Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Aveda Nutriplenish™ Daily Hair Moisturizer

Description

Product information "Aveda Nutriplenish™ Daily Hair Moisturizer "

Aveda Nutriplenish Daily Hair Moisturizer is the daily moisture boost for brittle, dry hair that craves a dose of vitamins. The cream can be applied daily to the hair for an extra hydration boost.

Aveda Nutriplenish: Daily Moisture Boost for Dry & Damaged Hair

The Nutriplenish Daily Hair Moisturizer provides the hair with a daily boost of moisture through the superfood formula containing mango, pomegranate, and coconut. The powerful nutrients nourish damaged and dry hair, keeping it soft and manageable.

Mango butter nourishes and smooths dry lengths and ends with many lipids. Straw-like hair has no chance with this super-butter. Organic pomegranate oil is rich in Omega-5 fatty acids and revitalizes dull and dry hair for increased vitality. Coconut oil seals in moisture within the hair. The lightweight cream from the Nutriplenish range provides daily hydration, keeping hair elastic, smooth, and healthier.

Advantages of Aveda Nutriplenish Daily Hair Moisturizer:

  • Intensive hydration
  • No rinsing required
  • Does not weigh down
  • Fresh scent
  • Suitable for all hair types

Properties

Brand: Aveda
Finish: moisture
Hair type: coarse hair, dry hair
Product line: Aveda Nutriplenish
Speciality: cruelty-free, silicone-free, vegan
Texture: cream

Manufacturer

Aveda

Estée Lauder Cosmetics GmbH
IZD Tower / Wagramerstraße 19/20
1220 Vienna
Austria

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Amyl Cinnamal; Aqua; Avena sativa bran extract; Behentrimonium Chloride; Benzyl Benzoate; Caprylyl Glycol; Cetearyl Alcohol; Chondrus Crispus Extract; Cinnamal; Citral; Citric Acid; Citronellal; Citrus aurantium dulcis peel extract; Cocos nucifera fruit juice; Cocos Nucifera Oil; Euphorbia cerifera cera; Farnesol; Fragrance; Geraniol; Glycerin; Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride; Helianthus annuus seed oil; Heptyl undecylenate; Hydrolyzed adansonia digitata extract; Hydroxycitronellal; Hydroxypropyl Starch Phosphate; Kaempferia galanga root extract; Lactic Acid; Lecithin; Limonene; Linalool; Mangifera Indica Seed Butter; Phenoxyethanol; Potassium sorbate; Propanediol; Punica granatum seed oil; Sodium Hydroxide; Squalane; Tocopherol; Tricaprylyl citrate
Skip product gallery

You may also like

9
Aveda Nutriplenish™ Daily Hair Moisturizer

Average rating of 0 out of 5 stars

55437
Aveda Nutriplenish™ Daily Hair Moisturizer

Aveda Nutriplenish Daily Hair Moisturizer is the daily moisture boost for brittle, dry hair that craves a dose of vitamins. The cream can be applied daily to the hair for an extra hydration boost. Aveda Nutriplenish: Daily Moisture Boost for Dry & Damaged Hair The Nutriplenish Daily Hair Moisturizer provides the hair with a daily boost of moisture through the superfood formula containing mango, pomegranate, and coconut. The powerful nutrients nourish damaged and dry hair, keeping it soft and manageable. Mango butter nourishes and smooths dry lengths and ends with many lipids. Straw-like hair has no chance with this super-butter. Organic pomegranate oil is rich in Omega-5 fatty acids and revitalizes dull and dry hair for increased vitality. Coconut oil seals in moisture within the hair. The lightweight cream from the Nutriplenish range provides daily hydration, keeping hair elastic, smooth, and healthier. Advantages of Aveda Nutriplenish Daily Hair Moisturizer: Intensive hydration No rinsing required Does not weigh down Fresh scent Suitable for all hair types

Content: 40 ml (€27.38 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
15
Londa Impressive Volume Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

42033
Londa Impressive Volume Shampoo

Thin and fine hair gains more volume and fullness with the Londa Professional Impressive Volume Shampoo. The volumising shampoo is designed to strengthen thin and fine hair. It reinforces the hair structure thanks to its special formula with lemongrass and bamboo extracts. The hair not only appears fuller but also feels that way.

Content: 1000 ml (€2.18 / 100 ml)

Variants from €8.25
Sale price: €21.75 Regular price: €25.60
8
Aveda Nutriplenish™ Treatment Masque Deep Moisture

Average rating of 4 out of 5 stars

55463
Aveda Nutriplenish™ Treatment Masque Deep Moisture

Aveda Nutriplenish Treatment Masque Deep Moisture is an exceptionally rich mask containing five times the amount of mango butter, coconut, and pomegranate oil compared to the Nutriplenish conditioner. Therefore, the mask is suitable for very dry, strong hair. Rich butter treatment with a modern texture for optimal absorption of active ingredients into the hair In just 10 minutes, this treatment transforms dry hair with a highly nourishing butter cream texture filled with superfood ingredients. The texture also ensures optimal glide and absorption of active ingredients, providing the hair with smoothness and shine from the roots. Additionally, the hair becomes silky soft and easier to comb. Aveda Nutriplenish Treatment Masque Deep Moisture Effect Even the driest hair receives more moisture, as the formula provides four times more hydration than the Nutriplenish conditioner. The mask also cares for the scalp. Pomegranate oil revitalises dry, dull hair with omega-5 fatty acids. Mango butter makes the hair supple and soft, while coconut oil seals in moisture. Pure-fume Aroma Aveda Nutriplenish Treatment Masque Deep Moisture The rich mask from the Nutriplenish range features the Pure-fume aroma of Aveda. The popular scent is a fresh, spicy, and floral aroma with cocoa, cardamom, ginger, and lemongrass.

Content: 150 ml (€36.63 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €54.95 Regular price: €59.95
7
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

Average rating of 5 out of 5 stars

56116
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

The Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion soothes the skin after sunbathing and helps prolong the tan for up to a month. The velvety body lotion absorbs immediately and provides sun-stressed skin with moisture for a pleasant skin sensation. Extended summer tan and a soothed skin feeling with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion The Golden Tan Maximizer After Sun Lotion is the classic after sun lotion from Lancaster, offering an intensive tan prolonging effect. The Tan Activator Complex contributes to an optimal distribution of melanin in the skin and helps extend the tan for up to a month. Sun-exposed skin is perfectly catered to with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion: it is soothed, cared for, and moisturised – for a particularly pleasant, relaxed skin feeling. The integrated Antioxidant Complex helps increase the skin's resilience, thereby supporting the skin's natural regeneration process after sun exposure. Less is more: tan with fewer, yet more natural ingredients The After Sun Lotion from the Golden Tan Maximizer line deliberately omits silicones, mineral oils, and parabens to ensure not only a pleasant skin feel but also to offer those who value more natural ingredients a luxurious after sun lotion. Compared to the previous model, the After Sun Lotion contains at least 85% natural ingredients. Overall, the ingredients have been reduced by 50%.

Content: 125 ml (€22.36 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €29.95
16
Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

55413
Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment

To repair and strengthen damaged hair, one can now harness the power of nature: the Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment strengthens and repairs damaged hair with plant-based 3-Layer Technology*. It increases hair fiber-strengthening bonds, ensuring repair from the inside out. The formula is sulfate- and silicone-free and also consists of 98% naturally derived ingredients. The Leave-In Treatment, with Sand Ginger, provides natural protection against UV radiation and heat up to 230°C. How does the Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment work? A plant-derived molecule multiplies hair fiber-strengthening bonds and repairs the hair at its core. Macronutrients detangle the hair and help reduce breakage. A plant-based complex forms an invisible, water-resistant lipid layer on the cuticle, sealing it. This repairs, preemptively smooths, and protects the hair from further damage in one step. The reparative leave-in care is suitable for all hair textures and types and contains no silicones or sulfates. Cruelty-free and vegan.

Content: 100 ml (€40.95 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €40.95 Regular price: €48.50
9
Aveda Nutriplenish Hydrating Conditioner Deep Moisture Aveda Nutriplenish Hydrating Conditioner Deep Moisture

Average rating of 0 out of 5 stars

55390
Aveda Nutriplenish Hydrating Conditioner Deep Moisture

The Aveda Nutriplenish Hydrating Conditioner Deep Moisture revitalises dry hair with a deep-penetrating, rich superfood care formula. The unique blend of pomegranate oil, which is rich in Omega 5, combined with up to 94% naturally derived ingredients, provides a highly hydrating effect on extremely dry lengths and ends. From severely dried-out hair to silky-soft, shiny mane The vegan, sulfate-free superfood formula is combined in a texture that represents the Nutriplenish complex: hydrating nutrient-rich detangling Dehydrated hair often appears dull. As the superfood conditioner is enriched with a particularly high concentration of the Nutriplenish complex, it achieves a very intense shine by maintaining optimal moisture levels over time (up to 72 hours).

Content: 50 ml (€21.90 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
31
Hercules Sägemann Paddle Brush 9247

Average rating of 0 out of 5 stars

46010
Hercules Sägemann Paddle Brush 9247

The Hercules Sägemann Paddle Brush 9247 with genuine wild boar bristles combines functionality and elegant design. The paddle brush detangles hair and smooths the cuticle layer for sleek and silky shine. The designer brush from Hercules Sägemann visibly achieves softer hair and unmatched shine.

Sale price: €15.95 Regular price: €23.00
Maria Nila True Soft Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

49094
Maria Nila True Soft Conditioner

The Maria Nila True Soft Conditioner, enriched with valuable Argan oil, provides intensive moisture to dry hair. The hair balm reduces frizz and imparts smoothness, making the hair easier to comb. Thanks to the colour protection complex, hair colour is protected and shines with a silky gloss. Application recommendation: Massage into damp hair and leave in for a few minutes. Rinse thoroughly.  

Content: 300 ml (€9.67 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €29.00
Maria Nila Purifying Cleanse Exfoliating Serum Maria Nila Purifying Cleanse Exfoliating Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

61263
Maria Nila Purifying Cleanse Exfoliating Serum

Maria Nila Purifying Cleanse Exfoliating Serum is an exfoliating scalp treatment with Aloe Vera, Provitamin B5, and 5% Glycolic Acid. It cleanses and detoxifies the scalp while maintaining moisture levels. The exfoliating serum is a 10-minute treatment that gently removes deposits, dandruff, and dead skin cells from the scalp, restoring balance. It has been specifically developed for flaky, oily, and itchy scalps. Maria Nila Purifying Cleanse Exfoliating Serum Active Ingredients Maria Nila Purifying Cleanse Exfoliating Serum is 100% vegan and dermatologically tested. The main components are Glycolic Acid, Alpha-Hydroxy Acids (AHA acids), Aloe Vera extract, and Peppermint extract. Glycolic Acid (5%) has proven effective for skin and scalp care. The small molecules of glycolic acid enable effective cleansing. AHA is a combination of various fruit acids and salicylic acid with a gentle peeling effect. It is ideal for removing dead cells from the upper layer of the scalp. Dead skin cells clog pores and block moisture supply. Aloe Vera is an effective ingredient for the scalp. It has a calming and soothing effect and helps alleviate irritated and itchy scalp. Glacial water has a cleansing and revitalising effect on hair and scalp. Peppermint extract provides an immediate, subtly cooling, and refreshing effect on the scalp. Maria Nila Purifying Cleanse Exfoliating Serum Application To gently exfoliate the scalp, apply the product to the scalp before washing hair. Distribute a few drops onto the scalp and massage in well. Leave for 10 minutes, then rinse thoroughly. Afterwards, wash as usual with shampoo. The serum is used as needed. The peeling serum has a fresh and fruity scent with notes of apricot, peach, musk, and freesia.

Content: 150 ml (€19.33 / 100 ml)

Regular price: €29.00
9
Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

55414
Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment

To repair and strengthen damaged hair, one can now harness the power of nature: the Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment strengthens and repairs damaged hair with plant-based 3-Layer Technology*. It increases hair fiber-strengthening bonds, ensuring repair from the inside out. The formula is sulfate- and silicone-free and also consists of 98% naturally derived ingredients. The Leave-In Treatment, with Sand Ginger, provides natural protection against UV radiation and heat up to 230°C. How does the Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment work? A plant-derived molecule multiplies hair fiber-strengthening bonds and repairs the hair at its core. Macronutrients detangle the hair and help reduce breakage. A plant-based complex forms an invisible, water-resistant lipid layer on the cuticle, sealing it. This repairs, preemptively smooths, and protects the hair from further damage in one step. The reparative leave-in care is suitable for all hair textures and types and contains no silicones or sulfates. Cruelty-free and vegan.

Content: 25 ml (€43.80 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
28
Hercules Sägemann Clipper Comb 909

Average rating of 0 out of 5 stars

46072
Hercules Sägemann Clipper Comb 909

With the Hercules Sägemann Maschinen-Haarschneidekamm 909, precise cuts can be achieved with the hair clipper. It is suitable for trimming hair or creating transitions. The comb is made of ebonite and features straight-shaped teeth and a wide handle.

Sale price: €12.95 Regular price: €18.00
19
Jaguar T-Series - 20 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

40202
Jaguar T-Series - 20 mm

The Jaguar T Serie consists of blow-drying brushes with different diameters. The black round brushes made of aluminium feature rounded, gentle bristles. The heat is stored within the body of the brushes, which shortens drying time. The seamless, perforated cylinder of the Jaguar T Serie round brushes ensures that hair does not get caught or damaged and that the heat from the dryer is distributed evenly. The handle is non-slip and comfortable to hold. A removable pin for sectioning hair is attached at the end of the handle.

Content: 1 buers (€26.60 / 1 buers)

Variants from €10.80
Sale price: €26.60 Regular price: €32.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.