Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver"

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige.

Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish.

A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Butyl acetate; CI 60725; CI 77000; Di-hema trimethylhexyl dicarbamate; Ethyl acetate; Hema; Hydroquinone; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; Hydroxypropyl Methacrylate; Isopropyl Alcohol; P-hydroxyanisole; PEG-9 dimethacrylate; Polyethylene terephthalate; Polyurethane-33; Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide
Skip product gallery

You may also like

24
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71078
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
24
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71039
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones - Pastel Pink

Juliana Nails Gel Polish in Pink & Pink Shades are delicate to vibrant pink and pink tones. They can be applied on hands and feet, on natural and artificial nails (acrylic or gel), and impress with a spectacular durability of up to 5 weeks.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
24
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Average rating of 0 out of 5 stars

71034
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades are elegant, modern tones with a beautiful finish. From delicate to full coverage, the shades offer an incredible variety of colours – tailored to individual preferences.  Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades provide full colour payoff from the convenient brush bottle. Simply apply over the Base Gel, cure with UV or LED devices, and the nails are ready for action again. No scratching, no chipping – up to 5 weeks! The gel polish is self-levelling and very easy to apply. The finish is customizable: from matte to high gloss, everything the nail care enthusiast desires is available. Strengthened, resilient nails The graceful Nude & Brown shades of the gel polish are the perfect alternative to classic nail polish. They can be applied on hands and feet, on gel or acrylic enhancements, and natural nails. The gel polish provides reinforcement for the natural nail. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades: Trend colours with WOW effect Seductive nude and brown shades give the nail that certain something. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades range from brown-violet through classic beige to nude with a touch of old rose or purple. A feast for the eyes on hands and feet!

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Average rating of 5 out of 5 stars

86423
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne is a permanent hair colour that sets the standards for vibrant, natural hair shades. Featuring formulations that incorporate high-end technology and deliver the effect of a hair mask, it offers a perfect colour palette for professional results that are intense, colour-true, and sophisticated. With twice the care, shine, and colour brilliance, our hair colour revolutionises the colouring experience. Each application improves hair quality and meets the highest standards. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne Vivid and sophisticated natural hair colouring results Formulations with high-end technology and ultimate performance Up to 100% grey coverage Ultimate colour and care complex strengthens, seals, and protects the hair Dermatologically tested and gentle on the scalp Innovative Technology: KER-HA COMPLEX™ The colour and care complex, KER-HA COMPLEX™, utilises innovative technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within. This guarantees precise colour deposition for a visibly sensational, colour-true, and long-lasting result. Ingredients of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne. Moisturising hyaluronic acid Phyto-keratin supports the protection, repair, and strengthening of the hair fibre Antioxidant-active molecule for controlled hair colour reaction Gloss sealing

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86362
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
33
Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black

Average rating of 5 out of 5 stars

71005
Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black

The Juliana Nails Profi File straight 100/180 is perfect for shortening and shaping gel polish, gel or acrylic enhancements, but also for natural nails. The nail file has a fine and a coarse side with grit 100/180. All Juliana Nails files are quality products with excellent durability.

Sale price: €1.00 Regular price: €1.49
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63258
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White

Average rating of 0 out of 5 stars

63429
Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White

"Mirror, mirror on the wall, who is the fairest of them all?" - this fairy tale is immediately recognizable by this one sentence. Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White is a UV nail polish edition that draws on five elements of the fairy tale "Snow White". Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White: The 5 Colours Magic Mirror Shimmer is a light grey shade reminiscent of the shimmer of the enchanted mirror. Poison Apple is a vivid red, representing the poisonous apple that Snow White bit into. Evil Queen is a dark red hue named after the evil queen. Sleepy Dwarf is a playful blue tone dedicated to the seven dwarfs. Dark Ebenwood Shimmer is as black as Snow White's hair. Advantages of Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White quick and easy application lasting up to 3 weeks gentle and simple removal with Peel Off or Soak Off vegan and cruelty-free formulation

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
48
L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown

Average rating of 0 out of 5 stars

93295
L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown

L'Oréal Majirel Cool Cover offers cool, rich colour reflections with long-lasting neutralisation. The product provides maximum durability and intense colour depth. Majirel Cool Cover offers up to 100% grey coverage and vibrant shine through active conditioning ingredients. Thanks to complex and cool colour molecules, the dye provides long-lasting neutralisation. It is also characterised by high resistance, even under extreme conditions such as strong sunlight, high humidity, or frequent washing. Application recommendation for L'Oréal Majirel Cool Cover Majirel Cool Cover is mixed in a ratio of 1:1.5 with a cream oxidant (3.75%, 6%, or 9%). The processing time is 35 minutes without heat. The choice of developer depends on the desired colour result: 3.75% oxidant: For tone-on-tone colouring, darker tinting, or lightening up to 1.5 levels. 6% oxidant: For lightening up to 2 levels and grey coverage. 9% oxidant: For lightening up to 3 levels. Majirel Cool Cover can be mixed with other Majirel shades.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.10
11
STMNT Grooming Goods All In One Cleanser STMNT Grooming Goods All In One Cleanser

Average rating of 0 out of 5 stars

67019
STMNT Grooming Goods All In One Cleanser

STMNT Grooming Goods All-In-One Cleanser is designed for daily cleansing of the entire body. The gentle cleanser ensures clean hair, beard, body, face, and hands. The formulation with activated charcoal and menthol is free from sulfate surfactants and silicone oils. The refreshing scent note with citrus fruits and lavender with tonka bean invigorates hair and skin. The premium fragrance provides a fresh feeling – all day long. Application of STMNT Grooming Goods All-In-One Cleanser Lather onto hair or body and work in. Rinse thoroughly with water.

Content: 80 ml (€10.87 / 100 ml)

Sale price: €8.70 Regular price: €9.80
14
Goldwell Topchic Reds - 7 KG mid copper gold

Average rating of 0 out of 5 stars

14623
Goldwell Topchic Reds - 7 KG mid copper gold

Goldwell Topchic Reds 250ml ranges from cool, intense shades to vibrant, warm tones. The permanent hair colour guarantees perfect results with up to 100% grey coverage. Topchic, with its convenient Depot Dosen system, is applied using the dosing cap and measuring cup. The exact process is demonstrated in the video. Application of Goldwell Topchic Reds 250ml Hair must be dry before application. Mix with the System Developer in a 1:1 ratio. Apply. Leave to develop for up to 30 minutes without heat or 20 minutes with heat. Rinse thoroughly. Follow with shampoo and conditioner or hair mask.

Content: 250 ml (€17.18 / 100 ml)

Sale price: €42.95 Regular price: €49.95
7
Nu Skin ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser - Normal to combination skin

Average rating of 0 out of 5 stars

69219
Nu Skin ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser - Normal to combination skin

The Nu Skin ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser is an essential part of the ageLOC LumiSpa System and should therefore only be used together with the innovative facial cleansing device. The cleanser provides the necessary support and cushioning for the LumiSpa device to glide gently and effectively over the skin. In the end, the skin appears softer, smoother, and more youthful. The Face Cleanser is available in various formulations, which are tailored to different skin types. All contain a blend of algae and plant extracts that promote a pure and fresh complexion.

Content: 75 ml (€54.33 / 100 ml)

Variants from €36.95
Sale price: €40.75 Regular price: €43.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.