Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

American Crew Classic Boost Powder

Description

Product information "American Crew Classic Boost Powder "

American Crew Classic Boost Powder is an anti-gravity volumising powder with a matte finish. The volumising powder from American Crew adds volume, fullness, and a matte finish to the hair.

American Crew Classic Boost Powder: Volume and Texture

This weightless powder creates a dramatic, gravity-defying texture. The volumising powder can be combined with virtually any other styling product from American Crew.

Application of American Crew Classic Boost Powder

Tap the can a few times to loosen the powder, then dispense a small amount into your hand. Distribute evenly onto dry hair, ensuring the product is applied at the roots for maximum fullness and definition. Combine with Fiber Cream or other American Crew styling products for more volume and individuality.

Properties

Brand: American Crew
Finish: Texture, full hair, matte effect, volume
Product line: American Crew Styling
Texture: powder

Manufacturer

American Crew

Beautyge S.L. WTC 
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

30
Kérastase Résistance Bain Thérapiste Kérastase Résistance Bain Thérapiste

Average rating of 0 out of 5 stars

30174
Kérastase Résistance Bain Thérapiste

Kérastase Résistance Bain Thérapiste is the first balm-like shampoo for very severely damaged and over-processed hair. The gel-like texture envelops the hair fiber, reducing friction during washing. The hair fiber is protected and safeguarded against further damage. Valuable ingredients such as Fibra-Kap and Sève de résurrection revitalise severely damaged hair, restoring shine and smoothness. Fibra-Kap is a complex of Pro-Keratin, 6 amino acids, Gluco-Peptides, and wheat protein hydrolysate. It is similar to the hair's own proteins and is responsible for building the hair structure and maintaining the cohesion of the hair fiber. Sève de résurrection is juice from Myrothamnus Flabellifolia, a plant that can bloom again after 10 years of drought, and it provides shine and revitalisation to damaged hair. Application recommendation for Kérastase Résistance Bain Thérapiste Fine hair: first work the Soin Premier Thérapiste into damp hair, leave it to work, then rinse out. Next, distribute the Kérastase Résistance Bain Thérapiste shampoo thoroughly through wet hair and leave it to work for up to 3 minutes. Rinse well and repeat with shampoo if necessary. Thick hair: apply the Kérastase Résistance Bain Thérapiste to damp hair. Massage a hazelnut-sized amount well into the scalp and work approximately the same amount into the lengths. Leave to work for up to 3 minutes and then rinse thoroughly. Repeat if necessary. For optimal care results, follow with the Masque Thérapiste.

Content: 250 ml (€10.22 / 100 ml)

Sale price: €25.55 Regular price: €36.40
30
American Crew Classic Boost Powder American Crew Classic Boost Powder

Average rating of 0 out of 5 stars

85072
American Crew Classic Boost Powder

American Crew Classic Boost Powder is an anti-gravity volumising powder with a matte finish. The volumising powder from American Crew adds volume, fullness, and a matte finish to the hair. American Crew Classic Boost Powder: Volume and Texture This weightless powder creates a dramatic, gravity-defying texture. The volumising powder can be combined with virtually any other styling product from American Crew. Application of American Crew Classic Boost Powder Tap the can a few times to loosen the powder, then dispense a small amount into your hand. Distribute evenly onto dry hair, ensuring the product is applied at the roots for maximum fullness and definition. Combine with Fiber Cream or other American Crew styling products for more volume and individuality.

Content: 20 g (€119.75 / 100 g)

Variants from €12.95
Sale price: €23.95 Regular price: €34.00
15
Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque

Average rating of 0 out of 5 stars

55552
Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque

Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque is suitable for all types of curls. The mask makes waves, curls, and coils smoother, more cared for, and twice as shiny. Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque: Intensive Care for Beautiful Curls But that's not all: the jar contains full power from vegan, curl-enhancing peptides and Kokum seed butter. This defines curls and coils and controls frizz for up to 48 hours1. The formula consists of ingredients that are 97% naturally derived and is completely vegan and silicone-free. Additionally, it has not been tested on animals. Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque Application Massage into damp hair after washing and leave on for approximately 2-5 minutes. Rinse thoroughly. 1 Ex vivo test on curls. 2 Ex vivo tests on curls vs. untreated hair. 3 Derived from plants, non-petroleum minerals, or water. The Be Curly Advanced ™ Intensive Curl Perfecting Masque is, according to ISO standards, on average 97% naturally derived.

Content: 25 ml (€40.60 / 100 ml)

Sale price: €10.15 Regular price: €12.00
15
Goldwell Dualsenses Scalp Specialist Anti -Hairloss Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

73231
Goldwell Dualsenses Scalp Specialist Anti -Hairloss Serum

The Goldwell Dualsenses Scalp Specialist Anti-Hairloss Serum is specially formulated for thinning hair, enriched with microPROtec complex, Panthenol, and Caffeine. It immediately stimulates the hair roots and supports natural hair growth. It increases the fullness of the hair fibre with daily use and helps prevent hereditary hair loss with regular application. Goldwell Dualsenses Scalp Specialist Anti-Hairloss Serum Suitable for coloured hair. Apply generously to the scalp and gently massage in. Do not rinse out. Use twice daily. Strengthens thinning and fine hair and acts against hair loss. The nourishing formula combats hereditary hair loss and promotes extended hair growth. The Anti-Hairloss Serum can be used daily. For an even more intensive effect, it is recommended to combine the serum against hair loss with other products from the Scalp Specialist range. Regular use of the care line results in healthy, strong hair.

Content: 150 ml (€18.07 / 100 ml)

Sale price: €27.10 Regular price: €32.00
43
American Crew Fiber American Crew Fiber

Average rating of 0 out of 5 stars

85019
American Crew Fiber

Discover your individual style with the American Crew Classic Fiber Set – the styling secret for the modern man! This styling product offers the following benefits: Strong hold with a hold factor of 9 Natural, matte finish Perfect for all hair types Protects against moisture loss Provides texture and structure Innovative ingredients such as beeswax and soy protein American Crew Classic Fibre in two sizes Choose between: 50 g jar: Perfect for on the go 85 g jar: For daily use

Content: 50 g (€17.90 / 100 g)

Sale price: €8.95 Regular price: €15.60
56
Revlon Professional D.fi Matte Clay Revlon Professional D.fi Matte Clay

Average rating of 0 out of 5 stars

86254
Revlon Professional D.fi Matte Clay

Revlon Professional D:FI Matte Clay is a hair wax suitable for all hair types. It allows for the creation of various hairstyles with excellent hold on short hair. The hair is fixed and finished with a matte look and a fresh scent. Revlon Professional D:FI Matte Clay leaves no sticky residue but can be easily washed out with water. Ingredients of Revlon Professional D:FI Matte Clay - Kaolin clay for a dense, shine-free formula - Alba and Carnauba waxes, making styling and defining the hair easier Application of Revlon Professional D:FI Matte Clay Distribute a small amount into the hands and work into towel-dried or dry hair.

Content: 75 g (€14.93 / 100 g)

Sale price: €11.20 Regular price: €25.50
56
Revlon Professional D.fi D:Sculpt Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

86250
Revlon Professional D.fi D:Sculpt Cream

Revlon Professional D:FI d:sculpt Cream is a versatile styling cream suitable for all hair types. Hairstyles for short and medium-length hair can be easily shaped. The cream protects the hair from humidity, sun, and heat, preventing drying out. The hair is fixed with extreme strength, gaining control and a natural shine. Application of Revlon Professional D:FI d:sculpt Cream Take a small amount of the cream, distribute it between the fingers, and apply to towel-dried, dry, or damp hair. Style as desired.

Content: 75 g (€14.93 / 100 g)

Sale price: €11.20 Regular price: €25.50
58
Wella Fusion Intense Repair Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

45303
Wella Fusion Intense Repair Conditioner

The Wella Fusion Intense Repair Conditioner provides intensive care for damaged and stressed hair.In combination with other products from the Fusion range, this conditioner increases resistance to breakage by up to 95% and offers protection for demanding hair. The Silksteel formula is inspired by spider silk, one of the strongest fibers in nature.The nourishing and regenerating ingredients penetrate deeply into the cortex, immediately restoring the hair fiber and helping to prevent further hair breakage. Even very damaged hair feels renewed, smooth, and elastic.

Content: 1000 ml (€3.29 / 100 ml)

Variants from €13.68
Sale price: €32.92 Regular price: €78.20
22
Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry

Average rating of 0 out of 5 stars

55478
Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry

Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry is a vegan blow-dry spray that provides 72 hours of smooth, straight, and frizz-free hair. Perfect Blow Dry is suitable for all hair textures. Whether straight, wavy, or curly hair – the blow-dry spray delivers long-lasting straightness. As part of a system with the Smooth Infusion Anti-Frizz Shampoo and Conditioner, the spray offers up to 72 hours of protection against humidity. It also features heat protection up to 230°C, making it suitable for use before blow-drying, straightening, or curling. Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry Spray: Plant-Based Formula for 5x Smoother Hair Frizz-prone hair is instantly smoothed up to 5 times with the spray. This is achieved through a vegan formula that uses selected plants to smooth the hair. The spray contains a smoothing oil blend of Tamnu and Kalahari Melon seed oils. These oils form a powerful combination against rebellious hair and ensure long-lasting smoothness. A plant-derived polymer creates a protective film around the hair, shielding it from humidity. Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry Spray Application Simply shake, spray, brush, and dry – the perfect sleek look is achieved. For best results, do not combine with other pre-styling products. Advantages: Heat protection Protection against humidity Long-lasting smooth hair Sulfate-free Silicone-free 95% plant-derived ingredients

Content: 200 ml (€19.98 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €39.95 Regular price: €51.50
9
Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55503
Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

The Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner provides moisture and leaves hair and scalp feeling smooth. Additionally, it offers a instant cooling sensation. A blend of Babassu and Moringa oils ensures optimal care. The fragrances of lemon, orange, neroli, and mint work harmoniously together to create a perfect day. The conditioner can be used on all scalp types and after every wash. Application of Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner Massage into damp hair and scalp after washing. Rinse thoroughly.

Content: 40 ml (€27.38 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
43
American Crew Forming Cream American Crew Forming Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

85021
American Crew Forming Cream

American Crew Forming Cream provides men's hair with a lot of definition, natural shine, and medium hold. The cream offers excellent hold with absolute flexibility and enhances the hair's moldability. Natural look with a subtle shine for any style The subtle shine prevents the styling from appearing too flashy. Whether opting for a classic or modern style, the Bestseller American Crew Forming Cream allows every hairstyle to be perfectly showcased. Men who value a stylish appearance will love this styling cream. It is suitable for all hair types and comes in a practical small jar, which is also space-saving for travel. Highlights Water-based: easy to wash out Contains moisturizing Lanolin wax With glycerin, sugar, and PVP copolymer: for more volume and thicker-looking hair Application Work a small amount evenly into damp or dry hair and style as desired.

Content: 50 g (€17.90 / 100 g)

Sale price: €8.95 Regular price: €15.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.