Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Jaguar Pre Style Ergo P - 5 inches

Description

Product information "Jaguar Pre Style Ergo P - 5 inches"

The Jaguar Pre Style ergo P impresses with its classic design and provides a traditional feel during cutting. This scissors is made from high-quality, rust-free steel and is visually enhanced by the gold details. Both blades are highly polished. The hollow grind and micro-serration on one side ensure a high level of sharpness.

Properties

Brand: Jaguar Solingen
Features: micro toothing of one blade
Grinding: hollow grinding
Left- or right-handed: for right-handers
Material: stainless steel
Note: Quality Checked (May contain test hair)
Product line: Jaguar Solingen Scissors

Manufacturer

Jaguar Solingen

United Salon Technologies GmbH
Ketzberger Str. 34
42653 Solingen
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

27
Londa Protect It Blow Dry Lotion

Average rating of 0 out of 5 stars

42062
Londa Protect It Blow Dry Lotion

Is it possible to blow-dry hair without feeling guilty about styling heat? Definitely with the Londa Protect It Blow-Dry Lotion! The professional blow-dry lotion not only protects the hair during blow-drying but also adds volume, provides flexible hold, and can be used even on fine hair thanks to its lightweight formula. Simply apply to towel-dried hair and blow-dry as usual.

Content: 150 ml (€9.10 / 100 ml)

Sale price: €13.65 Regular price: €18.60
38
Jaguar Pre Style Ergo P - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40131
Jaguar Pre Style Ergo P - 5 inches

The Jaguar Pre Style ergo P impresses with its classic design and provides a traditional feel during cutting. This scissors is made from high-quality, rust-free steel and is visually enhanced by the gold details. Both blades are highly polished. The hollow grind and micro-serration on one side ensure a high level of sharpness.

Content: 1 pc (€44.90 / 1 pc)

Sale price: €44.90 Regular price: €71.85
20
Jaguar Xenox - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40037
Jaguar Xenox - 5.5 inches

The Jaguar Xenox hairdressing scissors feature a slightly curved blade, an offset handle, and additionally beveled finger holes. The ergonomic shape relieves strain on the hand during hair cutting. The scissors are made from forged premium special steel, which is hardened and made more resistant through an ice-hardening process.

Content: 1 pc (€283.00 / 1 pc)

Sale price: €283.00 Regular price: €353.80
20
Jaguar Goldwing - 5.5 inches Jaguar Goldwing - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40041
Jaguar Goldwing - 5.5 inches

The Jaguar Goldwing hairdressing scissors are made from vanadium steel of excellent quality. The offset design ensures an ergonomic grip position and comfortable working. The angled thumb hole promotes a relaxed working posture without pressure points.

Content: 1 pc (€313.00 / 1 pc)

Sale price: €313.00 Regular price: €391.30
20
Jaguar Pre Style Relax Left - 5.25 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40126
Jaguar Pre Style Relax Left - 5.25 inches

The Jaguar Pre Style relax left is a left-handed scissors that not only looks beautiful with its gold details. It is also made of stainless steel, ensuring durability. The hollow grind provides excellent sharpness and a brilliant cut. The micro-serration of the cutting interface prevents hair from slipping and is therefore ideal for precise work. The hair scissors feature an ergonomic grip position thanks to the offset design, creating a comfortable working experience.

Content: 1 pc (€59.90 / 1 pc)

Sale price: €59.90 Regular price: €74.90
40
Jaguar JT1 M - silver

Average rating of 0 out of 5 stars

40170
Jaguar JT1 M - silver

The Jaguar JT1 M Razor offers a precise and stylish shave with a stainless steel handle. The simple and secure blade change with the pull-out blade holder makes handling effortless. Additionally, 10 double blades are included to ensure you're always well-equipped. Experience the proven quality of Jaguar for a perfect shave with style.

Content: 1 pc (€35.00 / 1 pc)

Sale price: €35.00 Regular price: €58.35
Maria Nila Quick Dry Heat Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

49227
Maria Nila Quick Dry Heat Spray

Maria Nila Quick Dry Heat Spray is a heat protection spray that cares for the hair and reduces drying time. The Colour Guard Complex provides additional protection against free radicals and UV rays, preventing premature fading of coloured hair. At the same time, the spray adds extra shine to the hair. The Quick Dry Heat Spray not only helps to dry hair faster with a blow dryer but also reduces drying time when air-drying. This protects the hair from the harmful effects of heat and allows for shorter styling times. Application recommendation for Maria Nila Quick Dry Heat Spray The spray should be applied to towel-dried hair. For the best results, blow dry and style as desired afterward.

Content: 150 ml (€18.67 / 100 ml)

Regular price: €28.00
45
Schwarzkopf Strait Therapy Cure

Average rating of 0 out of 5 stars

15467
Schwarzkopf Strait Therapy Cure

The Strait Therapy Treatment from Schwarzkopf rebuilds hair from the inside after the smoothing process, making it stronger and healthier. The vitamin reconstruction complex ensures healthy and radiant hair. The treatment is used as the finishing step 3 of the 4-step Strait Therapy programme for permanently straight hair. Result: Healthy and strengthened hair For a permanent result, the following products are also required: Strait Therapy Protection Balancer Spray, Strait Therapy Straightening Cream (0, 1, or 2), and the Strait Therapy Neutralising Milk.

Content: 500 ml (€3.79 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €34.56
20
Jaguar Silver Ice - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40010
Jaguar Silver Ice - 5.5 inches

The Jaguar Silver Ice is a hairdressing scissors with a classic design for a traditional cutting experience. Made from silver chrome stainless steel, it features a polished, glossy surface. The right-handed scissors are also equipped with the Vario screw system, a finger rest, and a removable finger hook. The Jaguar Silver Ice is part of Jaguar Solingen's White Line. This series is characterised by high steel quality, long-lasting sharpness, and precise cutting angles.

Content: 1 pc (€86.90 / 1 pc)

Sale price: €86.90 Regular price: €108.60
20
Jaguar Diamond E - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40021
Jaguar Diamond E - 5 inches

The Diamond E scissors from Jaguar feature offset blades and an angled thumb hole. The convex-shaped blades with integrated cutting edge ensure a perfect cut. The soft insert rings on the scissors' eyes and the removable finger hook provide comfortable handling. The scissors are ideal for slicing and are available in 4 sizes.

Content: 1 pc (€266.00 / 1 pc)

Sale price: €266.00 Regular price: €332.50
20
Jaguar Satin - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40005
Jaguar Satin - 5.5 inches

The Jaguar Satin scissors feature a blade with a flat cutting angle and one-sided micro-serration. They impress with their matte satin finish and long-lasting sharpness. The scissors are available in 4 different sizes.

Content: 1 pc (€81.90 / 1 pc)

Sale price: €81.90 Regular price: €102.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.