Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry

Description

Product information "Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry "

Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry is a vegan blow-dry spray that provides 72 hours of smooth, straight, and frizz-free hair.

Perfect Blow Dry is suitable for all hair textures. Whether straight, wavy, or curly hair – the blow-dry spray delivers long-lasting straightness.

As part of a system with the Smooth Infusion Anti-Frizz Shampoo and Conditioner, the spray offers up to 72 hours of protection against humidity. It also features heat protection up to 230°C, making it suitable for use before blow-drying, straightening, or curling.

Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry Spray: Plant-Based Formula for 5x Smoother Hair

Frizz-prone hair is instantly smoothed up to 5 times with the spray. This is achieved through a vegan formula that uses selected plants to smooth the hair. The spray contains a smoothing oil blend of Tamnu and Kalahari Melon seed oils. These oils form a powerful combination against rebellious hair and ensure long-lasting smoothness. A plant-derived polymer creates a protective film around the hair, shielding it from humidity.

Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry Spray Application

Simply shake, spray, brush, and dry – the perfect sleek look is achieved. For best results, do not combine with other pre-styling products.

Advantages:

  • Heat protection
  • Protection against humidity
  • Long-lasting smooth hair
  • Sulfate-free
  • Silicone-free
  • 95% plant-derived ingredients

Properties

Brand: Aveda
Finish: anti frizz effect, heat protectant, straight hair
Hair type: coarse hair, unruly hair
Product line: Aveda Smooth Infusion
Speciality: cruelty-free, silicone-free, sulphate-free, vegan
Texture: spray

Manufacturer

Aveda

Estée Lauder Cosmetics GmbH
IZD Tower / Wagramerstraße 19/20
1220 Vienna
Austria

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

12
Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry

Average rating of 0 out of 5 stars

55477
Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry

Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry is a vegan blow-dry spray that provides 72 hours of smooth, straight, and frizz-free hair. Perfect Blow Dry is suitable for all hair textures. Whether straight, wavy, or curly hair – the blow-dry spray delivers long-lasting straightness. As part of a system with the Smooth Infusion Anti-Frizz Shampoo and Conditioner, the spray offers up to 72 hours of protection against humidity. It also features heat protection up to 230°C, making it suitable for use before blow-drying, straightening, or curling. Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry Spray: Plant-Based Formula for 5x Smoother Hair Frizz-prone hair is instantly smoothed up to 5 times with the spray. This is achieved through a vegan formula that uses selected plants to smooth the hair. The spray contains a smoothing oil blend of Tamnu and Kalahari Melon seed oils. These oils form a powerful combination against rebellious hair and ensure long-lasting smoothness. A plant-derived polymer creates a protective film around the hair, shielding it from humidity. Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry Spray Application Simply shake, spray, brush, and dry – the perfect sleek look is achieved. For best results, do not combine with other pre-styling products. Advantages: Heat protection Protection against humidity Long-lasting smooth hair Sulfate-free Silicone-free 95% plant-derived ingredients

Content: 50 ml (€21.90 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.40
10
Tondeo Barbers Toolbar GUARDIAN CAMEL Scissor Case

Average rating of 0 out of 5 stars

22272
Tondeo Barbers Toolbar GUARDIAN CAMEL Scissor Case

The GUARDIAN CAMEL scissors case offers space for two scissors. Fine, genuine camel leather not only looks luxurious but also provides an extremely pleasant feel and is particularly durable. The Tondeo Barbers Toolbar GUARDIAN CAMEL scissors case is handcrafted in Solingen.

Content: 1 pc (€89.90 / 1 pc)

Sale price: €89.90 Regular price: €99.95
21
KMS Thermashape Straightening Creme

Average rating of 0 out of 5 stars

14739
KMS Thermashape Straightening Creme

The KMS Thermashape Straightening Creme simplifies the process of blow-drying curls straight. Protective ingredients in the straightening cream safeguard the hair against damage and breakage. For ultra-smooth hair, it is recommended to blow-dry the hair with a round brush suitable for the hair length to create tension. Thanks to innovative ingredients in the KMS Thermashape Straightening Creme, the hair remains straight for up to 72 hours. Additional benefit: Hair stays straight during sports. Even during a power workout, no curls form.

Content: 150 ml (€13.97 / 100 ml)

Sale price: €20.95 Regular price: €26.40
31
Kérastase Blond Absolu Masque Ultra-Violet Kérastase Blond Absolu Masque Ultra-Violet

Average rating of 5 out of 5 stars

30343
Kérastase Blond Absolu Masque Ultra-Violet

Kérastase Blond Absolu Masque Ultra-Violet is a blond perfecting mask for highlighted and highlighted cool blonde hair with unwanted yellow undertones and brassiness. The rich purple mask deeply penetrates the hair fibre and neutralizes unwanted undertones. The powerful formula with Hyaluronic Acid and Edelweiss flower not only moisturizes but also regenerates the sensitized hair fibre. It also restores softness and shine in highlighted hair. How to apply Kérastase Blond Absolu Masque Ultra-Violet The mask is applied to mid-lengths and tips of washed hair. Depending on the desired tone, the mask is rinsed after about 5 minutes. The mask can be applied once a week to neutralize brassy tones to maintain luminosity for even brightness.

Content: 200 ml (€21.98 / 100 ml)

Sale price: €43.95 Regular price: €63.40
38
BellAffair Bleach Powder - 100 g

Average rating of 4.5 out of 5 stars

99072
BellAffair Bleach Powder - 100 g

The BellAffair Bleach Powder is a high-quality bleaching powder suitable for all hair types, delivering particularly strong lightening without yellow undertones. Application of BellAffair Bleach Powder The bleaching powder is mixed in a ratio of 1:2 (1 part bleaching powder, 2 parts developer) with a Cream Developer (6% or 9%) in a non-metallic container until a homogeneous mixture is achieved. After approximately 2 minutes, the bleaching powder is ready for use and can be applied generously at room temperature for optimal results. The bleaching process lasts between 15 and 30 minutes depending on the desired lightness. Afterwards, the hair is thoroughly rinsed, shampooed, and treated with a suitable conditioner. Advantages of BellAffair Bleaching Dust-free, blue bleaching powder Suitable for maximum lightening Easy to mix Optimal consistency Super-fast lightening

Content: 100 g (€4.90 / 100 g)

Sale price: €4.90 Regular price: €7.90
e-kwip plus Elegance Cutting Scissors - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

83028
e-kwip plus Elegance Cutting Scissors - 5.5 inches

e-kwip plus Elegance Line Hairdressing Scissors feature a particularly slim design that not only catches the eye visually but also ensures absolute cutting precision thanks to the extra-fine tip. e-kwip plus Elegance Line Hairdressing Scissors Features The scissors offer all the advantages of a first-class cutting tool, providing professional results and an unforgettable hairdressing experience. The scissors sit comfortably in the hand and reduce fatigue. They therefore embody not only elegance and style but also flawless handling.

Regular price: €349.00
Maria Nila Shaping Heat Spray

Average rating of 4 out of 5 stars

61279
Maria Nila Shaping Heat Spray

Maria Nila Shaping Heat Spray is your styling partner for ultimate heat protection and a long-lasting, flawless finish. The heat protection spray is more than just a shield for the hair; it also provides flexible hold. Benefits of Maria Nila Shaping Heat Spray Vegan and cruelty-free Definition and heat protection CO² compensated packaging Produced in Sweden Application of Maria Nila Shaping Heat Spray Simply spray onto dry hair, style as desired, and comb through.

Content: 100 ml (€16.00 / 100 ml)

Regular price: €16.00
35
Olaplex Browbond Building Serum Olaplex Browbond Building Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

61265
Olaplex Browbond Building Serum

Olaplex Browbond Building Serum is an eyebrow serum featuring the patented Olaplex formula that delivers denser, fuller, and more defined eyebrows in just four weeks. Browbond Building Serum: For Full and Defined Brows This 3-in-1 eyebrow treatment provides bold, expressive brows. Its clear, nourishing gel-serum texture applies effortlessly with a micro-bristle brush, shaping brows with precision without sticking or clumping. The patented formula includes an innovative peptide that helps prevent the appearance of new grey brow hairs. Ophthalmologist and dermatologist tested, suitable for all skin types. How to Use Olaplex Browbond Building Serum Apply daily, morning and evening, to clean, dry skin Glide along the brow line toward the temples

Content: 1 ml (€4,450.00 / 100 ml)

Sale price: €44.50 Regular price: €68.00
Lotta Curls Hair Towel Lotta Curls Hair Towel

Average rating of 0 out of 5 stars

84300
Lotta Curls Hair Towel

The Lotta Curls Hair Towel is a versatile and practical hair tool for your curl care routine, available in 2 beautiful designs. Lotta Curls Hair Towel: Versatile Hair Tool The microfiber turban has high absorbency, which reduces drying time. The microfibers prevent friction, protecting the hair. It is therefore also ideal for intensive treatments such as hair mask application. Its soft surface also makes it comfortable to wear. Last but not least, sustainability is also considered, as it is fairly produced in Europe.

Regular price: €24.90
26
Shu Uemura Urban Moisture Shampoo Shu Uemura Urban Moisture Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

31041
Shu Uemura Urban Moisture Shampoo

Shu Uemura Urban Moisture Shampoo moisturizes dry hair all while respecting the health of the scalp. Moringa and red algae are key ingredients which restore healthy hair. The lightweight formula balances moisture levels without weighing down strands. Future dryness is prevented while hair colour is protected. Benefits of Shu Uemura Urban Moisture Shampoo Moisturizes hair gentle cleansing effect protection against external influences

Content: 300 ml (€12.65 / 100 ml)

Sale price: €37.95 Regular price: €51.40
41
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

54350
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment

Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment is a pigmented, intensive reconstructive treatment specially formulated for grey and bleached hair. It provides deep conditioning and neutralises unwanted warm undertones, while being free from silicones and artificial dyes. The care formula with vegan keratin and Cell Equalizer technology promotes hair rebuilding on one hand and ensures the cuticle layer is sealed on the other. Additionally, the Schwarzkopf silver mask – like all products from Color Freeze – restores the hair to the optimal pH level to lock colour pigments deep within the hair structure, preventing colour fading. Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment Benefits Deep conditioning and up to 95% less hair breakage Restores hair to its optimal pH of 4.5 and achieves up to 90% colour durability for up to 30 washes Neutralises unwanted warm tones and revitalises & supports cool shades Adds a Cendré shimmer to white hair and very light base tones Application of BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment Apply to washed, towel-dried hair and leave in for up to 10 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 500 ml (€4.39 / 100 ml)

Variants from €12.95
Sale price: €21.95 Regular price: €36.95
23
Aveda Smooth Infusion Perfectly Sleek Heat Styling Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

55480
Aveda Smooth Infusion Perfectly Sleek Heat Styling Cream

Aveda Smooth Infusion Perfectly Sleek Heat Styling Cream is specifically designed for blow-drying curly and coarse textures. Aveda Smooth Infusion Perfectly Sleek Heat Styling Cream Benefits The blow-drying cream facilitates and speeds up styling, providing long-lasting smooth hair, enhanced manageability, and anti-frizz effects. The Heat Styling Cream from the Smooth Infusion series offers heat protection up to 230°C and also guards against damage caused by combing. Aveda Smooth Infusion Perfectly Sleek Heat Styling Cream Usage Apply heat protection cream to towel-dried hair, distribute evenly, blow-dry, and straighten with a flat iron. Aveda Smooth Infusion Perfectly Sleek Heat Styling Cream Ingredients The hair cream contains a plant-based polymer that protects against humidity. The nourishing oil blend of Tamanu and Kalahari seed oil imparts mirror-like shine, smoothness, and effectively combats frizz.

Content: 150 ml (€22.63 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €33.95 Regular price: €44.20

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.