Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Jaguar Xenox - 5.5 inches

Description

Product information "Jaguar Xenox - 5.5 inches"

The Jaguar Xenox hairdressing scissors feature a slightly curved blade, an offset handle, and additionally beveled finger holes. The ergonomic shape relieves strain on the hand during hair cutting. The scissors are made from forged premium special steel, which is hardened and made more resistant through an ice-hardening process.

Properties

Brand: Jaguar Solingen
Features: convex blades, smart spin screw system
Grinding: hollow grinding
Left- or right-handed: for right-handers
Material: premium special steel
Product line: Jaguar Solingen Scissors

Manufacturer

Jaguar Solingen

United Salon Technologies GmbH
Ketzberger Str. 34
42653 Solingen
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

25
Alcina Cleansing Mousse No. 1

Average rating of 4 out of 5 stars

77193
Alcina Cleansing Mousse No. 1

Alcina Cleansing Mousse No. 1 is suitable for all skin types. It offers gentle but thorough cleansing action. Dirt and impurities are effectively removed without stripping the skin of essential moisture. This foam cleanser has a hydrating effect, leaving your skin feeling supple and nourished.  How to use Alcina Cleansing Mousse No. 1  Apply 1-2 pumps to wet hands, lather up and massage into the face. Then rinse off with lukewarm water.

Content: 150 ml (€11.43 / 100 ml)

Sale price: €17.15 Regular price: €22.85
47
Jaguar Diamond Left - 5.75 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40035
Jaguar Diamond Left - 5.75 inches

Discover the precision of the Jaguar Diamond hairdressing scissors for left-handed users. This scissors from the GOLD LINE impresses with outstanding slice properties. The fully integrated blade and the convex scissor blade make the Diamond particularly sharp and ideal for precise cuts. The pointed cutting angle and hollow grind ensure a smooth cutting feel in daily salon work. The ergonomic offset handle shape with an angled thumb hole offers comfort. The removable finger rest allows for comfortable cutting. The Diamond Left is available as a left-handed scissors (5.25" and 5.75"), reflects quality, and enables natural movement patterns.

Content: 1 pc (€196.95 / 1 pc)

Sale price: €196.95 Regular price: €370.00
38
Jaguar Pre Style Ergo P - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40130
Jaguar Pre Style Ergo P - 5 inches

The Jaguar Pre Style ergo P impresses with its classic design and provides a traditional feel during cutting. This scissors is made from high-quality, rust-free steel and is visually enhanced by the gold details. Both blades are highly polished. The hollow grind and micro-serration on one side ensure a high level of sharpness.

Content: 1 pc (€44.90 / 1 pc)

Sale price: €44.90 Regular price: €71.85
20
Jaguar Satin - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40005
Jaguar Satin - 5.5 inches

The Jaguar Satin scissors feature a blade with a flat cutting angle and one-sided micro-serration. They impress with their matte satin finish and long-lasting sharpness. The scissors are available in 4 different sizes.

Content: 1 pc (€81.90 / 1 pc)

Sale price: €81.90 Regular price: €102.40
34
Jaguar Kamiyu - 5.25 inches

Average rating of 4 out of 5 stars

40144
Jaguar Kamiyu - 5.25 inches

The Jaguar Kamiyu is a hairdressing scissors in ergonomic Offset Design. The scissors are made from special steel alloyed with cobalt. The blades are well crafted and extremely sharp. The angled thumb hole ensures comfortable working. The hairdressing scissors for right-handed users have a long lifespan. Japanese tradition meets expertise from Solingen The Jaguar Kamiyu hairdressing scissors are manufactured in Japan. This combines Jaguar's manufacturing expertise with Japanese craftsmanship.

Content: 1 pc (€386.10 / 1 pc)

Sale price: €386.10 Regular price: €583.50
20
Jaguar Goldwing - 5.5 inches Jaguar Goldwing - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40041
Jaguar Goldwing - 5.5 inches

The Jaguar Goldwing hairdressing scissors are made from vanadium steel of excellent quality. The offset design ensures an ergonomic grip position and comfortable working. The angled thumb hole promotes a relaxed working posture without pressure points.

Content: 1 pc (€313.00 / 1 pc)

Sale price: €313.00 Regular price: €391.30
20
Jaguar Perfect - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40002
Jaguar Perfect - 5.5 inches

The Jaguar Perfect hairdressing scissors feature a classic handle shape and a closed Smart Spin screw system for exceptionally smooth operation. The gold-plated handles make the scissors a real eye-catcher. The forged special steel provides long-lasting sharpness and durability.

Content: 1 pc (€186.00 / 1 pc)

Sale price: €186.00 Regular price: €232.50
38
Jaguar CJ3 - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40160
Jaguar CJ3 - 5.5 inches

The Jaguar CJ3 Hair Scissors are made from Microcarbide Premium Steel and manufactured in Crane Design. They feature a high hardness level due to being forged at 180 degrees Celsius using a Friodur ice-hardening process. The cutting edge remains sharp over time. Advanced CNC grinding technology ensures precise blade shaping in the Jaguar CJ3 5.5 inch Hair Scissors. The ergonomic design allows for effortless and fatigue-free work. The scissors operate smoothly and can be easily readjusted via a Smart Spin screw system. Care of Jaguar CJ3 5.5 inch Hair Scissors To maintain, clean the scissors with a soft cloth. Occasionally, apply a drop of maintenance oil to the pivot point.

Content: 1 pc (€157.50 / 1 pc)

Sale price: €157.50 Regular price: €252.00
17
Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger Styling Treatment Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

39659
Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger Styling Treatment Oil

The Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger Styling Treatment Oil provides a luxurious finish. This high-performance styling hair oil is the secret weapon for ultimate hair perfection. Its ultra-light, silky formula gives even very dry hair a silky shine and irresistible smoothness. Say "Goodbye" to frizz! The hair oil effectively reduces frizz and leaves your hair smooth and perfectly styled. Formulation of Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger Styling Treatment Oil Enriched with Awapuhi extracts and lightweight silicones, the hair oil seals your hair, makes it supple, and gives it a radiant shine. The super lightweight formula ensures a natural-looking finish that lasts all day. The hair oil was developed without animal testing because we firmly believe that beauty without compromise is possible. Application of Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger Styling Treatment Oil Apply a small amount of the hair oil to washed, damp hair and style as desired. When applied to dry hair, it tames rebellious strands and imparts an intense shine.

Content: 25 ml (€59.60 / 100 ml)

Sale price: €14.90 Regular price: €17.94
25
Alcina It's Never Too Late Scalp Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

77115
Alcina It's Never Too Late Scalp Serum

Alcina It's Never Too Late Scalp Serum activates hair roots to counteract thinning hair and hair loss. A highly-potent ingredient complex with caffeine, provitamin B5 and coenzyme Q10 nourishes the scalp and supports healthy hair growth. Hair is revitalised and hydrated.  How to use Alcina It's Never Too Late Scalp Serum Apply to the entire scalp section by section. Massage in and do not rinse. Alcina It's Never Too Late Scalp Serum is suitable for everyday use. 

Content: 125 ml (€15.48 / 100 ml)

Sale price: €19.35 Regular price: €25.85
20
Jaguar Silver Ice - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40010
Jaguar Silver Ice - 5.5 inches

The Jaguar Silver Ice is a hairdressing scissors with a classic design for a traditional cutting experience. Made from silver chrome stainless steel, it features a polished, glossy surface. The right-handed scissors are also equipped with the Vario screw system, a finger rest, and a removable finger hook. The Jaguar Silver Ice is part of Jaguar Solingen's White Line. This series is characterised by high steel quality, long-lasting sharpness, and precise cutting angles.

Content: 1 pc (€86.90 / 1 pc)

Sale price: €86.90 Regular price: €108.60
37
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

Average rating of 5 out of 5 stars

40129
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

The Jaguar Pre Style relax hairdressing scissors with ergonomic offset handle design enable comfortable work in the hair salon. The scissors for right-handed users are available in 5 sizes. Chrome stainless steel guarantees stability. The Jaguar Pre Style relax is silver, satin-finished, and equipped with micro-serration and Vario screw system. Features of the Jaguar Pre Style relax Finger rest surface Removable finger hook

Content: 1 pc (€41.30 / 1 pc)

Sale price: €41.30 Regular price: €65.85

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.