Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Olivia Garden Fingerbrush Combo M

Description

Product information "Olivia Garden Fingerbrush Combo M"

The Olivia Garden Fingerbrush Combo M in various colours combines gentle hair care with modern design for everyday use. Its flexible, curved shape adapts optimally to the head shape, providing a particularly comfortable brushing experience. The combination of nylon and wild boar bristles gently detangles the hair and imparts a natural shine. At the same time, the hair is smoothed and cared for without being stressed.

Versatile brush for every hair type

The medium size is ideal for different hair lengths and versatile styling applications. Whether on wet or dry hair – the brush noticeably reduces hair breakage and improves combability. The ergonomic handle ensures comfortable and secure handling, making daily hair care efficient and pleasant.

Properties

Brand: Olivia Garden
Product line: Olivia Garden brushes

Manufacturer

Olivia Garden

Olivia Garden S.A. Zoning Industriel des Hauts-Sarts
Rue de Hermee 255
4040 Herstal
Belgium
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

52
Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

19650
Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink

The Olivia Garden Expert Blowout Speed in Pastel Pink is the perfect round brush for quick and efficient blow-drying with professional results. Thanks to its special brush body, air is optimally directed, significantly reducing drying time. At the same time, the high-quality construction ensures even heat distribution and gentle styling. The modern pastel design also gives the brush a stylish appearance.Faster styling with maximum volumeThe brush is ideal for voluminous looks, smooth styles, or gentle waves. Its bristles reliably grip the hair and allow for precise control during blow-drying. The ergonomic handle fits comfortably in the hand and supports comfortable working. This ensures professional blowouts are quick, efficient, and long-lasting.

Content: 1 pc (€20.90 / 1 pc)

Sale price: €20.90 Regular price: €43.14
51
Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label

Average rating of 0 out of 5 stars

19647
Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label

The Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE with Wavy Bristles in Black is the ideal round brush for professional blow-drying with extra shine. The wavy bristles provide optimal hold in the hair and enable controlled, precise styling. At the same time, the hair is gently smoothed and receives a sleek finish. The high-quality craftsmanship supports even heat distribution for efficient results.Perfect blowout with maximum controlThe brush is ideal for sleek looks, volume, or gentle waves. Thanks to the special bristle structure, the hair is guided better during blow-drying and frizz is reduced. The ergonomic handle ensures comfortable handling even during longer styling sessions. This allows professional blowouts with natural shine and long-lasting results.

Content: 1 pc (€17.00 / 1 pc)

Sale price: €17.00 Regular price: €34.74
51
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Average rating of 0 out of 5 stars

19665
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Flexible Bürstenlösung für den Salon: Das Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff kombiniert verschiedene Bürstenkörper mit einem Griff. Dadurch lassen sich Bürsten schnell austauschen. Gleichzeitig wird Platz gespart. Ideal für flexibles Arbeiten.Effizient und praktischDas System erleichtert den Arbeitsalltag im Salon. Gleichzeitig bietet es vielseitige Stylingmöglichkeiten. Die Bürsten sorgen für gleichmäßige Ergebnisse. Perfekt für professionelle Anwendungen.

Sale price: €46.90 Regular price: €94.80
43 Tip
Wella Supernatural Wella Supernatural

Average rating of 5 out of 5 stars

19475
Wella Supernatural

Discover Wella Supernatural – your natural hair colour with care effectAre you looking for a hair colour that not only delivers beautiful results but is also gentle on your hair? Then Wella Supernatural is exactly what you need! This innovative colour range combines colour power with a nourishing effect – for colour transformation and healthier-looking hair in one step. The formula is based on natural ingredients, including plant tannins that bind to the hair structure, strengthening and repairing your hair while it takes on colour. This results in vibrant, natural colour outcomes with up to 100 % grey coverage (in 2‑step system) and stunning shine.Why you'll love Wella SupernaturalNaturally cared-for colour: up to 91 %–100 % ingredients of natural origin – depending on the shade.Strengthens & repairs: Tannins penetrate the hair and improve the hair structure during colouring.Wide colour palette: suitable for warm browns, vibrant reds, and soft blond shades.Long-lasting results: The colour fades evenly over many washes.Gentle application: Without aggressive chemicals – ideal for those who value naturalness.How your new favourite hair colour worksWella Supernatural is not an ordinary colour – it is a modern, semi-permanent hair colour in granule form, which you simply mix with hot water. This creates a creamy texture that is easy to distribute through the hair. During the processing time, the natural colour pigments and tannins combine with your keratin, resulting in a silky, shiny colour outcome. After application, simply rinse out the product and style as usual.Ideal for you if you …want a natural look without aggressive chemicalswant to refresh your hair colour or gently alter shadesvalue care during colouring

Content: 120 g (€33.29 / 100 g)

Sale price: €39.95 Regular price: €69.95
7
Revlon Professional Re/Start BOND REPAIR Damage Reversing Melting Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19471
Revlon Professional Re/Start BOND REPAIR Damage Reversing Melting Conditioner

The Revlon Professional Re/Start Bond Repair Melting Conditioner provides intensive care for damaged hair and delivers immediate smoothness. The vegan formula supports the natural balance of the scalp and strengthens the hair structure. In combination with the Kerabiotic System, the hair is comprehensively revitalised. The result is visibly smoother and healthier hair.Bond Repair Technology for Deep-Acting CareWith LipidBond Filler technology, bond-strengthening molecules, and AHAs, the conditioner repairs weakened hair fibres from within. The delicately melting texture seals the cuticle and imparts intense shine. At the same time, the hair remains lightweight and is not weighed down.

Content: 750 ml (€3.73 / 100 ml)

Variants from €12.10
Sale price: €28.00 Regular price: €29.95
36
Parlux Elysium with Magic Compact

Average rating of 0 out of 5 stars

19639
Parlux Elysium with Magic Compact

The Parlux Elysium with Magic Compact combines powerful drying with precise styling in a modern hairdryer. Thanks to innovative motor technology, it offers strong airflow performance while remaining lightweight and smooth in operation. When used with the Magic Compact Diffuser, the airflow is distributed particularly evenly, ensuring optimal shaping of curls and waves. The device also impresses with ergonomic design and easy handling for everyday use.Styling versatility and gentle performanceWith the included Magic Compact attachment, the Parlux Elysium is ideal for voluminous looks and defined structures. It supports a frizz-free finish and visibly increases volume from the roots to the tips. At the same time, the balanced heat distribution allows gentle drying of the hair. This enables professional results quickly and effortlessly.

Sale price: €266.00 Regular price: €415.00
49
Olivia Garden Fingerbrush - Small Olivia Garden Fingerbrush - Small

Average rating of 5 out of 5 stars

52010
Olivia Garden Fingerbrush - Small

The Olivia Garden Fingerbrush in black – the hairbrush that revolutionises styling and care! With its unique shape, modeled after the human hand, the Olivia Garden Fingerbrush fits perfectly to the natural head shape. This means it gently massages the scalp, stimulates blood circulation, and provides a true wellness experience with every use. Thanks to its extra flexible structure, it detangles hair effortlessly – without pulling or hair breakage, even with sensitive or wet hair. The Olivia Garden Fingerbrush in black is more than just a brush – it is the must-have for healthy, shiny hair and an incredibly gentle brushing experience. Discover the perfect combination of innovative design, high-quality bristles, and maximum comfort – suitable for all hair types and styling routines. Two types of bristles for maximum care effect The rounded, ionised Nylon bristles protect the scalp and prevent statically charged, "flyaway" hair. They glide gently through any hair nest and ensure pain-free detangling – ideal also for children or sensitive scalps High-quality Wild boar bristles distribute natural oils from the roots to the tips, promote healthy shine, and minimise frizz. This not only detangles the hair but also provides sustainable care and strengthens it. For every hair type and styling preference The Olivia Garden Fingerbrush is available in various sizes – from small to large. The open skeleton structure also ensures optimal air circulation during blow-drying, significantly reducing drying time and protecting the hair from heat damage. Comfort and design The ergonomic soft-grip handle feels comfortable in the hand and makes daily hair care a pleasure. The integrated sectioning tip facilitates parting the hair during styling – for professional results at home.

Content: 1 pc (€17.15 / 1 pc)

Variants from €15.35
Sale price: €17.15 Regular price: €33.54
41
Fripac Cape

Average rating of 4 out of 5 stars

19625
Fripac Cape

The Fripac Cutting Cape in Black and Grey is the ideal choice for professional work in the salon. It reliably protects clothing from hair, moisture, and styling products, ensuring clean work with every cut. The lightweight, comfortable material offers high wearing comfort and feels soft on the skin. Thanks to its timeless design, the cape also appears modern and professional.Comfort and protection for every applicationThe cutting cape is easy to put on and adapts flexibly to different neck sizes. It stays securely in place during treatment and supports a pleasant customer experience. Ideal for haircuts, colouring, or styling where protection and hygiene are paramount. This makes every application comfortable and efficient.

Content: 1 pc (€16.50 / 1 pc)

Sale price: €16.50 Regular price: €27.90
45
Olivia Garden Travel Kit (25/35/45/55 mm + Handle)

Average rating of 0 out of 5 stars

19670
Olivia Garden Travel Kit (25/35/45/55 mm + Handle)

The Olivia Garden Travel Kit (25–55 mm with handle) is the perfect solution for flexible styling on the go or in the salon. The set includes multiple brush attachments in various sizes that can be quickly and easily attached to the ergonomic handle. This allows for effortless creation of different looks, from volume to soft waves. The high-quality craftsmanship ensures reliable results and long-lasting durability.Versatile styling in one setThanks to the interchangeable attachments, the Travel Kit is suitable for various hair lengths and styling preferences. The handy handle fits comfortably in the hand and allows for precise work. Ideal for travel or mobile use without compromising professional quality. Always have the right tool for perfect hair styling at hand.

Content: 5 pc (€11.78 / 1 pc)

Sale price: €58.90 Regular price: €106.80
32
Fripac V7 Delta-design dustpan, blue

Average rating of 0 out of 5 stars

19634
Fripac V7 Delta-design dustpan, blue

The Fripac V7 Delta-Design Dustpan in Blue impresses with its well-thought-out shape for particularly efficient collection of hair and dirt. The special Delta shape allows for precise work even in corners and hard-to-reach areas. Thanks to its robust construction, the dustpan is ideal for daily use in the salon. At the same time, the functional design ensures easy and quick handling.Precise cleaning into every cornerThe dustpan can be optimally combined with a broom or hand brush and supports a clean working environment. Its sturdy construction guarantees a long lifespan even with intensive use. Perfect for professional hairdressing supplies where cleanliness is crucial. This ensures thorough cleaning in no time.

Content: 1 pc (€12.90 / 1 pc)

Sale price: €12.90 Regular price: €18.95
3
Juliana Nails Sensual Rose Nail Cuticle Butter Juliana Nails Sensual Rose Nail Cuticle Butter

Average rating of 0 out of 5 stars

71341
Juliana Nails Sensual Rose Nail Cuticle Butter

Juliana Nails Sensual Rose Nagelhautbutter provides soft and well-groomed cuticles with Urea, Shea Butter, Grape Seed Oil, and Vitamin E. The velvety texture absorbs quickly and leaves a silky smooth skin feel. Ideal for dry and cracked skin - with an alluring fragrance!

Content: 10 ml (€68.00 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €6.99
evo Ground Control Scalp Treatment evo Ground Control Scalp Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

19524
evo Ground Control Scalp Treatment

The evo Ground Control Scalp Treatment is a lightweight, rinse-off scalp care product that provides intensive moisture and noticeably soothes the scalp – without weighing it down.It helps reduce dryness and itching while simultaneously improving hair structure for more shine, softness, and easier manageability.BenefitsProvides moisture and soothes the scalpReduces dryness and tension sensationsEnhances shine, softness, and manageabilityLight, non-greasy textureFragrance-freeActive IngredientsPlant-based prebiotics: support scalp balanceGrape seed oil & Panthenol: nourish and strengthen the hairEucalyptus & Peppermint: provide a cooling, fresh sensationApplicationApply to damp hair, leave in for 5 minutes, and rinse thoroughly. For optimal results, use regularly.

Content: 150 ml (€29.97 / 100 ml)

Regular price: €44.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.