Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream

Description

Product information "Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream"

Juliana Nails Light Changing Glitter delivers the wow effect. The glitter variants consist of an iridescent mix of fine glitter, hexagons, and sequins, which change their undertone depending on sunlight exposure. The Light Changing Glitter enhances every look – from holo to chameleon style, every design gets its sparkling glam-up!

Juliana Nails Light Changing Glitter: Glitter Mix for Unique Nail Design

  • Variety of design possibilities: create sparkling accents or full cover
  • Shimmers in purple, pink, blue, and gold
  • The colours retain their intensity

Juliana Nails Light Changing Glitter Application

The glitter is easily applied as the final step on the first layer of the sealing gel and is suitable for all types of enhancements and natural nails.

1. Sprinkling: Gel Polish & Gel

  1. Proceed as usual up to the sealing layer
  2. Apply a thin layer of sealing gel
  3. Sprinkle glitter onto the still moist gel layer and cure (curing time varies depending on the product) or dab with a brush
  4. Remove excess glitter particles with a nail brush or brush
  5. Apply the sealing gel of choice and cure again
  6. Remove any residual sweat layer with Gel Cleaner if necessary

2. Dipping: Gel Polish and Polish

  1. Proceed as usual up to the sealing layer
  2. Apply a thin layer of sealing gel
  3. Dip finger at an angle into the glitter, lightly tap off excess, then cure
  4. Remove excess glitter particles with a nail brush or brush
  5. Apply the sealing gel of choice and cure again
  6. Remove any residual sweat layer with Gel Cleaner if necessary

Acrylic

  1. Prepare the nail as usual
  2. Dip acrylic brush into liquid, remove excess
  3. Pick up the desired acrylic powder (softer than usual)
  4. Cautiously dip acrylic balls into glitter
  5. Model the nail as usual, let dry, and shape as desired
  6. Seal the acrylic enhancement as usual

3. Mixing: Gel Polish & Gel

  1. Proceed as usual up to the colour or sealing layer
  2. Mix glitter with gel or sealing gel
  3. Apply with a gel brush and cure (curing time varies depending on the product)

Acrylic

  1. Prepare the nail as usual
  2. Mix glitter with the chosen acrylic powder
  3. Dip acrylic brush into acrylic liquid and remove excess
  4. Model the nail as usual, let dry, and file into the desired shape
  5. Seal the acrylic enhancement as usual

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

40
Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream

Average rating of 0 out of 5 stars

71288
Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream

Juliana Nails Light Changing Glitter delivers the wow effect. The glitter variants consist of an iridescent mix of fine glitter, hexagons, and sequins, which change their undertone depending on sunlight exposure. The Light Changing Glitter enhances every look – from holo to chameleon style, every design gets its sparkling glam-up! Juliana Nails Light Changing Glitter: Glitter Mix for Unique Nail Design Variety of design possibilities: create sparkling accents or full cover Shimmers in purple, pink, blue, and gold The colours retain their intensity Juliana Nails Light Changing Glitter Application The glitter is easily applied as the final step on the first layer of the sealing gel and is suitable for all types of enhancements and natural nails. 1. Sprinkling: Gel Polish & Gel Proceed as usual up to the sealing layer Apply a thin layer of sealing gel Sprinkle glitter onto the still moist gel layer and cure (curing time varies depending on the product) or dab with a brush Remove excess glitter particles with a nail brush or brush Apply the sealing gel of choice and cure again Remove any residual sweat layer with Gel Cleaner if necessary 2. Dipping: Gel Polish and Polish Proceed as usual up to the sealing layer Apply a thin layer of sealing gel Dip finger at an angle into the glitter, lightly tap off excess, then cure Remove excess glitter particles with a nail brush or brush Apply the sealing gel of choice and cure again Remove any residual sweat layer with Gel Cleaner if necessary Acrylic Prepare the nail as usual Dip acrylic brush into liquid, remove excess Pick up the desired acrylic powder (softer than usual) Cautiously dip acrylic balls into glitter Model the nail as usual, let dry, and shape as desired Seal the acrylic enhancement as usual 3. Mixing: Gel Polish & Gel Proceed as usual up to the colour or sealing layer Mix glitter with gel or sealing gel Apply with a gel brush and cure (curing time varies depending on the product) Acrylic Prepare the nail as usual Mix glitter with the chosen acrylic powder Dip acrylic brush into acrylic liquid and remove excess Model the nail as usual, let dry, and file into the desired shape Seal the acrylic enhancement as usual

Content: 5 g (€60.00 / 100 g)

Sale price: €3.00 Regular price: €4.99
Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture

Average rating of 0 out of 5 stars

71246
Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture

With the Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture, the gel polish manicure is effortlessly and gently removed while simultaneously caring for natural nails. Nails are quickly ready for a stunning new gel polish manicure. Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture can be used flexibly with Remover Wraps or Clips. It can be followed immediately by the next application. Moisturising Effect of Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture Juliana Nails Gel Polish Remover with Oils - Moisture is a rich treatment for nails and cuticles. Enriched with peach, almond oil, and castor oil, it moisturises, soothes, and protects, leaving no oily film on the natural nail. The Gel Polish Remover provides a gentle, professional, and well-groomed result!

Content: 100 ml (€5.55 / 100 ml)

Regular price: €5.55
13
Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose

Average rating of 0 out of 5 stars

71324
Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose

The Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose is a true all-rounder. The gel can be used as a primer, builder, and top coat. Its medium consistency allows for easy application and self-leveling. Additionally, it exhibits excellent adhesion properties and generates minimal heat. The 3-in-1 gel can also be used for natural nail reinforcement and extension with tips or the modelling form.

Content: 50 g (€40.00 / 100 g)

Sale price: €20.00 Regular price: €22.99
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86362
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
10
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71159
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Stunning colour change on nails desired? With Juliana Nails Gel Lack Thermo Effect, this is possible. As the temperature changes, the colour on the nails also changes – creating a refined colour play.  The polish lasts up to 5 weeks without scratching or chipping. After curing under UV or LED light, the nails are ready for use immediately. With the Gel Lack Löser, they can also be quickly removed and a new colour applied.  Application After preparing the natural nails with a file, cuticle remover, buffer, nail brush, primer, and base coat, the gel polish is applied like a classic nail polish.  Next, the Thermo-Nails must be cured for 120 seconds in the UV tunnel or 60 seconds in the LED tunnel.  For sealing, a thin layer of Gel Lack Finish is used, which must also be cured.  Finally, remove the sweat layer with Gel Cleaner – and done!

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €6.80
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
17
Juliana Nails Gel Polish Purple & Violet Tones - Fancy Fashion Juliana Nails Gel Polish Purple & Violet Tones - Fancy Fashion

Average rating of 0 out of 5 stars

71191
Juliana Nails Gel Polish Purple & Violet Tones - Fancy Fashion

Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades range from subtle to bold hues, shining with passion, depth, uniqueness, and an impressively beautiful finish. Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades include delicate tones such as Soft Violet, Make Up Ash Rose, up to bold shades like Wild Berry, Vintage Dark Rose, and very dark colours like Berry Chic and Grace. Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades as an alternative to classic nail polish Whether acrylic or gel nails — Juliana Nails Gel Polish is equally suitable for hands and feet, natural or artificial nails. For natural nails, the polish also has a very positive effect: it strengthens them and provides more stability. The integrated brush allows for effortless application of the shades. The polish is self-levelling, making it safe and precise to apply. Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades: unbeatable long-lasting wear Apply, cure — done. This is how quickly stylish purple & violet shades are created on the nails. The gel polish lasts up to 5 weeks — no chipping, no scratching! The gel polish remover can still be used for quick removal to change colours.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
10
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Average rating of 0 out of 5 stars

71068
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Green nails? Honestly, it doesn't sound very appealing at first! Green is immediately associated with the Grinch or Kermit. However, when the green colour is styled correctly on the nails, one must admit: it looks stylish! Juliana Nails Gel Polish in green shades, with nuances like Amazon Green, Muddy Water, and Mineral Green, evoke the untouched nature. It is important to choose a not too light or bright green tone for lighter skin tones. Paired with gold jewellery, green gel polish looks particularly striking. Application of Juliana Nails Gel Polish in green shades Unlike conventional nail polish, Juliana Nails Gel Polish in green shades must not be applied directly onto unprepared nails. Before applying the gel polish, natural nails need to be shaped with files and free of cuticles. Additionally, a primer and a gel polish base coat must be applied before the colour. Juliana Nails Gel Polish in green shades is selected and applied to match the complexion. It needs to cure for two minutes in an UV tunnel or one minute in an LED tunnel before sealing with a gel polish finish. The top coat must also be cured in the tunnel. Finally, the sweat layer is wiped off with the Gel Cleaner. What makes Juliana Nails Gel Polish special Lasts up to 5 weeks No scratching, no chipping Subtle natural nail reinforcement Ready for use immediately after drying Fast colour change possible

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €3.00
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream

Average rating of 0 out of 5 stars

71287
Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream

Juliana Nails Light Changing Glitter delivers the wow effect. The glitter variants consist of an iridescent mix of fine glitter, hexagons, and sequins, which change their undertone depending on sunlight exposure. The Light Changing Glitter enhances every look – from holo to chameleon style, every design gets its sparkling glam-up! Juliana Nails Light Changing Glitter: Glitter Mix for Unique Nail Design Variety of design possibilities: create sparkling accents or full cover Shimmers in purple, pink, blue, and gold The colours retain their intensity Juliana Nails Light Changing Glitter Application The glitter is easily applied as the final step on the first layer of the sealing gel and is suitable for all types of enhancements and natural nails. 1. Sprinkling: Gel Polish & Gel Proceed as usual up to the sealing layer Apply a thin layer of sealing gel Sprinkle glitter onto the still moist gel layer and cure (curing time varies depending on the product) or dab with a brush Remove excess glitter particles with a nail brush or brush Apply the sealing gel of choice and cure again Remove any residual sweat layer with Gel Cleaner if necessary 2. Dipping: Gel Polish and Polish Proceed as usual up to the sealing layer Apply a thin layer of sealing gel Dip finger at an angle into the glitter, lightly tap off excess, then cure Remove excess glitter particles with a nail brush or brush Apply the sealing gel of choice and cure again Remove any residual sweat layer with Gel Cleaner if necessary Acrylic Prepare the nail as usual Dip acrylic brush into liquid, remove excess Pick up the desired acrylic powder (softer than usual) Cautiously dip acrylic balls into glitter Model the nail as usual, let dry, and shape as desired Seal the acrylic enhancement as usual 3. Mixing: Gel Polish & Gel Proceed as usual up to the colour or sealing layer Mix glitter with gel or sealing gel Apply with a gel brush and cure (curing time varies depending on the product) Acrylic Prepare the nail as usual Mix glitter with the chosen acrylic powder Dip acrylic brush into acrylic liquid and remove excess Model the nail as usual, let dry, and file into the desired shape Seal the acrylic enhancement as usual

Content: 5 g (€358.00 / 100 g)

Variants from €3.00
Regular price: €17.90
17
Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady

Average rating of 0 out of 5 stars

71203
Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady

The Juliana Nails Gel Polish Reds are stylish and expressive, suitable for use anywhere: on hands and feet, gel or acrylic enhancements, or natural nails. They are a beautiful alternative to traditional nail polish and offer particularly long-lasting results. Apply, cure - done. The gel polish is self-leveling and therefore very easy to apply after the base coat. Enjoy up to 5 weeks of beautiful nails without chipping or scratching! Full colour power in the shortest time with extra long durability Once applied, the polish is immediately dry after drying with UV or LED light. The reds last up to 5 weeks like all gel polishes. It also has a positive effect on the natural nail. It ensures strong and stable natural nails. The finish can be chosen individually from matte to high gloss. Expressive, seductive nails in red From pale red to vibrant red with berry shimmer to eye-catching Ferrari red and bright light red, no red shade is missing for lovers of expressive colour on the nails. Dark, very elegant cherry-red shades are also included. Thanks to the Gel Polish Remover, a quick colour change is possible despite high durability. This allows the polish to be easily removed.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
24
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71036
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
Juliana Nails Spider Gel - Clear Juliana Nails Spider Gel - Clear

Average rating of 0 out of 5 stars

71463
Juliana Nails Spider Gel - Clear

Juliana Nails Spider Gel is a nail art line gel for ultra-fine lines and slightly thicker strokes. Straight lines are now effortlessly and easily achievable with the Spider Gel in Black, White, and Clear. Due to its viscous consistency, this gel forms threads when applied, which can be simply laid on the nail to create fine lines. From very thin to thicker lines, everything is possible — your creativity knows no limits. Geometric shapes, spider webs, snowflakes, straight and curved lines are easily created with this nail art gel. The Spider Gel is highly pigmented, resulting in opaque lines. It can be used on gel, colour gel, gel polish, acrylic gel, and acrylic. Juliana Nails Spider Gel Application 1. Using a Dotting Tool Remove a small amount of gel from the jar with a dotting tool and draw directly onto the nail Apply gel to the nail and draw lines from there with the dotting tool 2. Using fingers Apply Spider Gel to the index finger, press the thumb and index finger together Place the threads formed when pulling the fingers apart directly on the nail (wear gloves to avoid skin staining)

Content: 5 g (€182.00 / 100 g)

Variants from €6.80
Regular price: €9.10
48
L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown

Average rating of 0 out of 5 stars

93295
L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown

L'Oréal Majirel Cool Cover offers cool, rich colour reflections with long-lasting neutralisation. The product provides maximum durability and intense colour depth. Majirel Cool Cover offers up to 100% grey coverage and vibrant shine through active conditioning ingredients. Thanks to complex and cool colour molecules, the dye provides long-lasting neutralisation. It is also characterised by high resistance, even under extreme conditions such as strong sunlight, high humidity, or frequent washing. Application recommendation for L'Oréal Majirel Cool Cover Majirel Cool Cover is mixed in a ratio of 1:1.5 with a cream oxidant (3.75%, 6%, or 9%). The processing time is 35 minutes without heat. The choice of developer depends on the desired colour result: 3.75% oxidant: For tone-on-tone colouring, darker tinting, or lightening up to 1.5 levels. 6% oxidant: For lightening up to 2 levels and grey coverage. 9% oxidant: For lightening up to 3 levels. Majirel Cool Cover can be mixed with other Majirel shades.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.10

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.