Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

2 Reviews

Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

Description

Product information "Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion "

The Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion soothes the skin after sunbathing and helps prolong the tan for up to a month. The velvety body lotion absorbs immediately and provides sun-stressed skin with moisture for a pleasant skin sensation.

Extended summer tan and a soothed skin feeling with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

The Golden Tan Maximizer After Sun Lotion is the classic after sun lotion from Lancaster, offering an intensive tan prolonging effect. The Tan Activator Complex contributes to an optimal distribution of melanin in the skin and helps extend the tan for up to a month.

Sun-exposed skin is perfectly catered to with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion: it is soothed, cared for, and moisturised – for a particularly pleasant, relaxed skin feeling. The integrated Antioxidant Complex helps increase the skin's resilience, thereby supporting the skin's natural regeneration process after sun exposure.

Less is more: tan with fewer, yet more natural ingredients

The After Sun Lotion from the Golden Tan Maximizer line deliberately omits silicones, mineral oils, and parabens to ensure not only a pleasant skin feel but also to offer those who value more natural ingredients a luxurious after sun lotion. Compared to the previous model, the After Sun Lotion contains at least 85% natural ingredients. Overall, the ingredients have been reduced by 50%.

Properties

Brand: Lancaster
Effect: moisturizing
Product line: Lancaster Tan Maximizer
Skin type: sun stressed skin
Speciality: paraben-free, silicone-free, without mineral oil
Texture: lotion

Manufacturer

Lancaster

Coty Beauty Austria GmbH
Technologiestraße 5
Europlaza Building 3, 1st Floor
1120 Vienna
Austria
Website: www.coty.com

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

11 August 2026 05:31

Review with rating of 5 out of 5 stars

lange Bräune

Hatte schon andere After-Sun-Lotions, aber die von Lancaster gefällt mir bisher am besten. Zieht schnell ein und meine Haut fühlt sich danach schön gepflegt an. Die Bräune hält bei mir auch länger

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

27 July 2026 06:31

Review with rating of 5 out of 5 stars

Verlängert die Bräune

Diese After-Sun zieht sehr schnell ein und fühlt sich super weich an. Meine Bräune hat auch länger gehalten nach dem Sommer.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Aqua; Bisabolol; Butylene Glycol; Butyrospermum Parkii Butter; C13-14 Isoparaffin; Caffeine; Caprylic/Capric Triglyceride; Ceteareth-20; Cetearyl Alcohol; Cetyl Palmitate; Chlorphenesin; Dimethylmethoxy chromanol; Echinacea Purpurea Extract; Glycerin; Glycine; Hydrogenated Polyisobutene; Hydrolyzed citrus aurantium dulcis fruit extract; Laureth-7; Mauritia Flexuosa Fruit Oil; Panthenol; Pantolactone; Parfum; Phenoxyethanol; Polyacrylamide; Salicylic Acid; Sodium lactate methylsilanol; Xanthan Gum
Skip product gallery

You may also like

24
Lancaster Sun Perfect Illuminating Cream - SPF 30 Lancaster Sun Perfect Illuminating Cream - SPF 30

Average rating of 0 out of 5 stars

56165
Lancaster Sun Perfect Illuminating Cream - SPF 30

The Lancaster Sun Perfect Illuminating Cream is the skin-perfecting sun protection cream for the face, combining highly effective broad-spectrum sun protection with an enhanced anti-ageing formula. The sunscreen with SPF 30 or 50 helps prevent the appearance of wrinkles and dark spots. Sun Perfect Illuminating Cream enhances the skin's natural radiance with an immediate brightening effect. Perfectly protected, rejuvenated skin If one desires a sunscreen that delivers skincare results, then they turn to Sun Perfect Infinite Illuminating Cream. It grants the complexion endless radiance while providing anti-ageing benefits. The lightweight cream offers the high sun protection of Lancaster's exclusive Full Light Technology in a light, hydrating formula that helps prevent and minimise the appearance of wrinkles and dark spots. The powerful combination of ingredients, which protect against harmful environmental influences and skin ageing, supports the skin in defending itself against hyperpigmentation and signs of premature ageing. The skin shines again beautifully and healthily thanks to a natural glow booster. The non-sticky, mattifying Sun Perfect Illuminating Cream is easy to apply and leaves a velvety finish. The complexion is instantly brightened and radiates beautifully. Illuminating Cream is applied directly to the face before sunbathing. Ocean friendly.

Content: 50 ml (€87.90 / 100 ml)

Sale price: €43.95 Regular price: €58.00
57
Schwarzkopf Silhouette Super Hold Hairspray

Average rating of 5 out of 5 stars

15008
Schwarzkopf Silhouette Super Hold Hairspray

The Silhouette Super Hold Hairspray by Schwarzkopf is perfect for fixing your hairstyle. It offers ultra-strong hold, radiant shine, and incredible vitality. It supports the hair without weighing it down and is also very easy to brush out. The micro-fine spray mist gently envelops the hair, providing each strand with very strong hold. The hair retains its movement and appears weightless while maintaining a perfect hold. Results: Radiant shine with ultra-strong hold Brilliant vitality Dries quickly No sticking For the ultimate finishing spray, hold the can not too close to the finished hairstyle and use short spray bursts. Even after multiple applications, the hair will not be weighed down, so the hairspray can be used for quick touch-ups of the hairstyle during the day.

Content: 500 ml (€1.79 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €8.95 Regular price: €20.70
8
Aveda Nutriplenish™ Treatment Masque Deep Moisture

Average rating of 4 out of 5 stars

55463
Aveda Nutriplenish™ Treatment Masque Deep Moisture

Aveda Nutriplenish Treatment Masque Deep Moisture is an exceptionally rich mask containing five times the amount of mango butter, coconut, and pomegranate oil compared to the Nutriplenish conditioner. Therefore, the mask is suitable for very dry, strong hair. Rich butter treatment with a modern texture for optimal absorption of active ingredients into the hair In just 10 minutes, this treatment transforms dry hair with a highly nourishing butter cream texture filled with superfood ingredients. The texture also ensures optimal glide and absorption of active ingredients, providing the hair with smoothness and shine from the roots. Additionally, the hair becomes silky soft and easier to comb. Aveda Nutriplenish Treatment Masque Deep Moisture Effect Even the driest hair receives more moisture, as the formula provides four times more hydration than the Nutriplenish conditioner. The mask also cares for the scalp. Pomegranate oil revitalises dry, dull hair with omega-5 fatty acids. Mango butter makes the hair supple and soft, while coconut oil seals in moisture. Pure-fume Aroma Aveda Nutriplenish Treatment Masque Deep Moisture The rich mask from the Nutriplenish range features the Pure-fume aroma of Aveda. The popular scent is a fresh, spicy, and floral aroma with cocoa, cardamom, ginger, and lemongrass.

Content: 150 ml (€36.63 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €54.95 Regular price: €59.95
14
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Oil Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Oil

Average rating of 5 out of 5 stars

56117
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Oil

Experience an endless summer sensation: The Golden Tan Maximizer After Sun Oil by Lancaster calms sun-exposed skin and prolongs your tan for up to 1 month. Apply generously to skin after sun-bathing for a golden, even and long-lasting tan. The product is quickly absorbed and leaves skin moisturized and refreshed. It soothes and helps repair the skin after sun exposure.  Prolonged tan for up to 1 month with Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Oil A special Tan Activator Complex promotes the tanning process of the skin by intensifying melanin production. This makes your tan last up to one month longer than usual. The Repair Complex soothes and nourishes sun-exposed skin for a feeling of intense comfort. At the same time, the skin's natural recovery process is supported and resilience is enhanced. The result: calm, smooth and supple skin with a sun-kissed holiday glow.  Irresistibly glowing, golden holiday tan  This luxurious beautifying after-sun oil creates a soft, golden shimmer and reveals a glowing tan. Skin feels satiny-smooth and hydrated.  Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Oil: more natural ingredients  In line with the current trend towards more sustainability, Lancaster has increased the amount of natural ingredients in the Golden Tan Maximizer After Sun Oil while lowering the overall number of ingredients in the product. The gentle formula of this after-sun oil is free from silicones, parabens and mineral oils.  Tip: Be careful when wearing light-coloured clothes because the after-sun oil may cause staining. 

Content: 150 ml (€21.30 / 100 ml)

Sale price: €31.95 Regular price: €36.95
21
Aveda Nutriplenish Curl Gelee

Average rating of 0 out of 5 stars

55444
Aveda Nutriplenish Curl Gelee

Aveda Nutriplenish Curl Gelee is a nourishing curl gel for curls, waves, and coils. It provides moisture and gently defines. Curl Gelee ideal for Wash and Go as well as Twist out styles. Aveda Nutriplenish Curl Gelee for gentle, defined waves and curls The curl cream from the Nutriplenish range is a moisturising multi-talent enriched with the Nutriplenish Superfood Complex. The unique formulation creates a protective shield that moisturises the hair for 24 hours and prevents frizz. The curl gel gives the hair natural bounce and flexible hold. The curls retain their natural length and are still perfectly defined. Aveda Nutriplenish Curl Gelee ingredients The curl gel with a clear texture is enriched with the Nutriplenish Superfood Complex. It contains pomegranate oil, coconut oil, and mango butter. Pomegranate oil supplies moisture to the surface of the hair and smooths the hair. It is rich in Omega 5, revitalising dull and dry hair and protecting against environmental influences. Coconut oil contains essential fatty acids for increased moisture and silky-soft hair. The oil has the unique ability to penetrate the hair shaft and nourish the hair from within. Mango butter provides moisture for soft and well-groomed hair. Aveda Nutriplenish Curl Gelee application tips The curl gel is applied evenly to wet hair from roots to tips. For gentle curls, glide the gel downward through the hair: this way, you do not lose length visually For stronger definition, knead curls with the gel For more volume, the hair can be blow-dried with a diffuser. To make the curls softer, loosen the dry hair at the roots and gently knead. Additional benefits: Vegan Silikonfrei 96% naturally derived ingredients Cruelty-free

Content: 200 ml (€18.48 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €36.95 Regular price: €46.80
54
Schwarzkopf Silhouette Flexible Hold Mousse

Average rating of 0 out of 5 stars

15281
Schwarzkopf Silhouette Flexible Hold Mousse

This Schwarzkopf mousse provides the hair with flexible hold and ultimate shine for natural looks. The micro-fine film formers create elastic and long-lasting volume with invisible flexible hold. Result with the blow-drying foam: Super strong hold Ultimate styling Natural shine

Content: 500 ml (€2.99 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €14.95 Regular price: €32.70
24
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

Average rating of 5 out of 5 stars

56126
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

The Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion soothes the skin after sunbathing and helps prolong the tan for up to a month. The velvety body lotion absorbs immediately and provides sun-stressed skin with moisture for a pleasant skin sensation. Extended summer tan and a soothed skin feeling with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion The Golden Tan Maximizer After Sun Lotion is the classic after sun lotion from Lancaster, offering an intensive tan prolonging effect. The Tan Activator Complex contributes to an optimal distribution of melanin in the skin and helps extend the tan for up to a month. Sun-exposed skin is perfectly catered to with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion: it is soothed, cared for, and moisturised – for a particularly pleasant, relaxed skin feeling. The integrated Antioxidant Complex helps increase the skin's resilience, thereby supporting the skin's natural regeneration process after sun exposure. Less is more: tan with fewer, yet more natural ingredients The After Sun Lotion from the Golden Tan Maximizer line deliberately omits silicones, mineral oils, and parabens to ensure not only a pleasant skin feel but also to offer those who value more natural ingredients a luxurious after sun lotion. Compared to the previous model, the After Sun Lotion contains at least 85% natural ingredients. Overall, the ingredients have been reduced by 50%.

Content: 250 ml (€13.98 / 100 ml)

Variants from €27.95
Sale price: €34.95 Regular price: €45.90
16
Aveda Smooth Infusion Anti-Frizz Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55474
Aveda Smooth Infusion Anti-Frizz Conditioner

Aveda Smooth Infusion Anti Frizz Conditioner is a silicone-free, detangling, and smoothing conditioner. It gently nourishes, provides moisture, and enhances shine. The vegan formula contains a plant-based polymer shield and a botanical smoothing oil blend of Tamanu oil and Kalahari melon seed oil for moisture protection, keeping hair smoother and sleeker. Aveda Smooth Infusion Anti Frizz Conditioner Application Massage into damp hair from roots to ends after washing and rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€16.98 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €33.95 Regular price: €40.50
50
Schwarzkopf Goodbye Yellow Shampoo Schwarzkopf Goodbye Yellow Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

15835
Schwarzkopf Goodbye Yellow Shampoo

Goodbye Yellow by Schwarzkopf is an ultra-high pigment shampoo that neutralises unwanted yellow tones. Schwarzkopf's Anti-Yellow Shampoo is free from sulfates (SLS and SLES) and gently cleanses the hair. The blue and violet direct-dyeing ingredients provide immediate colour deposit for cool blonde shades. Yellow undertones are neutralised instantly and permanently removed with regular use. The fresh scent completes the unique colour and care experience. Say goodbye to yellow – with every wash! Goodbye Yellow instantly imparts a cool tone after foil or freehand techniques. How the Goodbye Yellow Shampoo Works The pigment combination of violet and blue direct-dyeing dyes is formulated to neutralise yellow tones and gently cleanse the hair. An ideal pH of 4.5 ensures long-lasting and highly effective colour results. Colour Corrections with Goodbye Yellow The Goodbye Yellow Shampoo can also be used for colour correction after dyeing. For maximum results in anti-yellow correction, it is recommended to apply the shampoo from a depth of tone 9 or lighter. For tones 4-5 with red-orange undertones, the Goodbye Orange Shampoo is recommended. The anti-yellow shampoo creates smooth colour transitions in balayage looks and combats unwanted streaking. The even colour flow is supported by the neutralising effect. Unpigmented hair can also be washed with this unique shampoo. It enhances the hair and gives it a metallic definition for cool hair reflections. Application: Massage into damp hair and leave on for up to 5 minutes. Rinse thoroughly afterwards. The result varies depending on the processing time and hair porosity. On non-porous hair, the shampoo can be left on longer to increase the colour intensity.

Content: 1000 ml (€2.70 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €26.95 Regular price: €54.10
24
Kérastase Lait Vital Kérastase Lait Vital

Average rating of 0 out of 5 stars

33618
Kérastase Lait Vital

Kérastase Lait Vital is a lightweight conditioner for normal to slightly dry hair. It specifically targets stressed areas on the hair surface. Plant-based proteins and niacinamide nourish the dry hair fibre. The result is vital, shiny, and smooth hair.Application recommendation for Kérastase Nutritive Lait VitalWork the conditioner into damp hair in sections after washing. Leave it on for 2-3 minutes and rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€15.48 / 100 ml)

Sale price: €30.95 Regular price: €40.60
9
Lancaster Sun Beauty Face Creme - SPF 30 Lancaster Sun Beauty Face Creme - SPF 30

Average rating of 4 out of 5 stars

56141
Lancaster Sun Beauty Face Creme - SPF 30

Lancaster Sun Beauty Face Cream is a lightweight, silky sun protection cream for the face with SPF 15. It protects sensitive facial skin with UVA and UVB filters against the negative effects of infrared and visible light. The sun cream with a silky texture ensures a beautiful, golden tan while maintaining skin firmness and elasticity. Thanks to the unique Full Light technology, the skin is protected from premature aging and unwanted pigmentation and can develop an even and rapid tan. The sun cream gives the face a summery, golden complexion and a youthful appearance. The Lancaster Sun Beauty Face Cream has been specially developed for medium to dark skin tones to provide a radiant, beautiful, and long-lasting tan while preserving skin health. It is ideal for skin that tans quickly and is less prone to sunburn. Your skin deserves the best and highest quality sun protection. The Sun Beauty Silky Cream SPF15 from Lancaster offers comprehensive sun protection for medium to darker skin tones and helps achieve a radiant, even tan. The unique formula combines the exclusive Full Light Technology with the enhanced Tan Activator Complex, which promotes melanin production. The Sun Beauty Silky Cream SPF 15 enables a beautiful, lasting tan while maintaining the skin's youthfulness.

Content: 50 ml (€59.90 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €33.00
29
Olaplex Lashbond Building Serum Olaplex Lashbond Building Serum

Average rating of 5 out of 5 stars

61176
Olaplex Lashbond Building Serum

Get the look of longer, fuller and more lifted lashes in as little as 4 weeks with Olaplex Lashbond Building Serum! This highly-concentrated, clinically-tested lash serum with NEW OLAPLEX Peptide Complex Technology™ and OLAPLEX Bond Building Technology™ supports the natural lash growth cycle and promotes lash retention. Hydrating hyaluronic acid and biotin ensure conditioned and healthy-looking lashes. The serum has been ophthalmologically tested and is suitable for contact lens wearers. It is compatible with the use of lash lifts, lash extensions, and false lashes.  How to use Olaplex Lashbond Building Serum Apply the lash enhancer serum twice daily – morning and night – to the clean, dry and oil-free upper lash line. Wait at least 90 seconds before applying skin care products and eye make-up. 

Content: 4.5 ml (€1,068.89 / 100 ml)

Sale price: €48.10 Regular price: €68.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.