Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Highlifts - HL02

Description

Product information "Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Highlifts - HL02"

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Highlifts is a permanent, ammonia-free hair colour for strong lightening in cool blonde shades. The hair gains intense shine, optimal hair quality, and is strengthened. 

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Highlifts Benefits

The Highlifts achieve up to 4 levels of lift with a palette of modern, cool nuances entirely without ammonia. The gentle technology provides optimal hair quality and reduces hair damage. The Highlifts are suitable for tone heights 5 and above and deliver maximum lightening without bleaching. Additionally, the permanent colour offers up to 30% grey coverage, making it suitable for first grey hairs as well.

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Highlifts: Light, cool blonde without bleaching

The colours provide long-lasting and cool colour results thanks to the high-quality pigment mixture combined with strong neutralisation effects. The colour is ideal for those seeking light, cool blonde shades without bleaching the hair.

Properties

Brand: Revlon Professional
Hair type: blonde hair
Product line: Revlon Haarfarben
Speciality: ammonia-free, silicone-free, vegan, without mineral oil

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones

Average rating of 0 out of 5 stars

86321
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique™ Permanent Burgundy Shades offer violet, intense colour results thanks to the C5 molecule with noble burgundy reflections. Anyone seeking a refined violet hair colour will find it here. The hair colour balances intense coverage, transparency, and shine for a multidimensional colour from root to tip. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Shades: colour that cares and protects From the first application: 2x more care, shine, and colour brilliance Improved hair quality with each colouring The colour contains the KER-HA Complex, which works with Hyaluronic Acid, Phyto-Keratin, and an antioxidant-acting Molecule. Hyaluronic acid deposits moisture in the hair, while Phyto-Keratin protects, regenerates, cares for, and supports the hair structure by improving protein bonds inside the hair. Finally, a shine sealant envelops each hair for a long-lasting glossy effect. Application with Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique developer according to the instructions for use.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
24
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71036
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Gold Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Gold Tones

Average rating of 0 out of 5 stars

86335
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Gold Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique is a hair colour of the latest generation with innovative technology for ultimate performance. Revlonissimo Colorsmetique combines professional expertise with a passion for diverse colour and maximum care. The permanent hair colour offers gold tones in golden shades for an elegant warmth. Hair colour with KER-HA Complex for beautiful colour and well-groomed hair The KER-HA Complex is enriched with active ingredients that ensure beautiful, regenerated, shiny, and visibly healthy hair. Hyaluronic acid provides moisture. Phyto-Keratin repairs and protects the hair shaft by increasing protein binding within the hair, improving the overall condition of the hair. An antioxidant molecule ensures a longer-lasting colour result by controlling the rate at which the colour develops. A gloss sealer envelops the hair shaft for a long-lasting mirror effect, resulting in twice as shiny hair. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Gold Tones: Extensive colour palette From ash gold tones in dark blonde shades to gold tones in light blonde shades, including gold tones with elegant copper reflections are available. Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Cream Developer according to the instructions for use.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86362
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Average rating of 5 out of 5 stars

86423
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne is a permanent hair colour that sets the standards for vibrant, natural hair shades. Featuring formulations that incorporate high-end technology and deliver the effect of a hair mask, it offers a perfect colour palette for professional results that are intense, colour-true, and sophisticated. With twice the care, shine, and colour brilliance, our hair colour revolutionises the colouring experience. Each application improves hair quality and meets the highest standards. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne Vivid and sophisticated natural hair colouring results Formulations with high-end technology and ultimate performance Up to 100% grey coverage Ultimate colour and care complex strengthens, seals, and protects the hair Dermatologically tested and gentle on the scalp Innovative Technology: KER-HA COMPLEX™ The colour and care complex, KER-HA COMPLEX™, utilises innovative technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within. This guarantees precise colour deposition for a visibly sensational, colour-true, and long-lasting result. Ingredients of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne. Moisturising hyaluronic acid Phyto-keratin supports the protection, repair, and strengthening of the hair fibre Antioxidant-active molecule for controlled hair colour reaction Gloss sealing

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
24
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71039
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones - Pastel Pink

Juliana Nails Gel Polish in Pink & Pink Shades are delicate to vibrant pink and pink tones. They can be applied on hands and feet, on natural and artificial nails (acrylic or gel), and impress with a spectacular durability of up to 5 weeks.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White

Average rating of 0 out of 5 stars

63429
Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White

"Mirror, mirror on the wall, who is the fairest of them all?" - this fairy tale is immediately recognizable by this one sentence. Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White is a UV nail polish edition that draws on five elements of the fairy tale "Snow White". Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White: The 5 Colours Magic Mirror Shimmer is a light grey shade reminiscent of the shimmer of the enchanted mirror. Poison Apple is a vivid red, representing the poisonous apple that Snow White bit into. Evil Queen is a dark red hue named after the evil queen. Sleepy Dwarf is a playful blue tone dedicated to the seven dwarfs. Dark Ebenwood Shimmer is as black as Snow White's hair. Advantages of Alessandro Striplac Peel or Soak Snow White quick and easy application lasting up to 3 weeks gentle and simple removal with Peel Off or Soak Off vegan and cruelty-free formulation

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
28
Alessandro Nagellack Snow White

Average rating of 0 out of 5 stars

63424
Alessandro Nagellack Snow White

"Queen Queen, you are the most beautiful here, but Snow White over the mountains with the seven dwarfs is a thousand times more beautiful than you." And just as beautiful are the five nail polishes of the Alessandro Snow White Special Edition. The nail polish is enriched with valuable almond oil. Thanks to the included vitamins and nutrients, the nails are particularly well cared for. The nail surface is less brittle, and nail growth is promoted. The colours are especially radiant, opaque, and long-lasting. The gentle and creamy texture is easy to apply.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
15
Fleeky Hydrogel Lifting Band Fleeky Hydrogel Lifting Band

Average rating of 0 out of 5 stars

82151
Fleeky Hydrogel Lifting Band

The Fleeky Hydrogel Lifting Band promotes firmer and more youthful skin. It soothes, tightens, and provides moisture with revitalising and hydrating ingredients. Inspired by K-Beauty, it combines trends from Korean skincare with high-quality ingredients to achieve a smoother skin appearance by visibly reducing fine lines and wrinkles. The skin immediately gains a radiant glow. Fleeky Hydrogel Lifting Band Application Place according to the image on the face.

Sale price: €10.95 Regular price: €12.90
7
Nu Skin ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser - Normal to combination skin

Average rating of 0 out of 5 stars

69219
Nu Skin ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser - Normal to combination skin

The Nu Skin ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser is an essential part of the ageLOC LumiSpa System and should therefore only be used together with the innovative facial cleansing device. The cleanser provides the necessary support and cushioning for the LumiSpa device to glide gently and effectively over the skin. In the end, the skin appears softer, smoother, and more youthful. The Face Cleanser is available in various formulations, which are tailored to different skin types. All contain a blend of algae and plant extracts that promote a pure and fresh complexion.

Content: 75 ml (€54.33 / 100 ml)

Variants from €36.95
Sale price: €40.75 Regular price: €43.95
10
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71159
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Stunning colour change on nails desired? With Juliana Nails Gel Lack Thermo Effect, this is possible. As the temperature changes, the colour on the nails also changes – creating a refined colour play.  The polish lasts up to 5 weeks without scratching or chipping. After curing under UV or LED light, the nails are ready for use immediately. With the Gel Lack Löser, they can also be quickly removed and a new colour applied.  Application After preparing the natural nails with a file, cuticle remover, buffer, nail brush, primer, and base coat, the gel polish is applied like a classic nail polish.  Next, the Thermo-Nails must be cured for 120 seconds in the UV tunnel or 60 seconds in the LED tunnel.  For sealing, a thin layer of Gel Lack Finish is used, which must also be cured.  Finally, remove the sweat layer with Gel Cleaner – and done!

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €6.80
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
17
Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady

Average rating of 0 out of 5 stars

71203
Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady

The Juliana Nails Gel Polish Reds are stylish and expressive, suitable for use anywhere: on hands and feet, gel or acrylic enhancements, or natural nails. They are a beautiful alternative to traditional nail polish and offer particularly long-lasting results. Apply, cure - done. The gel polish is self-leveling and therefore very easy to apply after the base coat. Enjoy up to 5 weeks of beautiful nails without chipping or scratching! Full colour power in the shortest time with extra long durability Once applied, the polish is immediately dry after drying with UV or LED light. The reds last up to 5 weeks like all gel polishes. It also has a positive effect on the natural nail. It ensures strong and stable natural nails. The finish can be chosen individually from matte to high gloss. Expressive, seductive nails in red From pale red to vibrant red with berry shimmer to eye-catching Ferrari red and bright light red, no red shade is missing for lovers of expressive colour on the nails. Dark, very elegant cherry-red shades are also included. Thanks to the Gel Polish Remover, a quick colour change is possible despite high durability. This allows the polish to be easily removed.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.