Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette shades

Description

Product information "Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette shades"

The Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette Shades are a permanent hair colour that offers a perfect colour palette for intense results through high-end technology and the effect of a hair mask. With twice the care, shine, and colour brilliance, it revolutionises the colouring experience, improves hair quality with each application, and meets the highest standards.

In the brunette range, the palette offers warm and cool permanent brown shades with multidimensional depth.

Advantages of this hair colour include vibrant and sophisticated natural hair colouring results, high-end technology with ultimate performance, up to 100% grey coverage, and an ultimate colour and care complex that strengthens, seals, and protects the hair. Dermatologically tested and gentle on the scalp.

The innovative technology, KER-HA COMPLEX™, utilises advanced technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within, ensuring precise colour deposition for a visibly sensational, fade-resistant, and long-lasting result. The ingredients include hydrating hyaluronic acid, phyto-keratin for protection and strengthening of the hair fibre, an antioxidative molecule for controlling the hair colour reaction, and a shine-sealing agent for lasting mirror-like gloss.

Properties

Brand: Revlon Professional
Finish: moisture, regenerated hair
Product line: Revlon Haarfarben

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86409
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades offer a palette of intense, pure, and metallic hair colours for creating individual colour results. The shades are mixable with all other Revlonissimo Colorsmetique™ shades - for a unique colour, perfectly tailored to each individual. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades: Wide Range of Shades Revlonissimo Colorsmetique deliver vibrant and demanding colour with long-lasting durability and radiant shine. The permanent shades range from dark aubergine to silver, violet, red, and green. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades: Healthy Hair Structure The formula, featuring high-end technology and brilliant performance, contains an innovative colour and care complex (KER-HA-Complex) that strengthens, nourishes, seals, and protects the hair from within: Hyaluronic acid provides moisture to the hair fibre Phyto-keratin protects the hair fibre and enhances protein bonding within the cortex An antioxidant-active molecule controls the reaction speed of the hair colour – for longer-lasting colour The shine sealant ensures long-lasting mirror gloss Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Creme Developer according to the instructions. The colour respects the scalp and is dermatologically tested.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Variants from €9.40
Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86362
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
24
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71036
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63258
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
7
Nu Skin ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser - Normal to combination skin

Average rating of 0 out of 5 stars

69219
Nu Skin ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser - Normal to combination skin

The Nu Skin ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser is an essential part of the ageLOC LumiSpa System and should therefore only be used together with the innovative facial cleansing device. The cleanser provides the necessary support and cushioning for the LumiSpa device to glide gently and effectively over the skin. In the end, the skin appears softer, smoother, and more youthful. The Face Cleanser is available in various formulations, which are tailored to different skin types. All contain a blend of algae and plant extracts that promote a pure and fresh complexion.

Content: 75 ml (€54.33 / 100 ml)

Variants from €36.95
Sale price: €40.75 Regular price: €43.95
31
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Average rating of 0 out of 5 stars

69165
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation is a liquid foundation with skincare benefits. It not only improves the complexion but also supplies the skin with moisture and UV protection. The skin is protected and hydrated like with a BB cream and additionally receives long-lasting coverage. The product is suitable for women and men of all skin types and tones. Bioadaptive properties through Theobroma cocoa bean extract Due to its high content of peptides, saccharides, and polyphenols, the contained cocoa bean exhibits bioadaptive effects. It protects the skin and enhances its ability to respond to environmental oxidative stress. Advantages of Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation Bioadaptive properties thanks to Theobroma cocoa bean extract Long-lasting moisture supply up to 12 hours Long-lasting coverage UVA/UVB broad-spectrum protection with SPF 35 Comfortable skin feel, not mask-like. Regulates oily and shiny skin. Redness and skin imperfections disappear with a radiant finish for an even skin tone. Various shades Tube made from 100% responsibly sourced bio-resin

Content: 30 ml (€206.17 / 100 ml)

Sale price: €61.85 Regular price: €89.00
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86315
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette shades

The Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette Shades are a permanent hair colour that offers a perfect colour palette for intense results through high-end technology and the effect of a hair mask. With twice the care, shine, and colour brilliance, it revolutionises the colouring experience, improves hair quality with each application, and meets the highest standards. In the brunette range, the palette offers warm and cool permanent brown shades with multidimensional depth. Advantages of this hair colour include vibrant and sophisticated natural hair colouring results, high-end technology with ultimate performance, up to 100% grey coverage, and an ultimate colour and care complex that strengthens, seals, and protects the hair. Dermatologically tested and gentle on the scalp. The innovative technology, KER-HA COMPLEX™, utilises advanced technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within, ensuring precise colour deposition for a visibly sensational, fade-resistant, and long-lasting result. The ingredients include hydrating hyaluronic acid, phyto-keratin for protection and strengthening of the hair fibre, an antioxidative molecule for controlling the hair colour reaction, and a shine-sealing agent for lasting mirror-like gloss.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
30
Juliana Nails Power Base Gel - Beige Juliana Nails Power Base Gel - Beige

Average rating of 0 out of 5 stars

71014
Juliana Nails Power Base Gel - Beige

Juliana Nails Power Base Gel creates a stable foundation for Gel Polish, Colour Gel, or traditional nail polish, ensuring good adhesion for several weeks. The medium to thick consistency is easy to apply and impresses with high stability. The curing time is 60 seconds in LED light or 120 seconds in UV light. The building gel can also be used for natural nail extensions with tips or modeling forms. It is also suitable for soft natural nails. Options include the transparent gel “Clear” or delicate pink, nude, or beige shades, which are particularly suitable for French and Babyboomer looks.

Content: 15 ml (€93.33 / 100 ml)

Sale price: €14.00 Regular price: €19.99
29
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 4.5 out of 5 stars

63092
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is available in many different shades – from Neon Pink to soft nude tones, there is something for everyone. Discover your new favourite colour from the Alessandro Color Code 4 range! All nail polishes offer optimal coverage through the highest possible pigmentation. Thanks to the fine brushes and creamy texture, application is very easy. The colours dry quickly and the result is especially rich and glossy. Additionally, the nail surface is improved and the nails are supplied with moisture and care. With a top coat, up to 7 days of wear is guaranteed. Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is vegan and contains No parabens No xylols No toluene No formaldehyde No camphor No phenoplasts Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thick the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 10 ml (€93.50 / 100 ml)

Sale price: €9.35 Regular price: €13.20
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Gold Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Gold Tones

Average rating of 0 out of 5 stars

86335
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Gold Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique is a hair colour of the latest generation with innovative technology for ultimate performance. Revlonissimo Colorsmetique combines professional expertise with a passion for diverse colour and maximum care. The permanent hair colour offers gold tones in golden shades for an elegant warmth. Hair colour with KER-HA Complex for beautiful colour and well-groomed hair The KER-HA Complex is enriched with active ingredients that ensure beautiful, regenerated, shiny, and visibly healthy hair. Hyaluronic acid provides moisture. Phyto-Keratin repairs and protects the hair shaft by increasing protein binding within the hair, improving the overall condition of the hair. An antioxidant molecule ensures a longer-lasting colour result by controlling the rate at which the colour develops. A gloss sealer envelops the hair shaft for a long-lasting mirror effect, resulting in twice as shiny hair. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Gold Tones: Extensive colour palette From ash gold tones in dark blonde shades to gold tones in light blonde shades, including gold tones with elegant copper reflections are available. Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Cream Developer according to the instructions for use.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
24
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Average rating of 0 out of 5 stars

71034
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades are elegant, modern tones with a beautiful finish. From delicate to full coverage, the shades offer an incredible variety of colours – tailored to individual preferences.  Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades provide full colour payoff from the convenient brush bottle. Simply apply over the Base Gel, cure with UV or LED devices, and the nails are ready for action again. No scratching, no chipping – up to 5 weeks! The gel polish is self-levelling and very easy to apply. The finish is customizable: from matte to high gloss, everything the nail care enthusiast desires is available. Strengthened, resilient nails The graceful Nude & Brown shades of the gel polish are the perfect alternative to classic nail polish. They can be applied on hands and feet, on gel or acrylic enhancements, and natural nails. The gel polish provides reinforcement for the natural nail. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades: Trend colours with WOW effect Seductive nude and brown shades give the nail that certain something. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades range from brown-violet through classic beige to nude with a touch of old rose or purple. A feast for the eyes on hands and feet!

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
28
Alessandro Nail Polish Story of Jungle

Average rating of 0 out of 5 stars

63393
Alessandro Nail Polish Story of Jungle

Alessandro Nail Polish Story of Jungle is a adventure-loving nail polish collection that takes you into the jungle. The 5 nail polish shades represent colourful flowers and a variety of animals. The vegan formulation of the nail polish provides high coverage and a brilliant shine on artificial and natural nails.  The 5 colours of Alessandro Nail Polish Story of Jungle Pink Hibiscous is a vibrant shade reminiscent of the beauty of jungle flowers. Flamingo Move is an elegant, dark pink tone for summer. Stay Brave is a delicate lilac nail polish. Tempting Snake is a beautiful green nail polish. Banana Drama is a radiant yellow suitable for the warm season.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.