Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish Blue Tones - Soft Blue

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish Blue Tones - Soft Blue"

With Juliana Nails Gel Polish Blue Tones, the sky and the sea are conjured onto the nails. Light blue is perfect for summer and feels refreshing, while dark blue brings calm and elegance to the look. In any case, blue nail polish remains trendy. Juliana Nails Gel Polish Blue Tones last an incredible 5 weeks on the nails. Scratching or chipping is completely impossible during this time. The finish can be customized with Juliana Nails Gel Polish to be matte or glossy. The polish is also self-leveling and thus very easy to apply.

Application of Juliana Nails Gel Polish Blue Tones

Before applying the desired blue shade from Juliana Nails, some time is needed to prepare the natural nails. They are washed, disinfected, free of loose cuticles, and filed. Then, primer and Gel Polish Base are applied as a foundation on the natural nails. After the blue gel polish is applied and cured, the nails are sealed with a Gel Polish Finish.

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Butyl acetate; CI 60725; Di-hema trimethylhexyl dicarbamate; Ethyl acetate; Formaldehyde/melamine/tosylamide copolymer; Hema; Hydroquinone; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; Hydroxypropyl Methacrylate; Isopropyl Alcohol; P-hydroxyanisole; Peg-9 dimethacrylate; Titanium dioxide; Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide
Skip product gallery

You may also like

17
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

71394
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones - Soft Blue

With Juliana Nails Gel Polish Blue Tones, the sky and the sea are conjured onto the nails. Light blue is perfect for summer and feels refreshing, while dark blue brings calm and elegance to the look. In any case, blue nail polish remains trendy. Juliana Nails Gel Polish Blue Tones last an incredible 5 weeks on the nails. Scratching or chipping is completely impossible during this time. The finish can be customized with Juliana Nails Gel Polish to be matte or glossy. The polish is also self-leveling and thus very easy to apply. Application of Juliana Nails Gel Polish Blue Tones Before applying the desired blue shade from Juliana Nails, some time is needed to prepare the natural nails. They are washed, disinfected, free of loose cuticles, and filed. Then, primer and Gel Polish Base are applied as a foundation on the natural nails. After the blue gel polish is applied and cured, the nails are sealed with a Gel Polish Finish.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €6.50
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
24
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Average rating of 0 out of 5 stars

71034
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades are elegant, modern tones with a beautiful finish. From delicate to full coverage, the shades offer an incredible variety of colours – tailored to individual preferences.  Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades provide full colour payoff from the convenient brush bottle. Simply apply over the Base Gel, cure with UV or LED devices, and the nails are ready for action again. No scratching, no chipping – up to 5 weeks! The gel polish is self-levelling and very easy to apply. The finish is customizable: from matte to high gloss, everything the nail care enthusiast desires is available. Strengthened, resilient nails The graceful Nude & Brown shades of the gel polish are the perfect alternative to classic nail polish. They can be applied on hands and feet, on gel or acrylic enhancements, and natural nails. The gel polish provides reinforcement for the natural nail. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades: Trend colours with WOW effect Seductive nude and brown shades give the nail that certain something. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades range from brown-violet through classic beige to nude with a touch of old rose or purple. A feast for the eyes on hands and feet!

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
24
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71039
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones - Pastel Pink

Juliana Nails Gel Polish in Pink & Pink Shades are delicate to vibrant pink and pink tones. They can be applied on hands and feet, on natural and artificial nails (acrylic or gel), and impress with a spectacular durability of up to 5 weeks.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
33
Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black

Average rating of 5 out of 5 stars

71005
Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black

The Juliana Nails Profi File straight 100/180 is perfect for shortening and shaping gel polish, gel or acrylic enhancements, but also for natural nails. The nail file has a fine and a coarse side with grit 100/180. All Juliana Nails files are quality products with excellent durability.

Sale price: €1.00 Regular price: €1.49
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86409
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades offer a palette of intense, pure, and metallic hair colours for creating individual colour results. The shades are mixable with all other Revlonissimo Colorsmetique™ shades - for a unique colour, perfectly tailored to each individual. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades: Wide Range of Shades Revlonissimo Colorsmetique deliver vibrant and demanding colour with long-lasting durability and radiant shine. The permanent shades range from dark aubergine to silver, violet, red, and green. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades: Healthy Hair Structure The formula, featuring high-end technology and brilliant performance, contains an innovative colour and care complex (KER-HA-Complex) that strengthens, nourishes, seals, and protects the hair from within: Hyaluronic acid provides moisture to the hair fibre Phyto-keratin protects the hair fibre and enhances protein bonding within the cortex An antioxidant-active molecule controls the reaction speed of the hair colour – for longer-lasting colour The shine sealant ensures long-lasting mirror gloss Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Creme Developer according to the instructions. The colour respects the scalp and is dermatologically tested.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Variants from €9.40
Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86396
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique™ Permanent Hair Colour Copper Tones offers copper, vibrant, elegant, and rich professional hair colour. Featuring a variety of pigmentations, including C5. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Tones: Impressive Colour and Healthy Hair The KER-HA Complex technology is a colour and care complex that strengthens, seals, and protects the hair structure. For sensational colour and healthy hair, it contains: Hyaluronic acid for increased moisture Phyto-keratin for protection, repair, and strengthening of the hair fibre through improved protein binding within the hair Antioxidant molecule that controls the speed at which the colour develops Gloss sealing for long-lasting shine that brilliantly reflects light. Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Cream Developer following the instructions.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
28
Alessandro Nail Polish Story of Jungle

Average rating of 0 out of 5 stars

63393
Alessandro Nail Polish Story of Jungle

Alessandro Nail Polish Story of Jungle is a adventure-loving nail polish collection that takes you into the jungle. The 5 nail polish shades represent colourful flowers and a variety of animals. The vegan formulation of the nail polish provides high coverage and a brilliant shine on artificial and natural nails.  The 5 colours of Alessandro Nail Polish Story of Jungle Pink Hibiscous is a vibrant shade reminiscent of the beauty of jungle flowers. Flamingo Move is an elegant, dark pink tone for summer. Stay Brave is a delicate lilac nail polish. Tempting Snake is a beautiful green nail polish. Banana Drama is a radiant yellow suitable for the warm season.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
11
STMNT Grooming Goods All In One Cleanser STMNT Grooming Goods All In One Cleanser

Average rating of 0 out of 5 stars

67019
STMNT Grooming Goods All In One Cleanser

STMNT Grooming Goods All-In-One Cleanser is designed for daily cleansing of the entire body. The gentle cleanser ensures clean hair, beard, body, face, and hands. The formulation with activated charcoal and menthol is free from sulfate surfactants and silicone oils. The refreshing scent note with citrus fruits and lavender with tonka bean invigorates hair and skin. The premium fragrance provides a fresh feeling – all day long. Application of STMNT Grooming Goods All-In-One Cleanser Lather onto hair or body and work in. Rinse thoroughly with water.

Content: 80 ml (€10.87 / 100 ml)

Sale price: €8.70 Regular price: €9.80
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones

Average rating of 0 out of 5 stars

86321
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique™ Permanent Burgundy Shades offer violet, intense colour results thanks to the C5 molecule with noble burgundy reflections. Anyone seeking a refined violet hair colour will find it here. The hair colour balances intense coverage, transparency, and shine for a multidimensional colour from root to tip. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Shades: colour that cares and protects From the first application: 2x more care, shine, and colour brilliance Improved hair quality with each colouring The colour contains the KER-HA Complex, which works with Hyaluronic Acid, Phyto-Keratin, and an antioxidant-acting Molecule. Hyaluronic acid deposits moisture in the hair, while Phyto-Keratin protects, regenerates, cares for, and supports the hair structure by improving protein bonds inside the hair. Finally, a shine sealant envelops each hair for a long-lasting glossy effect. Application with Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique developer according to the instructions for use.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
30
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Silicone Head

Average rating of 0 out of 5 stars

69181
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Silicone Head

Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Silicone Head is available in three variants for personalised facial care depending on skin type and desired cleansing. Normal Silicone Head: suitable for most skin types Gentle Silicone Head: cleans thoroughly but gently, ideal for sensitive and easily irritated skin Hard Silicone Head: cleans more intensively, best suited for oily and resilient skin The silicone is easier to clean under running water and is hygienic compared to traditional brush heads. The silicone head ensures effective application of skincare products as the skin becomes more receptive to the products. The smart sensors measure the usage of the head and notify via the app when it should be replaced. Compatible only with the Nu Skin LumiSpa iO. Application tips for the Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Silicone Head The Activating Cleanser should be applied directly to the face during use and not onto the silicone head. Thoroughly clean and dry after each use.

Sale price: €54.55 Regular price: €78.10
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Average rating of 5 out of 5 stars

86423
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne is a permanent hair colour that sets the standards for vibrant, natural hair shades. Featuring formulations that incorporate high-end technology and deliver the effect of a hair mask, it offers a perfect colour palette for professional results that are intense, colour-true, and sophisticated. With twice the care, shine, and colour brilliance, our hair colour revolutionises the colouring experience. Each application improves hair quality and meets the highest standards. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne Vivid and sophisticated natural hair colouring results Formulations with high-end technology and ultimate performance Up to 100% grey coverage Ultimate colour and care complex strengthens, seals, and protects the hair Dermatologically tested and gentle on the scalp Innovative Technology: KER-HA COMPLEX™ The colour and care complex, KER-HA COMPLEX™, utilises innovative technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within. This guarantees precise colour deposition for a visibly sensational, colour-true, and long-lasting result. Ingredients of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne. Moisturising hyaluronic acid Phyto-keratin supports the protection, repair, and strengthening of the hair fibre Antioxidant-active molecule for controlled hair colour reaction Gloss sealing

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
29
Alessandro Gelactic Gel Top Coat

Average rating of 3 out of 5 stars

63239
Alessandro Gelactic Gel Top Coat

Alessandro Gelactic Gel Top Coat provides the perfect finish for painted nails. The Wear-Boosting-Technology ensures that nail, colour layer, and top coat adhere well to each other. The textures of the nail polish and top coat are optimally coordinated. Additionally, the top coat provides ultimate shine. With Alessandro Gelactic Gel Top Coat, the nail polish lasts up to 7 days without chipping. No LED/UV lamp is necessary for curing.

Content: 5 ml (€119.00 / 100 ml)

Sale price: €5.95 Regular price: €8.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.