Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Matrix Tonal Control Blue Toners - 6A Ash If

Description

Product information "Matrix Tonal Control Blue Toners - 6A Ash If"

Matrix Tonal Control Pre-Bonded Blue Reflexes is an innovative gel tint with an acid-pH value for maximum control and predictable results. Equipped with Pre-Bonded technology, it protects and strengthens the hair during colouring.

The acid tint does not lighten the hair but serves to neutralise unwanted reflections as well as to refine after bleaching. It provides wonderful blue reflections that counteract orange undertones. For multidimensionality and colour brilliance for up to 6 weeks.

The main pigment and the reflection of the nuance are directly visible – for optimal predictability of the final result. The colour gradually darkens, so the appropriate time for rinsing can be read directly.

Benefits of Matrix Tonal Control Pre-Bonded Blue Reflexes

  • Acid tint
  • No lightening
  • Real-time visible oxidation
  • Colour-coded for guaranteed predictability

Properties

Brand: Matrix

Manufacturer

Matrix

Matrix
15, rue St Florentin
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

2,4-diaminophenoxyethanol hcl; 2-Methyl-5-Hydroxyethylaminophenol; 2-Oleamido-1,3-Octadecanediol; 4-Amino-2-Hydroxytoluene; 6-hydroxyindole; Aqua; Camellia sinensis leaf extract; Cetyl Hydroxyethylcellulose; Ci 77007; Ci 77891; Citric acid; Citrus Limon Fruit Extract; Edta; Erythorbic acid; Ethanolamine; Glycerin; Hydroxybenzomorpholine; Laureth-12; Laureth-2; M-Aminophenol; Mica; N,n-bis(2-hydroxyethyl)-p-phenylenediamine sulfate; Oleth-30; Parfum; Peg-4 rapeseedamide; Phenoxyethanol; Polyquaternium-6; Prunus persica kernel oil; Pyrus Malus Fruit Extract; Saccharum officinarum extract; Sodium Cetearyl Sulfate; Sodium Sulfite; Taurine; Tetrasodium EDTA; Thioglycerin; Toluene-2,5-diamine
Skip product gallery

You may also like

56
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Average rating of 0 out of 5 stars

48447
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen ist eine oxidative Creme-Haarfarbe für ultra-einfache Anwendung und 100% Deckkraft. Die Farbe bringt vorhersehbare Farbergebnise in vielfältigen Nuancen und eine angenehme Konsistenz in der Anwendung. Durch die oxidativen Farbpigmente gibt es nur eine geringe Kopfhautanfärbung.

Content: 90 ml (€9.83 / 100 ml)

Sale price: €8.85 Regular price: €19.90
50
Matrix Tonal Control Pink Toners - 8C

Average rating of 0 out of 5 stars

48574
Matrix Tonal Control Pink Toners - 8C

Matrix Tonal Control Pink-Toners n acidic toner for neutralising unwanted undertones and refining after bleaching. The gel toner provides multidimensionality after the bleaching service with a beautiful shine. Matrix Tonal Control Pink-Reflexe develop with visible oxidation for a predictable result. After application, the colour gradually darkens in the hair, allowing the correct time for rinsing to be determined. The acidic toner contains Pre-Bonded technology. It protects and strengthens the hair during the colouring process. Advantages No lightening Colour brilliance for up to 6 weeks Colour darkens in the hair, enabling the correct time for rinsing to be read Multidimensional result with pink reflections The main pigment and the Reflexton are colour-coded for easy colour selection

Content: 90 ml (€11.17 / 100 ml)

Sale price: €10.05 Regular price: €19.90
40
Matrix Socolor Beauty Mixed Metals - MIXED METAL 6VM

Average rating of 0 out of 5 stars

48064
Matrix Socolor Beauty Mixed Metals - MIXED METAL 6VM

Matrix Socolor Beauty Mixed Metals are permanent hair colours in glossy metallic shades. When combined with the oxidant, the colour offers high coverage for reliable results. The hair is simultaneously nourished, smoothed, and strengthened. Metallic hair colours are a trend that has come to stay, which is why it can certainly be tried with permanent hair colour instead of just a tint. There are shades for every type.

Content: 90 ml (€13.17 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €19.90
15
Hercules Sägemann Handle Comb 263

Average rating of 0 out of 5 stars

46333
Hercules Sägemann Handle Comb 263

The high-quality Hercules Sägemann Stielkamm 263 is made of polycarbonate, a highly durable material. It is resistant to hair treatments and care products, chemicals, and heat. The handcrafted handle comb is highly polished. It glides gently through the hair and is particularly gentle on hair and scalp. The comb is suitable for all hair types and available in purple and silver.

Sale price: €5.95 Regular price: €7.00
51
Matrix SoColor Sync Natural Shades

Average rating of 0 out of 5 stars

48178
Matrix SoColor Sync Natural Shades

Matrix SoColor Sync Natural Nuances is an intensive tint without ammonia. The patented Ceramide Complex provides deep nourishment and strengthens the hair structure from within. The colour components can optimise their adhesion. The contained apricot kernel oil ensures shine and smoothness. The colours of Matrix SoColor Sync range from the cool spectrum with ash and violet, through natural hair colours, to warm tones such as gold and copper. Application of Matrix SoColor Sync Natural Nuances SoColor Sync is applied as a classic tint on dry hair. The processing time is up to 20 minutes. The mixing ratio is always 1:1. This means one part tinting cream and one part oxidant are used.

Content: 90 ml (€10.83 / 100 ml)

Variants from €9.55
Sale price: €9.75 Regular price: €19.90
32
Panasonic ER-DGP84 - black

Average rating of 0 out of 5 stars

47045
Panasonic ER-DGP84 - black

Panasonic ER-DGP84 is an improved successor to ER-GP82 for beard and main hair cutting. The hair clipper can be used with a rechargeable battery or mains power. Panasonic ER-DGP84 is particularly powerful due to the linear motor - regardless of resistance. The ergonomic design ensures optimal handling. The cutting blade of Panasonic ER-DGP84 glides gently and almost silently over the skin. The 4 different comb attachments and a multi-position adjustment dial provide high flexibility in hair length. An LED indicates when the battery needs to be recharged. Panasonic ER-DGP84 also impresses with its particularly short charging time of one hour.

Sale price: €204.00 Regular price: €299.00
23
Hercules Sägemann Curly Hair Comb 245

Average rating of 0 out of 5 stars

46343
Hercules Sägemann Curly Hair Comb 245

The Hercules Sägemann Lockenkamm 245 is a handy comb for curls and waves. The extra-wide tooth spacing ensures perfect bundling of curls and waves. The rounded teeth guarantee that neither hair nor scalp are damaged. This also promotes hair health. Due to its size, the Lockenkamm fits into any pocket. The durable material guarantees a long lifespan, and the high-quality craftsmanship is also reflected in the perfectly rounded shape. Hair does not get caught in the comb, allowing for easy gliding. The high-quality comb from Hercules Sägemann is available in 4 colours.

Sale price: €6.95 Regular price: €9.00
15
Hercules Sägemann Griffkamm 5630

Average rating of 0 out of 5 stars

46335
Hercules Sägemann Griffkamm 5630

The Hercules Sägemann Griffkamm 5630 is a high-quality comb available in 5 elegant variants, designed for gentle detangling of the hair.

Sale price: €5.95 Regular price: €7.00
25
Matrix Socolor Beauty Extra Blond Sheer Bronze - UL N

Average rating of 0 out of 5 stars

48069
Matrix Socolor Beauty Extra Blond Sheer Bronze - UL N

Matrix Socolor Beauty Extra Blonde is recommended from level 5 and provides up to 5 levels of lightening.

Content: 90 ml (€16.44 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €14.80 Regular price: €19.70
6
Color Wow Root Cover Color Wow Root Cover

Average rating of 0 out of 5 stars

49290
Color Wow Root Cover

Color Wow Root Cover Up is a professional mineral colour powder with exceptionally high coverage. The root powder is ideal for those who cannot reach the hairdresser in time for colouring. Regrowing hair roots are concealed, and highlights are refreshed. Dark roots are just as effectively covered as light and grey ones. The powder stays in place until the next shampoo. The water-resistant formula also withstands sports, swimming, or rain. In addition to colour coverage, Color Wow Root Cover Up achieves multi-dimensional shine thanks to radiant colour pigments. The hair feels completely natural. The hair does not feel oily, brittle, or sticky. The root powder can be applied daily if needed. Color Wow Root Cover Up is the colour miracle weapon for long-lasting enjoyment of coloured hair. Application of Color Wow Root Cover Up Secure dry hair at the roots. Apply the powder generously with the narrow brush side by dabbing. Start at the hairline and work towards the hair tips. Repeat if necessary. Allow the powder to work for a few minutes. Remove residues with the wide brush side.

Content: 2.1 g (€1,616.67 / 100 g)

Sale price: €33.95 Regular price: €36.00
62
Matrix Color Insider - 7RC

Average rating of 5 out of 5 stars

48160
Matrix Color Insider - 7RC

Matrix Color Insider is an ammonia-free, oil-based hair colour. The colour provides 100% coverage and a pleasant consistency for easy application. The System ODS² ensures that the oil with the colour pigments and reflections is transported directly into the hair's interior. Matrix Color Insider includes cool and warm shades. Each shade consists of numbers indicating the depth of colour and letters representing the reflections. Special shades of Matrix Color Insider The Coverage shades (COV) are designed for rich colour results and vibrant reflections starting from 50% white hair. Shades marked with a + feature a special pigment technology for even more luminous reflections and extended durability. Clear is a shade without pigments for mixing pastel tones or lightening natural hair by up to 4 levels. Application of Matrix Color Insider Colour cream and oxidant are mixed in a 1:1 ratio. The processing time is 35 to 45 minutes.

Content: 67 ml (€11.42 / 100 ml)

Sale price: €7.65 Regular price: €19.90
16
Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

55413
Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment

To repair and strengthen damaged hair, one can now harness the power of nature: the Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment strengthens and repairs damaged hair with plant-based 3-Layer Technology*. It increases hair fiber-strengthening bonds, ensuring repair from the inside out. The formula is sulfate- and silicone-free and also consists of 98% naturally derived ingredients. The Leave-In Treatment, with Sand Ginger, provides natural protection against UV radiation and heat up to 230°C. How does the Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment work? A plant-derived molecule multiplies hair fiber-strengthening bonds and repairs the hair at its core. Macronutrients detangle the hair and help reduce breakage. A plant-based complex forms an invisible, water-resistant lipid layer on the cuticle, sealing it. This repairs, preemptively smooths, and protects the hair from further damage in one step. The reparative leave-in care is suitable for all hair textures and types and contains no silicones or sulfates. Cruelty-free and vegan.

Content: 100 ml (€40.95 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €40.95 Regular price: €48.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.