Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Description

Product information "Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care"

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation.

The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health.

Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

  • up to 87% natural ingredients
  • up to 96% biodegradable ingredients
  • up to 100% grey coverage
  • individual, uniform, and shiny shades
  • free from ammonia, mineral oil, and silicones
  • with natural cold-pressed coconut and sunflower oils
  • drip-free application

Properties

Brand: Revlon Professional
Product line: Revlon Haarfarben
Speciality: ammonia-free, silicone-free, vegan, without mineral oil

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86100
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86085
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
28
Alessandro Nail Polish Story of Jungle

Average rating of 0 out of 5 stars

63393
Alessandro Nail Polish Story of Jungle

Alessandro Nail Polish Story of Jungle is a adventure-loving nail polish collection that takes you into the jungle. The 5 nail polish shades represent colourful flowers and a variety of animals. The vegan formulation of the nail polish provides high coverage and a brilliant shine on artificial and natural nails.  The 5 colours of Alessandro Nail Polish Story of Jungle Pink Hibiscous is a vibrant shade reminiscent of the beauty of jungle flowers. Flamingo Move is an elegant, dark pink tone for summer. Stay Brave is a delicate lilac nail polish. Tempting Snake is a beautiful green nail polish. Banana Drama is a radiant yellow suitable for the warm season.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Nagellack Snow White

Average rating of 0 out of 5 stars

63424
Alessandro Nagellack Snow White

"Queen Queen, you are the most beautiful here, but Snow White over the mountains with the seven dwarfs is a thousand times more beautiful than you." And just as beautiful are the five nail polishes of the Alessandro Snow White Special Edition. The nail polish is enriched with valuable almond oil. Thanks to the included vitamins and nutrients, the nails are particularly well cared for. The nail surface is less brittle, and nail growth is promoted. The colours are especially radiant, opaque, and long-lasting. The gentle and creamy texture is easy to apply.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86300
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
29
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 4.5 out of 5 stars

63092
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is available in many different shades – from Neon Pink to soft nude tones, there is something for everyone. Discover your new favourite colour from the Alessandro Color Code 4 range! All nail polishes offer optimal coverage through the highest possible pigmentation. Thanks to the fine brushes and creamy texture, application is very easy. The colours dry quickly and the result is especially rich and glossy. Additionally, the nail surface is improved and the nails are supplied with moisture and care. With a top coat, up to 7 days of wear is guaranteed. Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is vegan and contains No parabens No xylols No toluene No formaldehyde No camphor No phenoplasts Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thick the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 10 ml (€93.50 / 100 ml)

Sale price: €9.35 Regular price: €13.20
11
STMNT Grooming Goods All In One Cleanser STMNT Grooming Goods All In One Cleanser

Average rating of 0 out of 5 stars

67019
STMNT Grooming Goods All In One Cleanser

STMNT Grooming Goods All-In-One Cleanser is designed for daily cleansing of the entire body. The gentle cleanser ensures clean hair, beard, body, face, and hands. The formulation with activated charcoal and menthol is free from sulfate surfactants and silicone oils. The refreshing scent note with citrus fruits and lavender with tonka bean invigorates hair and skin. The premium fragrance provides a fresh feeling – all day long. Application of STMNT Grooming Goods All-In-One Cleanser Lather onto hair or body and work in. Rinse thoroughly with water.

Content: 80 ml (€10.87 / 100 ml)

Sale price: €8.70 Regular price: €9.80
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86362
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
30
Alessandro Striplac Peel Or Soak Sweet Sorbets Alessandro Striplac Peel Or Soak Sweet Sorbets

Average rating of 0 out of 5 stars

63461
Alessandro Striplac Peel Or Soak Sweet Sorbets

Alessandro Striplac Peel Or Soak Sweet Sorbets is easy and quick to apply. In just two steps, this gel nail polish provides a salon-style finish. The Striplac manicure is ready in under 15 minutes. Thanks to the Peel-Off technology, the nail polish can be removed in seconds without acetone. It lasts up to three weeks, remaining fresh and vibrant. The nail polish contains biotin, keratin, and caffeine to strengthen the nails. It is a formulation produced without animal testing. Alessandro Striplac Peel Or Soak Sweet Sorbets colour palette Lemon Ice: A refreshing yellow shade capturing the vibrancy of a sunny lemon bush. Juicy Mango: A warm, sunny orange tone reminiscent of juicy ripe fruits. Raspberry Affairs: A deep, intense berry red with a subtle pink nuance for a passionate and elegant touch. Sweet Watermelon: A refreshing pink shade capturing the fruity vibrancy of a juicy watermelon and adding summer freshness. Simply Lavender: A calming and elegant hue reflecting the gentle beauty of lavender flowers in a delicate purple.

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
31
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

Average rating of 4.6 out of 5 stars

69223
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit is an intelligent and unique device that, in conjunction with a skin type-specific skincare product, utilises patented technology to promote youthful-looking skin. With just two applications of two minutes each day, users benefit from multiple clinically proven skin advantages. The system combines thorough cleansing, exfoliation, and skin renewal with intelligent user guidance and IoT technology. The iO stands for Input (innovative skincare) and Output (radiant skin). The device connects via Bluetooth to the Nu Skin VERA App and can execute synchronised skincare routines. After just one application, the skin appears visibly smoother and more supple. The Nu Skin Lumi Activating Cleanser is designed for various skin types: dry skin normal to combination skin sensitive skin prone to impurities The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit includes: LumiSpa iO device LumiSpa iO silicone attachment - normal LumiSpa Activating Cleanser suitable for your skin type LumiSpa iO magnetic charging device Note: The station for device placement is not included in the set. Application of Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit Use the kit morning and evening to cleanse the face, neck, and décolletage. First, moisten the skin with lukewarm water and then apply a generous amount of the cleanser. Then, cleanse the face for two minutes with the Nu Skin Lumi. Finally, apply a skincare product of your choice.

Content: 1 pc (€359.95 / 1 pc)

Sale price: €359.95 Regular price: €520.30
23
Shu Uemura Izumi Tonic Conditioner Shu Uemura Izumi Tonic Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

31204
Shu Uemura Izumi Tonic Conditioner

Thanks to precious Japanese rice water, Shu Uemura Izumi Tonic Conditioner nourishes and strengthens weak, brittle hair, leaving it feeling thicker and fuller.  How Shu Uemura Izumi Tonic Conditioner works This lightweight, milky conditioner gently repairs brittle hair from within. It fortifies weak strands and improves body and thickness. At the same time, the moisture balance is restored and luminous shine is added.  The result:  Hair is up to 16x stronger and thicker. Breakage is prevented while split ends are reduced by 81%. A beautiful and healthy appearance is restored. Shu Uemura Izumi Tonic Conditioner: inspired by ancestral Japanese hair care traditions The conditioner is infused with precious, nutrient-rich Japanese rice water. Yu-Su-Ru, an ancient tradition practised by Japanese women, involves bathing hair in rice water to keep it beautiful and strong. Shu Uemura Izumi Tonic Conditioner takes inspiration from this traditional hair treatment. 

Content: 250 ml (€19.18 / 100 ml)

Sale price: €47.95 Regular price: €62.60
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63258
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.