Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Panasonic ER-GP50

Description

Product information "Panasonic ER-GP50"

The X‑taper Blade with a 45° cutting angle ensures extremely thorough cuts – whether dry or wet. Thanks to DLC and TiN hard coatings, the trimming blade remains twice as durable and stays sharp longer. 

Lightweight, precise, compact

Weighing only 160 g and featuring a slim waist design, the machine fits perfectly in your hand. No fatigue, full control. 

Adjustable cutting length

The rotary dial offers 5 levels from 0.8 to 2.0 mm. Additionally, there are 3 comb attachments for 6 more lengths from 3 to 15 mm. Everything you need.

Power Control Motor – consistent power at all times

The motor maintains a constant speed regardless of battery level – for precise results until the last cut. 

Cordless operation & more

The lithium-ion battery charges in 60 minutes and allows 50 minutes of cordless operation. Mains operation is always possible. 

Features of the machine:

  • X‑taper Blade with 45° cutting angle & DLC-/TiN-coating
  • 5 cutting levels (0.8–2.0 mm) + 3 comb attachments (3–15 mm)
  • Power Control Motor for constant speed
  • Lithium-ion battery: 60 min charging, 50 min cordless
  • Mains & cordless operation, weight: 160 g

Scope of delivery: Machine, charging cable, charging station, 3 comb attachments, cleaning brush, oil, user manual

Properties

Brand: Panasonic

Manufacturer

Panasonic

Panasonic Marketing Europe GmbH
Winsbergring 15
22525 Hamburg
Germany
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

51
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Average rating of 0 out of 5 stars

19665
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Flexible Bürstenlösung für den Salon: Das Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff kombiniert verschiedene Bürstenkörper mit einem Griff. Dadurch lassen sich Bürsten schnell austauschen. Gleichzeitig wird Platz gespart. Ideal für flexibles Arbeiten.Effizient und praktischDas System erleichtert den Arbeitsalltag im Salon. Gleichzeitig bietet es vielseitige Stylingmöglichkeiten. Die Bürsten sorgen für gleichmäßige Ergebnisse. Perfekt für professionelle Anwendungen.

Sale price: €46.90 Regular price: €94.80
41
Fripac Cape

Average rating of 4 out of 5 stars

19625
Fripac Cape

The Fripac Cutting Cape in Black and Grey is the ideal choice for professional work in the salon. It reliably protects clothing from hair, moisture, and styling products, ensuring clean work with every cut. The lightweight, comfortable material offers high wearing comfort and feels soft on the skin. Thanks to its timeless design, the cape also appears modern and professional.Comfort and protection for every applicationThe cutting cape is easy to put on and adapts flexibly to different neck sizes. It stays securely in place during treatment and supports a pleasant customer experience. Ideal for haircuts, colouring, or styling where protection and hygiene are paramount. This makes every application comfortable and efficient.

Content: 1 pc (€16.50 / 1 pc)

Sale price: €16.50 Regular price: €27.90
5
Ari bobby pins 65 x 1.2 mm 250 g Pack

Average rating of 5 out of 5 stars

26015
Ari bobby pins 65 x 1.2 mm 250 g Pack

The Ari bobby pins 65 x 1.2 mm in the 250 g pack are the ideal choice for secure hold in updo hairstyles and precise styling. They reliably fix the hair without slipping and provide a stable base for various hairstyles. Thanks to their robust construction, they are particularly durable and suitable for intensive use. At the same time, they can be discreetly placed in the hair.Perfect fixation for every styleThe Lockennadeln offer optimal hold for updo hairstyles, braid styles, or detailed looks. They are easy to incorporate into the hair and enable controlled, clean work. Thanks to their stable shape, they maintain their function even after extended wear. This allows for professional and long-lasting styling in no time.

Content: 250 g (€10.63 / 100 g)

Sale price: €26.58 Regular price: €27.98
51
Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label

Average rating of 0 out of 5 stars

19647
Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label

The Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE with Wavy Bristles in Black is the ideal round brush for professional blow-drying with extra shine. The wavy bristles provide optimal hold in the hair and enable controlled, precise styling. At the same time, the hair is gently smoothed and receives a sleek finish. The high-quality craftsmanship supports even heat distribution for efficient results.Perfect blowout with maximum controlThe brush is ideal for sleek looks, volume, or gentle waves. Thanks to the special bristle structure, the hair is guided better during blow-drying and frizz is reduced. The ergonomic handle ensures comfortable handling even during longer styling sessions. This allows professional blowouts with natural shine and long-lasting results.

Content: 1 pc (€17.00 / 1 pc)

Sale price: €17.00 Regular price: €34.74
5
Xanitalia Ari Hair Clamps 50mm

Average rating of 0 out of 5 stars

26010
Xanitalia Ari Hair Clamps 50mm

The Xanitalia Ari Hair Claw 50 mm is your practical styling aid for everyday use. Available in gold, brown, and black, the clip perfectly complements any look. It provides reliable hold for individual hair sections without pulling and is ideal for quick styling, half-up looks, or subtle accents. Small, elegant, and versatile – a must-have for effortless hair styling.

Content: 500 g (€8.93 / 100 g)

Sale price: €44.64 Regular price: €46.99
51
Olivia Garden Fingerbrush Combo M

Average rating of 0 out of 5 stars

19617
Olivia Garden Fingerbrush Combo M

The Olivia Garden Fingerbrush Combo M in various colours combines gentle hair care with modern design for everyday use. Its flexible, curved shape adapts optimally to the head shape, providing a particularly comfortable brushing experience. The combination of nylon and wild boar bristles gently detangles the hair and imparts a natural shine. At the same time, the hair is smoothed and cared for without being stressed.Versatile brush for every hair typeThe medium size is ideal for different hair lengths and versatile styling applications. Whether on wet or dry hair – the brush noticeably reduces hair breakage and improves combability. The ergonomic handle ensures comfortable and secure handling, making daily hair care efficient and pleasant.

Content: 1 pc (€18.20 / 1 pc)

Variants from €17.50
Sale price: €18.20 Regular price: €37.14
5
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

Average rating of 0 out of 5 stars

26013
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

The Ari Hair Clips 70 mm in the 500 g pack are the ideal choice for reliable hold across a variety of styles. They securely and discreetly fix the hair without slipping and are perfect for updos, sections, or daily salon use. The sturdy construction ensures long-lasting durability even with frequent use. Available in black and gold, they visually complement different hair colours and looks.Strong hold for professional workThe hair clips are easy to incorporate into the hair and provide a firm, secure fit. They are versatile – from simple fixes to elaborate styling. Thanks to their smooth surface, they glide effortlessly into the hair without causing damage. This supports precise and efficient work with every application.

Content: 500 g (€6.92 / 100 g)

Sale price: €34.61 Regular price: €36.43
2
Panasonic Nose/Ear Hair Trimmer ER-GN33 Panasonic Nose/Ear Hair Trimmer ER-GN33

Average rating of 0 out of 5 stars

10298
Panasonic Nose/Ear Hair Trimmer ER-GN33

Reliable Hair Removal for Nose, Ears & EyebrowsWith the ER-GN33, unwanted hair can be removed safely and effortlessly – especially in hard-to-reach areas. The double-sided blade made of Japanese stainless steel captures and cuts longer hairs precisely down to 0.5 mm. No plucking, no pulling – just clean.Versatile & PreciseWhether nose hair, ear hair, eyebrows, or distracting nape hairs: the ER-GN33 gives control over a well-groomed appearance. The curved double blades glide gently over the skin and work especially thoroughly.Easy to CleanIs hygiene important to you? Then simply clean the trimmer under running water. The special cleaning system draws water from all sides and thoroughly rinses the trimmer head – cleanliness made easy.Perfect for On the GoPowered by one AA battery (not included), the ER-GN33 offers up to 78 minutes of usage time. Compact, lightweight (only 62 g), and always ready – ideal for travel or quick use at home.What the ER-GN33 OffersDouble-sided blade made of hypoallergenic Japanese stainless steelPrecise trimming down to 0.5 mmGentle on the skin – without plucking or pullingEasy cleaning under running waterBattery operated (1x AA, not included) – 78 minutes runtimeCompact & lightweight: 144 × 29 × 35 mm, 62 g

Content: 1 pc (€27.30 / 1 pc)

Sale price: €27.30 Regular price: €27.95
36
Parlux Elysium with Magic Compact

Average rating of 0 out of 5 stars

19639
Parlux Elysium with Magic Compact

The Parlux Elysium with Magic Compact combines powerful drying with precise styling in a modern hairdryer. Thanks to innovative motor technology, it offers strong airflow performance while remaining lightweight and smooth in operation. When used with the Magic Compact Diffuser, the airflow is distributed particularly evenly, ensuring optimal shaping of curls and waves. The device also impresses with ergonomic design and easy handling for everyday use.Styling versatility and gentle performanceWith the included Magic Compact attachment, the Parlux Elysium is ideal for voluminous looks and defined structures. It supports a frizz-free finish and visibly increases volume from the roots to the tips. At the same time, the balanced heat distribution allows gentle drying of the hair. This enables professional results quickly and effortlessly.

Sale price: €266.00 Regular price: €415.00
50

Average rating of 0 out of 5 stars

19624
Olivia Garden Fingerbrush Combo L Pastel Pink

The Olivia Garden Fingerbrush Combo L in Pastel Pink combines innovative design with gentle hair care for everyday use. The curved shape fits the head perfectly, providing a particularly comfortable brushing experience. Thanks to the combination of nylon and wild boar bristles, hair is gently detangled and smoothed at the same time. The result is smooth, shiny hair with natural volume.Gentle Detangling and More ShineThe brush is ideal for all hair types and can be used on both wet and dry hair. It reduces hair breakage and noticeably improves combability. The lightweight, ergonomic handle ensures comfortable handling. This makes daily hair care especially efficient and pleasant.

Content: 1 pc (€19.90 / 1 pc)

Sale price: €19.90 Regular price: €39.54
28
Panasonic ER-GP50

Average rating of 0 out of 5 stars

10302
Panasonic ER-GP50

The X‑taper Blade with a 45° cutting angle ensures extremely thorough cuts – whether dry or wet. Thanks to DLC and TiN hard coatings, the trimming blade remains twice as durable and stays sharp longer. Lightweight, precise, compactWeighing only 160 g and featuring a slim waist design, the machine fits perfectly in your hand. No fatigue, full control. Adjustable cutting lengthThe rotary dial offers 5 levels from 0.8 to 2.0 mm. Additionally, there are 3 comb attachments for 6 more lengths from 3 to 15 mm. Everything you need.Power Control Motor – consistent power at all timesThe motor maintains a constant speed regardless of battery level – for precise results until the last cut. Cordless operation & moreThe lithium-ion battery charges in 60 minutes and allows 50 minutes of cordless operation. Mains operation is always possible. Features of the machine:X‑taper Blade with 45° cutting angle & DLC-/TiN-coating5 cutting levels (0.8–2.0 mm) + 3 comb attachments (3–15 mm)Power Control Motor for constant speedLithium-ion battery: 60 min charging, 50 min cordlessMains & cordless operation, weight: 160 gScope of delivery: Machine, charging cable, charging station, 3 comb attachments, cleaning brush, oil, user manual

Content: 1 pc (€178.90 / 1 pc)

Sale price: €178.90 Regular price: €249.00
17
Hinshitsu Cutting Scissors G2A-60

Average rating of 0 out of 5 stars

21112
Hinshitsu Cutting Scissors G2A-60

Hairdressing scissors High-quality Asian stainless steel Polished surface Classic design Hollow grind (convex) / Slice Adjustable screw system Removable finger rest Integrated rubber stopper For right-handed users

Content: 1 pc (€259.00 / 1 pc)

Sale price: €259.00 Regular price: €310.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.