Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

Description

Product information "Jaguar Pre Style Relax - 6 inches"

The Jaguar Pre Style relax hairdressing scissors with ergonomic offset handle design enable comfortable work in the hair salon. The scissors for right-handed users are available in 5 sizes. Chrome stainless steel guarantees stability. The Jaguar Pre Style relax is silver, satin-finished, and equipped with micro-serration and Vario screw system.

Features of the Jaguar Pre Style relax

  • Finger rest surface
  • Removable finger hook

Properties

Brand: Jaguar Solingen
Features: micro toothing of one blade
Grinding: hollow grinding
Left- or right-handed: for right-handers
Material: stainless steel
Note: Quality Checked (May contain test hair)
Product line: Jaguar Solingen Scissors

Manufacturer

Jaguar Solingen

United Salon Technologies GmbH
Ketzberger Str. 34
42653 Solingen
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

3 September 2026 05:39

Review with rating of 5 out of 5 stars

eine gute Schere

liegt gut in der Hand, schenidet gut und sauber. TOP Preis für den täglichen Gebrauch im Barber Salon.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

20
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

Average rating of 5 out of 5 stars

40127
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

The Jaguar Pre Style relax hairdressing scissors with ergonomic offset handle design enable comfortable work in the hair salon. The scissors for right-handed users are available in 5 sizes. Chrome stainless steel guarantees stability. The Jaguar Pre Style relax is silver, satin-finished, and equipped with micro-serration and Vario screw system. Features of the Jaguar Pre Style relax Finger rest surface Removable finger hook

Content: 1 pc (€43.90 / 1 pc)

Variants from €41.30
Sale price: €43.90 Regular price: €54.90
20
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

Average rating of 5 out of 5 stars

40125
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

The Jaguar Pre Style relax hairdressing scissors with ergonomic offset handle design enable comfortable work in the hair salon. The scissors for right-handed users are available in 5 sizes. Chrome stainless steel guarantees stability. The Jaguar Pre Style relax is silver, satin-finished, and equipped with micro-serration and Vario screw system. Features of the Jaguar Pre Style relax Finger rest surface Removable finger hook

Content: 1 pc (€43.90 / 1 pc)

Variants from €41.30
Sale price: €43.90 Regular price: €54.90
26
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

53425
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Mask

The L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Maske offers deep regeneration for severely damaged hair on a molecular level. The mask repairs hair damage from the past 2 years with a patented formula for a renewed molecular structure. 5 amino acids and peptide bonds repair damage and make hair stronger, more elastic, and provide natural movement. Despite its rich formula, the mask does not weigh hair down unnecessarily. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Mask Usage Recommendations Apply the hair mask evenly to washed, towel-dried hair and leave it on for 1-2 minutes. Then rinse thoroughly. Our tip: Use all products of the Absolut Repair Molecular care series for optimal results.

Content: 250 ml (€11.18 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €37.80
20
Jaguar Diamond E - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40021
Jaguar Diamond E - 5 inches

The Diamond E scissors from Jaguar feature offset blades and an angled thumb hole. The convex-shaped blades with integrated cutting edge ensure a perfect cut. The soft insert rings on the scissors' eyes and the removable finger hook provide comfortable handling. The scissors are ideal for slicing and are available in 4 sizes.

Content: 1 pc (€266.00 / 1 pc)

Sale price: €266.00 Regular price: €332.50
Maria Nila Colour Refresh Bright Copper 7.40

Average rating of 5 out of 5 stars

49045
Maria Nila Colour Refresh Bright Copper 7.40

Maria Nila Colour Refresh Bright Copper 7.40 makes your mane shine in a vibrant copper tone and provides rich conditioning for smooth, healthy hair. A temporary colour refresh for up to 10 washes, suitable for all copper enthusiasts.ApplicationApply to towel-dried hair after washing, distribute with a comb or fingers, leave in for 3–10 minutes depending on desired colour intensity, then rinse thoroughly and use conditioner.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00
38
Jaguar Pre Style Ergo P - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40130
Jaguar Pre Style Ergo P - 5 inches

The Jaguar Pre Style ergo P impresses with its classic design and provides a traditional feel during cutting. This scissors is made from high-quality, rust-free steel and is visually enhanced by the gold details. Both blades are highly polished. The hollow grind and micro-serration on one side ensure a high level of sharpness.

Content: 1 pc (€44.90 / 1 pc)

Sale price: €44.90 Regular price: €71.85
38
Jaguar Pastell Plus Offset 40 Texturising Scissors

Average rating of 5 out of 5 stars

40053
Jaguar Pastell Plus Offset 40 Texturising Scissors

The Jaguar Pastell Plus Offset 40 is a texturising scissors with 40 teeth and a fine prism serration. This ensures a pleasantly gentle feel and a precise cut. The high-quality metallic coating in various colours provides protection for Nickel allergy. The Offset design ensures an ergonomic grip position for relaxed working. The texturising scissors guarantees a long service life due to the high-quality quality steel, sharp blades, and professional Vario screw. The Jaguar Pastell Plus Offset 40 is part of Jaguar Solingen's White Line.

Content: 1 pc (€97.20 / 1 pc)

Sale price: €97.20 Regular price: €156.00
20
Jaguar CJ4 Plus - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40148
Jaguar CJ4 Plus - 5 inches

The Jaguar CJ4 Plus scissors are made from forged special steel (molybdenum steel) and are available in various sizes. The blade impresses with its excellent, long-lasting sharpness.

Content: 1 pc (€178.00 / 1 pc)

Sale price: €178.00 Regular price: €222.50
52
Olivia Garden Xtreme Cutting Scissors

Average rating of 3 out of 5 stars

47069
Olivia Garden Xtreme Cutting Scissors

Professional hair cutting scissors at a small price: Olivia Garden Xtreme Cutting Scissors are 5.75 inches long and designed for right-handers. They are perfect for novice hairdressers and up-and-coming stylists. Powerful convex blades ensure effortless and precise cutting. The micro tension dial makes it easy to adjust the cutting scissors. Thanks to the ergonomic handle design, your hand is kept in a relaxed position to minimize the risk of fatigue. 

Content: 1 pc (€39.90 / 1 pc)

Sale price: €39.90 Regular price: €83.94
24
Color Wow Dream Coat Supernatural Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

61099
Color Wow Dream Coat Supernatural Spray

The Color Wow Dream Coat Supernatural Spray is an anti-frizz treatment and a revolution in hair cosmetics for incredible shine and silky smooth hair. Color Wow Dream Coat: Highlights for Your Hair The innovative, ultra-light spray feels as if nothing is in the hair, yet the results are stunning: the hair is immediately silky, smooth, and gains a healthy, natural shine, also known as “Glass Hair”. The trendy Glass Hair look is easily achieved with the Dream Coat, and frizz becomes a thing of the past. Color Wow Dream Coat Anti Frizz Spray offers powerful protection against humidity that lasts up to 3 washes. Additionally, the spray reduces blow-drying time, resulting in faster-dried hair. The spray should be applied generously to the hair, yet it does not make the hair appear greasy! Inspired by the textile industry, the warm-active polymer compresses, smooths, and seals the hair. This way, Color Wow Dream Coat Supernatural Spray provides reliable heat protection. The product contains no sulfates and no alcohol and is suitable for all hair types. Glass Hair Celebrities like Hailey Baldwin, Lucy Hale, or Kim Kardashian are currently sporting this look. “Glass Hair” refers to hairstyles that look as if they are made of glass: shiny, smooth, and healthy. This look can be styled with any hair length. Straight-cut ends and healthy hair without split ends and breakage are essential. Applying the Color Wow Dream Coat Supernatural Spray after washing enhances the effect even further. Color Wow Dream Coat Supernatural Spray 50 ml for Travel In addition to the standard 200 ml size, the Color Wow Dream Coat Supernatural Spray is also available in a 50 ml travel size. Application of Color Wow Dream Coat Supernatural Spray First, wash the hair as usual with shampoo and conditioner and towel-dry. Divide the hair into sections and spray the Dream Coat generously onto damp hair. Blow-dry each section under tension to activate the technology. For optimal results, use every third wash. Ideally, the Dream Coat is used alone, as other products may impair the effectiveness of the moisture seal. If desired, one of the Color Wow cocktails or Raise the Root can be used before the Dream Coat. After completing the treatment, additional styling products can be used without any issues.

Content: 50 ml (€27.20 / 100 ml)

Sale price: €13.60 Regular price: €17.88
20
Jaguar Satin Plus - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40086
Jaguar Satin Plus - 5 inches

The Jaguar Satin Plus is a hair cutting shear with a classic handle shape made from forged chromium stainless steel. The elegant, silver shear for right-handed users features a sharp blade with a flat cutting angle and a blade with a pointed cutting angle. The screw can be easily readjusted via the Vario-System. Notable features of the Jaguar Satin Plus hair cutting shear include a finger rest surface and a removable finger hook.

Content: 1 pc (€95.90 / 1 pc)

Sale price: €95.90 Regular price: €119.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.