Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Jaguar Diamond Left - 5.75 inches

Description

Product information "Jaguar Diamond Left - 5.75 inches"

Discover the precision of the Jaguar Diamond hairdressing scissors for left-handed users. This scissors from the GOLD LINE impresses with outstanding slice properties. The fully integrated blade and the convex scissor blade make the Diamond particularly sharp and ideal for precise cuts. The pointed cutting angle and hollow grind ensure a smooth cutting feel in daily salon work. The ergonomic offset handle shape with an angled thumb hole offers comfort. The removable finger rest allows for comfortable cutting.

The Diamond Left is available as a left-handed scissors (5.25" and 5.75"), reflects quality, and enables natural movement patterns.

Properties

Brand: Jaguar Solingen
Features: convex blades, smart spin screw system
Grinding: hollow grinding
Left- or right-handed: for left-handers
Material: premium special steel
Product line: Jaguar Solingen Scissors

Manufacturer

Jaguar Solingen

United Salon Technologies GmbH
Ketzberger Str. 34
42653 Solingen
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

20
Jaguar Diamond Left - 5.75 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40033
Jaguar Diamond Left - 5.75 inches

Discover the precision of the Jaguar Diamond hairdressing scissors for left-handed users. This scissors from the GOLD LINE impresses with outstanding slice properties. The fully integrated blade and the convex scissor blade make the Diamond particularly sharp and ideal for precise cuts. The pointed cutting angle and hollow grind ensure a smooth cutting feel in daily salon work. The ergonomic offset handle shape with an angled thumb hole offers comfort. The removable finger rest allows for comfortable cutting. The Diamond Left is available as a left-handed scissors (5.25" and 5.75"), reflects quality, and enables natural movement patterns.

Content: 1 pc (€296.00 / 1 pc)

Variants from €196.95
Sale price: €296.00 Regular price: €370.00
20
Jaguar Satin - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40005
Jaguar Satin - 5.5 inches

The Jaguar Satin scissors feature a blade with a flat cutting angle and one-sided micro-serration. They impress with their matte satin finish and long-lasting sharpness. The scissors are available in 4 different sizes.

Content: 1 pc (€81.90 / 1 pc)

Sale price: €81.90 Regular price: €102.40
20
Jaguar Diamond E - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40021
Jaguar Diamond E - 5 inches

The Diamond E scissors from Jaguar feature offset blades and an angled thumb hole. The convex-shaped blades with integrated cutting edge ensure a perfect cut. The soft insert rings on the scissors' eyes and the removable finger hook provide comfortable handling. The scissors are ideal for slicing and are available in 4 sizes.

Content: 1 pc (€266.00 / 1 pc)

Sale price: €266.00 Regular price: €332.50
38
Jaguar Pastell Plus Offset 40 Texturising Scissors

Average rating of 5 out of 5 stars

40053
Jaguar Pastell Plus Offset 40 Texturising Scissors

The Jaguar Pastell Plus Offset 40 is a texturising scissors with 40 teeth and a fine prism serration. This ensures a pleasantly gentle feel and a precise cut. The high-quality metallic coating in various colours provides protection for Nickel allergy. The Offset design ensures an ergonomic grip position for relaxed working. The texturising scissors guarantees a long service life due to the high-quality quality steel, sharp blades, and professional Vario screw. The Jaguar Pastell Plus Offset 40 is part of Jaguar Solingen's White Line.

Content: 1 pc (€97.20 / 1 pc)

Sale price: €97.20 Regular price: €156.00
19
Paul Mitchell Lemon Sage Thickening Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

39741
Paul Mitchell Lemon Sage Thickening Conditioner

Paul Mitchell Lemon Sage Thickening Conditioner provides increased volume and protection. Static charge is reduced. Strengthening ingredients add fullness and shine. The lightweight, paraben-free formula of Paul Mitchell Lemon Sage Thickening Conditioner gently detangles the hair. Suitable for daily use. Application of Paul Mitchell Lemon Sage Thickening Conditioner in three steps Apply a small amount to freshly washed hair. Massage thoroughly. Rinse carefully.

Content: 75 ml (€16.13 / 100 ml)

Sale price: €12.10 Regular price: €14.94
20
Jaguar Satin Plus - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40086
Jaguar Satin Plus - 5 inches

The Jaguar Satin Plus is a hair cutting shear with a classic handle shape made from forged chromium stainless steel. The elegant, silver shear for right-handed users features a sharp blade with a flat cutting angle and a blade with a pointed cutting angle. The screw can be easily readjusted via the Vario-System. Notable features of the Jaguar Satin Plus hair cutting shear include a finger rest surface and a removable finger hook.

Content: 1 pc (€95.90 / 1 pc)

Sale price: €95.90 Regular price: €119.90
20
Jaguar Perfect - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40002
Jaguar Perfect - 5.5 inches

The Jaguar Perfect hairdressing scissors feature a classic handle shape and a closed Smart Spin screw system for exceptionally smooth operation. The gold-plated handles make the scissors a real eye-catcher. The forged special steel provides long-lasting sharpness and durability.

Content: 1 pc (€186.00 / 1 pc)

Sale price: €186.00 Regular price: €232.50
20
Jaguar Satin - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40008
Jaguar Satin - 5.5 inches

The Jaguar Satin scissors feature a blade with a flat cutting angle and one-sided micro-serration. They impress with their matte satin finish and long-lasting sharpness. The scissors are available in 4 different sizes.

Content: 1 scher (€81.90 / 1 scher)

Sale price: €81.90 Regular price: €102.40
11
Goldwell Dualsenses Bond Pro 60sec. Treatment Goldwell Dualsenses Bond Pro 60sec. Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

36299
Goldwell Dualsenses Bond Pro 60sec. Treatment

The Goldwell Dualsenses Bond Pro 60s Treatment strengthens the hair fibre in the shortest possible time. Maximum effect is achieved after just one minute of application. Hair breakage and split ends are prevented without weighing down the hair. Therefore, the treatment is also perfect for fine hair. It seals the cuticle layer and provides smoothness and shine. Application of Dualsenses Bond Pro 60s Treatment After washing with Bond Pro Shampoo, the treatment is worked into the lengths and ends. After the application time, the conditioning mask is thoroughly rinsed out of the hair. The treatment should be used once a week instead of conditioner.

Content: 200 ml (€11.80 / 100 ml)

Sale price: €23.60 Regular price: €26.50
38
Jaguar CJ3 - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40160
Jaguar CJ3 - 5.5 inches

The Jaguar CJ3 Hair Scissors are made from Microcarbide Premium Steel and manufactured in Crane Design. They feature a high hardness level due to being forged at 180 degrees Celsius using a Friodur ice-hardening process. The cutting edge remains sharp over time. Advanced CNC grinding technology ensures precise blade shaping in the Jaguar CJ3 5.5 inch Hair Scissors. The ergonomic design allows for effortless and fatigue-free work. The scissors operate smoothly and can be easily readjusted via a Smart Spin screw system. Care of Jaguar CJ3 5.5 inch Hair Scissors To maintain, clean the scissors with a soft cloth. Occasionally, apply a drop of maintenance oil to the pivot point.

Content: 1 pc (€157.50 / 1 pc)

Sale price: €157.50 Regular price: €252.00
27
Fanola No Red Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

21209
Fanola No Red Mask

Fanola No Red Maske is your secret weapon against red tones. Enriched with a green pigment, it detangles your hair, nourishes it, and provides moisture, leaving it soft and silky. Thanks to its concentrated and rich formulation, the hair mask imparts exceptional shine and smoothness to your hair. Fanola No Red Maske: Easy application for maximum effect After washing hair with the Fanola No Red Shampoo, put on disposable gloves, apply the mask to damp hair on lengths and ends, and leave it on for 3 to 5 minutes. Rinse thoroughly afterwards.

Content: 350 ml (€6.46 / 100 ml)

Sale price: €22.60 Regular price: €30.95
Tangle Teezer Large Ultimate Detangler Black Gloss Tangle Teezer Large Ultimate Detangler Black Gloss

Average rating of 5 out of 5 stars

61245
Tangle Teezer Large Ultimate Detangler Black Gloss

Tangle Teezer Large Ultimate Detangler Black Gloss is specially designed for long, thick, and curly hair. The brush is a true all-rounder and simplifies the hair care routine. It can be used for detangling wet and dry hair as well as for distributing care products. Tangle Teezer Large Ultimate Detangler Black Gloss: Innovative Brush for Gentle Hair Care The black detangler glides effortlessly through wet and dry hair. This is the result of patented technology with a two-tiered arrangement of bristles and a rounded shape. Additionally, the bristles are particularly flexible, ensuring that combing does not cause pulling or tugging. For this reason, hair damage is also reduced. When used on dry hair, the bristles add a beautiful shine and silky smoothness. Because the detangler glides easily through the hair, it is also ideal for distributing care and styling products. Hair masks, conditioners, or leave-in products like hair foams can be evenly distributed through the hair. The Detangler Black Gloss comes in elegant black, a classic colour that always fits.

Content: 1 pc (€17.95 / 1 pc)

Regular price: €17.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.