Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Stagecolor Sparkle Powder - Luna Sea White

Description

Product information "Stagecolor Sparkle Powder - Luna Sea White"

The Stagecolor Sparkle Powder is a cult product from the brand. Originally launched as an eyeshadow, the powder can also be used on the entire body. It is also ideal as a highlighter on the face and body. At the same time, it can be mixed with hair styling products to create glitter effects in hairstyles.

The powder can be easily applied and spread. Its fine consistency is achieved through the specially developed AIR-SPAN process. The amount of powder in the lid is usually sufficient for one application. Stagecolor Sparkle Powder can also be used wet and is very economical.

Properties

Brand: Stagecolor Cosmetics
Colour: Blue, Champagner, Gold, White
Finish: Gloss effect
Product line: Stagecolor Eye Make-Up
Texture: powder

Manufacturer

Stagecolor Cosmetics

Jean-Pierre Rosselet Cosmetics AG
Hochbordstrasse 9
8600 Dübendorf
Switzerland

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Butylparaben; Camellia Sinensis Leaf Extract; Ci 75470; Ci 77491; Ci 77492; Ci 77499; Ci 77891; Dehydroacetic Acid; Helianthus Annuus Seed Oil; Lauroyl lysine; Mica; Octyldodecyl Stearoyl Stearate; Panax Ginseng Extract; Propylparaben; Sodium dehydroacetate
Skip product gallery

You may also like

Stagecolor Natural Touch Cream Concealer - Light Beige Stagecolor Natural Touch Cream Concealer - Light Beige

Average rating of 0 out of 5 stars

50098
Stagecolor Natural Touch Cream Concealer - Light Beige

The Stagecolor Natural Touch Cream Concealer is suitable for covering small blemishes and redness, as well as correcting dark circles under the eyes. The creamy texture leaves a velvety feel, blends seamlessly with the skin, and is very comfortable and easy to apply. Unlike liquid makeup products, the concealer is less heavily pigmented and therefore ideal for shaping different facial contours. Stagecolor Natural Touch Cream Concealer with medium coverage is available in 4 different shades and protects the skin with SPF 25 from UV radiation. Application recommendation for Stagecolor Natural Touch Cream Concealer For use around the eye area on normal, combination, or dry skin. To cover skin imperfections, choose a shade that matches the skin type. To conceal dark circles, select a shade 1-2 levels lighter than the skin tone.

Content: 2.8 g (€964.29 / 100 g)

Regular price: €27.00
Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige

Average rating of 0 out of 5 stars

50104
Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige

The moisturizing Stagecolor Perfect Fluid Concealer has a fine, liquid texture and is therefore ideal for dry and mature skin. Minor imperfections are concealed, and under-eye shadows are covered, leaving the skin looking radiant and fresher. Paraben-free. The makeup product is available in various shades, offers medium coverage, and guarantees long-lasting wear. It provides a silky-matte finish and is easy to blend. Application recommendation for Stagecolor Perfect Fluid Concealer Apply and blend with the sponge applicator. Stagecolor Perfect Fluid Concealer can also be applied in two layers if needed.

Content: 5 ml (€500.00 / 100 ml)

Regular price: €25.00
Stagecolor Liquid Foundation - Cool Beige Stagecolor Liquid Foundation - Cool Beige

Average rating of 5 out of 5 stars

50056
Stagecolor Liquid Foundation - Cool Beige

The Stagecolor Liquid Foundation is a make-up with a smooth texture and light coverage. The foundation feels like a second skin and provides a natural finish. It does not settle into fine lines and withstands all climatic conditions. The base has a sun protection factor of 15 and is suitable for all skin types. Application recommendation for Stagecolor Liquid Foundation Briefly shake the bottle and then extract the product with the pipette. Either drop directly onto the face and blend with fingers, or dispense onto a palette and apply with a foundation brush in circular motions. A stronger coverage can be achieved by working in layers, and light redness can also be well camouflaged with it.

Content: 27.5 ml (€172.73 / 100 ml)

Regular price: €47.50
13
invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel - Tiana invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel - Tiana

Average rating of 4 out of 5 stars

49350
invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel - Tiana

invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel are spiral hair ties in the princesses' favourite colours. The hair ties with HAIRLOVETECH reduce pulling discomfort and hair damage during wear. Create unique styles and feel like Ariel or Tiana. One pack contains 6 invisibobble KIDS ORIGINAL.

Content: 6 pc (€1.16 / 1 pc)

Sale price: €6.95 Regular price: €7.95
25
Color Wow Dream Coat Supernatural Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

49144
Color Wow Dream Coat Supernatural Spray

The Color Wow Dream Coat Supernatural Spray is an anti-frizz treatment and a revolution in hair cosmetics for incredible shine and silky smooth hair. Color Wow Dream Coat: Highlights for Your Hair The innovative, ultra-light spray feels as if nothing is in the hair, yet the results are stunning: the hair is immediately silky, smooth, and gains a healthy, natural shine, also known as “Glass Hair”. The trendy Glass Hair look is easily achieved with the Dream Coat, and frizz becomes a thing of the past. Color Wow Dream Coat Anti Frizz Spray offers powerful protection against humidity that lasts up to 3 washes. Additionally, the spray reduces blow-drying time, resulting in faster-dried hair. The spray should be applied generously to the hair, yet it does not make the hair appear greasy! Inspired by the textile industry, the warm-active polymer compresses, smooths, and seals the hair. This way, Color Wow Dream Coat Supernatural Spray provides reliable heat protection. The product contains no sulfates and no alcohol and is suitable for all hair types. Glass Hair Celebrities like Hailey Baldwin, Lucy Hale, or Kim Kardashian are currently sporting this look. “Glass Hair” refers to hairstyles that look as if they are made of glass: shiny, smooth, and healthy. This look can be styled with any hair length. Straight-cut ends and healthy hair without split ends and breakage are essential. Applying the Color Wow Dream Coat Supernatural Spray after washing enhances the effect even further. Color Wow Dream Coat Supernatural Spray 50 ml for Travel In addition to the standard 200 ml size, the Color Wow Dream Coat Supernatural Spray is also available in a 50 ml travel size. Application of Color Wow Dream Coat Supernatural Spray First, wash the hair as usual with shampoo and conditioner and towel-dry. Divide the hair into sections and spray the Dream Coat generously onto damp hair. Blow-dry each section under tension to activate the technology. For optimal results, use every third wash. Ideally, the Dream Coat is used alone, as other products may impair the effectiveness of the moisture seal. If desired, one of the Color Wow cocktails or Raise the Root can be used before the Dream Coat. After completing the treatment, additional styling products can be used without any issues.

Content: 200 ml (€15.25 / 100 ml)

Variants from €13.60
Sale price: €30.50 Regular price: €40.68
50
Matrix Tonal Control Gold Reflexes

Average rating of 0 out of 5 stars

48534
Matrix Tonal Control Gold Reflexes

The gel tint Matrix Tonal Control Gold Reflexes with an acidic pH value is applied for neutralisation and refinement after lightening. The tint quickly corrects unwanted reflections following the blonde service — with up to 6 weeks of colour brilliance! Matrix Tonal Control Pre-Bonded Gel Toner: Predictable Results The tint provides visible oxidation in real-time. This means the colour darkens during development, allowing the stylist to see the exact moment to rinse the colour. Therefore, results with Tonal Control are predictable and free of surprises. Simple colour system to find the right tone for neutralisation The colour-coded system makes choosing the correct toner straightforward: the main pigment and reflections are clearly identifiable. The colour represents the dominant shade and the reflection of the nuance family. Matrix Tonal Control can also be used with Clear Tone for a beautiful glossing effect. Matrix Tonal Control Gold Reflexes: How the tint is applied Tonal Control is mixed with 3% Matrix oxidant. The processing time is up to 20 minutes.

Content: 90 ml (€11.17 / 100 ml)

Sale price: €10.05 Regular price: €19.90
51
Matrix Super Sync Reflective Shades - 5VV

Average rating of 0 out of 5 stars

48603
Matrix Super Sync Reflective Shades - 5VV

The Reflex shades of Matrix Super Sync Pre-Bonded are ammonia-free intensive tints with a nourishing Bonding Complex for strengthened hair fibers and impressive longevity. Advantages of the Reflex shades of Matrix Super Sync Pre-Bonded Reflex shades for a personalised colour result Cream texture that is easy to apply and distribute 2x more shine* With integrated Pre-Bonded-Complex for protection, care, and strengthening of hair fibers Vegan and ammonia-free Up to 75% grey coverage Intense shine and long-lasting colour for up to 9 weeks** Suitable for all hair types Ideal results even under challenging conditions such as chemically treated, coloured, and bleached hair Intensive tint with a care complex for healthy-looking hair The Pre-Bonded-Complex releases nourishing polymers that impart suppleness. Thanks to its excellent texture, the colour is easy to apply and quickly process. Citric acid and Bond-Protective-Glycine protect and strengthen the hair bonds during application to prevent damage. Application Apply to dry or towel-dried hair and leave in for up to 20 minutes. The mixing ratio is always 1:1 with Matrix Creme Developer 3%. *vs. unwashed, non-coloured hair **3 hair washes per week

Content: 90 ml (€10.94 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.95
14
invisibobble POWER - Rose and Ice invisibobble POWER - Rose and Ice

Average rating of 0 out of 5 stars

49327
invisibobble POWER - Rose and Ice

Invisibobble POWER features an enhanced spiral shape and keeps even a voluminous lion's mane in check during intense workouts. The stronger spiral rubber provides extra firm hold and grips the hair firmly without compromising the usual invisibobble wearing comfort. The water- and sweat-resistant material can be easily removed even from wet hair, making it the perfect companion for sweat-inducing workouts where a perfect hold is essential.

Content: 3 pc (€1.98 / 1 pc)

Sale price: €5.95 Regular price: €6.95
Stagecolor Liquid Eyeliner - Black Stagecolor Liquid Eyeliner - Black

Average rating of 0 out of 5 stars

50091
Stagecolor Liquid Eyeliner - Black

The Stagecolor Liquid Eyeliner ensures a clean application through a special wiping process. The ultra-fine brush allows for precise positioning, and the colour intensity offers good coverage and long-lasting hold. Application Tips for Stagecolor Liquid Eyeliner The eyelid can be primed with eyeshadow and/or primer beforehand to create a grease-free base for the non-waterproof eyeliner. Coordinate mascara and Stagecolor Liquid Eyeliner in colour. Use the ultra-thin brush to create a fine line. For a wider line, repeat the application several times.

Content: 4.5 ml (€544.44 / 100 ml)

Regular price: €24.50
Stagecolor Brow Styling Gel - Golden Blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

50007
Stagecolor Brow Styling Gel - Golden Blonde

The Stagecolor Brow Styling Gel is a fixing, coloured eyebrow gel that allows for a natural and long-lasting look through thickening and defining the eyebrows. Fine fibres give the brows strength and volume. The brush shapes and styles the delicate hairs. Shine and colour remain intact throughout the day. Stagecolor Brow Styling Gel is also popular among men. Application of Stagecolor Brow Styling Gel Apply Stagecolor Brow Styling Gel with short strokes in the direction of hair growth.

Content: 5 ml (€660.00 / 100 ml)

Regular price: €33.00
50
Matrix Tonal Control Blue Toners - 6A Ash If

Average rating of 0 out of 5 stars

48533
Matrix Tonal Control Blue Toners - 6A Ash If

Matrix Tonal Control Pre-Bonded Blue Reflexes is an innovative gel tint with an acid-pH value for maximum control and predictable results. Equipped with Pre-Bonded technology, it protects and strengthens the hair during colouring. The acid tint does not lighten the hair but serves to neutralise unwanted reflections as well as to refine after bleaching. It provides wonderful blue reflections that counteract orange undertones. For multidimensionality and colour brilliance for up to 6 weeks. The main pigment and the reflection of the nuance are directly visible – for optimal predictability of the final result. The colour gradually darkens, so the appropriate time for rinsing can be read directly. Benefits of Matrix Tonal Control Pre-Bonded Blue Reflexes Acid tint No lightening Real-time visible oxidation Colour-coded for guaranteed predictability

Content: 90 ml (€11.17 / 100 ml)

Sale price: €10.05 Regular price: €19.90
56
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Average rating of 0 out of 5 stars

48447
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen ist eine oxidative Creme-Haarfarbe für ultra-einfache Anwendung und 100% Deckkraft. Die Farbe bringt vorhersehbare Farbergebnise in vielfältigen Nuancen und eine angenehme Konsistenz in der Anwendung. Durch die oxidativen Farbpigmente gibt es nur eine geringe Kopfhautanfärbung.

Content: 90 ml (€9.83 / 100 ml)

Sale price: €8.85 Regular price: €19.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.