Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Jaguar Goldwing - 5.5 inches

Description

Product information "Jaguar Goldwing - 5.5 inches"

The Jaguar Goldwing hairdressing scissors are made from vanadium steel of excellent quality. The offset design ensures an ergonomic grip position and comfortable working. The angled thumb hole promotes a relaxed working posture without pressure points.

Properties

Brand: Jaguar Solingen
Features: convex blades, smart spin screw system
Grinding: hollow grinding
Left- or right-handed: for right-handers
Material: premium special steel
Product line: Jaguar Solingen Scissors

Manufacturer

Jaguar Solingen

United Salon Technologies GmbH
Ketzberger Str. 34
42653 Solingen
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

20
Jaguar Pre Style Relax Left - 5.25 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40126
Jaguar Pre Style Relax Left - 5.25 inches

The Jaguar Pre Style relax left is a left-handed scissors that not only looks beautiful with its gold details. It is also made of stainless steel, ensuring durability. The hollow grind provides excellent sharpness and a brilliant cut. The micro-serration of the cutting interface prevents hair from slipping and is therefore ideal for precise work. The hair scissors feature an ergonomic grip position thanks to the offset design, creating a comfortable working experience.

Content: 1 pc (€59.90 / 1 pc)

Sale price: €59.90 Regular price: €74.90
20
Jaguar Diamond E - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40021
Jaguar Diamond E - 5 inches

The Diamond E scissors from Jaguar feature offset blades and an angled thumb hole. The convex-shaped blades with integrated cutting edge ensure a perfect cut. The soft insert rings on the scissors' eyes and the removable finger hook provide comfortable handling. The scissors are ideal for slicing and are available in 4 sizes.

Content: 1 pc (€266.00 / 1 pc)

Sale price: €266.00 Regular price: €332.50
20
Jaguar Xenox - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40037
Jaguar Xenox - 5.5 inches

The Jaguar Xenox hairdressing scissors feature a slightly curved blade, an offset handle, and additionally beveled finger holes. The ergonomic shape relieves strain on the hand during hair cutting. The scissors are made from forged premium special steel, which is hardened and made more resistant through an ice-hardening process.

Content: 1 pc (€283.00 / 1 pc)

Sale price: €283.00 Regular price: €353.80
20
Jaguar Pre Style Ergo - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40120
Jaguar Pre Style Ergo - 5 inches

The Jaguar Pre Style ergo hair scissors made of stainless steel offer a traditional cutting experience through their classic design. The adjustable VARIO screws allow for personalized settings. The soft finger rest ensures comfortable and relaxed handling. The micro-serrated edge is an additional advantage of the scissors.

Content: 1 scher (€43.90 / 1 scher)

Sale price: €43.90 Regular price: €54.90
21
Goldwell Topchic Elumenated - 9N@PK very light blonde elumenated pink

Average rating of 0 out of 5 stars

36257
Goldwell Topchic Elumenated - 9N@PK very light blonde elumenated pink

Goldwell Topchic Elumenated 250ml offers an innovative hair colouring technology with multi-reflections in a ready-to-use formulation. The @Elumenated Naturals enable up to 100% grey coverage in all dimensions. Application of Goldwell Topchic Elumenated 250ml Hair must be dry. Mixing ratio: developer and hair colour 1:1, mix well. Apply carefully and evenly with a colouring brush. Processing time: 30 minutes without heat, 20 minutes with heat. Rinse thoroughly with shampoo. Treat hair with conditioner or hair mask. The @Elumenated technology ensures brilliant colour results with a unique shine and delivers the usual Topchic performance.

Content: 250 ml (€15.88 / 100 ml)

Sale price: €39.70 Regular price: €49.95
20
Jaguar Satin - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40005
Jaguar Satin - 5.5 inches

The Jaguar Satin scissors feature a blade with a flat cutting angle and one-sided micro-serration. They impress with their matte satin finish and long-lasting sharpness. The scissors are available in 4 different sizes.

Content: 1 pc (€81.90 / 1 pc)

Sale price: €81.90 Regular price: €102.40
Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define

Average rating of 0 out of 5 stars

50303
Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define

Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define is an innovative eyebrow pencil that enables perfectly drawn and filled eyebrows. With two different tips, it offers versatile application options. The thick side is suitable for filling and has a powdery-creamy consistency. The lower pigmentation allows for a customizable look. It can also be used as an eyeliner or eyeshadow. The pencil contains natural waxes for suppleness and structure. The thin side is for drawing hairs and is smudge-proof. It allows for easy and precise definition with a microblading effect. The pencil is enriched with organic coconut oil for extreme comfort and anti-aging benefits. It has a soft-focus effect due to the addition of vitamin E, gamma-oryzanol, and spherical silica. Colour options of Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define Ashy Blond: Ideal for blonde or grey hair. Medium Brown: Suitable for dark blonde, light to medium brown hair, and redheads. Dark Brown: For dark-haired individuals. Application of Stagecolor Brow Styler Pencil - Fill & Define Start with the outer third of the brow arch for a perfectly shaped curve. Draw the inner two-thirds and fill in bald spots. Emphasize the lower edge of the eyebrows for a graphic finish. Brush the eyebrows after each step with an eyebrow brush for a flawless look.

Regular price: €15.50
11
Goldwell Dualsenses Bond Pro 60sec. Treatment Goldwell Dualsenses Bond Pro 60sec. Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

36299
Goldwell Dualsenses Bond Pro 60sec. Treatment

The Goldwell Dualsenses Bond Pro 60s Treatment strengthens the hair fibre in the shortest possible time. Maximum effect is achieved after just one minute of application. Hair breakage and split ends are prevented without weighing down the hair. Therefore, the treatment is also perfect for fine hair. It seals the cuticle layer and provides smoothness and shine. Application of Dualsenses Bond Pro 60s Treatment After washing with Bond Pro Shampoo, the treatment is worked into the lengths and ends. After the application time, the conditioning mask is thoroughly rinsed out of the hair. The treatment should be used once a week instead of conditioner.

Content: 200 ml (€11.80 / 100 ml)

Sale price: €23.60 Regular price: €26.50
37
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

Average rating of 5 out of 5 stars

40129
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

The Jaguar Pre Style relax hairdressing scissors with ergonomic offset handle design enable comfortable work in the hair salon. The scissors for right-handed users are available in 5 sizes. Chrome stainless steel guarantees stability. The Jaguar Pre Style relax is silver, satin-finished, and equipped with micro-serration and Vario screw system. Features of the Jaguar Pre Style relax Finger rest surface Removable finger hook

Content: 1 pc (€41.30 / 1 pc)

Sale price: €41.30 Regular price: €65.85
38
Jaguar Pre Style Ergo P - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40130
Jaguar Pre Style Ergo P - 5 inches

The Jaguar Pre Style ergo P impresses with its classic design and provides a traditional feel during cutting. This scissors is made from high-quality, rust-free steel and is visually enhanced by the gold details. Both blades are highly polished. The hollow grind and micro-serration on one side ensure a high level of sharpness.

Content: 1 pc (€44.90 / 1 pc)

Sale price: €44.90 Regular price: €71.85
38
Jaguar Pastell Plus Offset 40 Texturising Scissors

Average rating of 5 out of 5 stars

40053
Jaguar Pastell Plus Offset 40 Texturising Scissors

The Jaguar Pastell Plus Offset 40 is a texturising scissors with 40 teeth and a fine prism serration. This ensures a pleasantly gentle feel and a precise cut. The high-quality metallic coating in various colours provides protection for Nickel allergy. The Offset design ensures an ergonomic grip position for relaxed working. The texturising scissors guarantees a long service life due to the high-quality quality steel, sharp blades, and professional Vario screw. The Jaguar Pastell Plus Offset 40 is part of Jaguar Solingen's White Line.

Content: 1 pc (€97.20 / 1 pc)

Sale price: €97.20 Regular price: €156.00
30
Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

69061
Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair Conditioner

The Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair Conditioner nourishes thin, stressed, and mature hair, providing deep hydration. The hair is cared for from the root to the tip. The result is voluminous, strong, and healthy-looking hair. Application of Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair Conditioner After washing with the ageLOC Nutriol Scalp & Hair Shampoo, the conditioner is evenly massaged into the scalp and wet hair. Special attention should be paid to the ends and damaged areas. The product must sit for three to five minutes before rinsing out with water. Tip: For optimal results, the ageLOC Nutriol Intensive Scalp & Hair Serum is applied afterwards.

Content: 175 ml (€35.86 / 100 ml)

Sale price: €62.75 Regular price: €89.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.