Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 3 out of 5 stars

1 Review

Stagecolor Classic Lipstick - Flirty Pink

Description

Product information "Stagecolor Classic Lipstick - Flirty Pink"

The Stagecolor Classic Lipstick impresses with its creamy, lightweight texture and intense shine. The light reflection makes the lips appear more voluminous and well-groomed. The texture is highly moisturizing thanks to jojoba oil and vitamin E, and it is very comfortable to wear. The product is paraben-free and contains no BHT (synthetic antioxidant).

Application Tips for Stagecolor Classic Lipstick

The lipstick can be used with or without lip liner, depending on the desired effect.

If the lips are first outlined and filled in with a classic lip liner, an elegant look is achieved when combined with the Stagecolor Classic Lipstick.

For nourishing care and a "hello-wake-up" effect, the Stagecolor Classic Lipstick is applied directly to the lips, focusing on the lip centre. The enhanced shine in this area makes the lips appear instantly more voluminous.

Properties

Brand: Stagecolor Cosmetics
Colour: Beere, Brown, Korall, Nude, Pink, Red, Rose
Finish: Gloss effect
Product line: Stagecolor Lip Make-Up
Speciality: paraben-free
Texture: cream

Manufacturer

Stagecolor Cosmetics

Jean-Pierre Rosselet Cosmetics AG
Hochbordstrasse 9
8600 Dübendorf
Switzerland

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 3 out of 5 stars


0%

0%

100%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

13 August 2026 09:19

Review with rating of 3 out of 5 stars

wenig auftragen

weniger auftragen mehr in der Mitte dann verschmieren hat dann mehr Wirkung als ganz auftragen. Lippen wirken dadurch voller. hält ewig

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Anise Alcohol; Aroma; Benzyl Alcohol; BHT; Ci 15850; Ci 15850; Ci 42090; Ci 45410; Ci 77491; Ci 77492; Ci 77499; Ci 77891; Diisostearyl malate; Glyceryl behenate/eicosadioate; Isononyl Isononanoate; Jojoba esters; Pentaerythrityl tetra-di-t-butyl hydroxyhydrocinnamate; Pentaerythrityl tetraisostearate; Polyethylene; Polyglyceryl-2 triisostearate; Ricinus Communis Seed Oil; Synthetic Beeswax; Synthetic Fluorphlogopite; Talc; Tin Oxide; Tocopheryl Acetate; Tricaprylin; Triethylhexanoin; Trimethylolpropane triisostearate; Vp/eicosene copolymer; Vp/hexadecene copolymer
Skip product gallery

You may also like

Stagecolor Classic Lipstick - Flirty Pink

Average rating of 3 out of 5 stars

50049
Stagecolor Classic Lipstick - Flirty Pink

The Stagecolor Classic Lipstick impresses with its creamy, lightweight texture and intense shine. The light reflection makes the lips appear more voluminous and well-groomed. The texture is highly moisturizing thanks to jojoba oil and vitamin E, and it is very comfortable to wear. The product is paraben-free and contains no BHT (synthetic antioxidant). Application Tips for Stagecolor Classic Lipstick The lipstick can be used with or without lip liner, depending on the desired effect. If the lips are first outlined and filled in with a classic lip liner, an elegant look is achieved when combined with the Stagecolor Classic Lipstick. For nourishing care and a "hello-wake-up" effect, the Stagecolor Classic Lipstick is applied directly to the lips, focusing on the lip centre. The enhanced shine in this area makes the lips appear instantly more voluminous.

Content: 4 g (€737.50 / 100 g)

Regular price: €29.50
Stagecolor Brow Styling Gel - Golden Blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

50007
Stagecolor Brow Styling Gel - Golden Blonde

The Stagecolor Brow Styling Gel is a fixing, coloured eyebrow gel that allows for a natural and long-lasting look through thickening and defining the eyebrows. Fine fibres give the brows strength and volume. The brush shapes and styles the delicate hairs. Shine and colour remain intact throughout the day. Stagecolor Brow Styling Gel is also popular among men. Application of Stagecolor Brow Styling Gel Apply Stagecolor Brow Styling Gel with short strokes in the direction of hair growth.

Content: 5 ml (€660.00 / 100 ml)

Regular price: €33.00
51
Matrix Super Sync Reflective Shades - 5VV

Average rating of 0 out of 5 stars

48603
Matrix Super Sync Reflective Shades - 5VV

The Reflex shades of Matrix Super Sync Pre-Bonded are ammonia-free intensive tints with a nourishing Bonding Complex for strengthened hair fibers and impressive longevity. Advantages of the Reflex shades of Matrix Super Sync Pre-Bonded Reflex shades for a personalised colour result Cream texture that is easy to apply and distribute 2x more shine* With integrated Pre-Bonded-Complex for protection, care, and strengthening of hair fibers Vegan and ammonia-free Up to 75% grey coverage Intense shine and long-lasting colour for up to 9 weeks** Suitable for all hair types Ideal results even under challenging conditions such as chemically treated, coloured, and bleached hair Intensive tint with a care complex for healthy-looking hair The Pre-Bonded-Complex releases nourishing polymers that impart suppleness. Thanks to its excellent texture, the colour is easy to apply and quickly process. Citric acid and Bond-Protective-Glycine protect and strengthen the hair bonds during application to prevent damage. Application Apply to dry or towel-dried hair and leave in for up to 20 minutes. The mixing ratio is always 1:1 with Matrix Creme Developer 3%. *vs. unwashed, non-coloured hair **3 hair washes per week

Content: 90 ml (€10.94 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.95
Stagecolor Eyeliner Pen - White

Average rating of 0 out of 5 stars

50154
Stagecolor Eyeliner Pen - White

Stagecolor Eyeliner Pen is an eye contour pencil that can also be used for eyebrows and lips. With the Eyeliner Pen, precise contours and lines are possible that do not smudge. The cores are soft and skin-friendly, making them suitable for the sensitive skin at the lash line. Outlining works particularly well here, making the eyes appear more defined and larger. Tips for applying the Stagecolor Eyeliner Pen Apply along the upper and lower lash line for maximum effect. Apply beneath eyeshadow to prevent staining.

Content: 1.14 g (€1,315.79 / 100 g)

Regular price: €15.00
38
Olaplex No. 7 Bonding Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

49148
Olaplex No. 7 Bonding Oil

Olaplex No. 7 Bonding Oil is a unique, new hair oil from Olaplex. It is highly concentrated, repairs the hair, and still feels extremely lightweight. The hair oil provides incredible shine and smoothness while simultaneously strengthening the hair structure from within. At the same time, the oil offers colour protection and prolongs the longevity of hair colour. Frizz is reduced and flyaways are tamed. Olaplex No. 7 provides definition and bounce for curly hair. Is Olaplex No. 7 a heat protectant? The integrated heat protection in the oil ensures safe styling with a hairdryer, straightener, or curling iron up to 230°C. Who is Olaplex No. 7 suitable for? The versatile oil is suitable for all hair types and can also be mixed with other leave-in products. Olaplex No. 6 is particularly well suited for this purpose. Olaplex No. 7 ingredients The Bonding Oil is based on Olaplex’s proven formula and patented technology – the ingredient Bis-Aminopropyl Diglycol Dimaleate. The formulation is alcohol-free and vegan, leaving no residues in the hair. Additionally, Olaplex No. 7 Oil contains no parabens or sulphates. It is free from DEA, aldehydes, formaldehyde, gluten, nuts, phosphates, and animal testing. The question of whether Olaplex No. 7 is silicone-free must be answered with “no”. The silicones included are essential in this case to give the hair shine and smoothness. How do I use Olaplex No. 7? The application of Olaplex No. 7 is very economical. It can be used on dry or damp hair or before styling with heat. The bottle should be turned upside down and gently tapped to dispense a controlled drop. Then simply apply a small amount, depending on hair length, into the hands and work into the hair. Afterwards, style as desired. The use of Olaplex No. 7 can be repeated daily. Buy Olaplex No. 7 Order Olaplex No. 7 Bonding Oil with its feather-light formula and nourishing effect now online at BellAffair. Our online shop offers top-quality Olaplex No. 7 at an affordable price.

Content: 30 ml (€66.67 / 100 ml)

Sale price: €20.00 Regular price: €32.00
Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige

Average rating of 0 out of 5 stars

50104
Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige

The moisturizing Stagecolor Perfect Fluid Concealer has a fine, liquid texture and is therefore ideal for dry and mature skin. Minor imperfections are concealed, and under-eye shadows are covered, leaving the skin looking radiant and fresher. Paraben-free. The makeup product is available in various shades, offers medium coverage, and guarantees long-lasting wear. It provides a silky-matte finish and is easy to blend. Application recommendation for Stagecolor Perfect Fluid Concealer Apply and blend with the sponge applicator. Stagecolor Perfect Fluid Concealer can also be applied in two layers if needed.

Content: 5 ml (€500.00 / 100 ml)

Regular price: €25.00
Stagecolor Brow Kit - Golden Blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

50010
Stagecolor Brow Kit - Golden Blonde

The Stagecolor Brow Kit consists of powder and wax for perfect brow styling in three different shades. The brow powder can be used to thicken and shape the eyebrows. The wax shapes and fixes the powder and adds shine. Application of Stagecolor Brow Kit Option 1: Apply the powder with an angled brush and, for a natural look, shape only with the brow brush afterwards. Option 2: For shiny eyebrows, apply the wax with the brush and fix with the brow brush. Option 3: To achieve a dramatic look, apply the powder first, then the wax.

Content: 2.5 g (€1,680.00 / 100 g)

Regular price: €42.00
25
Color Wow Dream Coat Supernatural Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

49144
Color Wow Dream Coat Supernatural Spray

The Color Wow Dream Coat Supernatural Spray is an anti-frizz treatment and a revolution in hair cosmetics for incredible shine and silky smooth hair. Color Wow Dream Coat: Highlights for Your Hair The innovative, ultra-light spray feels as if nothing is in the hair, yet the results are stunning: the hair is immediately silky, smooth, and gains a healthy, natural shine, also known as “Glass Hair”. The trendy Glass Hair look is easily achieved with the Dream Coat, and frizz becomes a thing of the past. Color Wow Dream Coat Anti Frizz Spray offers powerful protection against humidity that lasts up to 3 washes. Additionally, the spray reduces blow-drying time, resulting in faster-dried hair. The spray should be applied generously to the hair, yet it does not make the hair appear greasy! Inspired by the textile industry, the warm-active polymer compresses, smooths, and seals the hair. This way, Color Wow Dream Coat Supernatural Spray provides reliable heat protection. The product contains no sulfates and no alcohol and is suitable for all hair types. Glass Hair Celebrities like Hailey Baldwin, Lucy Hale, or Kim Kardashian are currently sporting this look. “Glass Hair” refers to hairstyles that look as if they are made of glass: shiny, smooth, and healthy. This look can be styled with any hair length. Straight-cut ends and healthy hair without split ends and breakage are essential. Applying the Color Wow Dream Coat Supernatural Spray after washing enhances the effect even further. Color Wow Dream Coat Supernatural Spray 50 ml for Travel In addition to the standard 200 ml size, the Color Wow Dream Coat Supernatural Spray is also available in a 50 ml travel size. Application of Color Wow Dream Coat Supernatural Spray First, wash the hair as usual with shampoo and conditioner and towel-dry. Divide the hair into sections and spray the Dream Coat generously onto damp hair. Blow-dry each section under tension to activate the technology. For optimal results, use every third wash. Ideally, the Dream Coat is used alone, as other products may impair the effectiveness of the moisture seal. If desired, one of the Color Wow cocktails or Raise the Root can be used before the Dream Coat. After completing the treatment, additional styling products can be used without any issues.

Content: 200 ml (€15.25 / 100 ml)

Variants from €13.60
Sale price: €30.50 Regular price: €40.68
11
System Professional Lipid Code Nativ Pre-Shampoo Clay System Professional Lipid Code Nativ Pre-Shampoo Clay

Average rating of 0 out of 5 stars

75142
System Professional Lipid Code Nativ Pre-Shampoo Clay

The System Professional Lipid Code Nativ Pre-Shampoo Clay is a scalp detox treatment with clay for clean, well-groomed, and soothed skin. System Professional Lipid Code Nativ Pre-Shampoo Clay Effect The nature-inspired scalp treatment utilises the detoxifying effect of clay. The clay removes excess sebum, product residues, and environmental pollutants that accumulate on the scalp during the day. At the same time, the detox treatment revitalises and strengthens the scalp. System Professional Lipid Code Nativ Pre-Shampoo Clay Ingredients The scalp treatment contains not only detoxifying clay but also vitamin-rich, antioxidant-rich Acai berry stem cell extracts. 90% of the ingredients are of natural origin. The formula is also free from sulphates, parabens, and silicones. System Professional Lipid Code Nativ Pre-Shampoo Clay Application Before washing hair with shampoo, the clay is applied directly to the dry scalp. Gently massage into the scalp with circular motions and leave on for 5 to 10 minutes. Rinse thoroughly and proceed with shampooing.

Content: 200 ml (€25.28 / 100 ml)

Sale price: €50.55 Regular price: €56.95
Stagecolor Lipgloss - Colourless

Average rating of 5 out of 5 stars

50017
Stagecolor Lipgloss - Colourless

The Stagecolor Lipgloss gives the lips a stunning shine effect thanks to the contained gloss particles. The nourishing ingredients leave a pleasantly smooth feeling without stickiness - all day long. Stagecolor Lipgloss 5ml is available in a total of 8 beautiful shades. The gloss and intensity of each colour impress at first glance. They guarantee long-lasting hold and easy application. The diverse range offers the perfect shade for every type. Vibrant colour variety with Stagecolor Lipgloss The lip care sticks are available in a wide colour palette, from warm pink tones to bright pink and dark berry shades. For a shimmering effect in the natural lip colour, a colourless care variant is also available. For a more colour-intensive result, the Lipgloss can also be used in combination with the lipsticks from the same series. Application recommendation for Stagecolor Lipgloss For perfectly shaped, velvety lips, first define the lip contour with a Lip Liner. Then apply the Stagecolor Lipgloss in a matching colour.

Content: 5 ml (€510.00 / 100 ml)

Regular price: €25.50
39
Toothed Feather Thinning Blades For Shaping With Metal Disposal Container Contains 5 Boxes Of 10 Bl

Average rating of 0 out of 5 stars

28247
Toothed Feather Thinning Blades For Shaping With Metal Disposal Container Contains 5 Boxes Of 10 Bl

Xanitalia Serrated Blades Feather Thinning 1 x 10 for Thinning Razor are ideal for fine effilier work and textured cuts. They enable even thinning and ensure soft, natural transitions. The high-quality craftsmanship guarantees reliable cutting performance and long durability. At the same time, the blades can be inserted quickly and safely.Gentle transitions for natural resultsThe special tooth structure allows controlled work without pulling. It is particularly suitable for precise detail work and modern cutting techniques. Perfect for professional applications demanding accurate results. This allows for fine and even styling with ease.

Content: 1 pc (€8.40 / 1 pc)

Sale price: €8.40 Regular price: €13.80
Stagecolor Liquid Foundation - Cool Beige Stagecolor Liquid Foundation - Cool Beige

Average rating of 5 out of 5 stars

50056
Stagecolor Liquid Foundation - Cool Beige

The Stagecolor Liquid Foundation is a make-up with a smooth texture and light coverage. The foundation feels like a second skin and provides a natural finish. It does not settle into fine lines and withstands all climatic conditions. The base has a sun protection factor of 15 and is suitable for all skin types. Application recommendation for Stagecolor Liquid Foundation Briefly shake the bottle and then extract the product with the pipette. Either drop directly onto the face and blend with fingers, or dispense onto a palette and apply with a foundation brush in circular motions. A stronger coverage can be achieved by working in layers, and light redness can also be well camouflaged with it.

Content: 27.5 ml (€172.73 / 100 ml)

Regular price: €47.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.