Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Jaguar Diamond E - 5 inches

Description

Product information "Jaguar Diamond E - 5 inches"

The Diamond E scissors from Jaguar feature offset blades and an angled thumb hole. The convex-shaped blades with integrated cutting edge ensure a perfect cut. The soft insert rings on the scissors' eyes and the removable finger hook provide comfortable handling. The scissors are ideal for slicing and are available in 4 sizes.

Properties

Brand: Jaguar Solingen
Features: convex blades, detachable finger rest, smart spin screw system
Grinding: hollow grinding
Left- or right-handed: for right-handers
Material: premium special steel
Product line: Jaguar Solingen Scissors

Manufacturer

Jaguar Solingen

United Salon Technologies GmbH
Ketzberger Str. 34
42653 Solingen
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

20
Jaguar Silver Ice - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40010
Jaguar Silver Ice - 5.5 inches

The Jaguar Silver Ice is a hairdressing scissors with a classic design for a traditional cutting experience. Made from silver chrome stainless steel, it features a polished, glossy surface. The right-handed scissors are also equipped with the Vario screw system, a finger rest, and a removable finger hook. The Jaguar Silver Ice is part of Jaguar Solingen's White Line. This series is characterised by high steel quality, long-lasting sharpness, and precise cutting angles.

Content: 1 pc (€86.90 / 1 pc)

Sale price: €86.90 Regular price: €108.60
38
Jaguar Pre Style Relax P - 5.5 inches

Average rating of 5 out of 5 stars

40134
Jaguar Pre Style Relax P - 5.5 inches

The Jaguar Pre Style relax P is made from silver chrome stainless steel. The ergonomic offset handle provides a comfortable cutting experience. Additionally, the scissors feature a finger rest surface and a removable finger hook. The scissors in the Pre Style series by Jaguar Solingen form the perfect foundation for professional hairstyling.

Content: 1 scher (€44.90 / 1 scher)

Sale price: €44.90 Regular price: €71.85
38
Jaguar Pastell Plus Offset 40 Texturising Scissors

Average rating of 5 out of 5 stars

40053
Jaguar Pastell Plus Offset 40 Texturising Scissors

The Jaguar Pastell Plus Offset 40 is a texturising scissors with 40 teeth and a fine prism serration. This ensures a pleasantly gentle feel and a precise cut. The high-quality metallic coating in various colours provides protection for Nickel allergy. The Offset design ensures an ergonomic grip position for relaxed working. The texturising scissors guarantees a long service life due to the high-quality quality steel, sharp blades, and professional Vario screw. The Jaguar Pastell Plus Offset 40 is part of Jaguar Solingen's White Line.

Content: 1 pc (€97.20 / 1 pc)

Sale price: €97.20 Regular price: €156.00
20
Jaguar Perfect - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40002
Jaguar Perfect - 5.5 inches

The Jaguar Perfect hairdressing scissors feature a classic handle shape and a closed Smart Spin screw system for exceptionally smooth operation. The gold-plated handles make the scissors a real eye-catcher. The forged special steel provides long-lasting sharpness and durability.

Content: 1 pc (€186.00 / 1 pc)

Sale price: €186.00 Regular price: €232.50
46
Revlon Professional UniqOne All In One Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

86462
Revlon Professional UniqOne All In One Shampoo

Revlon Uniqone All In One Shampoo provides a thorough and gentle cleansing of hair and scalp thanks to a special nourishing formula. The hair gains softness, shine, and a fresh UniqOne fragrance. The shampoo strengthens the hair from roots to tips, reduces hair breakage, and helps eliminate split ends. Additionally, it has an anti-frizz effect and makes the hair easier to comb.

Content: 100 ml (€5.30 / 100 ml)

Sale price: €5.30 Regular price: €9.80
19
Paul Mitchell Lavender Mint Moisturising Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

39754
Paul Mitchell Lavender Mint Moisturising Conditioner

The Lavender Mint Moisturizing Conditioner by Paul Mitchell is a hydrating conditioner for dry and damaged hair. Enriched with nourishing ingredients, it provides optimal moisture to very dry hair. The components lavender, mint, and tea tree have a soothing effect on the senses and create a fragrant experience. Application of Paul Mitchell Lavender Mint Moisturizing Conditioner Apply an appropriate amount to washed, damp hair and rinse thoroughly.

Content: 300 ml (€9.83 / 100 ml)

Variants from €12.70
Sale price: €29.50 Regular price: €36.54
24
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Refill Shampoo L'Oréal Série Expert Absolut Repair Refill Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53422
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Refill Shampoo

The Absolut Repair Shampoo 500ml Refill by L'Oréal Professionnel Paris has been specially developed for damaged and dry hair. Enriched with Golden Quinoa and Protein, the professional formula helps to restructure and repair hair without weighing it down. This refill pouch contains 73% less plastic than the bottle format. * L’Oréal Professionnel Paris Série Expert Absolut Repair Refill Shampoo Benefits Immediate restructuring of dry and damaged hair As a refill pack for the bottle -73% less plastic For those seeking smooth hair and suffering from damaged hair with Golden Quinoa and Protein Provides softness, resilience, and shine  *Compared to a 500ml original bottle.

Content: 500 ml (€4.39 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €29.00
Varis Nylon Brush - 53 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

36332
Varis Nylon Brush - 53 mm

The Varis Nylon Brush is a reliable styling tool with minimal weight and a non-slip Soft-Touch handle. The ceramic brush head and nylon bristles are equipped with hydroionic crystals that care for the hair and prevent static buildup. The bristles feature a special wave shape that ensures each individual hair is reached during brushing. The unique system also prevents the bristles from falling out during styling. Depending on hair length and styling preferences, three different models are available: 33 mm, 43 mm, and 53 mm diameter.

Regular price: €23.00
44
Fudge Headpaint Natural - Extra Light Blonde (10.0)

Average rating of 5 out of 5 stars

10093
Fudge Headpaint Natural - Extra Light Blonde (10.0)

Low ammonia content, pure pigments, and essential natural plant extracts make Fudge Headpaint Natural a very gentle colour formulation that keeps hair healthy and shiny during colouring. A dual-system colour range that can be used both semi-permanently and permanently. The cream base is easy to mix with Fudge Catalyst Cream Developer and apply. Care ingredients provide sufficient moisture to the hair during colouring. Up to 100% grey coverage is achieved. Fudge Headpaint Natural hair colours are long-lasting and gentle on the hair structure. The shades exude a special naturalness.

Content: 100 ml (€8.90 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
3
Paul Mitchell Bond Rx Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

39643
Paul Mitchell Bond Rx Treatment

Paul Mitchell Bond Rx Treatment is a hair mask for chemically treated and damaged hair. It nourishes and protects the hair fibres deep within. The hair is reinforced and the cuticle layer smoothed. Overall, the hair becomes softer, healthier and more resilient. The patented Bond Rx technology works best when the three products of the hair care line are used together. Application of Paul Mitchell Rx Treatment After washing, apply a small amount to the damp hair. Leave in for 3-5 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 150 ml (€23.93 / 100 ml)

Variants from €19.95
Sale price: €35.90 Regular price: €36.95
35
Comair Cold Wave Curler 12er

Average rating of 5 out of 5 stars

20820
Comair Cold Wave Curler 12er

Comair Perm Rods are available in various colours and 9 sizes, with 12 pieces per pack. As the name suggests, they are used for perming. Perm rods are also known as Cold Perm Rods. The perm rods are made of durable plastic. They feature fine grip teeth to prevent slipping. Each rod is finished with one of the included rubber bands at the end. Note for using Comair Perm Rods 12-pack Thoroughly rinse with water after each use. The rubber bands should be replaced periodically.

Content: 12 STK (€1.95 / 12 STK)

Sale price: €1.95 Regular price: €3.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.