Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner

Description

Product information "Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner "

The silicone-free conditioner with 98% naturally derived ingredients provides lightweight care for the hair. The Aveda shampure™ nurturing conditioner with Krambe oil detangles and envelops the hair in irresistible shine. 25 pure floral and plant essences make the hair smell incredible. Featuring lavender, Krambe, Ylang Ylang, and other essences.

Properties

Brand: Aveda
Hair type: dull hair
Product line: Aveda Shampure
Speciality: cruelty-free, vegan

Manufacturer

Aveda

Estée Lauder Cosmetics GmbH
IZD Tower / Wagramerstraße 19/20
1220 Vienna
Austria

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Behentrimonium Methosulfate; Benzyl Benzoate; Butyrospermum parkii butter; Caprylyl Glycol; Cetearyl Alcohol; Citronellol; Cocos Nucifera Oil; Crambe Abyssinica Seed Oil; Fragrance; Geraniol; Lactic Acid; Limonene; Linalool; Phenoxyethanol; Potassium sorbate; Propanediol; Stearamidopropyl Dimethylamine
Skip product gallery

You may also like

9
Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55336
Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner

The silicone-free conditioner with 98% naturally derived ingredients provides lightweight care for the hair. The Aveda shampure™ nurturing conditioner with Krambe oil detangles and envelops the hair in irresistible shine. 25 pure floral and plant essences make the hair smell incredible. Featuring lavender, Krambe, Ylang Ylang, and other essences.

Content: 50 ml (€21.90 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
10
Indola Color Shampoo Indola Color Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

54677
Indola Color Shampoo

Indola Color Shampoo enhances the colour's radiance and protects it from fading. This specially formulated shampoo is designed to provide intensive care and long-lasting colour brilliance for coloured hair. Indola Color Shampoo: Well-Groomed Hair Additionally, it supplies the hair with essential nutrients for deeply nourished hair. For a fresh, vibrant hair colour with long-lasting hold.

Content: 1000 ml (€4.63 / 100 ml)

Variants from €12.15
Sale price: €46.25 Regular price: €51.25
20
Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55338
Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner

The silicone-free conditioner with 98% naturally derived ingredients provides lightweight care for the hair. The Aveda shampure™ nurturing conditioner with Krambe oil detangles and envelops the hair in irresistible shine. 25 pure floral and plant essences make the hair smell incredible. Featuring lavender, Krambe, Ylang Ylang, and other essences.

Content: 1000 ml (€7.84 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €78.44 Regular price: €98.00
22
Aveda Rosemary Mint Hand and Body Wash

Average rating of 0 out of 5 stars

55049
Aveda Rosemary Mint Hand and Body Wash

Aveda Rosemary Mint Hand and Body Wash features a revitalising aroma with rosemary and peppermint from controlled organic cultivation. It invigorates the senses, cleanses gently and thoroughly. The wash is suitable for frequent use as it does not dry out the skin. Restores the skin's balance. Application of Aveda Rosemary Mint Hand and Body Wash The lotion is lathered in the hands and applied to wet skin. Rinse thoroughly after cleansing.

Content: 250 ml (€9.98 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €31.80
28
Aveda Botanical Kinetics™ Energizing Eye Creme

Average rating of 0 out of 5 stars

55201
Aveda Botanical Kinetics™ Energizing Eye Creme

Botanical kinetics™ energizing eye creme is a highly tolerable eye cream for the sensitive eye area. It minimises dark circles, seals in moisture, and makes the eyes appear brighter. The included licorice root extract, known from Indian Ayurvedic medicine, combats melanin and thus reduces dark circles. As a result, the eye area appears fresher and more awake. Decongestant eye cream against wrinkles and dark spots At the same time, plant-based caffeine helps reduce swelling and ensures radiant skin around the eyes. The botanical kinetics™ energizing eye creme is fragrance-free and generally well tolerated. It protects the sensitive skin in the eye area from signs of skin aging by locking in moisture. The secret to fighting wrinkles in the delicate eye area has always been moisture. That is why this eye cream has an excellent anti-ageing effect. The eye cream is applied from the inside out with the pointed applicator and gently patted inwards towards the temples with the middle finger.

Content: 15 ml (€306.33 / 100 ml)

Sale price: €45.95 Regular price: €63.50
46
Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural

Average rating of 4.6 out of 5 stars

54507
Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural

Zero Ammonia, no compromises - Schwarzkopf Igora Zero Amm is a permanent colour cream without ammonia for particularly intense, long-lasting colour. Be the colourist you want! Igora Zero Amm comes with 46 shades covering every colour wish: from deep black to brown and very light blonde tones, the ammonia-free Igora Zero Amm enables limitless creativity. Schwarzkopf Igora Zero Amm Phytolipid Technology Special pigments in the hair colour ensure a natural-looking colour result and convincingly long-lasting colour outcomes. It contains valuable, nourishing oils processed into tiny particles. These finely processed oils can better deliver the pigments into the hair and also ensure a faster distribution. The pigments penetrate specifically into the hair cortex, thus improving colour performance. The oils contain valuable Omega 9, which seals the cuticle layer. This results in not only an intense but also a particularly long-lasting colour. The combination of natural oils with Omega 9 also supplies moisture to the hair for healthy and well-maintained hair fibres. Schwarzkopf Igora Zero Amm Application Recommendations Mixable with Igora Vibrance Activator Gel 1.9% for refreshing lengths and ends Mixable with Igora Royal Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (colouring with the -00 shades) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Schwarzkopf Igora Zero Amm Benefits Up to 3 levels of lift (10 series) Up to 100% grey coverage Improved colour direction, coverage, and neutralisation* Vegan, silicone-free, fragrance-free *vs. Essensity

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.36
16
Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

55413
Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment

To repair and strengthen damaged hair, one can now harness the power of nature: the Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment strengthens and repairs damaged hair with plant-based 3-Layer Technology*. It increases hair fiber-strengthening bonds, ensuring repair from the inside out. The formula is sulfate- and silicone-free and also consists of 98% naturally derived ingredients. The Leave-In Treatment, with Sand Ginger, provides natural protection against UV radiation and heat up to 230°C. How does the Aveda Botanical Repair Strengthening Leave-In Treatment work? A plant-derived molecule multiplies hair fiber-strengthening bonds and repairs the hair at its core. Macronutrients detangle the hair and help reduce breakage. A plant-based complex forms an invisible, water-resistant lipid layer on the cuticle, sealing it. This repairs, preemptively smooths, and protects the hair from further damage in one step. The reparative leave-in care is suitable for all hair textures and types and contains no silicones or sulfates. Cruelty-free and vegan.

Content: 100 ml (€40.95 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €40.95 Regular price: €48.50
59
Wella Invigo Volume Boost Uplifting Care Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

45226
Wella Invigo Volume Boost Uplifting Care Spray

The Wella Invigo Volume Boost Uplifting Care Spray is the ideal product for lightweight care, shine, fullness, and easy control for limp hair lacking volume and bounce. Bounce-enhancing polymers support the hair, encasing the hair fibers and providing incredible volume during blow-drying. The Uplifting Care Spray nourishes and lifts the hair — for incredibly voluminous hairstyles.

Content: 150 ml (€8.63 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €31.30
12
Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Color - Goji

Average rating of 0 out of 5 stars

55320
Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Color - Goji

The particularly nourishing and long-lasting Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Colors consist of up to 95% naturally derived ingredients. A formulation of rich Cupuaçu butter and plant waxes with a touch of refreshing organic peppermint provides hydration and gives soft, healthy-looking lips. The lipstick offers long-lasting colour with a silky finish. Perfect Kissable Lips The Aveda lipstick glides on smoothly and does not dry out. Available in an incredible variety of shades, the nourishing lipstick in 23 nuances offers the perfect colour for every skin tone. It accentuates the lips beautifully and gives them a sensual appearance while natural nourishing ingredients ensure suppleness and softness. Colour Variety for Irresistible Lips From trendy nude tones to deep plum shades, delicate rose hues to seductive, intense, and vibrant reds, the Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Color offers the perfect shade for every complexion. The texture of the lipstick is packed with nourishing active ingredients – for happy skin with full colour intensity!

Content: 3.4 g (€675.00 / 100 g)

Sale price: €22.95 Regular price: €26.00
20
Aveda Shampure™ Nurturing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

55334
Aveda Shampure™ Nurturing Shampoo

The silicone-free Aveda shampure™ nurturing shampoo with Krambe oil gently cleanses and provides long-lasting care for the hair. It imparts the hair with the characteristic scent featuring a calming aroma of 25 pure floral and plant essences.

Content: 250 ml (€7.98 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €19.95 Regular price: €25.00
14
Aveda Botanical Repair Strengthening Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55405
Aveda Botanical Repair Strengthening Conditioner

Aveda Botanical Repair Set for damaged hair repairs, regenerates, and protects stressed hair with structural damage. The set includes the Shampoo and Conditioner from the Botanical Repair range: Aveda Botanical Repair Strengthening Shampoo 200ml Aveda Botanical Repair Strengthening Conditioner 200ml Aveda Botanical Repair Set: Plant-based hair care products for damaged hair The products in the set are vegan. The highly effective formula is plant-based and equipped with the renowned Botanical Repair 3-Layer Hair Repair Technology. This consists of a molecule for hair repair, green macronutrients for the prevention of renewed hair breakage, and a protective complex made from corn and coconut. The shampoo provides gentle cleansing for damaged hair by reducing further damage caused by friction during washing. The conditioner nourishes and detangles the hair afterwards. The products promote the formation of new bridges within the hair fibers, leading to the repair of damaged hair. The result is healthy hair full of suppleness, protection against hair breakage, resilience, and significantly easier detangling.

Content: 200 ml (€20.98 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €41.95 Regular price: €48.50
40
L'Oréal Hair Touch Up - black

Average rating of 5 out of 5 stars

16716
L'Oréal Hair Touch Up - black

L'Oréal Hair Touch Up is a colour spray that conceals roots within seconds for a natural-looking finish. The root make-up spray is sweat- and water-resistant but washes out with the first hair wash. With 6 available shades, the correct colour tone can be easily found to achieve a as natural a colour result as possible. Thanks to the precision spray head, the root colour of coloured hair can be targeted and concealed, making it perfect for simple bridging until the next hairdresser visit. The high-quality spray head allows targeted coverage of the crown as well as the roots around the face. Application Tip for L'Oréal Hair Touch Up Shake the bottle well before use and spray from approximately 15 cm onto dry hair. Let it dry briefly, and you're done!

Content: 75 ml (€18.60 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €23.20

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.