Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland

Description

Product information "Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland "

With Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland, there is a unique LED nail polish in springtime colours. Inspired by the fairy tale Alice in Wonderland, the colourful Alessandro Striplac Peel or Soak nail polishes are perfect for those who want more colour in their lives.

The innovative UV/LED nail polish system is easy to handle and can be used at home in two steps. Including drying time, it takes only 15 minutes for application. The gel polish lasts up to 3 times longer than regular nail polish.

Properties

Brand: Alessandro
Finish: long-lasting hold
Product line: Alessandro Striplac
Speciality: cruelty-free, vegan
Texture: creamy

Manufacturer

Alessandro

alessandro International GmbH
Erkrather Straße 228a
40233 Düsseldorf
Germany
Website: http://www.alessandro-international.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Acetyl tributyl citrate; Acrylates Copolymer; Aliphatic polyesterurethane acrylate; Aliphatic urethane acrylate; Aqua; BHT; Biotin; Butyl acetate; Caffeine; Calcium Sodium Borosilicate; Ci 60725; Ci 77266; Ci 77491; Ci 77891; Ethyl acetate; Ethyl trimethylbenzoyl phenylphosphinate; Hema maleate; Hydrolyzed Corn Protein; Hydrolyzed Soy Protein; Hydrolyzed Wheat Protein; Hydroxypropyl Methacrylate; Isopropyl Alcohol; Lauric Acid; Lauryl polyglyceryl-3 polydimethylsiloxyethyl dimethicone; Mek; Methyl benzoylformate; Nitrocellulose; Phenoxyethanol; Phosphoric Acid; Silica Dimethyl Silylate; Silica Silylate; Tin Oxide; Triethylene glycol dimethacrylate
Skip product gallery

You may also like

30
Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland

Average rating of 0 out of 5 stars

63377
Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland

With Alessandro Striplac Peel or Soak Aless' in Wonderland, there is a unique LED nail polish in springtime colours. Inspired by the fairy tale Alice in Wonderland, the colourful Alessandro Striplac Peel or Soak nail polishes are perfect for those who want more colour in their lives. The innovative UV/LED nail polish system is easy to handle and can be used at home in two steps. Including drying time, it takes only 15 minutes for application. The gel polish lasts up to 3 times longer than regular nail polish.

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63258
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
28
Alessandro Nagellack Snow White

Average rating of 0 out of 5 stars

63424
Alessandro Nagellack Snow White

"Queen Queen, you are the most beautiful here, but Snow White over the mountains with the seven dwarfs is a thousand times more beautiful than you." And just as beautiful are the five nail polishes of the Alessandro Snow White Special Edition. The nail polish is enriched with valuable almond oil. Thanks to the included vitamins and nutrients, the nails are particularly well cared for. The nail surface is less brittle, and nail growth is promoted. The colours are especially radiant, opaque, and long-lasting. The gentle and creamy texture is easy to apply.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63210
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Nail Polish Top Coat Shimmer

Average rating of 0 out of 5 stars

63414
Alessandro Nail Polish Top Coat Shimmer

Alessandro Nagellack Top Coat Shimmer is a vegan top coat that enhances any colour with a gold-silver shimmer. The nail surface is reinforced, making nails less prone to breakage. The gentle, creamy texture is easy to apply and also provides moisture and care to the nails. The top coat offers particularly strong hold for up to 7 days and a brilliant shine.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
48
andmetics professional Brow Wax Strips Large andmetics professional Brow Wax Strips Large

Average rating of 0 out of 5 stars

62070
andmetics professional Brow Wax Strips Large

andmetics professional Brow Wax Strips Large are cold wax strips for shaping eyebrows. Proportionate eyebrows in men are particularly effective and can even make the face appear visually younger. The Golden Ratio serves as the guideline for the design of the strips. The andmetics professional Brow Wax Strips Large bring every brow into the perfect shape — without appearing feminine. Cold wax is considered more tolerable than warm wax or plucking individual hairs. The hair removal is effective, as the hairs are removed from the root and only up to four weeks later do they regrow. The packs are available in two sizes, containing 20 or 40 pairs of hair removal strips for professional use in salons. Application of andmetics professional Brow Wax Strips Large The application is faster than traditional methods: in just 2 minutes, annoying dark and light hairs are removed. Before use, the skin is cleaned with Micellar Water and protected with Protection Powder. Then, the strips are slowly separated and applied. The skin should be pulled tight during application. The strips feature practical handles and marking points for easy positioning. Finally, remove the strips against the direction of hair growth.

Content: 20 pc (€2.10 / 1 pc)

Sale price: €41.95 Regular price: €80.00
29
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 4.5 out of 5 stars

63092
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is available in many different shades – from Neon Pink to soft nude tones, there is something for everyone. Discover your new favourite colour from the Alessandro Color Code 4 range! All nail polishes offer optimal coverage through the highest possible pigmentation. Thanks to the fine brushes and creamy texture, application is very easy. The colours dry quickly and the result is especially rich and glossy. Additionally, the nail surface is improved and the nails are supplied with moisture and care. With a top coat, up to 7 days of wear is guaranteed. Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is vegan and contains No parabens No xylols No toluene No formaldehyde No camphor No phenoplasts Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thick the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 10 ml (€93.50 / 100 ml)

Sale price: €9.35 Regular price: €13.20
32
Lancaster Sun Beauty Body Oil Fast Tan Optimizer

Average rating of 4.5 out of 5 stars

56200
Lancaster Sun Beauty Body Oil Fast Tan Optimizer

The Lancaster Sun Beauty Body Oil Fast Tan Optimizer with SPF30 or 50 is a premium sun protection product for the entire body. It provides comprehensive skin protection against sun damage, skin aging, and promotes a beautiful tan. Features: High UVA/UVB protection Sun Protection Factor 30/50 Lightweight dry oil that absorbs quickly Conditions the skin and imparts a radiant glow Leaves a silky skin feel Suitable for all skin types Water-resistant Leaves a shimmering shine Promotes rapid, even tanning The oil helps to repair sun damage and encourages a beautiful tan. 98% of users report a healthier skin tone The oil offers more than just UV protection. It also protects against visible light and infrared rays. Full-Light Technology provides 10 times better protection than conventional sun protection Application: Shake before use Apply evenly to the body Reapply regularly, especially after swimming

Content: 150 ml (€19.97 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €44.00
30
Alessandro Hybrid Nail Polish Alessandro Hybrid Nail Polish

Average rating of 0 out of 5 stars

63365
Alessandro Hybrid Nail Polish

Alessandro Hybrid Lack is the solution for a long-lasting gel-look manicure. Application is quick, easy, and requires no additional tools. The formulation of photoinitiators and oligomers allows the gel polish to cure under normal daylight. In just 3 steps, nails are perfectly styled: first the Base Coat, then the colour, and finally the Top Coat. The Alessandro hybrid nail polish is vegan and cruelty-free. Up to 75% of the ingredients are derived from plants. The finish is high-gloss, brilliant, and lasts up to 10 days.

Content: 8 ml (€105.62 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Frozen

Average rating of 0 out of 5 stars

63446
Alessandro Striplac Peel or Soak Frozen

Alessandro Striplac Peel or Soak includes five UV nail polish colours inspired by the successful Disney film "Frozen". The UV nail polish appears gel-like and can be easily applied at home in two steps. The perfect result is achieved in 15 minutes. The natural nail is strengthened and protected using biotin, plant-based keratin, and caffeine. The nail polish lasts up to 3 weeks. 5 colours of Alessandro Striplac Peel or Soak Rosy Cheeks: Rosewood tone reminiscent of cold-blushed cheeks Candy Sky Shimmer: Pink like cotton candy Ice Crystals Glitter: Silver metallic resembling ice crystals Snow Castle: Blue-grey shade like a snow-covered castle Purple Cape: Dark purple like the cape of the sisters from "Frozen"

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
3
KMS Hairstay Firm Finishing Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

73344
KMS Hairstay Firm Finishing Hairspray

The KMS Hairstay Firm Finishing Hairspray provides strong, long-lasting hold – up to 72 hours. The quick-drying formula sets the hairstyle without sticking or leaving residues. The result: a natural finish, perfect control, and up to 92% less frizz. Thanks to recycled tomato, a powerful antioxidant, the spray offers protection against UV rays and environmental influences. The integrated heat protection makes it an ideal styling partner for any look. Additionally, the hairspray can be easily brushed out, allowing the hairstyle to be restyled at any time. Application Spray onto the finished hairstyle from a distance of 25–30 cm in the final step of styling – for long-lasting hold and radiant shine.

Content: 75 ml (€10.60 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €8.20
47
andmetics professional Brow Wax Strips Standard andmetics professional Brow Wax Strips Standard

Average rating of 4.5 out of 5 stars

62069
andmetics professional Brow Wax Strips Standard

andmetics professional Brow Wax Strips Standard are vegan cold wax strips for eyebrow waxing. Perfectly shaped eyebrows give the face expression. The unique Brow Wax Strips from andmetics professional fit every woman's brow. The design of the strips is based on the Golden Ratio. The result is silky-smooth skin and long-lasting brow shape. andmetics professional Brow Wax Strips Standard are patented in Europe. 2 in 1 benefit: The wax strips can also be used as tinting templates for eyebrow colouring. Depending on the pack size, 20 or 40 pairs of depilation strips for professional use are sold in salons. In addition to the eyebrow wax strips, each pack contains the same number of universal wax strips. Advantages of andmetics professional Brow Wax Strips Standard - Better tolerated and more comfortable than hot wax or plucking eyebrows - Quick application - Effective hair removal with up to four weeks of hold Application of andmetics professional Brow Wax Strips Standard The handling is simple and takes two minutes. First, the skin is cleaned with micellar water and protected with Protection Powder. Then, the strips are slowly separated. The strips feature grip tabs and marking points for easy positioning. When applying, it is important to pull the skin tight. The cold wax strips are always removed against the direction of hair growth.

Content: 20 pc (€2.04 / 1 pc)

Sale price: €40.75 Regular price: €77.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.