Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 3 out of 5 stars

1 Review

Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Description

Product information "Alessandro Color Code 4 Nail Polish "

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts.

Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat.

Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Properties

Brand: Alessandro
Product line: Alessandro Nail Polish
Speciality: cruelty-free, vegan
Texture: creamy
Type of nail polish: Classic nail polish

Manufacturer

Alessandro

alessandro International GmbH
Erkrather Straße 228a
40233 Düsseldorf
Germany
Website: http://www.alessandro-international.com

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 3 out of 5 stars


0%

0%

100%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

3 September 2026 06:52

Review with rating of 3 out of 5 stars

decken super

Gleich 2 dunklere Farben für den Herbst bestellt. Kann man leicht auftragen und decken schön. Halten auch lange. Farbauswahl ist auch mega. Vegan ist der Lack auch noch!

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Acacia decurrens/jojoba/sunflower seed wax polyglyceryl-3 esters; Acetyl tributyl citrate; Acrylates Copolymer; Adipic acid/neopentyl glycol/trimellitic anhydride copolymer; Aluminum hydroxide; Benzophenone-1; Butyl acetate; Calcium Aluminum Borosilicate; Ci 12085; Ci 15850; Ci 15850; Ci 15880; Ci 19140; Ci 42090; Ci 74160; Ci 74260; Ci 77000; Ci 77007; CI 77266; Ci 77491; Ci 77492; Ci 77499; CI 77510; Ci 77742; Ci 77820; Ci 77891; Ethyl acetate; Isopropyl Alcohol; Methicone; Mica; N-Butyl Alcohol; Nitrocellulose; Polyethylene terephthalate; Polyvinyl butyral; Silica; Stearalkonium bentonite; Stearalkonium hectorite; Styrene/Acrylates Copolymer; Synthetic Fluorphlogopite; Tin Oxide; Trimethylpentanediyl dibenzoate
Skip product gallery

You may also like

28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63209
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63139
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
29
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 4.5 out of 5 stars

63092
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is available in many different shades – from Neon Pink to soft nude tones, there is something for everyone. Discover your new favourite colour from the Alessandro Color Code 4 range! All nail polishes offer optimal coverage through the highest possible pigmentation. Thanks to the fine brushes and creamy texture, application is very easy. The colours dry quickly and the result is especially rich and glossy. Additionally, the nail surface is improved and the nails are supplied with moisture and care. With a top coat, up to 7 days of wear is guaranteed. Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is vegan and contains No parabens No xylols No toluene No formaldehyde No camphor No phenoplasts Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thick the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 10 ml (€93.50 / 100 ml)

Sale price: €9.35 Regular price: €13.20
28
Alessandro Nagellack Snow White

Average rating of 0 out of 5 stars

63424
Alessandro Nagellack Snow White

"Queen Queen, you are the most beautiful here, but Snow White over the mountains with the seven dwarfs is a thousand times more beautiful than you." And just as beautiful are the five nail polishes of the Alessandro Snow White Special Edition. The nail polish is enriched with valuable almond oil. Thanks to the included vitamins and nutrients, the nails are particularly well cared for. The nail surface is less brittle, and nail growth is promoted. The colours are especially radiant, opaque, and long-lasting. The gentle and creamy texture is easy to apply.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
16
Aveda Smooth Infusion Anti-Frizz Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55474
Aveda Smooth Infusion Anti-Frizz Conditioner

Aveda Smooth Infusion Anti Frizz Conditioner is a silicone-free, detangling, and smoothing conditioner. It gently nourishes, provides moisture, and enhances shine. The vegan formula contains a plant-based polymer shield and a botanical smoothing oil blend of Tamanu oil and Kalahari melon seed oil for moisture protection, keeping hair smoother and sleeker. Aveda Smooth Infusion Anti Frizz Conditioner Application Massage into damp hair from roots to ends after washing and rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€16.98 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €33.95 Regular price: €40.50
42
Goldwell Topchic Zero - clear

Average rating of 4 out of 5 stars

73226
Goldwell Topchic Zero - clear

Goldwell Topchic Zero is a natural hair colour with 27 shades. It is ammonia-free, silicone-free, ethanol-free, and vegan. Naturally appearing, even colour results with reliable hold and 100% grey coverage are achieved. The healthy appearance and feel of the hair are preserved. It features the patented IntraLipid and BondPro+ technology for maximum protection during the colouring process.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €23.95
7
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

Average rating of 5 out of 5 stars

56116
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

The Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion soothes the skin after sunbathing and helps prolong the tan for up to a month. The velvety body lotion absorbs immediately and provides sun-stressed skin with moisture for a pleasant skin sensation. Extended summer tan and a soothed skin feeling with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion The Golden Tan Maximizer After Sun Lotion is the classic after sun lotion from Lancaster, offering an intensive tan prolonging effect. The Tan Activator Complex contributes to an optimal distribution of melanin in the skin and helps extend the tan for up to a month. Sun-exposed skin is perfectly catered to with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion: it is soothed, cared for, and moisturised – for a particularly pleasant, relaxed skin feeling. The integrated Antioxidant Complex helps increase the skin's resilience, thereby supporting the skin's natural regeneration process after sun exposure. Less is more: tan with fewer, yet more natural ingredients The After Sun Lotion from the Golden Tan Maximizer line deliberately omits silicones, mineral oils, and parabens to ensure not only a pleasant skin feel but also to offer those who value more natural ingredients a luxurious after sun lotion. Compared to the previous model, the After Sun Lotion contains at least 85% natural ingredients. Overall, the ingredients have been reduced by 50%.

Content: 125 ml (€22.36 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €29.95
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63258
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
30
Alessandro Hybrid Nail Polish Alessandro Hybrid Nail Polish

Average rating of 0 out of 5 stars

63365
Alessandro Hybrid Nail Polish

Alessandro Hybrid Lack is the solution for a long-lasting gel-look manicure. Application is quick, easy, and requires no additional tools. The formulation of photoinitiators and oligomers allows the gel polish to cure under normal daylight. In just 3 steps, nails are perfectly styled: first the Base Coat, then the colour, and finally the Top Coat. The Alessandro hybrid nail polish is vegan and cruelty-free. Up to 75% of the ingredients are derived from plants. The finish is high-gloss, brilliant, and lasts up to 10 days.

Content: 8 ml (€105.62 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
14
Aveda Botanical Repair Strengthening Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55405
Aveda Botanical Repair Strengthening Conditioner

Aveda Botanical Repair Set for damaged hair repairs, regenerates, and protects stressed hair with structural damage. The set includes the Shampoo and Conditioner from the Botanical Repair range: Aveda Botanical Repair Strengthening Shampoo 200ml Aveda Botanical Repair Strengthening Conditioner 200ml Aveda Botanical Repair Set: Plant-based hair care products for damaged hair The products in the set are vegan. The highly effective formula is plant-based and equipped with the renowned Botanical Repair 3-Layer Hair Repair Technology. This consists of a molecule for hair repair, green macronutrients for the prevention of renewed hair breakage, and a protective complex made from corn and coconut. The shampoo provides gentle cleansing for damaged hair by reducing further damage caused by friction during washing. The conditioner nourishes and detangles the hair afterwards. The products promote the formation of new bridges within the hair fibers, leading to the repair of damaged hair. The result is healthy hair full of suppleness, protection against hair breakage, resilience, and significantly easier detangling.

Content: 200 ml (€20.98 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €41.95 Regular price: €48.50
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland

Average rating of 0 out of 5 stars

63376
Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland

With Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland, there is a unique LED nail polish in springtime colours. Inspired by the fairy tale Alice in Wonderland, the colourful Alessandro Striplac Peel or Soak nail polishes are perfect for those who want more colour in their lives. The innovative UV/LED nail polish system is easy to handle and can be used at home in two steps. Including drying time, it takes only 15 minutes for application. The gel polish lasts up to 3 times longer than regular nail polish.

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White

Average rating of 0 out of 5 stars

63429
Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White

"Mirror, mirror on the wall, who is the fairest of them all?" - this fairy tale is immediately recognizable by this one sentence. Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White is a UV nail polish edition that draws on five elements of the fairy tale "Snow White". Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White: The 5 Colours Magic Mirror Shimmer is a light grey shade reminiscent of the shimmer of the enchanted mirror. Poison Apple is a vivid red, representing the poisonous apple that Snow White bit into. Evil Queen is a dark red hue named after the evil queen. Sleepy Dwarf is a playful blue tone dedicated to the seven dwarfs. Dark Ebenwood Shimmer is as black as Snow White's hair. Advantages of Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White quick and easy application lasting up to 3 weeks gentle and simple removal with Peel Off or Soak Off vegan and cruelty-free formulation

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.