Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4 out of 5 stars

1 Review

Lancaster Sun Beauty Face Creme - SPF 30

Description

Product information "Lancaster Sun Beauty Face Creme - SPF 30"

Lancaster Sun Beauty Face Cream is a lightweight, silky sun protection cream for the face with SPF 15. It protects sensitive facial skin with UVA and UVB filters against the negative effects of infrared and visible light. The sun cream with a silky texture ensures a beautiful, golden tan while maintaining skin firmness and elasticity.

Thanks to the unique Full Light technology, the skin is protected from premature aging and unwanted pigmentation and can develop an even and rapid tan. The sun cream gives the face a summery, golden complexion and a youthful appearance.

The Lancaster Sun Beauty Face Cream has been specially developed for medium to dark skin tones to provide a radiant, beautiful, and long-lasting tan while preserving skin health. It is ideal for skin that tans quickly and is less prone to sunburn.

Your skin deserves the best and highest quality sun protection. The Sun Beauty Silky Cream SPF15 from Lancaster offers comprehensive sun protection for medium to darker skin tones and helps achieve a radiant, even tan. The unique formula combines the exclusive Full Light Technology with the enhanced Tan Activator Complex, which promotes melanin production. The Sun Beauty Silky Cream SPF 15 enables a beautiful, lasting tan while maintaining the skin's youthfulness.

Properties

Brand: Lancaster
Effect: sun protection
Note: new design
Product line: Lancaster Sun Beauty
Texture: cream

Manufacturer

Lancaster

Coty Beauty Austria GmbH
Technologiestraße 5
Europlaza Building 3, 1st Floor
1120 Vienna
Austria
Website: www.coty.com

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


0%

100%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

7 September 2026 06:58

Review with rating of 4 out of 5 stars

getestet im Urlaub und gleich wieder bestellt

war total zufrieden damit im Urlaub. Habe eine richtig schöne gleichmässige Bräune bekommen. Jetzt habe ich gesehen, dass sie günstiger zu bestellen ist und hab gleich zugeschlagen fürs Skifahren. Für mein Gesicht bleibe ich bei Lancaster!

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

12
Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Color - Goji

Average rating of 0 out of 5 stars

55320
Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Color - Goji

The particularly nourishing and long-lasting Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Colors consist of up to 95% naturally derived ingredients. A formulation of rich Cupuaçu butter and plant waxes with a touch of refreshing organic peppermint provides hydration and gives soft, healthy-looking lips. The lipstick offers long-lasting colour with a silky finish. Perfect Kissable Lips The Aveda lipstick glides on smoothly and does not dry out. Available in an incredible variety of shades, the nourishing lipstick in 23 nuances offers the perfect colour for every skin tone. It accentuates the lips beautifully and gives them a sensual appearance while natural nourishing ingredients ensure suppleness and softness. Colour Variety for Irresistible Lips From trendy nude tones to deep plum shades, delicate rose hues to seductive, intense, and vibrant reds, the Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Color offers the perfect shade for every complexion. The texture of the lipstick is packed with nourishing active ingredients – for happy skin with full colour intensity!

Content: 3.4 g (€675.00 / 100 g)

Sale price: €22.95 Regular price: €26.00
8
KMS Addvolume Liquid Strengthening Rinse KMS Addvolume Liquid Strengthening Rinse

Average rating of 0 out of 5 stars

19559
KMS Addvolume Liquid Strengthening Rinse

The KMS AddVolume Liquid Strengthening Rinse is the ideal care for fine to medium-thick hair. The lightweight lotion immediately strengthens the hair without losing volume. Each strand appears visibly denser and fuller. For stronger, more resilient hair in just seconds.Strengthening formula with upcycled riceThe innovative formula with amino acids from upcycled rice strengthens the hair structure from within. It increases resistance and significantly reduces hair breakage and split ends. The hair becomes more elastic and remains supple. For visibly healthier, fuller hair with natural lightness.

Content: 500 ml (€7.39 / 100 ml)

Variants from €23.95
Sale price: €36.95 Regular price: €40.00
9
Lancaster Sun Beauty Face Creme - SPF 30 Lancaster Sun Beauty Face Creme - SPF 30

Average rating of 4 out of 5 stars

56142
Lancaster Sun Beauty Face Creme - SPF 30

Lancaster Sun Beauty Face Cream is a lightweight, silky sun protection cream for the face with SPF 15. It protects sensitive facial skin with UVA and UVB filters against the negative effects of infrared and visible light. The sun cream with a silky texture ensures a beautiful, golden tan while maintaining skin firmness and elasticity. Thanks to the unique Full Light technology, the skin is protected from premature aging and unwanted pigmentation and can develop an even and rapid tan. The sun cream gives the face a summery, golden complexion and a youthful appearance. The Lancaster Sun Beauty Face Cream has been specially developed for medium to dark skin tones to provide a radiant, beautiful, and long-lasting tan while preserving skin health. It is ideal for skin that tans quickly and is less prone to sunburn. Your skin deserves the best and highest quality sun protection. The Sun Beauty Silky Cream SPF15 from Lancaster offers comprehensive sun protection for medium to darker skin tones and helps achieve a radiant, even tan. The unique formula combines the exclusive Full Light Technology with the enhanced Tan Activator Complex, which promotes melanin production. The Sun Beauty Silky Cream SPF 15 enables a beautiful, lasting tan while maintaining the skin's youthfulness.

Content: 50 ml (€59.90 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €33.00
13
Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Definer - Raisin Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Definer - Raisin

Average rating of 0 out of 5 stars

55323
Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Definer - Raisin

Define and shape your lips with precision. The lip liner, made from up to 96% naturally derived ingredients* with mango and jojoba oils and a blend of plant waxes, ensures smooth application as well as long-lasting and intense colour results. Naturally beautiful: The 96% naturally derived* formulation with nourishing mango and jojoba oils provides an even lip colour and a comfortable application. Plant waxes from Candelilla and Carnauba extend durability and reduce colour bleeding. *Derived from plants, non-petroleum-based minerals, or water.

Content: 3.4 g (€586.76 / 100 g)

Variants from €16.95
Sale price: €19.95 Regular price: €23.00
18
Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55337
Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner

The silicone-free conditioner with 98% naturally derived ingredients provides lightweight care for the hair. The Aveda shampure™ nurturing conditioner with Krambe oil detangles and envelops the hair in irresistible shine. 25 pure floral and plant essences make the hair smell incredible. Featuring lavender, Krambe, Ylang Ylang, and other essences.

Content: 250 ml (€9.98 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €24.95 Regular price: €30.50
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63210
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
30
Alessandro French Liner Set Milky White

Average rating of 0 out of 5 stars

63342
Alessandro French Liner Set Milky White

The Alessandro French Liner Set Milky White has been put together to help you create a perfect French Manicure. It contains a French Liner Pen in a milky, extra natural white, Top Coat and 26 French Manicure templates. 

Content: 1 set (€12.25 / 1 set)

Sale price: €12.25 Regular price: €17.40
18
Aveda Petal Essence™ Eye Color Trio - 977/Black Tulip

Average rating of 0 out of 5 stars

55126
Aveda Petal Essence™ Eye Color Trio - 977/Black Tulip

Aveda Petal Essence Eye Color Trios make the eyes blossom. The soft, talc-free powder eyeshadow applies and blends effortlessly. Aromatic floral waxes from jasmine petals and geranium leaves provide a soft texture and a floral aroma. The vibrant colour is created with mica derived from minerals. Aveda Petal Essence Eye Color Trio: The perfect eyeshadow trio for a special eye look The long-lasting, smooth, colour-true eyeshadow shades Aveda Petal Essence™ Eye Color Trios apply evenly and do not settle into the eyelid crease. Use just one shade or blend multiple shades – the already harmonised colours make choosing the perfect colour easy. The 3 complementary shades can also be layered. Application of Eye Color Trio from Aveda The shades are applied with the Aveda Flax Sticks. The colours can be applied alone or blended together. Highlight: use the lightest shade Apply the lightest shade across the entire eyelid or as a highlight under the brow bone. Contour: apply the middle shade Apply the middle shade in the crease to create depth and contour. Define: choose the darkest shade Apply the darkest shade along the lash line to define or intensify the crease.

Content: 2.5 g (€1,038.00 / 100 g)

Sale price: €25.95 Regular price: €31.50
19
Aveda Nutriplenish™ Treatment Masque Light Moisture

Average rating of 0 out of 5 stars

55462
Aveda Nutriplenish™ Treatment Masque Light Moisture

Aveda Nutriplenish Treatment Masque Light Moisture is a unique gel-based treatment mask for moisture and reconstructive care of dry and damaged hair. Aveda Nutriplenish Treatment Masque Light Moisture with plant-based ingredients against dry hair The superfood formula of the mask is particularly rich. It contains twice the amount of pomegranate oil and mango butter found in the conditioner. The hair becomes especially smooth because moisture is retained for a long time. The hair is easier to comb and gains a beautiful shine. Pomegranate oil is rich in Omega-5 fatty acids, revitalising dry & dull hair Mango butter provides smoothness Coconut oil seals moisture into the hair for a long time Aveda Nutriplenish Treatment Masque Light Moisture: Care for fine hair The formula is based on a blend of oils and plant-based care ingredients that go beyond weightless hydration. The ultra-light gel texture provides moisture without weighing the hair down. The mask is perfect for fine to medium-thick hair and optimally cares for dry to very dry hair. Additionally, the mask also has a nourishing effect on the scalp. Effects: Regeneration of very dry hair Improved hair structure Moisture and shine Anti-frizz effect With the popular Pure-fume aroma.  

Content: 150 ml (€28.63 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €42.95 Regular price: €53.00
8
Aveda Nutriplenish™ Treatment Masque Deep Moisture

Average rating of 4 out of 5 stars

55463
Aveda Nutriplenish™ Treatment Masque Deep Moisture

Aveda Nutriplenish Treatment Masque Deep Moisture is an exceptionally rich mask containing five times the amount of mango butter, coconut, and pomegranate oil compared to the Nutriplenish conditioner. Therefore, the mask is suitable for very dry, strong hair. Rich butter treatment with a modern texture for optimal absorption of active ingredients into the hair In just 10 minutes, this treatment transforms dry hair with a highly nourishing butter cream texture filled with superfood ingredients. The texture also ensures optimal glide and absorption of active ingredients, providing the hair with smoothness and shine from the roots. Additionally, the hair becomes silky soft and easier to comb. Aveda Nutriplenish Treatment Masque Deep Moisture Effect Even the driest hair receives more moisture, as the formula provides four times more hydration than the Nutriplenish conditioner. The mask also cares for the scalp. Pomegranate oil revitalises dry, dull hair with omega-5 fatty acids. Mango butter makes the hair supple and soft, while coconut oil seals in moisture. Pure-fume Aroma Aveda Nutriplenish Treatment Masque Deep Moisture The rich mask from the Nutriplenish range features the Pure-fume aroma of Aveda. The popular scent is a fresh, spicy, and floral aroma with cocoa, cardamom, ginger, and lemongrass.

Content: 150 ml (€36.63 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €54.95 Regular price: €59.95
18
Aveda Nutriplenish™ Daily Hair Moisturizer

Average rating of 0 out of 5 stars

55436
Aveda Nutriplenish™ Daily Hair Moisturizer

Aveda Nutriplenish Daily Hair Moisturizer is the daily moisture boost for brittle, dry hair that craves a dose of vitamins. The cream can be applied daily to the hair for an extra hydration boost. Aveda Nutriplenish: Daily Moisture Boost for Dry & Damaged Hair The Nutriplenish Daily Hair Moisturizer provides the hair with a daily boost of moisture through the superfood formula containing mango, pomegranate, and coconut. The powerful nutrients nourish damaged and dry hair, keeping it soft and manageable. Mango butter nourishes and smooths dry lengths and ends with many lipids. Straw-like hair has no chance with this super-butter. Organic pomegranate oil is rich in Omega-5 fatty acids and revitalizes dull and dry hair for increased vitality. Coconut oil seals in moisture within the hair. The lightweight cream from the Nutriplenish range provides daily hydration, keeping hair elastic, smooth, and healthier. Advantages of Aveda Nutriplenish Daily Hair Moisturizer: Intensive hydration No rinsing required Does not weigh down Fresh scent Suitable for all hair types

Content: 150 ml (€26.63 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €39.95 Regular price: €49.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.