Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green"

Green nails? Honestly, it doesn't sound very appealing at first! Green is immediately associated with the Grinch or Kermit. However, when the green colour is styled correctly on the nails, one must admit: it looks stylish! Juliana Nails Gel Polish in green shades, with nuances like Amazon Green, Muddy Water, and Mineral Green, evoke the untouched nature. It is important to choose a not too light or bright green tone for lighter skin tones. Paired with gold jewellery, green gel polish looks particularly striking.

Application of Juliana Nails Gel Polish in green shades

Unlike conventional nail polish, Juliana Nails Gel Polish in green shades must not be applied directly onto unprepared nails. Before applying the gel polish, natural nails need to be shaped with files and free of cuticles. Additionally, a primer and a gel polish base coat must be applied before the colour.

Juliana Nails Gel Polish in green shades is selected and applied to match the complexion. It needs to cure for two minutes in an UV tunnel or one minute in an LED tunnel before sealing with a gel polish finish. The top coat must also be cured in the tunnel. Finally, the sweat layer is wiped off with the Gel Cleaner.

What makes Juliana Nails Gel Polish special

  • Lasts up to 5 weeks
  • No scratching, no chipping
  • Subtle natural nail reinforcement
  • Ready for use immediately after drying
  • Fast colour change possible

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Basic violet 2; BHT; Butyl acetate; Ci 19140; Ci 42090; Ci 77499; Ci 77891; Di-hema trimethylhexyl dicarbamate; Ethyl acetate; Ethyl trimethylbenzoyl phenylphosphinate; Hema; Hydroquinone; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; Hydroxypropyl Methacrylate; Isopropyl Alcohol; P-hydroxyanisole; Peg-9 dimethacrylate; Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide
Skip product gallery

You may also like

24
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71036
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
24
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71039
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones - Pastel Pink

Juliana Nails Gel Polish in Pink & Pink Shades are delicate to vibrant pink and pink tones. They can be applied on hands and feet, on natural and artificial nails (acrylic or gel), and impress with a spectacular durability of up to 5 weeks.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
41
Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash

Average rating of 5 out of 5 stars

99194
Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash

Fast. Precise. Expressive – this is Wella Color Xpress. Wella Color Xpress is the perfect solution for those who do not want to lose time – yet expect the highest colour quality. Achieve true-to-tone, brilliant results in just 10 minutes of processing time without heat, thanks to innovative technologies and smart application. Advantages at a glance: Express service: Permanent hair colour with only 10 minutes processing time – entirely without additional heat. 11 perfectly coordinated shades: ideal for quick services with professional standards. ControlX & Metal Purifier Technology: Ensure even, colour-accurate results and protect the hair structure. Easy application: The thin-viscous consistency allows for quick, effortless application – perfect when time is limited. Up to 100% grey coverage: Even stubborn hair is reliably covered. Natural root concealing: Perfect for the Express Roots Service. Express Lift: Gentle lightening by 1–2 levels for a harmonious colour balance from roots to tips. Application & mixing: For optimal results, mix with Welloxon Perfect developer: 6%: For grey coverage and up to 1 level of lightening 9%: For up to 2 levels of lightening Ideal for: Quick colour services in the salon Clients with limited time Natural colour refresh and root treatments Express services with professional impact With Wella Color Xpress, hair colour becomes an express experience – efficient, reliable, and stunningly beautiful

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €20.16
24
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

71055
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones - Soft Blue

With Juliana Nails Gel Polish Blue Tones, the sky and the sea are conjured onto the nails. Light blue is perfect for summer and feels refreshing, while dark blue brings calm and elegance to the look. In any case, blue nail polish remains trendy. Juliana Nails Gel Polish Blue Tones last an incredible 5 weeks on the nails. Scratching or chipping is completely impossible during this time. The finish can be customized with Juliana Nails Gel Polish to be matte or glossy. The polish is also self-leveling and thus very easy to apply. Application of Juliana Nails Gel Polish Blue Tones Before applying the desired blue shade from Juliana Nails, some time is needed to prepare the natural nails. They are washed, disinfected, free of loose cuticles, and filed. Then, primer and Gel Polish Base are applied as a foundation on the natural nails. After the blue gel polish is applied and cured, the nails are sealed with a Gel Polish Finish.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €6.50
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86362
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
35
Juliana Nails Gel Polish Remover

Average rating of 0 out of 5 stars

71242
Juliana Nails Gel Polish Remover

Want to change the colour on your nails? No problem! Juliana Nails Gel Lacquer Remover effortlessly removes gel lacquer manicures. It softens the gel lacquer in no time, leaving nails ready for a new, seductive manicure. Juliana Nails Gel Lacquer Remover is versatile and can be used with Remover Wraps or Remover Clips. Application of Juliana Nails Gel Lacquer Remover Removing Gel Lacquer with Remover Clips Loosen the seal of the gel lacquer enhancement with an abrasive file (grain 180). Remove any dust residues from the enhancement. Apply a small amount of Gel Lacquer Remover onto a cotton pad. Place the cotton pad precisely on the nail and secure with a clip. Allow the Gel Lacquer Remover to work for 10-15 minutes. Remove the Remover Clip and the cotton pad. Gently push the softened gel lacquer off the nail using the Remover Tool. Removing Gel Lacquer with Remover Wraps Remove the seal of the gel lacquer enhancement with an abrasive file (grain 180). Remove any dust residues from the enhancement. Apply a small amount of Gel Lacquer Remover onto the cotton pad attached to the aluminium foil. Place the soaked pad precisely on the nail. Wrap the aluminium foil tightly around the finger. Allow the Gel Lacquer Remover to work for 10-15 minutes. Remove the foil. Gently push the softened gel lacquer off the nail with the Remover Tool.

Content: 100 ml (€3.90 / 100 ml)

Sale price: €3.90 Regular price: €5.99
17
Juliana Nails Gel Polish Purple & Violet Tones - Fancy Fashion Juliana Nails Gel Polish Purple & Violet Tones - Fancy Fashion

Average rating of 0 out of 5 stars

71191
Juliana Nails Gel Polish Purple & Violet Tones - Fancy Fashion

Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades range from subtle to bold hues, shining with passion, depth, uniqueness, and an impressively beautiful finish. Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades include delicate tones such as Soft Violet, Make Up Ash Rose, up to bold shades like Wild Berry, Vintage Dark Rose, and very dark colours like Berry Chic and Grace. Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades as an alternative to classic nail polish Whether acrylic or gel nails — Juliana Nails Gel Polish is equally suitable for hands and feet, natural or artificial nails. For natural nails, the polish also has a very positive effect: it strengthens them and provides more stability. The integrated brush allows for effortless application of the shades. The polish is self-levelling, making it safe and precise to apply. Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades: unbeatable long-lasting wear Apply, cure — done. This is how quickly stylish purple & violet shades are created on the nails. The gel polish lasts up to 5 weeks — no chipping, no scratching! The gel polish remover can still be used for quick removal to change colours.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Average rating of 5 out of 5 stars

86423
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne is a permanent hair colour that sets the standards for vibrant, natural hair shades. Featuring formulations that incorporate high-end technology and deliver the effect of a hair mask, it offers a perfect colour palette for professional results that are intense, colour-true, and sophisticated. With twice the care, shine, and colour brilliance, our hair colour revolutionises the colouring experience. Each application improves hair quality and meets the highest standards. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne Vivid and sophisticated natural hair colouring results Formulations with high-end technology and ultimate performance Up to 100% grey coverage Ultimate colour and care complex strengthens, seals, and protects the hair Dermatologically tested and gentle on the scalp Innovative Technology: KER-HA COMPLEX™ The colour and care complex, KER-HA COMPLEX™, utilises innovative technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within. This guarantees precise colour deposition for a visibly sensational, colour-true, and long-lasting result. Ingredients of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne. Moisturising hyaluronic acid Phyto-keratin supports the protection, repair, and strengthening of the hair fibre Antioxidant-active molecule for controlled hair colour reaction Gloss sealing

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63258
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
33
Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black

Average rating of 5 out of 5 stars

71005
Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black

The Juliana Nails Profi File straight 100/180 is perfect for shortening and shaping gel polish, gel or acrylic enhancements, but also for natural nails. The nail file has a fine and a coarse side with grit 100/180. All Juliana Nails files are quality products with excellent durability.

Sale price: €1.00 Regular price: €1.49
15
Lancaster Sun Beauty Face & Body Pocket Cream SPF50 Lancaster Sun Beauty Face & Body Pocket Cream SPF50

Average rating of 0 out of 5 stars

19571
Lancaster Sun Beauty Face & Body Pocket Cream SPF50

The Lancaster Sun Beauty Face & Body Pocket Cream SPF50 is your perfect companion for sunny days. Inspired by the French Riviera, it reliably protects your skin during every outdoor adventure. The compact size fits into any bag. Ideal for on-the-go and quick refreshment.Innovative protection & radiant complexionThanks to Full Light Technology, the entire spectrum of sunlight is covered. At the same time, the Tan-Activator Complex supports a faster, more even tan. The skin appears protected, cared for, and naturally radiant.

Content: 30 ml (€70.50 / 100 ml)

Sale price: €21.15 Regular price: €24.95
31
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

Average rating of 4.6 out of 5 stars

69223
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit is an intelligent and unique device that, in conjunction with a skin type-specific skincare product, utilises patented technology to promote youthful-looking skin. With just two applications of two minutes each day, users benefit from multiple clinically proven skin advantages. The system combines thorough cleansing, exfoliation, and skin renewal with intelligent user guidance and IoT technology. The iO stands for Input (innovative skincare) and Output (radiant skin). The device connects via Bluetooth to the Nu Skin VERA App and can execute synchronised skincare routines. After just one application, the skin appears visibly smoother and more supple. The Nu Skin Lumi Activating Cleanser is designed for various skin types: dry skin normal to combination skin sensitive skin prone to impurities The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit includes: LumiSpa iO device LumiSpa iO silicone attachment - normal LumiSpa Activating Cleanser suitable for your skin type LumiSpa iO magnetic charging device Note: The station for device placement is not included in the set. Application of Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit Use the kit morning and evening to cleanse the face, neck, and décolletage. First, moisten the skin with lukewarm water and then apply a generous amount of the cleanser. Then, cleanse the face for two minutes with the Nu Skin Lumi. Finally, apply a skincare product of your choice.

Content: 1 pc (€359.95 / 1 pc)

Sale price: €359.95 Regular price: €520.30

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.