Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Stagecolor Brow Kit - Golden Blonde

Description

Product information "Stagecolor Brow Kit - Golden Blonde"

The Stagecolor Brow Kit consists of powder and wax for perfect brow styling in three different shades. The brow powder can be used to thicken and shape the eyebrows. The wax shapes and fixes the powder and adds shine.

Application of Stagecolor Brow Kit

Option 1: Apply the powder with an angled brush and, for a natural look, shape only with the brow brush afterwards.

Option 2: For shiny eyebrows, apply the wax with the brush and fix with the brow brush.

Option 3: To achieve a dramatic look, apply the powder first, then the wax.

Properties

Brand: Stagecolor Cosmetics
Colour: Blonde, Brown
Product line: Stagecolor Eye Make-Up
Texture: gel

Manufacturer

Stagecolor Cosmetics

Jean-Pierre Rosselet Cosmetics AG
Hochbordstrasse 9
8600 Dübendorf
Switzerland

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

Stagecolor Brow Kit - Golden Blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

50012
Stagecolor Brow Kit - Golden Blonde

The Stagecolor Brow Kit consists of powder and wax for perfect brow styling in three different shades. The brow powder can be used to thicken and shape the eyebrows. The wax shapes and fixes the powder and adds shine. Application of Stagecolor Brow Kit Option 1: Apply the powder with an angled brush and, for a natural look, shape only with the brow brush afterwards. Option 2: For shiny eyebrows, apply the wax with the brush and fix with the brow brush. Option 3: To achieve a dramatic look, apply the powder first, then the wax.

Content: 2.5 g (€1,680.00 / 100 g)

Regular price: €42.00
Maria Nila Structure Repair Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

49071
Maria Nila Structure Repair Conditioner

Maria Nila Structure Repair Set with free True Soft Argan Oil strengthens damaged hair from within with an advanced algae complex. Included in the set: Maria Nila Structure Repair Shampoo 350ml Maria Nila Structure Repair Conditioner 300ml Maria Nila Structure Repair Masque 250ml Free Maria Nila True Soft Argan Oil 30ml Intensive hair structure rebuilding despite gentle formula! Maria Nila Structure Repair is Paraben-free Sulfate-free Vegan Cruelty-free And rebuilds the hair thanks to a selected algae complex, providing moisture. The hair appears well-groomed with a fresh shine. The included True Soft Argan Oil additionally protects the hair from UV rays, preserves colour from fading, and imparts a silky finish.

Content: 300 ml (€9.67 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €29.00
38
Olaplex No. 7 Bonding Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

49148
Olaplex No. 7 Bonding Oil

Olaplex No. 7 Bonding Oil is a unique, new hair oil from Olaplex. It is highly concentrated, repairs the hair, and still feels extremely lightweight. The hair oil provides incredible shine and smoothness while simultaneously strengthening the hair structure from within. At the same time, the oil offers colour protection and prolongs the longevity of hair colour. Frizz is reduced and flyaways are tamed. Olaplex No. 7 provides definition and bounce for curly hair. Is Olaplex No. 7 a heat protectant? The integrated heat protection in the oil ensures safe styling with a hairdryer, straightener, or curling iron up to 230°C. Who is Olaplex No. 7 suitable for? The versatile oil is suitable for all hair types and can also be mixed with other leave-in products. Olaplex No. 6 is particularly well suited for this purpose. Olaplex No. 7 ingredients The Bonding Oil is based on Olaplex’s proven formula and patented technology – the ingredient Bis-Aminopropyl Diglycol Dimaleate. The formulation is alcohol-free and vegan, leaving no residues in the hair. Additionally, Olaplex No. 7 Oil contains no parabens or sulphates. It is free from DEA, aldehydes, formaldehyde, gluten, nuts, phosphates, and animal testing. The question of whether Olaplex No. 7 is silicone-free must be answered with “no”. The silicones included are essential in this case to give the hair shine and smoothness. How do I use Olaplex No. 7? The application of Olaplex No. 7 is very economical. It can be used on dry or damp hair or before styling with heat. The bottle should be turned upside down and gently tapped to dispense a controlled drop. Then simply apply a small amount, depending on hair length, into the hands and work into the hair. Afterwards, style as desired. The use of Olaplex No. 7 can be repeated daily. Buy Olaplex No. 7 Order Olaplex No. 7 Bonding Oil with its feather-light formula and nourishing effect now online at BellAffair. Our online shop offers top-quality Olaplex No. 7 at an affordable price.

Content: 30 ml (€66.67 / 100 ml)

Sale price: €20.00 Regular price: €32.00
13
invisibobble KIDS SPRUNCHIE - Too Good to Be Blue invisibobble KIDS SPRUNCHIE - Too Good to Be Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

49342
invisibobble KIDS SPRUNCHIE - Too Good to Be Blue

With the invisibobble KIDS SPRUNCHIE, young girls can become true trendsetters. Inside is the iconic spiral hair tie that holds well in the hair while being gentle. An essential accessory in vibrant colours for every kindergarten hairstyle!

Content: 2 pc (€3.48 / 1 pc)

Sale price: €6.95 Regular price: €7.95
Stagecolor Body & Face Make-Up - Medium

Average rating of 5 out of 5 stars

50061
Stagecolor Body & Face Make-Up - Medium

The Stagecolor Body & Face Waterproof Make-up is the quintessential classic – as one of the first Broadway makeup products ever, it combines waterproof coverage with a comfortable skin feel for a flawless finish. Thanks to its lightweight, mattifying texture, the formulation is very easy to apply, resulting in a flawless and even complexion. The nourishing, moisturizing ingredients and vitamins pamper the skin and protect against free radicals. In combination with the Fixing Powder from the same series, this water-resistant make-up product offers a long-lasting effect, making it ideal for special occasions such as weddings or sports. It is also suitable for overpainting tattoos, spider veins, or scars. Available in various shades. Application recommendation for Stagecolor Body & Face Waterproof Make-up Distribute evenly on the face and desired body areas and apply with the foundation brush in circular motions.

Content: 40 ml (€95.00 / 100 ml)

Regular price: €38.00
56
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Average rating of 0 out of 5 stars

48447
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen ist eine oxidative Creme-Haarfarbe für ultra-einfache Anwendung und 100% Deckkraft. Die Farbe bringt vorhersehbare Farbergebnise in vielfältigen Nuancen und eine angenehme Konsistenz in der Anwendung. Durch die oxidativen Farbpigmente gibt es nur eine geringe Kopfhautanfärbung.

Content: 90 ml (€9.83 / 100 ml)

Sale price: €8.85 Regular price: €19.90
Stagecolor Brow Styling Gel - Golden Blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

50007
Stagecolor Brow Styling Gel - Golden Blonde

The Stagecolor Brow Styling Gel is a fixing, coloured eyebrow gel that allows for a natural and long-lasting look through thickening and defining the eyebrows. Fine fibres give the brows strength and volume. The brush shapes and styles the delicate hairs. Shine and colour remain intact throughout the day. Stagecolor Brow Styling Gel is also popular among men. Application of Stagecolor Brow Styling Gel Apply Stagecolor Brow Styling Gel with short strokes in the direction of hair growth.

Content: 5 ml (€660.00 / 100 ml)

Regular price: €33.00
6
Color Wow Root Cover Color Wow Root Cover

Average rating of 0 out of 5 stars

49290
Color Wow Root Cover

Color Wow Root Cover Up is a professional mineral colour powder with exceptionally high coverage. The root powder is ideal for those who cannot reach the hairdresser in time for colouring. Regrowing hair roots are concealed, and highlights are refreshed. Dark roots are just as effectively covered as light and grey ones. The powder stays in place until the next shampoo. The water-resistant formula also withstands sports, swimming, or rain. In addition to colour coverage, Color Wow Root Cover Up achieves multi-dimensional shine thanks to radiant colour pigments. The hair feels completely natural. The hair does not feel oily, brittle, or sticky. The root powder can be applied daily if needed. Color Wow Root Cover Up is the colour miracle weapon for long-lasting enjoyment of coloured hair. Application of Color Wow Root Cover Up Secure dry hair at the roots. Apply the powder generously with the narrow brush side by dabbing. Start at the hairline and work towards the hair tips. Repeat if necessary. Allow the powder to work for a few minutes. Remove residues with the wide brush side.

Content: 2.1 g (€1,616.67 / 100 g)

Sale price: €33.95 Regular price: €36.00
Stagecolor Liquid Foundation - Cool Beige Stagecolor Liquid Foundation - Cool Beige

Average rating of 5 out of 5 stars

50056
Stagecolor Liquid Foundation - Cool Beige

The Stagecolor Liquid Foundation is a make-up with a smooth texture and light coverage. The foundation feels like a second skin and provides a natural finish. It does not settle into fine lines and withstands all climatic conditions. The base has a sun protection factor of 15 and is suitable for all skin types. Application recommendation for Stagecolor Liquid Foundation Briefly shake the bottle and then extract the product with the pipette. Either drop directly onto the face and blend with fingers, or dispense onto a palette and apply with a foundation brush in circular motions. A stronger coverage can be achieved by working in layers, and light redness can also be well camouflaged with it.

Content: 27.5 ml (€172.73 / 100 ml)

Regular price: €47.50
Stagecolor Sparkle Powder  - Luna Sea White Stagecolor Sparkle Powder  - Luna Sea White

Average rating of 0 out of 5 stars

50003
Stagecolor Sparkle Powder - Luna Sea White

The Stagecolor Sparkle Powder is a cult product from the brand. Originally launched as an eyeshadow, the powder can also be used on the entire body. It is also ideal as a highlighter on the face and body. At the same time, it can be mixed with hair styling products to create glitter effects in hairstyles. The powder can be easily applied and spread. Its fine consistency is achieved through the specially developed AIR-SPAN process. The amount of powder in the lid is usually sufficient for one application. Stagecolor Sparkle Powder can also be used wet and is very economical.

Content: 2.5 g (€800.00 / 100 g)

Regular price: €20.00
51
Matrix Super Sync Reflective Shades - 5VV

Average rating of 0 out of 5 stars

48603
Matrix Super Sync Reflective Shades - 5VV

The Reflex shades of Matrix Super Sync Pre-Bonded are ammonia-free intensive tints with a nourishing Bonding Complex for strengthened hair fibers and impressive longevity. Advantages of the Reflex shades of Matrix Super Sync Pre-Bonded Reflex shades for a personalised colour result Cream texture that is easy to apply and distribute 2x more shine* With integrated Pre-Bonded-Complex for protection, care, and strengthening of hair fibers Vegan and ammonia-free Up to 75% grey coverage Intense shine and long-lasting colour for up to 9 weeks** Suitable for all hair types Ideal results even under challenging conditions such as chemically treated, coloured, and bleached hair Intensive tint with a care complex for healthy-looking hair The Pre-Bonded-Complex releases nourishing polymers that impart suppleness. Thanks to its excellent texture, the colour is easy to apply and quickly process. Citric acid and Bond-Protective-Glycine protect and strengthen the hair bonds during application to prevent damage. Application Apply to dry or towel-dried hair and leave in for up to 20 minutes. The mixing ratio is always 1:1 with Matrix Creme Developer 3%. *vs. unwashed, non-coloured hair **3 hair washes per week

Content: 90 ml (€10.94 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.95
13
invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel - Tiana invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel - Tiana

Average rating of 4 out of 5 stars

49350
invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel - Tiana

invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel are spiral hair ties in the princesses' favourite colours. The hair ties with HAIRLOVETECH reduce pulling discomfort and hair damage during wear. Create unique styles and feel like Ariel or Tiana. One pack contains 6 invisibobble KIDS ORIGINAL.

Content: 6 pc (€1.16 / 1 pc)

Sale price: €6.95 Regular price: €7.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.