – creating a refined colour play.  The polish lasts up to 5 weeks without scratching or chipping. After curing under UV or LED light, the nails are ready for use immediately. With the Gel Lack Löser, they can also be quickly removed and a new colour applied.  Application After preparing the natural nails with a file, cuticle remover, buffer, nail brush, primer, and base coat, the gel polish is applied like a classic nail polish.  Next, the Thermo-Nails must be cured for 120 seconds in the UV tunnel or 60 seconds in the LED tunnel.  For sealing, a thin layer of Gel Lack Finish is used, which must also be cured.  Finally, remove the sweat layer with Gel Cleaner – and done!

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €6.80
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86362
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
13
Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose

Average rating of 0 out of 5 stars

71324
Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose

The Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose is a true all-rounder. The gel can be used as a primer, builder, and top coat. Its medium consistency allows for easy application and self-leveling. Additionally, it exhibits excellent adhesion properties and generates minimal heat. The 3-in-1 gel can also be used for natural nail reinforcement and extension with tips or the modelling form.

Content: 50 g (€40.00 / 100 g)

Sale price: €20.00 Regular price: €22.99
5
Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Repair

Average rating of 0 out of 5 stars

71248
Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Repair

Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Repair allows colour change and intensive care simultaneously. The gel polish is gently and thoroughly removed from the natural nail. At the same time, the nail and cuticle are richly nourished. Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Repair is versatile with Remover Wraps or Remover Clips. In any case, it achieves a gentle, professional, and deeply cared-for result! Regenerating care of Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Repair The gel polish remover has a calming, strengthening, and nourishing effect. Natural oils such as avocado oil, grape seed oil, and olive oil nourish and regenerate stressed natural nails. A delicate shine is left on the natural nail. The ultimate care effect is achieved when waiting a few hours before starting a new gel polish application. This allows the oils enough time to absorb properly.  

Content: 100 ml (€5.30 / 100 ml)

Sale price: €5.30 Regular price: €5.55
24
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

71055
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones - Soft Blue

With Juliana Nails Gel Polish Blue Tones, the sky and the sea are conjured onto the nails. Light blue is perfect for summer and feels refreshing, while dark blue brings calm and elegance to the look. In any case, blue nail polish remains trendy. Juliana Nails Gel Polish Blue Tones last an incredible 5 weeks on the nails. Scratching or chipping is completely impossible during this time. The finish can be customized with Juliana Nails Gel Polish to be matte or glossy. The polish is also self-leveling and thus very easy to apply. Application of Juliana Nails Gel Polish Blue Tones Before applying the desired blue shade from Juliana Nails, some time is needed to prepare the natural nails. They are washed, disinfected, free of loose cuticles, and filed. Then, primer and Gel Polish Base are applied as a foundation on the natural nails. After the blue gel polish is applied and cured, the nails are sealed with a Gel Polish Finish.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €6.50
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86396
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique™ Permanent Hair Colour Copper Tones offers copper, vibrant, elegant, and rich professional hair colour. Featuring a variety of pigmentations, including C5. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Tones: Impressive Colour and Healthy Hair The KER-HA Complex technology is a colour and care complex that strengthens, seals, and protects the hair structure. For sensational colour and healthy hair, it contains: Hyaluronic acid for increased moisture Phyto-keratin for protection, repair, and strengthening of the hair fibre through improved protein binding within the hair Antioxidant molecule that controls the speed at which the colour develops Gloss sealing for long-lasting shine that brilliantly reflects light. Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Cream Developer following the instructions.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.