Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

L'Oréal Série Expert Absolut Repair Refill Shampoo

Description

Product information "L'Oréal Série Expert Absolut Repair Refill Shampoo "

The Absolut Repair Shampoo 500ml Refill by L'Oréal Professionnel Paris has been specially developed for damaged and dry hair. Enriched with Golden Quinoa and Protein, the professional formula helps to restructure and repair hair without weighing it down. This refill pouch contains 73% less plastic than the bottle format. *

L’Oréal Professionnel Paris Série Expert Absolut Repair Refill Shampoo Benefits

  • Immediate restructuring of dry and damaged hair
  • As a refill pack for the bottle
  • -73% less plastic
  • For those seeking smooth hair and suffering from damaged hair
  • with Golden Quinoa and Protein
  • Provides softness, resilience, and shine

 *Compared to a 500ml original bottle.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: regenerated hair
Hair type: brittle hair, damaged hair
Product line: L'Oréal Professionnel Serie Expert Absolut Repair

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

30
Shu Uemura Ultimate Reset Night Serum Shu Uemura Ultimate Reset Night Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

31214
Shu Uemura Ultimate Reset Night Serum

Shu Uemura Ultimate Reset Night Serum with rice extract and peptides has been specially developed for highly damaged hair. Cells damaged by UV rays are restored with the lightweight and transparent formula. Moisture and elasticity of the hair are improved. It provides structural repair of the hair fibers and protection against chemical attacks. The result is smooth, soft, and radiant hair. The hair serum is suitable for both men and women. Application of Shu Uemura Ultimate Reset Night Serum Apply the night serum to dry hair lengths and ends. Leave it in overnight and do not rinse out in the morning.

Content: 90 ml (€49.94 / 100 ml)

Sale price: €44.95 Regular price: €64.40
13
Redken Acidic Bonding Concentrate Shampoo Refill Pouch Redken Acidic Bonding Concentrate Shampoo Refill Pouch

Average rating of 0 out of 5 stars

53470
Redken Acidic Bonding Concentrate Shampoo Refill Pouch

The Redken Acidic Bonding Concentrate Shampoo in the sustainable Refill Pouch is the ideal care for heavily stressed, bleached, or damaged hair. The highly concentrated formula with citric acid and Redken’s Bonding Care Complex strengthens the hair bonds from within and protects against hair breakage, frizz, and colour loss. Strengthening care in sustainable refill pack Strengthens damaged hair from the first application Visibly reduces hair breakage & split ends Ideal for chemically treated or structurally damaged hair The 500ml Refill Pouch reduces plastic waste and fits perfectly for refilling your Redken bottle. Tip: Combine the shampoo with the Acidic Bonding Concentrate Conditioner and Leave-In Treatment for an all-round nourished hair feeling. 

Content: 500 ml (€6.99 / 100 ml)

Sale price: €34.95 Regular price: €40.10
26
L'Oréal Série Expert Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Refill Shampoo 500ml

Average rating of 0 out of 5 stars

53419
L'Oréal Série Expert Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Refill Shampoo 500ml

The Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Shampoo from L'Oréal Professionnel Paris has been specifically developed to soothe sensitive scalps. Convenient and plastic-saving refill pouch for the shampoo. L’Oréal Serie Expert Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Refill Shampoo 500ml: Professional shampoo for coloured hair From the first application, hair is calmer & +49% more hydrated*. The refill pouch contains 73% less plastic than the bottle format. ** *Instrumental test. **Compared to a 500ml original bottle.

Content: 500 ml (€4.99 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €33.80
26
L'Oréal Série Expert Metal DX Refill Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53418
L'Oréal Série Expert Metal DX Refill Shampoo

The Metal DX Shampoo from L'Oréal Professionnel Paris has been developed for all hair types to prevent damage before it occurs. With each wash, metals such as copper, present in the water, penetrate the hair and increase the risk of hair breakage and colour changes. L’Oréal Série Expert Metal DX Refill Shampoo 500ml: Prevents Hair Damage This shampoo is suitable for those who wish to prevent hair damage proactively. Enriched with Glicoamin, the only molecule small enough to neutralise metal particles within the hair fibre, this shampoo helps prevent hair breakage and colour changes. The ultra-nourishing formula gently removes metal particles and provides immediate smoothness and shine with a creamy texture. This refill pouch contains 73% less plastic than the bottle format. * *Compared to a 500ml original bottle.

Content: 500 ml (€6.19 / 100 ml)

Sale price: €30.95 Regular price: €41.70
26
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Refill Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53421
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Refill Shampoo

The Absolut Repair Molecular Refill Shampoo 500ml by L'Oréal Professionnel Paris has been developed for severely structurally damaged hair. Enriched with peptide bonds and 5 amino acids, it penetrates deeply into the molecular hair structure and transforms the hair instantly. It immediately repairs damage from the past 2 years*. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Refill Shampoo 500ml: Say Goodbye to Hair Damage The luxurious texture develops into a rich foam that gently cleanses, detangles, and intensely nourishes the hair. Strength, elasticity, and mobility of the hair are restored. The result: strong, healthy-looking, and flowing hair. This refill pouch contains 73% less plastic than the bottle format. ** *Instrumental test: macromolecular hair fiber structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In. **Compared to a 500ml original bottle.

Content: 500 ml (€6.19 / 100 ml)

Sale price: €30.95 Regular price: €41.70
24
Kérastase Nutritive Masquintense (fine hair) Kérastase Nutritive Masquintense (fine hair)

Average rating of 0 out of 5 stars

33616
Kérastase Nutritive Masquintense (fine hair)

Kérastase Nutritive Masquintense is a deep conditioning treatment for fine, dry hair. The mask imparts softness and volume to dry, fine hair. Damaged areas are targeted and balanced with a formula containing Niacinamide and plant-based proteins. The dry hair fibre is nourished and protected by powerful antioxidants. The hair becomes easily combable, smooth, and has a healthy shine. Application recommendation for Kérastase Nutritive Masquintense Work 1-2 walnut-sized amounts of the mask into towel-dried hair. Leave for 5-10 minutes, emulsify with a little water, then rinse out.

Content: 200 ml (€20.73 / 100 ml)

Sale price: €41.45 Regular price: €54.40
32
Kérastase Densifique Masque Densité Kérastase Densifique Masque Densité

Average rating of 0 out of 5 stars

30198
Kérastase Densifique Masque Densité

The care mask Kérastase Densifique Masque Densité has been specially formulated to add more density and substance to hair experiencing hair loss. The mask stimulates the hair from the roots to the tips, providing structure, resilience, and volume. Enriched with Stemoxydine, Hyaluronic Acid, Gluco-Peptides, and Ceramides, it hydrates the hair, protects against breakage, and strengthens from within. Application recommendation for Kérastase Densifique Masque Densité Distribute 1-2 hazelnut-sized portions from the roots to the tips on towel-dried hair. Leave on for 5-10 minutes and then rinse out.

Content: 200 ml (€21.68 / 100 ml)

Sale price: €43.35 Regular price: €63.40
14
Goldwell Stylesign Heat Styling Everyday Blow-Dry Spray Goldwell Stylesign Heat Styling Everyday Blow-Dry Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

73245
Goldwell Stylesign Heat Styling Everyday Blow-Dry Spray

Goldwell Stylesign Heat Styling Everyday Blow-Dry Spray is a blow-drying spray designed for fine to normal hair to control frizz, provide heat protection, and ensure long-lasting shape. It offers the same strength as a volumising foam but is easier to apply as a spray. The spray not only facilitates blow-drying but also makes brushing the hair easier.

Content: 200 ml (€10.75 / 100 ml)

Sale price: €21.50 Regular price: €25.00
12
Redken Acidic Bonding Curls Conditioner Redken Acidic Bonding Curls Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

53455
Redken Acidic Bonding Curls Conditioner

If curls lack definition and bounce, specialised care is required. Redken Acidic Bonding Curls Conditioner is a silicone-free conditioner designed to regenerate the structure of damaged curls. It is ideal for damaged, stressed curls, waves, and coils, providing an immediate treatment. It is also suitable for frizzy, chemically treated, damaged, and heavily structurally compromised hair. Redken Acidic Bonding Curls Conditioner: For Healthy Curls The pH-balancing formula enriched with citric acid and glycine is perfectly tailored for curly hair, ensuring a deep-acting and immediate regeneration effect. Additionally, the included Bonding-Care complex strengthens weakened bridge bonds within the hair fibre and restores the healthy curl structure. For healthier, moisture-rich, and defined curls after just 1 application. Redken Acidic Bonding Curls Conditioner Application Apply to washed, damp hair from mid-lengths to ends. Leave on for 2-3 minutes. Rinse thoroughly with water. For optimal results, proceed with the Acidic Bonding Curls Leave-In Treatment.

Content: 300 ml (€9.98 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €34.00
25
L'Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo L'Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53410
L'Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo

Série Expert Metal DX Pre-Shampoo by L’Oréal Professionnel Paris ensures stronger, shinier, less porous hair and long-lasting colour. The comprehensive protection is achieved through technology with Glicofiller, which prevents hair breakage and better protects the colour. L’Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo: Hair Protection Before Washing The Metal DX Pre-Shampoo from L'Oréal Professionnel Paris is designed for all hair types and protects hair when it is most vulnerable to metals in water: before washing. Metals in water, such as copper, penetrate the hair during washing and can cause hair breakage and colour changes. Enriched with 2% Glicofiller, the Pre-Shampoo fills microcracks in the hair in just 60 seconds thanks to anti-porosity technology** and coats the hair fibre from the outside. The result: hair is less porous*, strengthened, and intensely moisturised. Effects of L’Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo after just one use: 96% less hair breakage and 25x stronger hair. 72 hours of moisture and smoothness.** *Instrumental test. **Instrumental test: after 10 applications of Metal DX Pre-Shampoo + Shampoo + Mask + Oil.

Content: 250 ml (€11.18 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €37.40
17
Hinshitsu Cutting Scissors C2A-60H

Average rating of 5 out of 5 stars

21070
Hinshitsu Cutting Scissors C2A-60H

Cutting scissors High-quality Asian stainless steel Polished surface Offset design Hollow grind (convex) / Slice Adjustable flat screw system Forged finger hook Integrated rubber stopper For right-handed users

Content: 1 pc (€239.00 / 1 pc)

Sale price: €239.00 Regular price: €286.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.