Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades

Description

Product information "Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades"

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades offer a palette of intense, pure, and metallic hair colours for creating individual colour results. The shades are mixable with all other Revlonissimo Colorsmetique™ shades - for a unique colour, perfectly tailored to each individual.

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades: Wide Range of Shades

Revlonissimo Colorsmetique deliver vibrant and demanding colour with long-lasting durability and radiant shine. The permanent shades range from dark aubergine to silver, violet, red, and green.

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades: Healthy Hair Structure

The formula, featuring high-end technology and brilliant performance, contains an innovative colour and care complex (KER-HA-Complex) that strengthens, nourishes, seals, and protects the hair from within:

  • Hyaluronic acid provides moisture to the hair fibre
  • Phyto-keratin protects the hair fibre and enhances protein bonding within the cortex
  • An antioxidant-active molecule controls the reaction speed of the hair colour – for longer-lasting colour
  • The shine sealant ensures long-lasting mirror gloss

Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Creme Developer according to the instructions.

The colour respects the scalp and is dermatologically tested.

Properties

Brand: Revlon Professional
Finish: moisture, regenerated hair
Product line: Revlon Haarfarben

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

63
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86412
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades offer a palette of intense, pure, and metallic hair colours for creating individual colour results. The shades are mixable with all other Revlonissimo Colorsmetique™ shades - for a unique colour, perfectly tailored to each individual. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades: Wide Range of Shades Revlonissimo Colorsmetique deliver vibrant and demanding colour with long-lasting durability and radiant shine. The permanent shades range from dark aubergine to silver, violet, red, and green. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades: Healthy Hair Structure The formula, featuring high-end technology and brilliant performance, contains an innovative colour and care complex (KER-HA-Complex) that strengthens, nourishes, seals, and protects the hair from within: Hyaluronic acid provides moisture to the hair fibre Phyto-keratin protects the hair fibre and enhances protein bonding within the cortex An antioxidant-active molecule controls the reaction speed of the hair colour – for longer-lasting colour The shine sealant ensures long-lasting mirror gloss Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Creme Developer according to the instructions. The colour respects the scalp and is dermatologically tested.

Content: 60 ml (€15.67 / 100 ml)

Sale price: €9.40 Regular price: €25.60
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86414
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades offer a palette of intense, pure, and metallic hair colours for creating individual colour results. The shades are mixable with all other Revlonissimo Colorsmetique™ shades - for a unique colour, perfectly tailored to each individual. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades: Wide Range of Shades Revlonissimo Colorsmetique deliver vibrant and demanding colour with long-lasting durability and radiant shine. The permanent shades range from dark aubergine to silver, violet, red, and green. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades: Healthy Hair Structure The formula, featuring high-end technology and brilliant performance, contains an innovative colour and care complex (KER-HA-Complex) that strengthens, nourishes, seals, and protects the hair from within: Hyaluronic acid provides moisture to the hair fibre Phyto-keratin protects the hair fibre and enhances protein bonding within the cortex An antioxidant-active molecule controls the reaction speed of the hair colour – for longer-lasting colour The shine sealant ensures long-lasting mirror gloss Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Creme Developer according to the instructions. The colour respects the scalp and is dermatologically tested.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Variants from €9.40
Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86311
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette shades

The Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette Shades are a permanent hair colour that offers a perfect colour palette for intense results through high-end technology and the effect of a hair mask. With twice the care, shine, and colour brilliance, it revolutionises the colouring experience, improves hair quality with each application, and meets the highest standards. In the brunette range, the palette offers warm and cool permanent brown shades with multidimensional depth. Advantages of this hair colour include vibrant and sophisticated natural hair colouring results, high-end technology with ultimate performance, up to 100% grey coverage, and an ultimate colour and care complex that strengthens, seals, and protects the hair. Dermatologically tested and gentle on the scalp. The innovative technology, KER-HA COMPLEX™, utilises advanced technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within, ensuring precise colour deposition for a visibly sensational, fade-resistant, and long-lasting result. The ingredients include hydrating hyaluronic acid, phyto-keratin for protection and strengthening of the hair fibre, an antioxidative molecule for controlling the hair colour reaction, and a shine-sealing agent for lasting mirror-like gloss.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
24
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Average rating of 0 out of 5 stars

71034
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades are elegant, modern tones with a beautiful finish. From delicate to full coverage, the shades offer an incredible variety of colours – tailored to individual preferences.  Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades provide full colour payoff from the convenient brush bottle. Simply apply over the Base Gel, cure with UV or LED devices, and the nails are ready for action again. No scratching, no chipping – up to 5 weeks! The gel polish is self-levelling and very easy to apply. The finish is customizable: from matte to high gloss, everything the nail care enthusiast desires is available. Strengthened, resilient nails The graceful Nude & Brown shades of the gel polish are the perfect alternative to classic nail polish. They can be applied on hands and feet, on gel or acrylic enhancements, and natural nails. The gel polish provides reinforcement for the natural nail. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades: Trend colours with WOW effect Seductive nude and brown shades give the nail that certain something. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades range from brown-violet through classic beige to nude with a touch of old rose or purple. A feast for the eyes on hands and feet!

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86362
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63258
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86396
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique™ Permanent Hair Colour Copper Tones offers copper, vibrant, elegant, and rich professional hair colour. Featuring a variety of pigmentations, including C5. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Tones: Impressive Colour and Healthy Hair The KER-HA Complex technology is a colour and care complex that strengthens, seals, and protects the hair structure. For sensational colour and healthy hair, it contains: Hyaluronic acid for increased moisture Phyto-keratin for protection, repair, and strengthening of the hair fibre through improved protein binding within the hair Antioxidant molecule that controls the speed at which the colour develops Gloss sealing for long-lasting shine that brilliantly reflects light. Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Cream Developer following the instructions.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
28
Alessandro Nail Polish Top Coat Shimmer

Average rating of 0 out of 5 stars

63414
Alessandro Nail Polish Top Coat Shimmer

Alessandro Nagellack Top Coat Shimmer is a vegan top coat that enhances any colour with a gold-silver shimmer. The nail surface is reinforced, making nails less prone to breakage. The gentle, creamy texture is easy to apply and also provides moisture and care to the nails. The top coat offers particularly strong hold for up to 7 days and a brilliant shine.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
7
Nu Skin ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser - Normal to combination skin

Average rating of 0 out of 5 stars

69219
Nu Skin ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser - Normal to combination skin

The Nu Skin ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser is an essential part of the ageLOC LumiSpa System and should therefore only be used together with the innovative facial cleansing device. The cleanser provides the necessary support and cushioning for the LumiSpa device to glide gently and effectively over the skin. In the end, the skin appears softer, smoother, and more youthful. The Face Cleanser is available in various formulations, which are tailored to different skin types. All contain a blend of algae and plant extracts that promote a pure and fresh complexion.

Content: 75 ml (€54.33 / 100 ml)

Variants from €36.95
Sale price: €40.75 Regular price: €43.95
11
STMNT Grooming Goods All In One Cleanser STMNT Grooming Goods All In One Cleanser

Average rating of 0 out of 5 stars

67019
STMNT Grooming Goods All In One Cleanser

STMNT Grooming Goods All-In-One Cleanser is designed for daily cleansing of the entire body. The gentle cleanser ensures clean hair, beard, body, face, and hands. The formulation with activated charcoal and menthol is free from sulfate surfactants and silicone oils. The refreshing scent note with citrus fruits and lavender with tonka bean invigorates hair and skin. The premium fragrance provides a fresh feeling – all day long. Application of STMNT Grooming Goods All-In-One Cleanser Lather onto hair or body and work in. Rinse thoroughly with water.

Content: 80 ml (€10.87 / 100 ml)

Sale price: €8.70 Regular price: €9.80
25
Alcina Color & Blonde Colour Conditioning Foam

Average rating of 0 out of 5 stars

77092
Alcina Color & Blonde Colour Conditioning Foam

Treat colour-treated and bleached hair to a dose of colour protection: Alcina Color & Blonde Colour Conditioning Foam shields your hair colour from fading while maintaining brilliance and luminosity. The foam is enriched with shine-enhancing ingredients and UV filters.  How to use Alcina Color & Blonde Colour Conditioning Foam Shake well before use. Distribute a tennis ball-sized amount throughout towel-dried hair and comb through.  Do not rinse. Style as desired. 

Content: 150 ml (€10.43 / 100 ml)

Sale price: €15.65 Regular price: €20.85
Rausch Hairspray Flexible Aerosol

Average rating of 0 out of 5 stars

84070
Rausch Hairspray Flexible Aerosol

Rausch Hairspray Flexible Aerosol provides flexible styling in a natural way with high-quality plant and herbal extracts from sunflower, sea buckthorn, and wheat. Rausch Hairspray Flexible Aerosol: Hold and Care The flexible hairspray from Rausch not only offers good hold but also imparts softness, bounce, and a pleasant, fresh scent to the hair. Despite its strong hold, it does not cause the hair to become sticky. The spray can be easily combed out. Its excellent skin compatibility and silicone-free formula speak for themselves.

Content: 75 ml (€7.33 / 100 ml)

Regular price: €5.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.