Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Alessandro Nagellack Snow White

Description

Product information "Alessandro Nagellack Snow White "

"Queen Queen, you are the most beautiful here, but Snow White over the mountains with the seven dwarfs is a thousand times more beautiful than you."

And just as beautiful are the five nail polishes of the Alessandro Snow White Special Edition. The nail polish is enriched with valuable almond oil. Thanks to the included vitamins and nutrients, the nails are particularly well cared for. The nail surface is less brittle, and nail growth is promoted. The colours are especially radiant, opaque, and long-lasting. The gentle and creamy texture is easy to apply.

Properties

Brand: Alessandro
Effect: moisturizing
Finish: Gloss effect, intense colour, long-lasting hold
Product line: Alessandro Nail Polish
Speciality: cruelty-free, vegan
Texture: creamy
Type of nail polish: Classic nail polish

Manufacturer

Alessandro

alessandro International GmbH
Erkrather Straße 228a
40233 Düsseldorf
Germany
Website: http://www.alessandro-international.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Acetyl tributyl citrate; Acrylates Copolymer; Adipic Acid; Benzophenone-1; Butyl acetate; Ci 15850; Ci 19140; Ci 77266; Ci 77491; Ci 77891; Diacetone alcohol; Ethyl acetate; Isopropyl Alcohol; Mica; N-Butyl Alcohol; Nitrocellulose; Phosphoric Acid; Polyvinyl butyral; Prunus amygdalus dulcis oil; Silica; Stearalkonium bentonite; Synthetic Fluorphlogopite; Tin Oxide; Tocopherol; Trimethylpentanediyl dibenzoate
Skip product gallery

You may also like

28
Alessandro Nail Polish Top Coat Shimmer

Average rating of 0 out of 5 stars

63414
Alessandro Nail Polish Top Coat Shimmer

Alessandro Nagellack Top Coat Shimmer is a vegan top coat that enhances any colour with a gold-silver shimmer. The nail surface is reinforced, making nails less prone to breakage. The gentle, creamy texture is easy to apply and also provides moisture and care to the nails. The top coat offers particularly strong hold for up to 7 days and a brilliant shine.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Nail Polish Story of Jungle

Average rating of 0 out of 5 stars

63393
Alessandro Nail Polish Story of Jungle

Alessandro Nail Polish Story of Jungle is a adventure-loving nail polish collection that takes you into the jungle. The 5 nail polish shades represent colourful flowers and a variety of animals. The vegan formulation of the nail polish provides high coverage and a brilliant shine on artificial and natural nails.  The 5 colours of Alessandro Nail Polish Story of Jungle Pink Hibiscous is a vibrant shade reminiscent of the beauty of jungle flowers. Flamingo Move is an elegant, dark pink tone for summer. Stay Brave is a delicate lilac nail polish. Tempting Snake is a beautiful green nail polish. Banana Drama is a radiant yellow suitable for the warm season.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63258
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
29
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 4.5 out of 5 stars

63092
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is available in many different shades – from Neon Pink to soft nude tones, there is something for everyone. Discover your new favourite colour from the Alessandro Color Code 4 range! All nail polishes offer optimal coverage through the highest possible pigmentation. Thanks to the fine brushes and creamy texture, application is very easy. The colours dry quickly and the result is especially rich and glossy. Additionally, the nail surface is improved and the nails are supplied with moisture and care. With a top coat, up to 7 days of wear is guaranteed. Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is vegan and contains No parabens No xylols No toluene No formaldehyde No camphor No phenoplasts Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thick the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 10 ml (€93.50 / 100 ml)

Sale price: €9.35 Regular price: €13.20
61
Revlon Professional Color Excel Revlon Professional Color Excel

Average rating of 0 out of 5 stars

86015
Revlon Professional Color Excel

Revlon Professional Color Excel is a professional ammonia-free tone-on-tone colour for gentle lightening and impressive colour results. The innovative colour cares for the hair and provides maximum protection during the chemical process. The alkaline tint provides maximum preserved hair during and after treatment. The exceptionally even colour, even under challenging conditions such as porous hair, is a hallmark of this professional hair colour. It is the perfect complement to Revlonissimo Colorsmetique and Color Sublime for a gentle, professional colour refresh. Benefits Colour refresh Ideal for colour corrections Coverage of first white hairs Customisable hair colour Vegan Revlon Professional Color Excel Technology The technology in the innovative formula ensures long-lasting colour and healthy, repaired hair. This is made possible by the unique, three-element-based technology: GLOWin System This system replenishes the protein structure of the hair. Through repair, the colour can be optimally deposited and the colour pigments develop perfectly. The cuticle layer is then sealed, which keeps the colour in the hair for a long time and provides the special shine of the hair colour. The PROTEIN-FILLER PEPTIDES are peptide chains that refill the proteins in the hair fibre to restore the hair structure. This prepares the hair for uniform and intensive colour uptake, excellent pigmentation, and incomparable light reflection. The CHROMA LIGHTSPHERES create special light effects. They are formed by highly reflective pigments that are 1000 times smaller than hair fibres. They distribute ideally within the hair interior and provide the unique shine characteristic of Revlon Color Excel. The Cuticle Lock seals the hair shaft and smooths the surface. This encloses the colour well and allows the hair to reflect incident light even better. Consequently, the colour shine is further enhanced. Application with Revlon Professional Color Excel developer according to instructions for use

Content: 70 ml (€14.71 / 100 ml)

Sale price: €10.30 Regular price: €26.50
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White

Average rating of 0 out of 5 stars

63429
Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White

"Mirror, mirror on the wall, who is the fairest of them all?" - this fairy tale is immediately recognizable by this one sentence. Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White is a UV nail polish edition that draws on five elements of the fairy tale "Snow White". Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White: The 5 Colours Magic Mirror Shimmer is a light grey shade reminiscent of the shimmer of the enchanted mirror. Poison Apple is a vivid red, representing the poisonous apple that Snow White bit into. Evil Queen is a dark red hue named after the evil queen. Sleepy Dwarf is a playful blue tone dedicated to the seven dwarfs. Dark Ebenwood Shimmer is as black as Snow White's hair. Advantages of Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White quick and easy application lasting up to 3 weeks gentle and simple removal with Peel Off or Soak Off vegan and cruelty-free formulation

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
7
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

Average rating of 5 out of 5 stars

56116
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

The Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion soothes the skin after sunbathing and helps prolong the tan for up to a month. The velvety body lotion absorbs immediately and provides sun-stressed skin with moisture for a pleasant skin sensation. Extended summer tan and a soothed skin feeling with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion The Golden Tan Maximizer After Sun Lotion is the classic after sun lotion from Lancaster, offering an intensive tan prolonging effect. The Tan Activator Complex contributes to an optimal distribution of melanin in the skin and helps extend the tan for up to a month. Sun-exposed skin is perfectly catered to with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion: it is soothed, cared for, and moisturised – for a particularly pleasant, relaxed skin feeling. The integrated Antioxidant Complex helps increase the skin's resilience, thereby supporting the skin's natural regeneration process after sun exposure. Less is more: tan with fewer, yet more natural ingredients The After Sun Lotion from the Golden Tan Maximizer line deliberately omits silicones, mineral oils, and parabens to ensure not only a pleasant skin feel but also to offer those who value more natural ingredients a luxurious after sun lotion. Compared to the previous model, the After Sun Lotion contains at least 85% natural ingredients. Overall, the ingredients have been reduced by 50%.

Content: 125 ml (€22.36 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €29.95
29
Alessandro Gelactic Gel Top Coat

Average rating of 3 out of 5 stars

63239
Alessandro Gelactic Gel Top Coat

Alessandro Gelactic Gel Top Coat provides the perfect finish for painted nails. The Wear-Boosting-Technology ensures that nail, colour layer, and top coat adhere well to each other. The textures of the nail polish and top coat are optimally coordinated. Additionally, the top coat provides ultimate shine. With Alessandro Gelactic Gel Top Coat, the nail polish lasts up to 7 days without chipping. No LED/UV lamp is necessary for curing.

Content: 5 ml (€119.00 / 100 ml)

Sale price: €5.95 Regular price: €8.40
32
Lancaster Sun Beauty Body Oil Fast Tan Optimizer

Average rating of 4.5 out of 5 stars

56200
Lancaster Sun Beauty Body Oil Fast Tan Optimizer

The Lancaster Sun Beauty Body Oil Fast Tan Optimizer with SPF30 or 50 is a premium sun protection product for the entire body. It provides comprehensive skin protection against sun damage, skin aging, and promotes a beautiful tan. Features: High UVA/UVB protection Sun Protection Factor 30/50 Lightweight dry oil that absorbs quickly Conditions the skin and imparts a radiant glow Leaves a silky skin feel Suitable for all skin types Water-resistant Leaves a shimmering shine Promotes rapid, even tanning The oil helps to repair sun damage and encourages a beautiful tan. 98% of users report a healthier skin tone The oil offers more than just UV protection. It also protects against visible light and infrared rays. Full-Light Technology provides 10 times better protection than conventional sun protection Application: Shake before use Apply evenly to the body Reapply regularly, especially after swimming

Content: 150 ml (€19.97 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €44.00
0
Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation - SPF 30 Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation - SPF 30

Average rating of 0 out of 5 stars

56149
Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation - SPF 30

Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation is an innovative sun protection water that provides comprehensive protection against 100% of the sunlight spectrum. The patented Full-Light technology protects the skin from sunburn, premature skin aging, and unwanted hyperpigmentation. The unique formulation preserves the beauty, elasticity, and healthy appearance of the skin. Comprehensive sun protection with Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation sun protection water Sun Beauty Nude Sensation oil-in-water sun protection spray protects the skin from UVA/UVB rays Visible light Infrared light The weightless formulation absorbs immediately and leaves a pleasant, light, barely perceptible feeling of sun protection on the skin. Sun protection water can be applied to both dry and wet skin. Thanks to the patented Full-Light technology, the skin is optimally protected from sunburn, hyperpigmentation, premature, light-induced skin aging, loss of elasticity, and profound skin damage. Natural formulation The Lancaster oil-in-water spray is transparent, composed of at least 85% natural ingredients, and is fully biodegradable. It is free from silicones, parabens, and mineral oils, and contains neither Octinoxate nor Oxybenzone. It leaves a fresh, very subtle scent and can be used on the entire body. Available with SPF 30 and SPF 50.

Content: 150 ml (€21.97 / 100 ml)

Sale price: €32.95 Regular price: €33.00
61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86087
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
Skip product gallery

Customer also bought:

28
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Average rating of 0 out of 5 stars

63373
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Alessandro Nagellack Aless' in Wonderland consists of 5 vibrant nail polishes for spring. A glossy finish with brilliant colour intensity and high coverage is achieved. The colours last up to 7 days on the nails. The new Alessandro nail polish collection was inspired by characters, objects, and locations from the fairy tale Alice in Wonderland.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Average rating of 0 out of 5 stars

63375
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Alessandro Nagellack Aless' in Wonderland consists of 5 vibrant nail polishes for spring. A glossy finish with brilliant colour intensity and high coverage is achieved. The colours last up to 7 days on the nails. The new Alessandro nail polish collection was inspired by characters, objects, and locations from the fairy tale Alice in Wonderland.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63169
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63168
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63162
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63160
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63151
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63150
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63149
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63145
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63140
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Nagellack Frozen Beauty

Average rating of 0 out of 5 stars

63439
Alessandro Nagellack Frozen Beauty

Alessandro Nagellack Frozen Beauty transports you to the world of the Snow Queen. The nail polish, available in five wintery colours, is suitable for both artificial and natural nails. Due to its formulation and ingredients, it offers very high opacity and a brilliant shine. The patented design cap and integrated professional brush enable streak-free application. The nail surface is improved and becomes less brittle. Additionally, the nails are supplied with moisture and care. The 5 colours of Alessandro Nagellack Frozen Beauty Rosy Cheeks: a rosewood tone inspired by cheeks blushed by cold Candy Sky Shimmer: shimmering pink shade like cotton candy Ice Crystals Glitter: a silver metallic tone as sparkling and special as ice crystals Snow Castle: a subdued blue-grey shade reminiscent of a snow-covered castle Purple Cape: a dark purple reminiscent of the cape of one of the two brave sisters from the film "Frozen"

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.