Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation - SPF 30

Description

Product information "Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation - SPF 30"

Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation is an innovative sun protection water that provides comprehensive protection against 100% of the sunlight spectrum. The patented Full-Light technology protects the skin from sunburn, premature skin aging, and unwanted hyperpigmentation. The unique formulation preserves the beauty, elasticity, and healthy appearance of the skin.

Comprehensive sun protection with Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation sun protection water

Sun Beauty Nude Sensation oil-in-water sun protection spray protects the skin from

  • UVA/UVB rays
  • Visible light
  • Infrared light

The weightless formulation absorbs immediately and leaves a pleasant, light, barely perceptible feeling of sun protection on the skin. Sun protection water can be applied to both dry and wet skin. Thanks to the patented Full-Light technology, the skin is optimally protected from sunburn, hyperpigmentation, premature, light-induced skin aging, loss of elasticity, and profound skin damage.

Natural formulation

The Lancaster oil-in-water spray is transparent, composed of at least 85% natural ingredients, and is fully biodegradable. It is free from silicones, parabens, and mineral oils, and contains neither Octinoxate nor Oxybenzone. It leaves a fresh, very subtle scent and can be used on the entire body.

Available with SPF 30 and SPF 50.

Properties

Brand: Lancaster
Effect: sun protection
Product line: Lancaster Sun Beauty

Manufacturer

Lancaster

Coty Beauty Austria GmbH
Technologiestraße 5
Europlaza Building 3, 1st Floor
1120 Vienna
Austria
Website: www.coty.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

20
Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream - Light to Medium

Average rating of 4.5 out of 5 stars

56174
Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream - Light to Medium

Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream with SPF30 combines the best of make-up, sun protection, and skincare in one product. Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream SPF 30: Make-up, care, and sun protection in one The cream from Lancaster gently bronzes the skin, giving it a radiant complexion. The Full Light technology protects against the entire spectrum of light with SPF30. Additionally, the cream contains hyaluronic acid for intensive hydration. Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream SPF 30 Application The hydrating skincare with sun protection can be used daily.

Content: 50 ml (€47.90 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €30.00
24
Lancaster Sun Perfect Illuminating Cream - SPF 30 Lancaster Sun Perfect Illuminating Cream - SPF 30

Average rating of 0 out of 5 stars

56165
Lancaster Sun Perfect Illuminating Cream - SPF 30

The Lancaster Sun Perfect Illuminating Cream is the skin-perfecting sun protection cream for the face, combining highly effective broad-spectrum sun protection with an enhanced anti-ageing formula. The sunscreen with SPF 30 or 50 helps prevent the appearance of wrinkles and dark spots. Sun Perfect Illuminating Cream enhances the skin's natural radiance with an immediate brightening effect. Perfectly protected, rejuvenated skin If one desires a sunscreen that delivers skincare results, then they turn to Sun Perfect Infinite Illuminating Cream. It grants the complexion endless radiance while providing anti-ageing benefits. The lightweight cream offers the high sun protection of Lancaster's exclusive Full Light Technology in a light, hydrating formula that helps prevent and minimise the appearance of wrinkles and dark spots. The powerful combination of ingredients, which protect against harmful environmental influences and skin ageing, supports the skin in defending itself against hyperpigmentation and signs of premature ageing. The skin shines again beautifully and healthily thanks to a natural glow booster. The non-sticky, mattifying Sun Perfect Illuminating Cream is easy to apply and leaves a velvety finish. The complexion is instantly brightened and radiates beautifully. Illuminating Cream is applied directly to the face before sunbathing. Ocean friendly.

Content: 50 ml (€87.90 / 100 ml)

Sale price: €43.95 Regular price: €58.00
7
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

Average rating of 5 out of 5 stars

56116
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

The Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion soothes the skin after sunbathing and helps prolong the tan for up to a month. The velvety body lotion absorbs immediately and provides sun-stressed skin with moisture for a pleasant skin sensation. Extended summer tan and a soothed skin feeling with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion The Golden Tan Maximizer After Sun Lotion is the classic after sun lotion from Lancaster, offering an intensive tan prolonging effect. The Tan Activator Complex contributes to an optimal distribution of melanin in the skin and helps extend the tan for up to a month. Sun-exposed skin is perfectly catered to with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion: it is soothed, cared for, and moisturised – for a particularly pleasant, relaxed skin feeling. The integrated Antioxidant Complex helps increase the skin's resilience, thereby supporting the skin's natural regeneration process after sun exposure. Less is more: tan with fewer, yet more natural ingredients The After Sun Lotion from the Golden Tan Maximizer line deliberately omits silicones, mineral oils, and parabens to ensure not only a pleasant skin feel but also to offer those who value more natural ingredients a luxurious after sun lotion. Compared to the previous model, the After Sun Lotion contains at least 85% natural ingredients. Overall, the ingredients have been reduced by 50%.

Content: 125 ml (€22.36 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €29.95
12
Aveda Thickening Tonic

Average rating of 0 out of 5 stars

55294
Aveda Thickening Tonic

Just as a tree becomes thicker year after year with each annual ring, the Aveda Thickening Tonic surrounds each individual hair and creates a layer that makes the hair appear instantly thicker. Additionally, the hair becomes stronger with the first application of the styling spray. Noticeably thicker hair At the centre of the innovative active ingredient formulation, which consists of 97% natural ingredients, is Amla. The Ayurvedic fruit has been used in India for centuries for healthy-looking hair. It thickens each strand of hair and makes the hair stronger and fuller – from root to tip! The hair feels firmer and thicker without sticking together. Especially darker hair types benefit from this hair-densifying tonic.

Content: 30 ml (€36.50 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.40
52
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Mask

Average rating of 4 out of 5 stars

54745
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Mask

The Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Mask is the ideal solution for blonde and lightened hair that requires intensive care and precise colour correction. Neutralisation & Intensive Care With innovative Bond Repair technology, the mask specifically neutralises yellow undertones and prevents unwanted copper tones. At the same time, the hair is deeply nourished, detangled, and gains a smooth, silky feel – from the lengths to the ends. The formula enriched with almond oil and cornflower: Revitalises dull, stressed hair and imparts a fresh, cool colour tone. Restores internal hair bonds to sustainably strengthen the hair structure. Repairs hair damage equivalent to two bleaching processes – after just one application. Makes hair up to 7 times stronger and reduces hair breakage by up to 80%. Strengthens the hair structure and effectively reduces hair breakage. Application Apply the mask evenly to towel-dried hair. Leave in for 5-10 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€7.48 / 100 ml)

Variants from €8.15
Sale price: €14.95 Regular price: €30.90
9
Lancaster Sun Beauty Face Creme - SPF 30 Lancaster Sun Beauty Face Creme - SPF 30

Average rating of 4 out of 5 stars

56141
Lancaster Sun Beauty Face Creme - SPF 30

Lancaster Sun Beauty Face Cream is a lightweight, silky sun protection cream for the face with SPF 15. It protects sensitive facial skin with UVA and UVB filters against the negative effects of infrared and visible light. The sun cream with a silky texture ensures a beautiful, golden tan while maintaining skin firmness and elasticity. Thanks to the unique Full Light technology, the skin is protected from premature aging and unwanted pigmentation and can develop an even and rapid tan. The sun cream gives the face a summery, golden complexion and a youthful appearance. The Lancaster Sun Beauty Face Cream has been specially developed for medium to dark skin tones to provide a radiant, beautiful, and long-lasting tan while preserving skin health. It is ideal for skin that tans quickly and is less prone to sunburn. Your skin deserves the best and highest quality sun protection. The Sun Beauty Silky Cream SPF15 from Lancaster offers comprehensive sun protection for medium to darker skin tones and helps achieve a radiant, even tan. The unique formula combines the exclusive Full Light Technology with the enhanced Tan Activator Complex, which promotes melanin production. The Sun Beauty Silky Cream SPF 15 enables a beautiful, lasting tan while maintaining the skin's youthfulness.

Content: 50 ml (€59.90 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €33.00
17
Bellody Hair Ties Kids Edition

Average rating of 5 out of 5 stars

65031
Bellody Hair Ties Kids Edition

The Haargummis with ribbed texture are now also available for children with the Bellody Kids Edition. The are a real eye-catcher in the hair and also offer strong hold without a feeling of pressure.

Content: 4 pc (€1.60 / 1 pc)

Sale price: €6.40 Regular price: €7.70
18
Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55337
Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner

The silicone-free conditioner with 98% naturally derived ingredients provides lightweight care for the hair. The Aveda shampure™ nurturing conditioner with Krambe oil detangles and envelops the hair in irresistible shine. 25 pure floral and plant essences make the hair smell incredible. Featuring lavender, Krambe, Ylang Ylang, and other essences.

Content: 250 ml (€9.98 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €24.95 Regular price: €30.50
52
Schwarzkopf BC Moisture Kick Spray Conditioner Schwarzkopf BC Moisture Kick Spray Conditioner

Average rating of 4.5 out of 5 stars

54728
Schwarzkopf BC Moisture Kick Spray Conditioner

A lightweight yet intensive conditioner for daily use that provides the optimal balance for the moisture levels of normal to dry and brittle hair. The Schwarzkopf BC Bonacure Moisture Kick Spray Conditioner is used to achieve healthy-looking, shiny hair with improved combability. Using Cell Equalizer technology, it smooths the hair surface, imparting softness, elasticity, and shine. Glycerol provides moisture, and vegan keratin offers a noticeable nourishing effect. BC Bonacure Moisture Kick Spray Conditioner: Up to 48h Moisture Feel The weightless, hydrating conditioner from Bonacure Moisture Kick helps hair maintain its optimal moisture content and provides up to a 48-hour moisture-rich hair feel. The conditioner for brittle, frizzy, curly, or dry hair is enriched with vegan keratin and glycerol. Glycerol is responsible for moisture supply, while keratin cares for the hair. Vegan hair product – free from animal-derived ingredients. The nourishing properties help the hair regain its natural bounce and elasticity. The moisture conditioner supports an easy hair care routine, as it can be sprayed on in seconds and does not need to be rinsed out. Result:- The hair is supplied with moisture– for a 48-hour feeling of optimal hydration- Naturally shiny hair - Bounce and elasticity- The hair is instantly detangled and easier to combProfessional tip: The Schwarzkopf BC Bonacure Moisture Kick Spray Conditioner is also an excellent tool for hair cutting. It can also be sprayed onto dry hair between washes to add extra shine and smoothness. Advantages: - Lightweight spray conditioner - Intensive care for normal to dry hair - High nourishing effect with up to 48h moisture feel - Vegan product with keratin & glycerol Like the entire Moisture Kick line, the spray conditioner is also suitable for caring for natural curls and waves. Its moisture-retaining properties give curls bounce and elasticity. Its light formula does not weigh down curly hair structures, allowing curls and waves to retain lively movement.

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Variants from €2.95
Sale price: €9.95 Regular price: €20.80
25
Lancaster Sun Beauty Body Water - SPF 30

Average rating of 5 out of 5 stars

56201
Lancaster Sun Beauty Body Water - SPF 30

Lancaster Sun Beauty Body Water is an advanced, ultra-light sun protection spray for the entire body that both protects and cares. Benefits: Protection against UVA, UVB, visible light, and infrared rays Utilises Full-Light technology for 10 times better protection Helps prevent light-induced skin ageing Light, water-like texture Water-resistant Can be applied on wet or dry skin Application: Shake before use Apply generously to the body Reapply regularly for continuous protection This product protects against 80% of visible skin ageing signs caused by sunlight. Important: No sun protection can provide complete protection against the sun.

Content: 150 ml (€21.97 / 100 ml)

Sale price: €32.95 Regular price: €44.00
13
Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Definer - Raisin Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Definer - Raisin

Average rating of 0 out of 5 stars

55323
Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Definer - Raisin

Define and shape your lips with precision. The lip liner, made from up to 96% naturally derived ingredients* with mango and jojoba oils and a blend of plant waxes, ensures smooth application as well as long-lasting and intense colour results. Naturally beautiful: The 96% naturally derived* formulation with nourishing mango and jojoba oils provides an even lip colour and a comfortable application. Plant waxes from Candelilla and Carnauba extend durability and reduce colour bleeding. *Derived from plants, non-petroleum-based minerals, or water.

Content: 3.4 g (€586.76 / 100 g)

Variants from €16.95
Sale price: €19.95 Regular price: €23.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.