Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

2 Reviews

Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash

Description

Product information "Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash"

Fast. Precise. Expressive – this is Wella Color Xpress. Wella Color Xpress is the perfect solution for those who do not want to lose time – yet expect the highest colour quality. Achieve true-to-tone, brilliant results in just 10 minutes of processing time without heat, thanks to innovative technologies and smart application.

Advantages at a glance:

  • Express service: Permanent hair colour with only 10 minutes processing time – entirely without additional heat.
  • 11 perfectly coordinated shades: ideal for quick services with professional standards.
  • ControlX & Metal Purifier Technology: Ensure even, colour-accurate results and protect the hair structure.
  • Easy application: The thin-viscous consistency allows for quick, effortless application – perfect when time is limited.
  • Up to 100% grey coverage: Even stubborn hair is reliably covered.
  • Natural root concealing: Perfect for the Express Roots Service.
  • Express Lift: Gentle lightening by 1–2 levels for a harmonious colour balance from roots to tips.

Application & mixing:

For optimal results, mix with Welloxon Perfect developer:

  • 6%: For grey coverage and up to 1 level of lightening
  • 9%: For up to 2 levels of lightening

Ideal for:

  • Quick colour services in the salon
  • Clients with limited time
  • Natural colour refresh and root treatments
  • Express services with professional impact
  • With Wella Color Xpress, hair colour becomes an express experience – efficient, reliable, and stunningly beautiful

Properties

Brand: Wella
Product line: Wella Color Xpress

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

18 September 2026 09:22

Review with rating of 5 out of 5 stars

Spart uns Zeit

bei kurzen Farbterminen angenehm. Ergebnis passt. Farbauswahl könnte größer sein.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

17 September 2026 12:11

Review with rating of 5 out of 5 stars

10 min Einwirkzeit - was will man mehr.

10 min Einwirkzeit ist schon super im Salon.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

41
Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash

Average rating of 5 out of 5 stars

99188
Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash

Fast. Precise. Expressive – this is Wella Color Xpress. Wella Color Xpress is the perfect solution for those who do not want to lose time – yet expect the highest colour quality. Achieve true-to-tone, brilliant results in just 10 minutes of processing time without heat, thanks to innovative technologies and smart application. Advantages at a glance: Express service: Permanent hair colour with only 10 minutes processing time – entirely without additional heat. 11 perfectly coordinated shades: ideal for quick services with professional standards. ControlX & Metal Purifier Technology: Ensure even, colour-accurate results and protect the hair structure. Easy application: The thin-viscous consistency allows for quick, effortless application – perfect when time is limited. Up to 100% grey coverage: Even stubborn hair is reliably covered. Natural root concealing: Perfect for the Express Roots Service. Express Lift: Gentle lightening by 1–2 levels for a harmonious colour balance from roots to tips. Application & mixing: For optimal results, mix with Welloxon Perfect developer: 6%: For grey coverage and up to 1 level of lightening 9%: For up to 2 levels of lightening Ideal for: Quick colour services in the salon Clients with limited time Natural colour refresh and root treatments Express services with professional impact With Wella Color Xpress, hair colour becomes an express experience – efficient, reliable, and stunningly beautiful

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €20.16
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86362
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
24
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71036
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
17
Juliana Nails Gel Polish Purple & Violet Tones - Fancy Fashion Juliana Nails Gel Polish Purple & Violet Tones - Fancy Fashion

Average rating of 0 out of 5 stars

71191
Juliana Nails Gel Polish Purple & Violet Tones - Fancy Fashion

Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades range from subtle to bold hues, shining with passion, depth, uniqueness, and an impressively beautiful finish. Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades include delicate tones such as Soft Violet, Make Up Ash Rose, up to bold shades like Wild Berry, Vintage Dark Rose, and very dark colours like Berry Chic and Grace. Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades as an alternative to classic nail polish Whether acrylic or gel nails — Juliana Nails Gel Polish is equally suitable for hands and feet, natural or artificial nails. For natural nails, the polish also has a very positive effect: it strengthens them and provides more stability. The integrated brush allows for effortless application of the shades. The polish is self-levelling, making it safe and precise to apply. Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades: unbeatable long-lasting wear Apply, cure — done. This is how quickly stylish purple & violet shades are created on the nails. The gel polish lasts up to 5 weeks — no chipping, no scratching! The gel polish remover can still be used for quick removal to change colours.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
17
Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady

Average rating of 0 out of 5 stars

71203
Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady

The Juliana Nails Gel Polish Reds are stylish and expressive, suitable for use anywhere: on hands and feet, gel or acrylic enhancements, or natural nails. They are a beautiful alternative to traditional nail polish and offer particularly long-lasting results. Apply, cure - done. The gel polish is self-leveling and therefore very easy to apply after the base coat. Enjoy up to 5 weeks of beautiful nails without chipping or scratching! Full colour power in the shortest time with extra long durability Once applied, the polish is immediately dry after drying with UV or LED light. The reds last up to 5 weeks like all gel polishes. It also has a positive effect on the natural nail. It ensures strong and stable natural nails. The finish can be chosen individually from matte to high gloss. Expressive, seductive nails in red From pale red to vibrant red with berry shimmer to eye-catching Ferrari red and bright light red, no red shade is missing for lovers of expressive colour on the nails. Dark, very elegant cherry-red shades are also included. Thanks to the Gel Polish Remover, a quick colour change is possible despite high durability. This allows the polish to be easily removed.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
10
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71159
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Stunning colour change on nails desired? With Juliana Nails Gel Lack Thermo Effect, this is possible. As the temperature changes, the colour on the nails also changes – creating a refined colour play.  The polish lasts up to 5 weeks without scratching or chipping. After curing under UV or LED light, the nails are ready for use immediately. With the Gel Lack Löser, they can also be quickly removed and a new colour applied.  Application After preparing the natural nails with a file, cuticle remover, buffer, nail brush, primer, and base coat, the gel polish is applied like a classic nail polish.  Next, the Thermo-Nails must be cured for 120 seconds in the UV tunnel or 60 seconds in the LED tunnel.  For sealing, a thin layer of Gel Lack Finish is used, which must also be cured.  Finally, remove the sweat layer with Gel Cleaner – and done!

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €6.80
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
51
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Average rating of 0 out of 5 stars

71273
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer offers all the shades the heart desires. From pale pink to delicate pink to pure white or nude tones, French polish techniques know no limits! While French Nails are characterised by the white nail tip, Babyboomer nails feature a seamless gradient from the white tip to the nail bed. Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer: French Polish with long-lasting durability and natural nail reinforcementFrench Gel Polishes from Juliana Nails not only deliver sensational colours but are also very easy to apply. Simply apply over the base coat, cure (UV or LED lamp), and the nails are ready for the individual finish, from matte to high gloss. The polish can be applied on natural nails, as well as acrylic and gel nails, and lasts up to 5 weeks without chipping or scratching. The French Gel Polish from Juliana Nails strengthens natural nails and makes them more stable. For beautiful, scratch-resistant nails with stunning polish for weeks. Nevertheless, the polish can be easily removed with Gel Polish Remover.

Content: 6 ml (€65.00 / 100 ml)

Sale price: €3.90 Regular price: €8.00
10
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Average rating of 0 out of 5 stars

71068
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Green nails? Honestly, it doesn't sound very appealing at first! Green is immediately associated with the Grinch or Kermit. However, when the green colour is styled correctly on the nails, one must admit: it looks stylish! Juliana Nails Gel Polish in green shades, with nuances like Amazon Green, Muddy Water, and Mineral Green, evoke the untouched nature. It is important to choose a not too light or bright green tone for lighter skin tones. Paired with gold jewellery, green gel polish looks particularly striking. Application of Juliana Nails Gel Polish in green shades Unlike conventional nail polish, Juliana Nails Gel Polish in green shades must not be applied directly onto unprepared nails. Before applying the gel polish, natural nails need to be shaped with files and free of cuticles. Additionally, a primer and a gel polish base coat must be applied before the colour. Juliana Nails Gel Polish in green shades is selected and applied to match the complexion. It needs to cure for two minutes in an UV tunnel or one minute in an LED tunnel before sealing with a gel polish finish. The top coat must also be cured in the tunnel. Finally, the sweat layer is wiped off with the Gel Cleaner. What makes Juliana Nails Gel Polish special Lasts up to 5 weeks No scratching, no chipping Subtle natural nail reinforcement Ready for use immediately after drying Fast colour change possible

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €3.00
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86396
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique™ Permanent Hair Colour Copper Tones offers copper, vibrant, elegant, and rich professional hair colour. Featuring a variety of pigmentations, including C5. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Tones: Impressive Colour and Healthy Hair The KER-HA Complex technology is a colour and care complex that strengthens, seals, and protects the hair structure. For sensational colour and healthy hair, it contains: Hyaluronic acid for increased moisture Phyto-keratin for protection, repair, and strengthening of the hair fibre through improved protein binding within the hair Antioxidant molecule that controls the speed at which the colour develops Gloss sealing for long-lasting shine that brilliantly reflects light. Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Cream Developer following the instructions.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
41
Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash

Average rating of 5 out of 5 stars

99186
Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash

Fast. Precise. Expressive – this is Wella Color Xpress. Wella Color Xpress is the perfect solution for those who do not want to lose time – yet expect the highest colour quality. Achieve true-to-tone, brilliant results in just 10 minutes of processing time without heat, thanks to innovative technologies and smart application. Advantages at a glance: Express service: Permanent hair colour with only 10 minutes processing time – entirely without additional heat. 11 perfectly coordinated shades: ideal for quick services with professional standards. ControlX & Metal Purifier Technology: Ensure even, colour-accurate results and protect the hair structure. Easy application: The thin-viscous consistency allows for quick, effortless application – perfect when time is limited. Up to 100% grey coverage: Even stubborn hair is reliably covered. Natural root concealing: Perfect for the Express Roots Service. Express Lift: Gentle lightening by 1–2 levels for a harmonious colour balance from roots to tips. Application & mixing: For optimal results, mix with Welloxon Perfect developer: 6%: For grey coverage and up to 1 level of lightening 9%: For up to 2 levels of lightening Ideal for: Quick colour services in the salon Clients with limited time Natural colour refresh and root treatments Express services with professional impact With Wella Color Xpress, hair colour becomes an express experience – efficient, reliable, and stunningly beautiful

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €20.16
24
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

71055
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones - Soft Blue

With Juliana Nails Gel Polish Blue Tones, the sky and the sea are conjured onto the nails. Light blue is perfect for summer and feels refreshing, while dark blue brings calm and elegance to the look. In any case, blue nail polish remains trendy. Juliana Nails Gel Polish Blue Tones last an incredible 5 weeks on the nails. Scratching or chipping is completely impossible during this time. The finish can be customized with Juliana Nails Gel Polish to be matte or glossy. The polish is also self-leveling and thus very easy to apply. Application of Juliana Nails Gel Polish Blue Tones Before applying the desired blue shade from Juliana Nails, some time is needed to prepare the natural nails. They are washed, disinfected, free of loose cuticles, and filed. Then, primer and Gel Polish Base are applied as a foundation on the natural nails. After the blue gel polish is applied and cured, the nails are sealed with a Gel Polish Finish.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €6.50
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
22
Juliana Nails Cuticle Oil Roll-on Juliana Nails Cuticle Oil Roll-on

Average rating of 0 out of 5 stars

71458
Juliana Nails Cuticle Oil Roll-on

Problems with cuticles? Juliana Nails Cuticle Oil Roll-On Bottle solves them. The nourishing oil works against hard, dry, or cracked cuticles and is an essential part of a perfect manicure. Especially through filing, cuticles are often stressed and need adequate care.

Content: 9 ml (€38.89 / 100 ml)

Sale price: €3.50 Regular price: €4.49

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.