Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Jaguar Satin Plus - 5 inches

Description

Product information "Jaguar Satin Plus - 5 inches"

The Jaguar Satin Plus is a hair cutting shear with a classic handle shape made from forged chromium stainless steel. The elegant, silver shear for right-handed users features a sharp blade with a flat cutting angle and a blade with a pointed cutting angle. The screw can be easily readjusted via the Vario-System. Notable features of the Jaguar Satin Plus hair cutting shear include a finger rest surface and a removable finger hook.

Properties

Brand: Jaguar Solingen
Features: vario screw
Grinding: hollow grinding
Left- or right-handed: for right-handers
Material: hardened stainless steel
Note: Quality Checked (May contain test hair)
Product line: Jaguar Solingen Scissors

Manufacturer

Jaguar Solingen

United Salon Technologies GmbH
Ketzberger Str. 34
42653 Solingen
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

26
Shu Uemura Urban Moisture Shampoo Shu Uemura Urban Moisture Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

31041
Shu Uemura Urban Moisture Shampoo

Shu Uemura Urban Moisture Shampoo moisturizes dry hair all while respecting the health of the scalp. Moringa and red algae are key ingredients which restore healthy hair. The lightweight formula balances moisture levels without weighing down strands. Future dryness is prevented while hair colour is protected. Benefits of Shu Uemura Urban Moisture Shampoo Moisturizes hair gentle cleansing effect protection against external influences

Content: 300 ml (€12.65 / 100 ml)

Sale price: €37.95 Regular price: €51.40
20
Jaguar Diamond E - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40021
Jaguar Diamond E - 5 inches

The Diamond E scissors from Jaguar feature offset blades and an angled thumb hole. The convex-shaped blades with integrated cutting edge ensure a perfect cut. The soft insert rings on the scissors' eyes and the removable finger hook provide comfortable handling. The scissors are ideal for slicing and are available in 4 sizes.

Content: 1 pc (€266.00 / 1 pc)

Sale price: €266.00 Regular price: €332.50
20
Jaguar Pre Style Ergo - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40120
Jaguar Pre Style Ergo - 5 inches

The Jaguar Pre Style ergo hair scissors made of stainless steel offer a traditional cutting experience through their classic design. The adjustable VARIO screws allow for personalized settings. The soft finger rest ensures comfortable and relaxed handling. The micro-serrated edge is an additional advantage of the scissors.

Content: 1 scher (€43.90 / 1 scher)

Sale price: €43.90 Regular price: €54.90
20
Jaguar Perfect - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40002
Jaguar Perfect - 5.5 inches

The Jaguar Perfect hairdressing scissors feature a classic handle shape and a closed Smart Spin screw system for exceptionally smooth operation. The gold-plated handles make the scissors a real eye-catcher. The forged special steel provides long-lasting sharpness and durability.

Content: 1 pc (€186.00 / 1 pc)

Sale price: €186.00 Regular price: €232.50
37
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

Average rating of 5 out of 5 stars

40129
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

The Jaguar Pre Style relax hairdressing scissors with ergonomic offset handle design enable comfortable work in the hair salon. The scissors for right-handed users are available in 5 sizes. Chrome stainless steel guarantees stability. The Jaguar Pre Style relax is silver, satin-finished, and equipped with micro-serration and Vario screw system. Features of the Jaguar Pre Style relax Finger rest surface Removable finger hook

Content: 1 pc (€41.30 / 1 pc)

Sale price: €41.30 Regular price: €65.85
5
Moroccanoil Sectioning Clips 6 pieces

Average rating of 0 out of 5 stars

38001
Moroccanoil Sectioning Clips 6 pieces

The Moroccanoil Sectioning Clips adhere well to the hair and are the perfect size for separating individual hair sections. The curved, ergonomic shape provides excellent hold and control when sectioning strands. The smooth surface prevents pressure marks and protects the hair structure. The textured grip makes handling easy. The white-turquoise design makes these sturdy clips a real eye-catcher. Application of Moroccanoil Sectioning Clips Long, thick hair can be effortlessly separated during blow-drying, straightening, curling, or colouring.

Content: 6 pc (€1.99 / 1 pc)

Sale price: €11.95 Regular price: €12.60
38
Jaguar CJ3 - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40160
Jaguar CJ3 - 5.5 inches

The Jaguar CJ3 Hair Scissors are made from Microcarbide Premium Steel and manufactured in Crane Design. They feature a high hardness level due to being forged at 180 degrees Celsius using a Friodur ice-hardening process. The cutting edge remains sharp over time. Advanced CNC grinding technology ensures precise blade shaping in the Jaguar CJ3 5.5 inch Hair Scissors. The ergonomic design allows for effortless and fatigue-free work. The scissors operate smoothly and can be easily readjusted via a Smart Spin screw system. Care of Jaguar CJ3 5.5 inch Hair Scissors To maintain, clean the scissors with a soft cloth. Occasionally, apply a drop of maintenance oil to the pivot point.

Content: 1 pc (€157.50 / 1 pc)

Sale price: €157.50 Regular price: €252.00
20
Jaguar JP 10 - 5.25 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40082
Jaguar JP 10 - 5.25 inches

The Jaguar JP 10 is a hairdressing scissors in Offset design made from forged chrome stainless steel. The scissors are part of Jaguar Solingen's White Line and impress with very good, long-lasting sharpness. They feature a flat cutting angle on the blade and a pointed cutting angle on the cutting edge. The screw is equipped with the special Vario screw system.

Content: 1 pc (€99.90 / 1 pc)

Sale price: €99.90 Regular price: €124.90
20
Jaguar Goldwing - 5.5 inches Jaguar Goldwing - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40041
Jaguar Goldwing - 5.5 inches

The Jaguar Goldwing hairdressing scissors are made from vanadium steel of excellent quality. The offset design ensures an ergonomic grip position and comfortable working. The angled thumb hole promotes a relaxed working posture without pressure points.

Content: 1 pc (€313.00 / 1 pc)

Sale price: €313.00 Regular price: €391.30
29
Alessandro Nail Polish Top Coat Shimmer

Average rating of 0 out of 5 stars

63415
Alessandro Nail Polish Top Coat Shimmer

Alessandro Nagellack Top Coat Shimmer is a vegan top coat that enhances any colour with a gold-silver shimmer. The nail surface is reinforced, making nails less prone to breakage. The gentle, creamy texture is easy to apply and also provides moisture and care to the nails. The top coat offers particularly strong hold for up to 7 days and a brilliant shine.

Content: 10 ml (€93.50 / 100 ml)

Variants from €4.75
Sale price: €9.35 Regular price: €13.20
52
Schwarzkopf Creative Gel 1 Natural Styling Hydrowave

Average rating of 0 out of 5 stars

15056
Schwarzkopf Creative Gel 1 Natural Styling Hydrowave

The Creative Gel 1 from Schwarzkopf enhances styling effects for curls and provides increased volume at the roots. Matured perm waves are refreshed and re-secured. Results: Smooth and shiny hair Brilliant results Optimally fixed curls

Content: 50 ml (€11.90 / 100 ml)

Sale price: €5.95 Regular price: €12.36

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.