Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Olivia Garden Travel Kit (25/35/45/55 mm + Handle)

Description

Product information "Olivia Garden Travel Kit (25/35/45/55 mm + Handle)"

The Olivia Garden Travel Kit (25–55 mm with handle) is the perfect solution for flexible styling on the go or in the salon. The set includes multiple brush attachments in various sizes that can be quickly and easily attached to the ergonomic handle. This allows for effortless creation of different looks, from volume to soft waves. The high-quality craftsmanship ensures reliable results and long-lasting durability.

Versatile styling in one set

Thanks to the interchangeable attachments, the Travel Kit is suitable for various hair lengths and styling preferences. The handy handle fits comfortably in the hand and allows for precise work. Ideal for travel or mobile use without compromising professional quality. Always have the right tool for perfect hair styling at hand.

Properties

Brand: Olivia Garden
Product line: Olivia Garden brushes

Manufacturer

Olivia Garden

Olivia Garden S.A. Zoning Industriel des Hauts-Sarts
Rue de Hermee 255
4040 Herstal
Belgium
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

51
Olivia Garden Fingerbrush Combo M

Average rating of 0 out of 5 stars

19617
Olivia Garden Fingerbrush Combo M

The Olivia Garden Fingerbrush Combo M in various colours combines gentle hair care with modern design for everyday use. Its flexible, curved shape adapts optimally to the head shape, providing a particularly comfortable brushing experience. The combination of nylon and wild boar bristles gently detangles the hair and imparts a natural shine. At the same time, the hair is smoothed and cared for without being stressed.Versatile brush for every hair typeThe medium size is ideal for different hair lengths and versatile styling applications. Whether on wet or dry hair – the brush noticeably reduces hair breakage and improves combability. The ergonomic handle ensures comfortable and secure handling, making daily hair care efficient and pleasant.

Content: 1 pc (€18.20 / 1 pc)

Variants from €17.50
Sale price: €18.20 Regular price: €37.14
51
Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label

Average rating of 0 out of 5 stars

19647
Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label

The Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE with Wavy Bristles in Black is the ideal round brush for professional blow-drying with extra shine. The wavy bristles provide optimal hold in the hair and enable controlled, precise styling. At the same time, the hair is gently smoothed and receives a sleek finish. The high-quality craftsmanship supports even heat distribution for efficient results.Perfect blowout with maximum controlThe brush is ideal for sleek looks, volume, or gentle waves. Thanks to the special bristle structure, the hair is guided better during blow-drying and frizz is reduced. The ergonomic handle ensures comfortable handling even during longer styling sessions. This allows professional blowouts with natural shine and long-lasting results.

Content: 1 pc (€17.00 / 1 pc)

Sale price: €17.00 Regular price: €34.74
51
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Average rating of 0 out of 5 stars

19665
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Flexible Bürstenlösung für den Salon: Das Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff kombiniert verschiedene Bürstenkörper mit einem Griff. Dadurch lassen sich Bürsten schnell austauschen. Gleichzeitig wird Platz gespart. Ideal für flexibles Arbeiten.Effizient und praktischDas System erleichtert den Arbeitsalltag im Salon. Gleichzeitig bietet es vielseitige Stylingmöglichkeiten. Die Bürsten sorgen für gleichmäßige Ergebnisse. Perfekt für professionelle Anwendungen.

Sale price: €46.90 Regular price: €94.80
7
Revlon Professional Re/Start BOND REPAIR Damage Reversing Melting Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19471
Revlon Professional Re/Start BOND REPAIR Damage Reversing Melting Conditioner

The Revlon Professional Re/Start Bond Repair Melting Conditioner provides intensive care for damaged hair and delivers immediate smoothness. The vegan formula supports the natural balance of the scalp and strengthens the hair structure. In combination with the Kerabiotic System, the hair is comprehensively revitalised. The result is visibly smoother and healthier hair.Bond Repair Technology for Deep-Acting CareWith LipidBond Filler technology, bond-strengthening molecules, and AHAs, the conditioner repairs weakened hair fibres from within. The delicately melting texture seals the cuticle and imparts intense shine. At the same time, the hair remains lightweight and is not weighed down.

Content: 750 ml (€3.73 / 100 ml)

Variants from €12.10
Sale price: €28.00 Regular price: €29.95
36
Parlux Elysium with Magic Compact

Average rating of 0 out of 5 stars

19639
Parlux Elysium with Magic Compact

The Parlux Elysium with Magic Compact combines powerful drying with precise styling in a modern hairdryer. Thanks to innovative motor technology, it offers strong airflow performance while remaining lightweight and smooth in operation. When used with the Magic Compact Diffuser, the airflow is distributed particularly evenly, ensuring optimal shaping of curls and waves. The device also impresses with ergonomic design and easy handling for everyday use.Styling versatility and gentle performanceWith the included Magic Compact attachment, the Parlux Elysium is ideal for voluminous looks and defined structures. It supports a frizz-free finish and visibly increases volume from the roots to the tips. At the same time, the balanced heat distribution allows gentle drying of the hair. This enables professional results quickly and effortlessly.

Sale price: €266.00 Regular price: €415.00
51
Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink 4-piece Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink 4-piece

Average rating of 0 out of 5 stars

19653
Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink 4-piece

The Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink 4-piece Set offers the perfect equipment for quick and professional blow-drying. The included round brushes in various sizes enable versatile styling – from volume at the roots to soft waves and sleek looks. Thanks to the special brush bodies, air is optimally directed, significantly reducing drying time. The modern pastel pink design also ensures a stylish appearance in the salon or at home.Versatility and efficiency in the setThe different brush sizes make the set ideal for various hair lengths and styling needs. The bristles provide optimal grip in the hair and support precise work during blow-drying. Ergonomic handles ensure high comfort even during longer applications. This allows professional results to be achieved quickly, efficiently, and with maximum volume.

Content: 1 set (€81.90 / 1 set)

Sale price: €81.90 Regular price: €166.80
7
Fripac Practice Head 100% Human Hair light brown Fripac Practice Head 100% Human Hair light brown

Average rating of 0 out of 5 stars

19620
Fripac Practice Head 100% Human Hair light brown

The Fripac Practice Head made of 100% real hair in Light Brown is the ideal training tool for aspiring hairdressers and styling professionals. The high-quality natural hair allows for realistic cuts, colourings, and styling as if working on a real model. The uniform hair structure enables precise practice of techniques and reliable assessment of results. The light brown shade provides a versatile base for various applications.Realistic training for perfect techniqueWhether cutting, colouring, or upstyling – the practice head supports professional work in every discipline. The real hair reacts authentically to heat and chemical treatments, creating practical training conditions. At the same time, the sturdy construction ensures long-lasting use even with frequent use. Thus, the practice head is suitable for both training and advanced practice purposes.

Content: 1 pc (€94.90 / 1 pc)

Sale price: €94.90 Regular price: €101.90
43 Tip
Wella Supernatural Wella Supernatural

Average rating of 5 out of 5 stars

19475
Wella Supernatural

Discover Wella Supernatural – your natural hair colour with care effectAre you looking for a hair colour that not only delivers beautiful results but is also gentle on your hair? Then Wella Supernatural is exactly what you need! This innovative colour range combines colour power with a nourishing effect – for colour transformation and healthier-looking hair in one step. The formula is based on natural ingredients, including plant tannins that bind to the hair structure, strengthening and repairing your hair while it takes on colour. This results in vibrant, natural colour outcomes with up to 100 % grey coverage (in 2‑step system) and stunning shine.Why you'll love Wella SupernaturalNaturally cared-for colour: up to 91 %–100 % ingredients of natural origin – depending on the shade.Strengthens & repairs: Tannins penetrate the hair and improve the hair structure during colouring.Wide colour palette: suitable for warm browns, vibrant reds, and soft blond shades.Long-lasting results: The colour fades evenly over many washes.Gentle application: Without aggressive chemicals – ideal for those who value naturalness.How your new favourite hair colour worksWella Supernatural is not an ordinary colour – it is a modern, semi-permanent hair colour in granule form, which you simply mix with hot water. This creates a creamy texture that is easy to distribute through the hair. During the processing time, the natural colour pigments and tannins combine with your keratin, resulting in a silky, shiny colour outcome. After application, simply rinse out the product and style as usual.Ideal for you if you …want a natural look without aggressive chemicalswant to refresh your hair colour or gently alter shadesvalue care during colouring

Content: 120 g (€33.29 / 100 g)

Sale price: €39.95 Regular price: €69.95
56
Olivia Garden SilkCut PRO Hairdressing Scissors 6.50'

Average rating of 0 out of 5 stars

19636
Olivia Garden SilkCut PRO Hairdressing Scissors 6.50'

The Olivia Garden SilkCut PRO Hairdressing Scissors 6.5" is a high-quality professional tool for precise and comfortable haircuts. Its hand-sharpened, convex blades made of durable alloy steel enable exact and effortless cuts across all hair textures. The ball-bearing scissor joint ensures a particularly smooth and even movement. At the same time, the flat design supports snag-free work without hair tangling.Ergonomics and control for the professional daily routineThe ergonomic shape with a specially curved thumb ensures a natural hand position and reduces strain during extended use. Thanks to the balanced construction, the scissors sit comfortably in the hand and allow for precise work. Ideal for precise basic cuts, transitions, and detailed work in the salon. Thus, the SilkCut PRO combines maximum control, comfort, and durable quality in one tool.

Content: 1 pc (€98.90 / 1 pc)

Sale price: €98.90 Regular price: €226.80
50

Average rating of 0 out of 5 stars

19624
Olivia Garden Fingerbrush Combo L Pastel Pink

The Olivia Garden Fingerbrush Combo L in Pastel Pink combines innovative design with gentle hair care for everyday use. The curved shape fits the head perfectly, providing a particularly comfortable brushing experience. Thanks to the combination of nylon and wild boar bristles, hair is gently detangled and smoothed at the same time. The result is smooth, shiny hair with natural volume.Gentle Detangling and More ShineThe brush is ideal for all hair types and can be used on both wet and dry hair. It reduces hair breakage and noticeably improves combability. The lightweight, ergonomic handle ensures comfortable handling. This makes daily hair care especially efficient and pleasant.

Content: 1 pc (€19.90 / 1 pc)

Sale price: €19.90 Regular price: €39.54
17
Fripac Mondial Hair Dryer Ion

Average rating of 0 out of 5 stars

19638
Fripac Mondial Hair Dryer Ion

The Fripac Mondial Hair Dryer Ion combines powerful performance with modern ion technology for optimal styling results. The integrated ion function reduces static charge and ensures smooth, shiny hair. At the same time, the high airflow enables quick and effective drying. The ergonomic design supports comfortable everyday use.Smooth finish thanks to ion technologyThe hair dryer ensures frizz-free results and noticeably improves combability. Ideal for precise styling and well-groomed looks with extra shine. The even heat distribution protects the hair during drying. This makes professional styling effortless and gentle.

Sale price: €49.90 Regular price: €59.90
34
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19420
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

The Wella Professionals Ultimate Color Shampoo preserves the beauty and health of coloured hair. It gently cleanses without sulfates, ensuring long-lasting colour brilliance. The formula protects colour intensity from fading for up to 10 weeks* and is gentle on the scalp at the same time.Healthy hair despite colouringGlycine and Metal Purifier help neutralise free radicals. Pro-Vitamin B5 provides moisture and makes hair noticeably softer. The shampoo also reduces hair breakage and soothes the scalp.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance for a well-groomed hair feeling.**With regular use of the Ultimate Color line.

Content: 250 ml (€7.54 / 100 ml)

Variants from €7.35
Sale price: €18.85 Regular price: €28.75

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.