Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Lancaster Sun Beauty Face & Body Pocket Cream SPF50

Description

Product information "Lancaster Sun Beauty Face & Body Pocket Cream SPF50"

The Lancaster Sun Beauty Face & Body Pocket Cream SPF50 is your perfect companion for sunny days. Inspired by the French Riviera, it reliably protects your skin during every outdoor adventure. The compact size fits into any bag. Ideal for on-the-go and quick refreshment.

Innovative protection & radiant complexion

Thanks to Full Light Technology, the entire spectrum of sunlight is covered. At the same time, the Tan-Activator Complex supports a faster, more even tan. The skin appears protected, cared for, and naturally radiant.

Properties

Brand: Lancaster
Effect: radiant, sun protection
Product line: Lancaster Sun Beauty
SPF: SPF 50

Manufacturer

Lancaster

Coty Beauty Austria GmbH
Technologiestraße 5
Europlaza Building 3, 1st Floor
1120 Vienna
Austria
Website: www.coty.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

AQUA/WATER/EAU, DIBUTYL ADIPATE, ALCOHOL, GLYCERIN, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE, PHENYLBENZIMIDAZOLE SULFONIC ACID, DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE, POLYGLYCERYL-3 STEARATE/SEBACATE CROSSPOLYMER, SILICA, TRIBEHENIN PEG-20 ESTERS, BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE, ISOAMYL LAURATE, SODIUM HYDROXIDE, STEARIC ACID, CREATINE, PARFUM/FRAGRANCE, PALMITIC ACID, CETYL ALCOHOL, XANTHAN GUM, FRUCTOSE, SODIUM BENZOATE, MICA, POTASSIUM SORBATE, MAURITIA FLEXUOSA FRUIT OIL, SODIUM GLUCONATE, CITRIC ACID, BIFIDA FERMENT LYSATE, PROPYLENE GLYCOL, SECHIUM EDULE FRUIT EXTRACT, PENTYLENE GLYCOL, HYDROLYZED CITRUS AURANTIUM DULCIS FRUIT EXTRACT, BUDDLEJA OFFICINALIS FLOWER EXTRACT, DIMETHYLMETHOXY CHROMANOL, TITANIUM DIOXIDE (CI 77891).
Skip product gallery

You may also like

51
Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label

Average rating of 0 out of 5 stars

19647
Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label

The Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE with Wavy Bristles in Black is the ideal round brush for professional blow-drying with extra shine. The wavy bristles provide optimal hold in the hair and enable controlled, precise styling. At the same time, the hair is gently smoothed and receives a sleek finish. The high-quality craftsmanship supports even heat distribution for efficient results.Perfect blowout with maximum controlThe brush is ideal for sleek looks, volume, or gentle waves. Thanks to the special bristle structure, the hair is guided better during blow-drying and frizz is reduced. The ergonomic handle ensures comfortable handling even during longer styling sessions. This allows professional blowouts with natural shine and long-lasting results.

Content: 1 pc (€17.00 / 1 pc)

Sale price: €17.00 Regular price: €34.74
5
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

Average rating of 0 out of 5 stars

26013
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

The Ari Hair Clips 70 mm in the 500 g pack are the ideal choice for reliable hold across a variety of styles. They securely and discreetly fix the hair without slipping and are perfect for updos, sections, or daily salon use. The sturdy construction ensures long-lasting durability even with frequent use. Available in black and gold, they visually complement different hair colours and looks.Strong hold for professional workThe hair clips are easy to incorporate into the hair and provide a firm, secure fit. They are versatile – from simple fixes to elaborate styling. Thanks to their smooth surface, they glide effortlessly into the hair without causing damage. This supports precise and efficient work with every application.

Content: 500 g (€6.92 / 100 g)

Sale price: €34.61 Regular price: €36.43
28
Panasonic ER-GP50

Average rating of 0 out of 5 stars

10303
Panasonic ER-GP50

The X‑taper Blade with a 45° cutting angle ensures extremely thorough cuts – whether dry or wet. Thanks to DLC and TiN hard coatings, the trimming blade remains twice as durable and stays sharp longer. Lightweight, precise, compactWeighing only 160 g and featuring a slim waist design, the machine fits perfectly in your hand. No fatigue, full control. Adjustable cutting lengthThe rotary dial offers 5 levels from 0.8 to 2.0 mm. Additionally, there are 3 comb attachments for 6 more lengths from 3 to 15 mm. Everything you need.Power Control Motor – consistent power at all timesThe motor maintains a constant speed regardless of battery level – for precise results until the last cut. Cordless operation & moreThe lithium-ion battery charges in 60 minutes and allows 50 minutes of cordless operation. Mains operation is always possible. Features of the machine:X‑taper Blade with 45° cutting angle & DLC-/TiN-coating5 cutting levels (0.8–2.0 mm) + 3 comb attachments (3–15 mm)Power Control Motor for constant speedLithium-ion battery: 60 min charging, 50 min cordlessMains & cordless operation, weight: 160 gScope of delivery: Machine, charging cable, charging station, 3 comb attachments, cleaning brush, oil, user manual

Content: 1 pc (€178.90 / 1 pc)

Sale price: €178.90 Regular price: €249.00
5
Ari bobby pins 65 x 1.2 mm 250 g Pack

Average rating of 5 out of 5 stars

26015
Ari bobby pins 65 x 1.2 mm 250 g Pack

The Ari bobby pins 65 x 1.2 mm in the 250 g pack are the ideal choice for secure hold in updo hairstyles and precise styling. They reliably fix the hair without slipping and provide a stable base for various hairstyles. Thanks to their robust construction, they are particularly durable and suitable for intensive use. At the same time, they can be discreetly placed in the hair.Perfect fixation for every styleThe Lockennadeln offer optimal hold for updo hairstyles, braid styles, or detailed looks. They are easy to incorporate into the hair and enable controlled, clean work. Thanks to their stable shape, they maintain their function even after extended wear. This allows for professional and long-lasting styling in no time.

Content: 250 g (€10.63 / 100 g)

Sale price: €26.58 Regular price: €27.98
51
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Average rating of 0 out of 5 stars

19665
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Flexible Bürstenlösung für den Salon: Das Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff kombiniert verschiedene Bürstenkörper mit einem Griff. Dadurch lassen sich Bürsten schnell austauschen. Gleichzeitig wird Platz gespart. Ideal für flexibles Arbeiten.Effizient und praktischDas System erleichtert den Arbeitsalltag im Salon. Gleichzeitig bietet es vielseitige Stylingmöglichkeiten. Die Bürsten sorgen für gleichmäßige Ergebnisse. Perfekt für professionelle Anwendungen.

Sale price: €46.90 Regular price: €94.80
41
Fripac Cape

Average rating of 4 out of 5 stars

19625
Fripac Cape

The Fripac Cutting Cape in Black and Grey is the ideal choice for professional work in the salon. It reliably protects clothing from hair, moisture, and styling products, ensuring clean work with every cut. The lightweight, comfortable material offers high wearing comfort and feels soft on the skin. Thanks to its timeless design, the cape also appears modern and professional.Comfort and protection for every applicationThe cutting cape is easy to put on and adapts flexibly to different neck sizes. It stays securely in place during treatment and supports a pleasant customer experience. Ideal for haircuts, colouring, or styling where protection and hygiene are paramount. This makes every application comfortable and efficient.

Content: 1 pc (€16.50 / 1 pc)

Sale price: €16.50 Regular price: €27.90
8
Record Tecno Hair Pins Smooth Black Cm 7,5 Box 250 G Record Tecno Hair Pins Smooth Black Cm 7,5 Box 250 G

Average rating of 5 out of 5 stars

28528
Record Tecno Hair Pins Smooth Black Cm 7,5 Box 250 G

The Xanitalia Professional Tecno hairpins smooth 7.5 cm in the 250 g box are the ideal choice for subtle and reliable hair fixation. Their smooth shape allows for easy integration and provides discreet hold for various styling techniques. They are perfect for precise partings, updos, or fine detail work. The durable construction makes them a long-lasting companion in everyday salon use. Subtle fixation with maximum controlThe hairpins offer secure hold without weighing down the hair or being visible. They enable precise placement of individual strands and support a clean, professional result. Thanks to their ease of use, they are suitable for quick corrections as well as elaborate styling. This ensures every style is executed efficiently and reliably.

Content: 250 g (€5.23 / 100 g)

Sale price: €13.08 Regular price: €14.20
5
Xanitalia Ari Hair Clamps 50mm

Average rating of 0 out of 5 stars

26010
Xanitalia Ari Hair Clamps 50mm

The Xanitalia Ari Hair Claw 50 mm is your practical styling aid for everyday use. Available in gold, brown, and black, the clip perfectly complements any look. It provides reliable hold for individual hair sections without pulling and is ideal for quick styling, half-up looks, or subtle accents. Small, elegant, and versatile – a must-have for effortless hair styling.

Content: 500 g (€8.93 / 100 g)

Sale price: €44.64 Regular price: €46.99
8
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

Average rating of 0 out of 5 stars

12231
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

The Xanitalia Professional Tecno Waved Bobby Pins 7,5cm Box 250g offer reliable hold for demanding styling and updos. Their waved shape provides a particularly secure grip on the hair and ensures a stable fixation without slipping. They can be discreetly integrated into the hair and are ideal for precise work in the salon and at home. The robust construction guarantees long durability even with frequent use.Strong hold for professional resultsThe hairpins are versatile and support both classic and creative styles. They enable controlled fixing of individual strands and ensure a clean finish. Thanks to their stable structure, they retain their shape even after extended wear. This allows for durable and professional hairstyles in no time.

Content: 250 g (€5.23 / 100 g)

Sale price: €13.08 Regular price: €14.20
36
Fripac V7 Universal Broom

Average rating of 0 out of 5 stars

19631
Fripac V7 Universal Broom

The Fripac V7 Universal Broom in Red and Yellow impresses with its powerful cleaning performance and striking colour scheme. The specially developed bristles reliably pick up even fine hairs and ensure a clean result on various floor coverings. Thanks to its robust construction, the broom is ideal for intensive use in the salon. At the same time, its thoughtful shape facilitates quick and efficient work.Reliable cleaning in daily workThe Universal Broom supports thorough and time-saving cleaning between individual treatments. The effective bristle structure allows effortless sweeping of hairs and dirt. It fits well in the hand and ensures comfortable handling even with frequent use. This keeps the salon well-maintained and inviting.

Content: 1 pc (€25.90 / 1 pc)

Sale price: €25.90 Regular price: €40.74
7
Fripac Practice Head 100% Human Hair light brown Fripac Practice Head 100% Human Hair light brown

Average rating of 0 out of 5 stars

19620
Fripac Practice Head 100% Human Hair light brown

The Fripac Practice Head made of 100% real hair in Light Brown is the ideal training tool for aspiring hairdressers and styling professionals. The high-quality natural hair allows for realistic cuts, colourings, and styling as if working on a real model. The uniform hair structure enables precise practice of techniques and reliable assessment of results. The light brown shade provides a versatile base for various applications.Realistic training for perfect techniqueWhether cutting, colouring, or upstyling – the practice head supports professional work in every discipline. The real hair reacts authentically to heat and chemical treatments, creating practical training conditions. At the same time, the sturdy construction ensures long-lasting use even with frequent use. Thus, the practice head is suitable for both training and advanced practice purposes.

Content: 1 pc (€94.90 / 1 pc)

Sale price: €94.90 Regular price: €101.90
51
Olivia Garden Fingerbrush Combo M

Average rating of 0 out of 5 stars

19617
Olivia Garden Fingerbrush Combo M

The Olivia Garden Fingerbrush Combo M in various colours combines gentle hair care with modern design for everyday use. Its flexible, curved shape adapts optimally to the head shape, providing a particularly comfortable brushing experience. The combination of nylon and wild boar bristles gently detangles the hair and imparts a natural shine. At the same time, the hair is smoothed and cared for without being stressed.Versatile brush for every hair typeThe medium size is ideal for different hair lengths and versatile styling applications. Whether on wet or dry hair – the brush noticeably reduces hair breakage and improves combability. The ergonomic handle ensures comfortable and secure handling, making daily hair care efficient and pleasant.

Content: 1 pc (€18.20 / 1 pc)

Variants from €17.50
Sale price: €18.20 Regular price: €37.14

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.