Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4.5 out of 5 stars

2 Reviews

Lancaster Sun Beauty Body Oil Fast Tan Optimizer

Description

Product information "Lancaster Sun Beauty Body Oil Fast Tan Optimizer"

The Lancaster Sun Beauty Body Oil Fast Tan Optimizer with SPF30 or 50 is a premium sun protection product for the entire body. It provides comprehensive skin protection against sun damage, skin aging, and promotes a beautiful tan.

Features:

  • High UVA/UVB protection
  • Sun Protection Factor 30/50
  • Lightweight dry oil that absorbs quickly
  • Conditions the skin and imparts a radiant glow
  • Leaves a silky skin feel
  • Suitable for all skin types
  • Water-resistant
  • Leaves a shimmering shine
  • Promotes rapid, even tanning
  • The oil helps to repair sun damage and encourages a beautiful tan.
  • 98% of users report a healthier skin tone
  • The oil offers more than just UV protection. It also protects against visible light and infrared rays.
  • Full-Light Technology provides 10 times better protection than conventional sun protection

Application:

  • Shake before use
  • Apply evenly to the body
  • Reapply regularly, especially after swimming

Properties

Brand: Lancaster
Effect: anti-aging, sun protection
Finish: Waterproof
Product line: Lancaster Sun Beauty
Skin type: all

Manufacturer

Lancaster

Coty Beauty Austria GmbH
Technologiestraße 5
Europlaza Building 3, 1st Floor
1120 Vienna
Austria
Website: www.coty.com

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 4.5 out of 5 stars


50%

50%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

8 September 2026 07:27

Review with rating of 4 out of 5 stars

hält was es verspricht

für den nächsten Urlaub im Winter. Zieht schnell ein ist nicht so fettig und meine Haut bekommt einen schönen Glanz und was für mich sehr wichtig war eine gleichmässige Bräune!!! War so zufrieden und deshalb gleich nochmal zu diesem Sonderpreis bestellt.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

25 August 2026 06:10

Review with rating of 5 out of 5 stars

noch schnell nachbestellt

der Sommer ist ja fast vorbei und ich hab mir das Öl jetzt trotzdem nochmal bestellt. War sehr zufrieden damit. Vl. kommt im September ja noch mal so richtig die Sonne. Meine Haut schaut immer so schön damit aus!

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

32
Lancaster Sun Beauty Body Oil Fast Tan Optimizer

Average rating of 4.5 out of 5 stars

56198
Lancaster Sun Beauty Body Oil Fast Tan Optimizer

The Lancaster Sun Beauty Body Oil Fast Tan Optimizer with SPF30 or 50 is a premium sun protection product for the entire body. It provides comprehensive skin protection against sun damage, skin aging, and promotes a beautiful tan. Features: High UVA/UVB protection Sun Protection Factor 30/50 Lightweight dry oil that absorbs quickly Conditions the skin and imparts a radiant glow Leaves a silky skin feel Suitable for all skin types Water-resistant Leaves a shimmering shine Promotes rapid, even tanning The oil helps to repair sun damage and encourages a beautiful tan. 98% of users report a healthier skin tone The oil offers more than just UV protection. It also protects against visible light and infrared rays. Full-Light Technology provides 10 times better protection than conventional sun protection Application: Shake before use Apply evenly to the body Reapply regularly, especially after swimming

Content: 150 ml (€19.97 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €44.00
29
Shu Uemura Awa Volume Shu Uemura Awa Volume

Average rating of 0 out of 5 stars

31001
Shu Uemura Awa Volume

Shu Uemura Awa Volume is a blow-dry foam that provides lush volume and leaves hair feeling silky like Angora. The weightless volumising foam with cedar bud extracts offers medium hold, and the foam-to-water texture instantly merges with the hair. Application Recommendation for Shu Uemura Awa Volume For extra volume, blow-dry with head upside down!

Content: 150 ml (€23.97 / 100 ml)

Sale price: €35.95 Regular price: €50.40
25
L'Oréal Absolut Repair Conditioner L'Oréal Absolut Repair Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

53406
L'Oréal Absolut Repair Conditioner

L’Oréal Absolut Repair Conditioner provides intensive nourishing care for severely damaged and dry hair. Damaged hair feels noticeably smoother, gently detangles, and is richly nourished without being weighed down. L’Oréal Absolut Repair Conditioner: Visibly beautiful and healthy hair The professional formula of the Absolut Repair Conditioner restores the health of the hair fibre and strengthens the hair. Powerful proteins from golden quinoa make the hair visibly healthier and noticeably more resilient. For beautiful and strong hair. L'Oréal Absolut Repair Conditioner effects: Increased shine Lightweight hair feel Restructured and less damaged hair L'Oréal Absolut Repair Conditioner application Apply to damp hair after washing and rinse thoroughly after a few minutes. Style as usual.

Content: 200 ml (€9.48 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €25.40
20
Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream - Light to Medium

Average rating of 4.5 out of 5 stars

56174
Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream - Light to Medium

Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream with SPF30 combines the best of make-up, sun protection, and skincare in one product. Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream SPF 30: Make-up, care, and sun protection in one The cream from Lancaster gently bronzes the skin, giving it a radiant complexion. The Full Light technology protects against the entire spectrum of light with SPF30. Additionally, the cream contains hyaluronic acid for intensive hydration. Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream SPF 30 Application The hydrating skincare with sun protection can be used daily.

Content: 50 ml (€47.90 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €30.00
0
Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation - SPF 30 Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation - SPF 30

Average rating of 0 out of 5 stars

56149
Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation - SPF 30

Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation is an innovative sun protection water that provides comprehensive protection against 100% of the sunlight spectrum. The patented Full-Light technology protects the skin from sunburn, premature skin aging, and unwanted hyperpigmentation. The unique formulation preserves the beauty, elasticity, and healthy appearance of the skin. Comprehensive sun protection with Lancaster Sun Beauty Nude Skin Sensation sun protection water Sun Beauty Nude Sensation oil-in-water sun protection spray protects the skin from UVA/UVB rays Visible light Infrared light The weightless formulation absorbs immediately and leaves a pleasant, light, barely perceptible feeling of sun protection on the skin. Sun protection water can be applied to both dry and wet skin. Thanks to the patented Full-Light technology, the skin is optimally protected from sunburn, hyperpigmentation, premature, light-induced skin aging, loss of elasticity, and profound skin damage. Natural formulation The Lancaster oil-in-water spray is transparent, composed of at least 85% natural ingredients, and is fully biodegradable. It is free from silicones, parabens, and mineral oils, and contains neither Octinoxate nor Oxybenzone. It leaves a fresh, very subtle scent and can be used on the entire body. Available with SPF 30 and SPF 50.

Content: 150 ml (€21.97 / 100 ml)

Sale price: €32.95 Regular price: €33.00
12
Goldwell Elumen Lock Colour Sealing

Average rating of 3 out of 5 stars

15040
Goldwell Elumen Lock Colour Sealing

Goldwell Elumen Lock is a color sealing treatment. It is applied to towel-dried hair after coloring, distributed evenly, and left in the hair for up to 5 minutes before rinsing out. Goldwell Elumen Lock reduces the fading of Elumen hair color and extends its longevity. This post-color treatment seals the color by anchoring the pigments within the hair, resulting in exceptionally long-lasting color retention. Elumen Lock is the final step after coloring with Elumen Color. Afterwards, the hair can be further treated with Elumen Color Care products.

Content: 250 ml (€7.00 / 100 ml)

Sale price: €17.50 Regular price: €19.95
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63210
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
49
andmetics professional Finishing Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

62075
andmetics professional Finishing Oil

andmetics professional Finishing Oil is applied after the waxing or colouring process. It removes product residues. The skin that has been stressed is calmed and moisturised after application. The convenient pump closure allows the oil to be used quickly and easily.

Content: 250 ml (€3.50 / 100 ml)

Sale price: €8.75 Regular price: €17.00
14
Aveda Botanical Repair Strengthening Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55405
Aveda Botanical Repair Strengthening Conditioner

Aveda Botanical Repair Set for damaged hair repairs, regenerates, and protects stressed hair with structural damage. The set includes the Shampoo and Conditioner from the Botanical Repair range: Aveda Botanical Repair Strengthening Shampoo 200ml Aveda Botanical Repair Strengthening Conditioner 200ml Aveda Botanical Repair Set: Plant-based hair care products for damaged hair The products in the set are vegan. The highly effective formula is plant-based and equipped with the renowned Botanical Repair 3-Layer Hair Repair Technology. This consists of a molecule for hair repair, green macronutrients for the prevention of renewed hair breakage, and a protective complex made from corn and coconut. The shampoo provides gentle cleansing for damaged hair by reducing further damage caused by friction during washing. The conditioner nourishes and detangles the hair afterwards. The products promote the formation of new bridges within the hair fibers, leading to the repair of damaged hair. The result is healthy hair full of suppleness, protection against hair breakage, resilience, and significantly easier detangling.

Content: 200 ml (€20.98 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €41.95 Regular price: €48.50
12
Aveda Thickening Tonic

Average rating of 0 out of 5 stars

55294
Aveda Thickening Tonic

Just as a tree becomes thicker year after year with each annual ring, the Aveda Thickening Tonic surrounds each individual hair and creates a layer that makes the hair appear instantly thicker. Additionally, the hair becomes stronger with the first application of the styling spray. Noticeably thicker hair At the centre of the innovative active ingredient formulation, which consists of 97% natural ingredients, is Amla. The Ayurvedic fruit has been used in India for centuries for healthy-looking hair. It thickens each strand of hair and makes the hair stronger and fuller – from root to tip! The hair feels firmer and thicker without sticking together. Especially darker hair types benefit from this hair-densifying tonic.

Content: 30 ml (€36.50 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.40
9
Aveda Cherry Almond Hand & Body Wash

Average rating of 0 out of 5 stars

55397
Aveda Cherry Almond Hand & Body Wash

Cleaning with the power of nature! The Aveda Cherry Almond Hand & Body Wash is a gentle cleansing product for the body and hands with the well-known floral Cherry Almond aroma. 94% naturally derived ingredients cleanse powerfully yet gently for smooth skin. Hydrated skin The Hand & Body Wash provides the skin with plenty of moisture and pampers dry areas with cherry blossom extract and sweet almond oil. Cleansing substances derived from Babassu nuts gently remove residues from the skin while maintaining a balanced moisture level. The cleansing lotion is massaged into the skin with gentle circular motions. The sweet aroma creates a special feel-good moment that can be experienced with every shower or hand wash. For tender, well-groomed skin after each use.

Content: 40 ml (€27.38 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
48
Revlon Professional UniqOne All In One Hair Mask Revlon Professional UniqOne All In One Hair Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

86247
Revlon Professional UniqOne All In One Hair Mask

Revlon Uniqone All In One Hair Mask is a reparative hair treatment specially developed for limp and damaged hair. It nourishes, repairs, and strengthens the hair from root to tip. The mask provides maximum moisture and natural volume without weighing the hair down. Additionally, it detangles the hair. Application of Revlon Uniqone All In One Hair Mask This multi-benefit treatment should be applied once or twice a week after washing the hair. Simply distribute it through the still damp hair after washing. The product should be absorbed after approximately 3 minutes and can then be rinsed out thoroughly.

Content: 300 ml (€5.03 / 100 ml)

Sale price: €15.10 Regular price: €29.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.