Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Jaguar Pre Style Relax P - 5.5 inches

Description

Product information "Jaguar Pre Style Relax P - 5.5 inches"

The Jaguar Pre Style relax P is made from silver chrome stainless steel. The ergonomic offset handle provides a comfortable cutting experience. Additionally, the scissors feature a finger rest surface and a removable finger hook. The scissors in the Pre Style series by Jaguar Solingen form the perfect foundation for professional hairstyling.

Properties

Brand: Jaguar Solingen
Features: micro toothing of one blade
Grinding: hollow grinding
Left- or right-handed: for right-handers
Material: stainless steel
Note: Quality Checked (May contain test hair)
Product line: Jaguar Solingen Scissors

Manufacturer

Jaguar Solingen

United Salon Technologies GmbH
Ketzberger Str. 34
42653 Solingen
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

10 August 2026 11:21

Review with rating of 5 out of 5 stars

gute Schere

für den Preis eine echt gute Schere. kann ich nur empfehlen.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

20
Jaguar Diamond E - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40021
Jaguar Diamond E - 5 inches

The Diamond E scissors from Jaguar feature offset blades and an angled thumb hole. The convex-shaped blades with integrated cutting edge ensure a perfect cut. The soft insert rings on the scissors' eyes and the removable finger hook provide comfortable handling. The scissors are ideal for slicing and are available in 4 sizes.

Content: 1 pc (€266.00 / 1 pc)

Sale price: €266.00 Regular price: €332.50
37
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

Average rating of 5 out of 5 stars

40129
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

The Jaguar Pre Style relax hairdressing scissors with ergonomic offset handle design enable comfortable work in the hair salon. The scissors for right-handed users are available in 5 sizes. Chrome stainless steel guarantees stability. The Jaguar Pre Style relax is silver, satin-finished, and equipped with micro-serration and Vario screw system. Features of the Jaguar Pre Style relax Finger rest surface Removable finger hook

Content: 1 pc (€41.30 / 1 pc)

Sale price: €41.30 Regular price: €65.85
20
Jaguar Pre Style Relax Left - 5.25 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40126
Jaguar Pre Style Relax Left - 5.25 inches

The Jaguar Pre Style relax left is a left-handed scissors that not only looks beautiful with its gold details. It is also made of stainless steel, ensuring durability. The hollow grind provides excellent sharpness and a brilliant cut. The micro-serration of the cutting interface prevents hair from slipping and is therefore ideal for precise work. The hair scissors feature an ergonomic grip position thanks to the offset design, creating a comfortable working experience.

Content: 1 pc (€59.90 / 1 pc)

Sale price: €59.90 Regular price: €74.90
20
Jaguar Hair Clipper CM 2000

Average rating of 0 out of 5 stars

40262
Jaguar Hair Clipper CM 2000

The Profi Jaguar Hair Clipper CM 2000 (Clipper) is designed for mains operation and equipped with a powerful, extremely quiet, double-pole oscillating motor. The precision cutting blades offer exceptional sharpness and long durability. Featuring a quick-attach system for the blades by simply placing and screwing on, without aligning the blades. Cutting lengths from 1 - 2 mm are infinitely adjustable on the device.Includes 6 attachment combs (3 / 6 / 9 / 12 / 19 / 25 mm) and a care set.

Content: 1 pc (€101.90 / 1 pc)

Sale price: €101.90 Regular price: €127.40
38
Jaguar Pastell Plus Offset 40 Texturising Scissors

Average rating of 5 out of 5 stars

40053
Jaguar Pastell Plus Offset 40 Texturising Scissors

The Jaguar Pastell Plus Offset 40 is a texturising scissors with 40 teeth and a fine prism serration. This ensures a pleasantly gentle feel and a precise cut. The high-quality metallic coating in various colours provides protection for Nickel allergy. The Offset design ensures an ergonomic grip position for relaxed working. The texturising scissors guarantees a long service life due to the high-quality quality steel, sharp blades, and professional Vario screw. The Jaguar Pastell Plus Offset 40 is part of Jaguar Solingen's White Line.

Content: 1 pc (€97.20 / 1 pc)

Sale price: €97.20 Regular price: €156.00
20
Jaguar Pre Style Ergo - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40124
Jaguar Pre Style Ergo - 5 inches

The Jaguar Pre Style ergo hair scissors made of stainless steel offer a traditional cutting experience through their classic design. The adjustable VARIO screws allow for personalized settings. The soft finger rest ensures comfortable and relaxed handling. The micro-serrated edge is an additional advantage of the scissors.

Content: 1 scher (€43.90 / 1 scher)

Sale price: €43.90 Regular price: €54.90
20
Jaguar Silver Ice - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40010
Jaguar Silver Ice - 5.5 inches

The Jaguar Silver Ice is a hairdressing scissors with a classic design for a traditional cutting experience. Made from silver chrome stainless steel, it features a polished, glossy surface. The right-handed scissors are also equipped with the Vario screw system, a finger rest, and a removable finger hook. The Jaguar Silver Ice is part of Jaguar Solingen's White Line. This series is characterised by high steel quality, long-lasting sharpness, and precise cutting angles.

Content: 1 pc (€86.90 / 1 pc)

Sale price: €86.90 Regular price: €108.60
47
Jaguar Diamond Left - 5.75 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40035
Jaguar Diamond Left - 5.75 inches

Discover the precision of the Jaguar Diamond hairdressing scissors for left-handed users. This scissors from the GOLD LINE impresses with outstanding slice properties. The fully integrated blade and the convex scissor blade make the Diamond particularly sharp and ideal for precise cuts. The pointed cutting angle and hollow grind ensure a smooth cutting feel in daily salon work. The ergonomic offset handle shape with an angled thumb hole offers comfort. The removable finger rest allows for comfortable cutting. The Diamond Left is available as a left-handed scissors (5.25" and 5.75"), reflects quality, and enables natural movement patterns.

Content: 1 pc (€196.95 / 1 pc)

Sale price: €196.95 Regular price: €370.00
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Café Parisienne Petit Macaron Alessandro Striplac Peel or Soak Café Parisienne Petit Macaron

Average rating of 0 out of 5 stars

63383
Alessandro Striplac Peel or Soak Café Parisienne Petit Macaron

Are you dreaming of spending the afternoon in a cosy coffeeshop along the Seine, sipping café au lait and nibbling on macarons? Then you definitely need Alessandro Striplac Peel or Soak Café Parisienne! This collection of pastel nail polishes in delicious brown and pink tones embodies the Parisian savoir-vivre.  Alessandro Striplac allows you to create the look of a professional gel manicure in the comfort of your own home. It can be applied in just 15 minutes and lasts up to 3x longer than regular nail polish. Striplac has to be cured in an LED nail lamp, thus eliminating annoying drying time. Oh, là, là! 

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
Maria Nila Purifying Cleanse Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

61201
Maria Nila Purifying Cleanse Shampoo

Get ready for a fresh start! Unleash the full potential of hair with the Maria Nila Purifying Cleanse Shampoo. The deep-cleansing shampoo effectively removes deposits and residues from the hair. The cooling peppermint extract and Aloe Vera refresh and care for the scalp and hair. Maria Nila Purifying Cleanse Shampoo Highlights Deep cleansing With AHA acids, Aloe Vera, and peppermint 100% vegan & cruelty-free

Content: 1000 ml (€7.70 / 100 ml)

Variants from €31.00
Regular price: €77.00
24
Tigi Bed Head Hard Head Hairspray Tigi Bed Head Hard Head Hairspray

Average rating of 5 out of 5 stars

23276
Tigi Bed Head Hard Head Hairspray

The Tigi Bed Head Hard Head Hairspray provides extra-strong hold and is unyielding. It enhances shine, protects the hair from UV rays, and dries quickly. Easy to comb through. Suitable for long-lasting styles on all hair types due to its extra-strong hold. For a naturally glossy finish on any hairstyle. Application recommendation for Tigi Bed Head Hard Head Hairspray Spray the hairspray from approximately 25-30 cm onto dry, already styled hair or apply specifically to individual sections to emphasise them.

Content: 284 g (€4.84 / 100 g)

Sale price: €13.75 Regular price: €17.99
20
Jaguar nozzle attachments HD Calima

Average rating of 0 out of 5 stars

40332
Jaguar nozzle attachments HD Calima

Nozzle for the Jaguar HD Calima hair dryer

Content: 1 pc (€2.80 / 1 pc)

Sale price: €2.80 Regular price: €3.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.