Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Refill Shampoo

Description

Product information "L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Refill Shampoo "

The Absolut Repair Molecular Refill Shampoo 500ml by L'Oréal Professionnel Paris has been developed for severely structurally damaged hair. Enriched with peptide bonds and 5 amino acids, it penetrates deeply into the molecular hair structure and transforms the hair instantly. It immediately repairs damage from the past 2 years*.

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Refill Shampoo 500ml: Say Goodbye to Hair Damage

The luxurious texture develops into a rich foam that gently cleanses, detangles, and intensely nourishes the hair. Strength, elasticity, and mobility of the hair are restored. The result: strong, healthy-looking, and flowing hair.

This refill pouch contains 73% less plastic than the bottle format. **

*Instrumental test: macromolecular hair fiber structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In. **Compared to a 500ml original bottle.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: regenerated hair
Hair type: brittle hair, damaged hair
Product line: L'Oréal Professionnel Série Expert Absolut Repair Molecular

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

26
L'Oréal Série Expert Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Refill Shampoo 500ml

Average rating of 0 out of 5 stars

53419
L'Oréal Série Expert Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Refill Shampoo 500ml

The Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Shampoo from L'Oréal Professionnel Paris has been specifically developed to soothe sensitive scalps. Convenient and plastic-saving refill pouch for the shampoo. L’Oréal Serie Expert Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Refill Shampoo 500ml: Professional shampoo for coloured hair From the first application, hair is calmer & +49% more hydrated*. The refill pouch contains 73% less plastic than the bottle format. ** *Instrumental test. **Compared to a 500ml original bottle.

Content: 500 ml (€4.99 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €33.80
25
L'Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo L'Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53410
L'Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo

Série Expert Metal DX Pre-Shampoo by L’Oréal Professionnel Paris ensures stronger, shinier, less porous hair and long-lasting colour. The comprehensive protection is achieved through technology with Glicofiller, which prevents hair breakage and better protects the colour. L’Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo: Hair Protection Before Washing The Metal DX Pre-Shampoo from L'Oréal Professionnel Paris is designed for all hair types and protects hair when it is most vulnerable to metals in water: before washing. Metals in water, such as copper, penetrate the hair during washing and can cause hair breakage and colour changes. Enriched with 2% Glicofiller, the Pre-Shampoo fills microcracks in the hair in just 60 seconds thanks to anti-porosity technology** and coats the hair fibre from the outside. The result: hair is less porous*, strengthened, and intensely moisturised. Effects of L’Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo after just one use: 96% less hair breakage and 25x stronger hair. 72 hours of moisture and smoothness.** *Instrumental test. **Instrumental test: after 10 applications of Metal DX Pre-Shampoo + Shampoo + Mask + Oil.

Content: 250 ml (€11.18 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €37.40
24
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Refill Shampoo L'Oréal Série Expert Absolut Repair Refill Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53422
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Refill Shampoo

The Absolut Repair Shampoo 500ml Refill by L'Oréal Professionnel Paris has been specially developed for damaged and dry hair. Enriched with Golden Quinoa and Protein, the professional formula helps to restructure and repair hair without weighing it down. This refill pouch contains 73% less plastic than the bottle format. * L’Oréal Professionnel Paris Série Expert Absolut Repair Refill Shampoo Benefits Immediate restructuring of dry and damaged hair As a refill pack for the bottle -73% less plastic For those seeking smooth hair and suffering from damaged hair with Golden Quinoa and Protein Provides softness, resilience, and shine  *Compared to a 500ml original bottle.

Content: 500 ml (€4.39 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €29.00
28
L'Oréal Scalp Advanced Anti-Oiliness Dermo Purifier Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53383
L'Oréal Scalp Advanced Anti-Oiliness Dermo Purifier Shampoo

L'Oréal Scalp Advanced Anti-Oiliness Dermo Purifier Shampoo targets the needs of oily scalps. It reliably eliminates excess sebum, sweat, oil, dirt and product build-up. This purifying shampoo by L’Oréal is enriched with 3% AHA, a water-soluble acid that gently exfoliates the scalp to promote cell renewal. It has been developed in cooperation with hair professionals and approved by dermatologists.  How L’Oréal Scalp Advanced Anti-Oiliness Dermo Purifier Shampoo works This shampoo restores the natural balance of oily scalps. The mild gel formula gently purifies the scalp and leaves your hair feeling cleaner and fresher. 

Content: 300 ml (€6.32 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €26.50
55
Goldwell Dualsenses Bond Pro Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73324
Goldwell Dualsenses Bond Pro Shampoo

Goldwell Dualsenses Bond Pro Shampoo is fundamentally suitable for all hair types, but specifically developed for weak and hair breakage-prone hair. It immediately provides a conditioning effect and strengthens the hair structure. Colour loss is also reduced. Ingredients of Goldwell Dualsenses Bond Pro Shampoo High-quality formulations are essential for a good shampoo. The integrated Inter-Amino-Bond-Builder strengthens the hair from within. The peptides and amino acids penetrate the damaged areas of the hair interior. Red and brown algae extracts form ion and hydrogen bonds, ensuring the hair fibre becomes stronger and more resilient.

Content: 1000 ml (€2.44 / 100 ml)

Variants from €14.90
Sale price: €24.40 Regular price: €54.50
51
Schwarzkopf Igora Vibrance Clear Tone

Average rating of 0 out of 5 stars

54001
Schwarzkopf Igora Vibrance Clear Tone

With Schwarzkopf Igora Vibrance Clear Tone, all Igora Vibrance Tone on Tone shades can be mixed to pastel tones. The Clear Tone reduces the intensity of the shade, making it appear as a pastel hue. For hair glossing, the product can also be applied alone. Application tips for a glossing service with Schwarzkopf Igora Vibrance Clear Tone after colouring To add extra shine to the hair, apply the product generously from the roots to the ends (without Activator) Processing time: 5 – 20 minutes Using Schwarzkopf Igora Vibrance Clear Tone as a diluter Add the desired amount of the Clear Tone 0-00 to the selected Igora Vibrance shade. Increase the amount of Activator accordingly, maintaining a mixing ratio of 1:1.

Content: 500 ml (€6.59 / 100 ml)

Variants from €9.95
Sale price: €32.95 Regular price: €67.60
13
Hot Tools Professional Black Gold Dual Plate Hair Straightener Hot Tools Professional Black Gold Dual Plate Hair Straightener

Average rating of 0 out of 5 stars

57117
Hot Tools Professional Black Gold Dual Plate Hair Straightener

Hot Tools Pro Artist Black Gold Dual Plate Salon Straightener is more than an ordinary hair straightener. It has a unique, state-of-the-art design with 2 styling plates on each side. This guarantees maximum heat control, allowing you to effortlessly create inspired styles. Black Gold Technology ensures even heat distribution for faster styling and less damage. Shine and a healthy appearance are maintained. This hair straightener by Hot Tools has an LCD digital display and is suitable for all hair types.  Benefits of Hot Tools Pro Artist Black Gold Dual Plate Salon Straightener Dual heater control – separate temperature settings for the left and the right plate  12 mm titanium plates for less frizz and more shine Rounded edges for better grip and control 30 temperature settings up to 235 °C Pulse Technology: Fast heat up and even heat distribution Automatic switch off after 2 hours Last-setting memory for personalized heat Cool tip for easy and comfortable handling 3 m tangle-free swivel cord

Sale price: €139.95 Regular price: €159.99
44
Schwarzkopf Color Remover Schwarzkopf Color Remover

Average rating of 0 out of 5 stars

54101
Schwarzkopf Color Remover

The Schwarzkopf Color Remover erases the colour history. It is the first bonding technology-based colour remover that extracts pigments from the hair but, unlike a bleaching wash, does not result in a patchy finish. The integrated bonding technology ensures that the hair fibre is not compromised during the process. The Color Remover is suitable for all those with coloured hair who wish to: Remove existing colourations Lighten the hair Achieve a colour correction The innovative two-phase formulation is creamy and therefore particularly easy to apply. It is simple to distribute evenly and effectively reduces the overlay of artificial pigments without damaging the hair quality. The colour remover acts directly on the hair fibre, gradually reduces overlays, and gently lightens by up to 3 levels. The integrated Fibre Bond technology strengthens the bonds within the hair fibres, significantly reducing hair breakage. The box contains: 5 sachets A (Powder) 5 sachets B (Conditioner) which must be used according to the instructions. After applying the Color Remover, the hair is immediately ready for a new colour application! Application tips: Mix the contents of Part A and Part B with the developer (please refer to the recommended table) and apply with a brush. Start at the darkest areas. After the processing time, check and rinse. Continue with Fibreplex N°2 (not included).

Content: 300 g (€7.98 / 100 g)

Sale price: €23.95 Regular price: €42.60
55
Schwarzkopf Stain Remover

Average rating of 4 out of 5 stars

54289
Schwarzkopf Stain Remover

The Schwarzkopf Stain Remover effortlessly removes dye residues from ears, hairline, and facial skin after colouring. It gently but thoroughly removes staining.

Content: 250 ml (€3.18 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €17.64
27
L'Oréal Tecni.Art Flex PLI Shaper L'Oréal Tecni.Art Flex PLI Shaper

Average rating of 3 out of 5 stars

53014
L'Oréal Tecni.Art Flex PLI Shaper

L'Oréal Tecni.Art Flex PLI Shaper is your best buddy for creating curls and waves. This thermo-modelling shape memory spray offers strong hold while keeping your hair feeling soft and natural.  How to use L'Oréal Tecni.Art Flex PLI Shaper Spray liberally onto towel-dried hair. For added volume, lift the roots as you blow-dry or use rollers. Proceed to to style your hair with a hot tool to build waves and curls. 

Content: 190 ml (€9.97 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €25.90
16
Redken All Soft Argan-6 Oil Redken All Soft Argan-6 Oil

Average rating of 5 out of 5 stars

53474
Redken All Soft Argan-6 Oil

Enchants hair with the new All Soft Argan-6 Oil: The luxurious formula enriched with Omega-6 Argan Oil provides long-lasting care for dry, brittle hair and imparts a silky shine without weighing it down. The product is a true "multi-tasking oil" as it can be used on wet or towel-dried hair in six different ways: Whether as heat protection before blow-drying, as a shine booster, or as an overnight treatment, the results are brilliant. In its new, delicate gold packaging, the products of the Redken All Soft series with the innovative Keratin-Enrich Complex hold the secret to irresistible dream hair! The All Soft Argan-6 Oil from Redken is a single oil for six applications: Moisturising and intensive care: "Pre-Shampoo Treatment": Apply 2-3 drops to dry hair and scalp, massage in for 5-10 minutes, then comb through. Rinse out with All Soft Shampoo and seal with conditioner. Heat protection: "Pre Blow-dry Protection": Distribute a few drops through towel-dried hair, comb through, and then blow-dry. Smoothing: "Anti-Frizz": Distribute 1-2 drops into the palms and tame flyaways after blow-drying. Extreme shine: "Styling Shine Booster": Mix a few drops of oil with your favourite styling product and apply to towel-dried hair, then style as usual. Intensive smoothness: "Treatment Booster": Add 3 drops of Argan 6 Oil to All Soft Heavy Cream and massage into towel-dried hair, leave in, and rinse out. Overnight treatment: Massage into towel-dried hair before sleep and leave overnight. Penetrates deeply into the hair and leaves no residue on the pillow. Rinse out in the morning or style as usual.

Content: 100 ml (€29.95 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €35.70
25
Hercules Sägemann Flexy Shape 9147

Average rating of 0 out of 5 stars

46377
Hercules Sägemann Flexy Shape 9147

The Hercules Sägemann Flexy Shape 9147 impresses with its flexible, curved design, which adapts optimally to the shape of the head. The handle also fits comfortably and non-slip in the hand. The wide, black skeleton brush is made of plastic and equipped with wild boar bristles. The fine nylon pins with small ball heads protect and massage the scalp during brushing. The Hercules Sägemann Flexy Shape 9147 can be used on wet and dry hair. The Vent Effect reduces drying time when blow-drying.

Sale price: €11.95 Regular price: €16.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.