Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Stagecolor Cosmetics

Stagecolor Cosmetics is more than decorative cosmetics – it is a holistic system for the sophisticated, trend-conscious customer. An exclusive beauty concept that puts optimal work and perfect results at the center.

Skip category gallery
Stagecolor Equipment
Stagecolor Equipment
Brushes, bags & cases
Stagecolor Eye Make-Up
Stagecolor Eye Make-Up
Eyeshadow & eyeliner
Stagecolor Lip Make-Up
Stagecolor Lip Make-Up
Lip gloss & lipstick
Stagecolor Teint
Stagecolor Teint
Foundation, concealer & powder
Our customers love
Skip product gallery
Stagecolor Eyeliner Pen - White

Average rating of 0 out of 5 stars

50154
Stagecolor Eyeliner Pen - White

Stagecolor Eyeliner Pen is an eye contour pencil that can also be used for eyebrows and lips. With the Eyeliner Pen, precise contours and lines are possible that do not smudge. The cores are soft and skin-friendly, making them suitable for the sensitive skin at the lash line. Outlining works particularly well here, making the eyes appear more defined and larger. Tips for applying the Stagecolor Eyeliner Pen Apply along the upper and lower lash line for maximum effect. Apply beneath eyeshadow to prevent staining.

Content: 1.14 g (€1,315.79 / 100 g)

Regular price: €15.00
Stagecolor Liquid Lipstick - Wild Berry

Average rating of 0 out of 5 stars

50310
Stagecolor Liquid Lipstick - Wild Berry

Stagecolor Liquid Lipsticks are the eye-catcher at every cocktail bar! The highly pigmented yet ultra-light texture gives the lips a matte and even finish – the perfect companion for any cocktail party, without leaving marks on glasses or during passionate kisses. The vibrant colours are 100% vegan, free from parabens, and offer long-lasting wear that does not dry out the lips. Application of Stagecolor Liquid Lipstick The Lip Primer from Stagecolor provides the perfect base, smoothing out unevenness and lip lines for an even colour experience. Apply the Liquid Lipstick along the outer lip contour and then fill in the rest. Allow it to dry briefly, and voilà: your lips shine in bold colours. Pro tip: For an even more precise look, outline your lips with the Perfect Teint Fluid Concealer or Natural Touch Cream Concealer for sharp edges and a symmetrical result.

Content: 12 g (€233.33 / 100 g)

Regular price: €28.00
Stagecolor Body & Face Make-Up - Medium

Average rating of 5 out of 5 stars

50061
Stagecolor Body & Face Make-Up - Medium

The Stagecolor Body & Face Waterproof Make-up is the quintessential classic – as one of the first Broadway makeup products ever, it combines waterproof coverage with a comfortable skin feel for a flawless finish. Thanks to its lightweight, mattifying texture, the formulation is very easy to apply, resulting in a flawless and even complexion. The nourishing, moisturizing ingredients and vitamins pamper the skin and protect against free radicals. In combination with the Fixing Powder from the same series, this water-resistant make-up product offers a long-lasting effect, making it ideal for special occasions such as weddings or sports. It is also suitable for overpainting tattoos, spider veins, or scars. Available in various shades. Application recommendation for Stagecolor Body & Face Waterproof Make-up Distribute evenly on the face and desired body areas and apply with the foundation brush in circular motions.

Content: 40 ml (€95.00 / 100 ml)

Regular price: €38.00
Stagecolor Classic Lipliner - Creamy Chocolate

Average rating of 5 out of 5 stars

50144
Stagecolor Classic Lipliner - Creamy Chocolate

The Stagecolor Classic Lipliner can be used in various ways – traditionally to outline the lips. It can also fill the entire lip area as a fashionable statement with a lipliner. The comfortable, lightweight texture offers high colour intensity, available in matte or pearl-effect finishes – for radiant brilliance. Perfectly pair Stagecolor Classic Lipliner with a lipstick The lip contour pencil is available in a wide colour range and can be used in combination with both the Classic and the Pure Lasting Color Lipstick for optimal results. Enriched with antioxidants, it moisturises the lips and provides a smooth, well-groomed feel. Pro tip for trendsetters: Stagecolor Classic Lipliner can also be used as an avant-garde substitute for kajal.

Content: 3 g (€516.67 / 100 g)

Regular price: €15.50
Stagecolor Sparkle Powder  - Luna Sea White Stagecolor Sparkle Powder  - Luna Sea White

Average rating of 0 out of 5 stars

50003
Stagecolor Sparkle Powder - Luna Sea White

The Stagecolor Sparkle Powder is a cult product from the brand. Originally launched as an eyeshadow, the powder can also be used on the entire body. It is also ideal as a highlighter on the face and body. At the same time, it can be mixed with hair styling products to create glitter effects in hairstyles. The powder can be easily applied and spread. Its fine consistency is achieved through the specially developed AIR-SPAN process. The amount of powder in the lid is usually sufficient for one application. Stagecolor Sparkle Powder can also be used wet and is very economical.

Content: 2.5 g (€800.00 / 100 g)

Regular price: €20.00
Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define

Average rating of 0 out of 5 stars

50303
Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define

Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define is an innovative eyebrow pencil that enables perfectly drawn and filled eyebrows. With two different tips, it offers versatile application options. The thick side is suitable for filling and has a powdery-creamy consistency. The lower pigmentation allows for a customizable look. It can also be used as an eyeliner or eyeshadow. The pencil contains natural waxes for suppleness and structure. The thin side is for drawing hairs and is smudge-proof. It allows for easy and precise definition with a microblading effect. The pencil is enriched with organic coconut oil for extreme comfort and anti-aging benefits. It has a soft-focus effect due to the addition of vitamin E, gamma-oryzanol, and spherical silica. Colour options of Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define Ashy Blond: Ideal for blonde or grey hair. Medium Brown: Suitable for dark blonde, light to medium brown hair, and redheads. Dark Brown: For dark-haired individuals. Application of Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define Start with the outer third of the brow arch for a perfectly shaped curve. Draw the inner two-thirds and fill in bald spots. Emphasize the lower edge of the eyebrows for a graphic finish. Brush the eyebrows after each step with an eyebrow brush for a flawless look.

Regular price: €15.50
Stagecolor Healthy Skin Balm - Yellow Beige

Average rating of 0 out of 5 stars

50257
Stagecolor Healthy Skin Balm - Yellow Beige

Stagecolor Healthy Skin Balm smooths the skin with its excellent coverage, making it appear even, smooth, and well-groomed, while also protecting against environmental stressors, daily UV exposure, and moisture. It is suitable for all skin types. It can also be effectively used as a concealer for the eye area. Application of Stagecolor Healthy Skin Balm Stagecolor Healthy Skin Balm can be applied directly to the face with fingers or a make-up brush, similar to a cream. Finally, a powder should be applied for a velvety matte finish.

Content: 30 ml (€136.67 / 100 ml)

Regular price: €41.00
Stagecolor Mousse Foundation Pale Beige - Pale Beige

Average rating of 0 out of 5 stars

50247
Stagecolor Mousse Foundation Pale Beige - Pale Beige

Stagecolor Mouse Foundation is a lightweight and gently melting make-up foundation. It’s hardly noticeable, yet 100% reliable. Mousse Foundation from Stagecolor Cosmetics has a very fine texture which leaves a very soft finish. It is a mixture of a gel, a powder and a cream. Although it has a foundation, it’s as fresh as clear water and spreads like an emulsion. It creates and evens, smooth and velvety complexion. It is matt, modern and marvellous! Layering: with an egg-sponge tap from the middle of the face moving outwards, repeat this process. This is how the foundation covers redness, impurities and eye bags. Blending foundation: Use a dry sponge with a circular sweep of the application tool on forehead and neck. Remove spare foundation. Finish: When skin is oily, additional powder may be applied.

Content: 30 ml (€110.00 / 100 ml)

Regular price: €33.00
Stagecolor Brow Styling Gel - Golden Blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

50007
Stagecolor Brow Styling Gel - Golden Blonde

The Stagecolor Brow Styling Gel is a fixing, coloured eyebrow gel that allows for a natural and long-lasting look through thickening and defining the eyebrows. Fine fibres give the brows strength and volume. The brush shapes and styles the delicate hairs. Shine and colour remain intact throughout the day. Stagecolor Brow Styling Gel is also popular among men. Application of Stagecolor Brow Styling Gel Apply Stagecolor Brow Styling Gel with short strokes in the direction of hair growth.

Content: 5 ml (€660.00 / 100 ml)

Regular price: €33.00
Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick - Intense Orange

Average rating of 4.5 out of 5 stars

50167
Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick - Intense Orange

The Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick is a lip care product that combines an innovative texture with incredible colour brilliance. Thanks to the moisturising HILURLIP technology, the lips appear fuller. The long-lasting nourishing formula provides a pleasant and velvety sensation throughout the day. The fragrance-free lipstick is highly pigmented with very expressive, beautiful colours. Application recommendation for Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick To enhance the longevity of the lipstick, a liner stick should be used. The lipstick should be applied directly to the lips to ensure the colour lasts as long as possible. After application, press the lips onto a cosmetic tissue. The lipstick can be used with or without a contour pencil. Professional tip for Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick Mix the shade Basic Nude with a vibrant red tone – this creates a very beautiful, subtle lip colour.

Content: 4 g (€737.50 / 100 g)

Regular price: €29.50

Stagecolor Cosmetics: In the Beginning Was Broadway

Stagecolor was founded in the 1970s in New York City, although it was still called “Stagelight” at the time. It was developed for top-class makeup artists and quickly became a insider tip within the theatre scene. Beauty institutes in New York soon discovered the brand as well, using it to win over even their most critical clients with perfect results. In the 1980s, the brand received its current name “Stagecolor.” Originally developed in New York, the brand has now established itself worldwide as a successful professional brand and is always at the cutting edge.

Stagecolor – Professional Make-Up at the Cutting Edge

The professional decorative cosmetics offer all the quality features you would expect for perfect make-up: radiance, long-lasting wear, excellent sensory properties, and skin compatibility. Here are our 5 favourite products from Stagecolor Cosmetics:

1. Stagecolor Eyeshadow

Various Stagecolor eyeshadows create a breathtaking eye look. Whether you want to accentuate your eyes with natural nude tones or prefer dramatic smokey eyes — with the wide range of Stagecolor eyeshadow colours, you’re sure to achieve your own individual look.

2. Stagecolor Lip Gloss

The lip glosses from Stagecolor guarantee long-lasting wear and beautiful shine. The shimmering particles make the lips appear fuller. Choose from various shades perfectly matched to your individual style.

3. Stagecolor Lipstick

Stagecolor lipsticks are available in almost all popular colours — from rose to fuchsia to red — suitable for all skin types and seasons. While narrow lips can be visually enhanced with a shiny Stagecolor lipstick, fuller lips are best complemented by a matte-effect lipstick. With the Stagecolor lipliner, you can create perfectly precise contours.

4. Stagecolor Powder

One of the first products from Stagecolor Cosmetics was the sparkling Sparkle Powder. Today, it is especially the mattifying finishing powders that complete any make-up look and add the perfect final touch.

5. Stagecolor Foundation

An even complexion is a sign of natural beauty. Those who struggle with blemishes often rely on a reliable foundation that makes the complexion appear flawless. Stagecolor offers a choice of stick, mousse, or liquid foundation.

The Company Behind the Stagecolor Brand

Today, Stagecolor is part of the renowned Swiss company Jean-Pierre Rosselet Cosmetics, which took over the further development and distribution of the now international make-up brand in the 1980s. Company founder and CEO Jean-Pierre Rosselet is committed to promoting the cosmetics industry and continuously discovering new trends and products.

Stagecolor Cosmetics Review: What Our Customers Say

Reading customer opinions and reviews quickly shows that Stagecolor Cosmetics offers professional cosmetic products that help create long-lasting and irresistible make-up looks.

Frequently Asked Questions

What does Stagecolor Cosmetics stand for?

Stagecolor stands for a holistic beauty concept for sophisticated make-up artists. The range includes decorative cosmetics of the highest standard.

When and where was Stagecolor founded?

Stagecolor was founded in the 1970s in New York City under the name "Stagelight."

Do Stagecolor products contain parabens?

All make-up from Stagecolor is hypoallergenic and free from parabens.