Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Jaguar Satin - 5.5 inches

Description

Product information "Jaguar Satin - 5.5 inches"

The Jaguar Satin scissors feature a blade with a flat cutting angle and one-sided micro-serration. They impress with their matte satin finish and long-lasting sharpness. The scissors are available in 4 different sizes.

Properties

Brand: Jaguar Solingen
Features: micro toothing of one blade, vario screw
Grinding: hollow grinding
Left- or right-handed: for right-handers
Material: hardened stainless steel
Note: Quality Checked (May contain test hair)
Product line: Jaguar Solingen Scissors

Manufacturer

Jaguar Solingen

United Salon Technologies GmbH
Ketzberger Str. 34
42653 Solingen
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

20
Hercules Sägemann Carbon Comb HS C2

Average rating of 0 out of 5 stars

46158
Hercules Sägemann Carbon Comb HS C2

The Hercules Sägemann Carbon Comb HS C2 is a universal comb equipped with both coarse and fine teeth. Additionally, it features a sectioning tooth for precise parting of hair sections. Suitable for all hair types. The high-quality carbon comb is heat- and chemical-resistant, making it versatile for various styling needs. The material is anti-static and prevents hair from charging during combing. Thanks to its carefully ground teeth, the comb glides particularly gently through the hair. It is available in anthracite, red, and blue.

Sale price: €11.95 Regular price: €15.00
20
Jaguar Xenox - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40037
Jaguar Xenox - 5.5 inches

The Jaguar Xenox hairdressing scissors feature a slightly curved blade, an offset handle, and additionally beveled finger holes. The ergonomic shape relieves strain on the hand during hair cutting. The scissors are made from forged premium special steel, which is hardened and made more resistant through an ice-hardening process.

Content: 1 pc (€283.00 / 1 pc)

Sale price: €283.00 Regular price: €353.80
20
Jaguar Perfect - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40002
Jaguar Perfect - 5.5 inches

The Jaguar Perfect hairdressing scissors feature a classic handle shape and a closed Smart Spin screw system for exceptionally smooth operation. The gold-plated handles make the scissors a real eye-catcher. The forged special steel provides long-lasting sharpness and durability.

Content: 1 pc (€186.00 / 1 pc)

Sale price: €186.00 Regular price: €232.50
26
KMS Conscious Style Everyday Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36317
KMS Conscious Style Everyday Conditioner

The KMS Conscious Style Everyday Conditioner contains 98% natural ingredients. The conditioner detangles and provides weightless moisture. It imparts smoothness and shine to the hair. Additionally, it is easier to manage. The product is suitable for all hair types – ideal for normal to fine hair and safe for coloured hair. Free from sulfates, silicones, microplastics, mineral oils, and dyes. Ingredients of KMS Conscious Style Everyday Conditioner Lactic acid supports internal reconstruction, while Cetrimonium chloride evens out the hair surface. Panthenol & Glycerin provide moisture. Moringa seed oil is a rich source of antioxidants and protects the hair from environmental pollutants. Oat oil acts gently and soothingly on hair and scalp. Application of KMS Conscious Style Everyday Conditioner Apply to previously washed hair and rinse out after a short processing time.

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €29.80
40
Jaguar R1 M - black Jaguar R1 M - black

Average rating of 0 out of 5 stars

40177
Jaguar R1 M - black

The Jaguar R1 M is a razor for shaving, cutting, and styling. Standard blades are used, which can be easily replaced. The handy razor is one of the popular models and is available in various colours. A smooth, soft finish is guaranteed after each shave. Suitable for daily shaving and removal of beard and moustache.

Content: 1 pc (€13.40 / 1 pc)

Sale price: €13.40 Regular price: €22.35
20
Jaguar Diamond E - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40021
Jaguar Diamond E - 5 inches

The Diamond E scissors from Jaguar feature offset blades and an angled thumb hole. The convex-shaped blades with integrated cutting edge ensure a perfect cut. The soft insert rings on the scissors' eyes and the removable finger hook provide comfortable handling. The scissors are ideal for slicing and are available in 4 sizes.

Content: 1 pc (€266.00 / 1 pc)

Sale price: €266.00 Regular price: €332.50
20
Jaguar Satin Plus - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40086
Jaguar Satin Plus - 5 inches

The Jaguar Satin Plus is a hair cutting shear with a classic handle shape made from forged chromium stainless steel. The elegant, silver shear for right-handed users features a sharp blade with a flat cutting angle and a blade with a pointed cutting angle. The screw can be easily readjusted via the Vario-System. Notable features of the Jaguar Satin Plus hair cutting shear include a finger rest surface and a removable finger hook.

Content: 1 pc (€95.90 / 1 pc)

Sale price: €95.90 Regular price: €119.90
30
MC Nerzöl Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

18091
MC Nerzöl Conditioner

The Nerzöl Conditioner from MC is a rinse specially formulated for permanently waved and damaged hair. Its gentle and mild formula re-structures the hair anew. Results: Structured hair Gently cared-for hair

Content: 1000 ml (€1.14 / 100 ml)

Variants from €5.23
Sale price: €11.38 Regular price: €16.30
Varis Nylon Brush - 53 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

36332
Varis Nylon Brush - 53 mm

The Varis Nylon Brush is a reliable styling tool with minimal weight and a non-slip Soft-Touch handle. The ceramic brush head and nylon bristles are equipped with hydroionic crystals that care for the hair and prevent static buildup. The bristles feature a special wave shape that ensures each individual hair is reached during brushing. The unique system also prevents the bristles from falling out during styling. Depending on hair length and styling preferences, three different models are available: 33 mm, 43 mm, and 53 mm diameter.

Regular price: €23.00
11
Goldwell Dualsenses Silver 60sec Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

36379
Goldwell Dualsenses Silver 60sec Treatment

Goldwell Dualsenses Silver 60s Treatment is a care treatment for grey and cool blonde hair. Unwanted yellow tones are neutralised and the hair is revitalised in just one minute of contact time. The cool colour effect is refined.  Application of Goldwell Dualsenses Silver 60s Treatment After washing, massage into wet or towel-dried hair and leave in for 60 seconds. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€11.80 / 100 ml)

Sale price: €23.60 Regular price: €26.50
Varis Boar Brush - 43 mm

Average rating of 4 out of 5 stars

36328
Varis Boar Brush - 43 mm

The Varis Wild Boar Bristle Brush is available in three different sizes. The natural wild boar bristles are mixed with nylon bristles, making the brush ideal for all hair types. The bristles and the brush head are infused with hydroionic crystals, which hydrate the hair and give it a beautiful shine. The brush head is made of ceramic. The handle is made of natural wood and features a soft-touch surface. The brush fits comfortably in the hand and can be used with ease.

Regular price: €34.00
25
Alcina Basic Line Curl Emulsion

Average rating of 0 out of 5 stars

77088
Alcina Basic Line Curl Emulsion

Alcina Basic Line Curl Emulsion provides curly hair (both natural and permed) with the nourishment it needs. This revitalising leave-in emulsion banishes frizz while boosting definition. Curls are left feeling soft with renewed body and bounce.  Ingredients in Alcina Basic Line Curl Emulsion Panthenol replenishes moisture, smoothes the hair structure and improves manageability.  Keratin enhances bounce and strengthens the hair to reveal perfectly defined curls. 

Content: 100 ml (€15.85 / 100 ml)

Sale price: €15.85 Regular price: €21.05

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.