Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

L'Oréal Série Expert Vitamino Color Refill Shampoo

Description

Product information "L'Oréal Série Expert Vitamino Color Refill Shampoo "

The Vitamino Color Shampoo in 500ml Refill Pouch from L'Oréal Professionnel Paris has been specially developed for coloured hair. Enriched with Resveratrol, the professional formula gently cleanses and helps protect the hair colour from fading by reducing the effects of harmful environmental influences with its antioxidants. For smooth, shiny hair and visibly radiant colour. Eco-friendly: The refill pouch contains 73% less plastic than the bottle format.

L’Oréal Professionnel Paris Série Expert Vitamino Color Refill Shampoo Highlights

  • Refill pack for shampoo, -73% less plastic
  • professional care for structurally damaged hair

*Compared to a 500ml original bottle.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: colour protection
Hair type: coloured hair
Product line: L'Oréal Professionnel Serie Expert Vitamino Color

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

25
Alcina Cashmere Overnight Mask Alcina Cashmere Overnight Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

77277
Alcina Cashmere Overnight Mask

Alcina Cashmere Overnight Mask is a pampering, soothing, and hydrating facial mask with luxurious Cashmere extract for overnight use. Dexpanthenol and Squalane pamper the skin overnight with care and moisture. They support skin regeneration and leave the skin feeling smooth and soft the next morning. Especially recommended in winter to prevent dryness and roughness and to provide the skin with the right care. Alcina Cashmere Overnight Mask Application Apply a pea-sized amount 1-2 times a week in the evening with circular motions to the cleansed face until the pink texture becomes a compact cream. Allow to absorb and, if necessary, apply a cream on top.

Content: 50 ml (€46.50 / 100 ml)

Sale price: €23.25 Regular price: €31.05
25
L'Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo L'Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53410
L'Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo

Série Expert Metal DX Pre-Shampoo by L’Oréal Professionnel Paris ensures stronger, shinier, less porous hair and long-lasting colour. The comprehensive protection is achieved through technology with Glicofiller, which prevents hair breakage and better protects the colour. L’Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo: Hair Protection Before Washing The Metal DX Pre-Shampoo from L'Oréal Professionnel Paris is designed for all hair types and protects hair when it is most vulnerable to metals in water: before washing. Metals in water, such as copper, penetrate the hair during washing and can cause hair breakage and colour changes. Enriched with 2% Glicofiller, the Pre-Shampoo fills microcracks in the hair in just 60 seconds thanks to anti-porosity technology** and coats the hair fibre from the outside. The result: hair is less porous*, strengthened, and intensely moisturised. Effects of L’Oréal Série Expert Metal DX Pre-Shampoo after just one use: 96% less hair breakage and 25x stronger hair. 72 hours of moisture and smoothness.** *Instrumental test. **Instrumental test: after 10 applications of Metal DX Pre-Shampoo + Shampoo + Mask + Oil.

Content: 250 ml (€11.18 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €37.40
25
Alcina Volume Line Volume Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

77135
Alcina Volume Line Volume Spray

Alcina Volume Line Volume Spray energizes weak hair by infusing it with an instant dose of strength. This leave-in spray builds noticeable volume and protects the hair from harmful environmental aggressors. The formula is powered by creatine, panthenol and niacinamide.  How to use Alcina Volume Line Volume Spray Spray generously (10 to 15 pumps) onto towel-dried hair and comb through. Do not rinse.

Content: 125 ml (€11.72 / 100 ml)

Sale price: €14.65 Regular price: €19.55
24
Alcina A\CPlex Leave-In Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

77283
Alcina A\CPlex Leave-In Treatment

Alcina A\CPlex Leave-In Treatment is specially formulated for damaged and stressed hair. The product provides protection and care for compromised hair structure. Alcina AC Plex Leave-In Treatment: How it works Heat protection up to 230°C Supports the preservation of the structure Conditions the hair fibre Smooths the hair Provides radiant shine and suppleness The effects are achieved through the active ingredient complex containing amino acids, proteins, and panthenol. It ensures well-maintained hair fibres and strengthened hair structure. It delivers intensive moisture, reduces frizz, and minimises hair breakage. Alcina A\CPlex Leave-In Treatment application Distribute 1-3 pumps evenly onto clean, towel-dried hair. Leave in briefly, do not rinse, and style as usual.

Content: 20 ml (€16.25 / 100 ml)

Sale price: €3.25 Regular price: €4.25
27
L'Oréal Vitamino Color Shampoo L'Oréal Vitamino Color Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

48437
L'Oréal Vitamino Color Shampoo

L'Oréal Vitamino Color Shampoo provides ideal color protection for color-treated hair, thanks to its antioxidant cocktail. With next-generation silicones, it gives the hair intense shine and immediate softness without weighing it down.The innovative formula protects hair color from fading and helps maintain its intensity for longer. At the same time, the hair is gently cleansed and protected from external influences such as UV rays and environmental damage. The result is visibly smoother, more vibrant hair with brilliant color. The creamy texture ensures a pleasant care experience and leaves the hair easy to comb, well-nourished, and radiantly beautiful – as if fresh from the salon.Benefits at a glance:Protects color-treated hair from color lossProlongs the vibrancy of the hair colorAdds intense shine and smoothnessDoes not weigh the hair downGentle, nourishing cleansingApplication:Apply to wet hair, gently massage, and rinse thoroughly. Repeat if necessary.

Content: 500 ml (€4.99 / 100 ml)

Variants from €16.95
Sale price: €24.95 Regular price: €34.20
25
L'Oréal Vitamino Color Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

53163
L'Oréal Vitamino Color Conditioner

The L'Oréal Vitamino Color Conditioner preserves the vibrancy of the colour and provides rich care for coloured hair. After use, the hair is immediately easier to detangle and gains an intense shine.

Content: 200 ml (€9.48 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €25.40
13
Redken Acidic Bonding Curls Shampoo Redken Acidic Bonding Curls Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53451
Redken Acidic Bonding Curls Shampoo

The Redken Acidic Bonding Curls Shampoo is a silicone-free shampoo designed to regenerate the structure of damaged curls. It gently cleanses and minimises hair swelling. The shampoo balances the pH level of the hair and provides a mild cleansing for hair and scalp. It contains citric acid and glycine, as well as the Bonding-Care Complex. This strengthens weakened bridge bonds within the hair fibre for healthy hair structure. Glycine bonds with proteins to reactivate the inner curl fibre. Additionally, it helps promote collagen production to prevent hair breakage. For healthier, moisturised, and defined curls after just one application. Redken Acidic Bonding Curls Shampoo Usage Apply the curl shampoo to damp scalp and gently massage with hands until it foams. Rinse thoroughly with water. Continue with Redken Acidic Bonding Curls Conditioner. Redken Acidic Bonding Curls Shampoo Effect The shampoo has a regenerating effect and provides a mild cleansing for hair and scalp. It can also be used for chemically treated, damaged, and highly structurally compromised hair.

Content: 300 ml (€9.65 / 100 ml)

Sale price: €28.95 Regular price: €33.25
28
L’Oréal Professionnel SteamPod Smoothing Treatment L’Oréal Professionnel SteamPod Smoothing Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

53404
L’Oréal Professionnel SteamPod Smoothing Treatment

L’Oréal Professionnel SteamPod Smoothing Treatment.

Content: 50 ml (€67.90 / 100 ml)

Sale price: €33.95 Regular price: €47.00
26
L'Oréal Série Expert Metal DX Refill Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53418
L'Oréal Série Expert Metal DX Refill Shampoo

The Metal DX Shampoo from L'Oréal Professionnel Paris has been developed for all hair types to prevent damage before it occurs. With each wash, metals such as copper, present in the water, penetrate the hair and increase the risk of hair breakage and colour changes. L’Oréal Série Expert Metal DX Refill Shampoo 500ml: Prevents Hair Damage This shampoo is suitable for those who wish to prevent hair damage proactively. Enriched with Glicoamin, the only molecule small enough to neutralise metal particles within the hair fibre, this shampoo helps prevent hair breakage and colour changes. The ultra-nourishing formula gently removes metal particles and provides immediate smoothness and shine with a creamy texture. This refill pouch contains 73% less plastic than the bottle format. * *Compared to a 500ml original bottle.

Content: 500 ml (€6.19 / 100 ml)

Sale price: €30.95 Regular price: €41.70
27
L'Oréal Tecni.Art Flex PLI Shaper L'Oréal Tecni.Art Flex PLI Shaper

Average rating of 3 out of 5 stars

53014
L'Oréal Tecni.Art Flex PLI Shaper

L'Oréal Tecni.Art Flex PLI Shaper is your best buddy for creating curls and waves. This thermo-modelling shape memory spray offers strong hold while keeping your hair feeling soft and natural.  How to use L'Oréal Tecni.Art Flex PLI Shaper Spray liberally onto towel-dried hair. For added volume, lift the roots as you blow-dry or use rollers. Proceed to to style your hair with a hot tool to build waves and curls. 

Content: 190 ml (€9.97 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €25.90
26
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Refill Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53421
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Refill Shampoo

The Absolut Repair Molecular Refill Shampoo 500ml by L'Oréal Professionnel Paris has been developed for severely structurally damaged hair. Enriched with peptide bonds and 5 amino acids, it penetrates deeply into the molecular hair structure and transforms the hair instantly. It immediately repairs damage from the past 2 years*. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Refill Shampoo 500ml: Say Goodbye to Hair Damage The luxurious texture develops into a rich foam that gently cleanses, detangles, and intensely nourishes the hair. Strength, elasticity, and mobility of the hair are restored. The result: strong, healthy-looking, and flowing hair. This refill pouch contains 73% less plastic than the bottle format. ** *Instrumental test: macromolecular hair fiber structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In. **Compared to a 500ml original bottle.

Content: 500 ml (€6.19 / 100 ml)

Sale price: €30.95 Regular price: €41.70

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.