Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

American Crew Fiber

Description

Product information "American Crew Fiber"

Discover your individual style with the American Crew Classic Fiber Set – the styling secret for the modern man! This styling product offers the following benefits:
  • Strong hold with a hold factor of 9
  • Natural, matte finish
  • Perfect for all hair types
  • Protects against moisture loss
  • Provides texture and structure
  • Innovative ingredients such as beeswax and soy protein

American Crew Classic Fibre in two sizes

Choose between:

  • 50 g jar: Perfect for on the go
  • 85 g jar: For daily use

Properties

Brand: American Crew
Finish: Texture, Texture, full hair, matte effect, volume
Hold: strong
Product line: American Crew Styling

Manufacturer

American Crew

Beautyge S.L. WTC 
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

55
American Crew Fiber

Average rating of 0 out of 5 stars

85020
American Crew Fiber

Discover your individual style with the American Crew Classic Fiber Set – the styling secret for the modern man! This styling product offers the following benefits: Strong hold with a hold factor of 9 Natural, matte finish Perfect for all hair types Protects against moisture loss Provides texture and structure Innovative ingredients such as beeswax and soy protein American Crew Classic Fibre in two sizes Choose between: 50 g jar: Perfect for on the go 85 g jar: For daily use

Content: 85 g (€14.06 / 100 g)

Variants from €8.95
Sale price: €11.95 Regular price: €26.60
25
Alcina Color Shampoo - brown

Average rating of 0 out of 5 stars

77106
Alcina Color Shampoo - brown

With Alcina Color Shampoo, hair is gently cleansed while simultaneously refreshing and protecting the hair colour. Thanks to the active colour pigments, the hair also gains an intense shine. The hair is additionally cared for. The coverage of the colour is 10 - 15%. The effect lasts for 1 - 2 washes. Nuances of Alcina Color Shampoo brown gold copper red silver violet Application of Alcina Color Shampoo The shampoo is applied to wet hair. Leaving the shampoo on for 2 - 5 minutes further enhances the colour-protecting effect. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€6.72 / 100 ml)

Variants from €12.85
Sale price: €13.45 Regular price: €17.95
52
Jaguar Orca Jaguar Orca

Average rating of 0 out of 5 stars

40172
Jaguar Orca

The Jaguar Orca safety razor is a design masterpiece in matte black and stainless steel. Weighing only 27g, it offers not only exceptional style but also outstanding performance. The long Jaguar blades of the Orca razor ensure precise cuts and an ultimate shaving experience. The redesigned ergonomics enable gentle and accurate guidance of the razor, exactly as the cut requires. Blade replacement is made easy thanks to the retractable blade holder, which simplifies handling and also ensures safety and comfort. The package includes an additional 10 double blades to keep you well equipped. Discover the Jaguar Orca safety razor – where design meets functionality and transforms your daily grooming ritual into a luxurious experience.

Content: 1 pc (€27.95 / 1 pc)

Sale price: €27.95 Regular price: €58.35
Kerasilk Texturizing Finishing Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

81055
Kerasilk Texturizing Finishing Spray

The Kerasilk Texturizing Finishing Spray creates luxurious styles with a weightless hair feel. The spray, offering protection against frizz, heat, and humidity, can be used flexibly and is especially suitable for reactivating or refreshing styles. This results in up to 5 times more volume. The look becomes more tactile, voluminous, and features natural movement. The vegan high-performance spray contains biomimetic silk and Blue Lotus extract. It is free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils. Application of Kerasilk Texturizing Finishing Spray Shake well. Spray onto dry hair for a textured finish. Spray onto towel-dried hair as a styling base. Shape and style as desired.

Content: 75 ml (€13.33 / 100 ml)

Regular price: €10.00
30
MC Jojoba Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

18170
MC Jojoba Shampoo

The MC Jojoba Shampoo is particularly suitable for cleansing and caring for porous, damaged hair. The large bottles with one or five litres are ideal for use in hair salons. Jojoba is a popular ingredient with cell-protective and regenerating effects in many hair care products. The natural active ingredient balances sebum production on the scalp. Dry, flaky scalp becomes a thing of the past. Additionally, the combing ability of the hair is improved.

Content: 1000 ml (€0.98 / 100 ml)

Variants from €5.23
Sale price: €9.78 Regular price: €14.00
3
KMS Hairstay Firm Finishing Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

73344
KMS Hairstay Firm Finishing Hairspray

The KMS Hairstay Firm Finishing Hairspray provides strong, long-lasting hold – up to 72 hours. The quick-drying formula sets the hairstyle without sticking or leaving residues. The result: a natural finish, perfect control, and up to 92% less frizz. Thanks to recycled tomato, a powerful antioxidant, the spray offers protection against UV rays and environmental influences. The integrated heat protection makes it an ideal styling partner for any look. Additionally, the hairspray can be easily brushed out, allowing the hairstyle to be restyled at any time. Application Spray onto the finished hairstyle from a distance of 25–30 cm in the final step of styling – for long-lasting hold and radiant shine.

Content: 75 ml (€10.60 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €8.20
56
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Average rating of 0 out of 5 stars

48447
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen ist eine oxidative Creme-Haarfarbe für ultra-einfache Anwendung und 100% Deckkraft. Die Farbe bringt vorhersehbare Farbergebnise in vielfältigen Nuancen und eine angenehme Konsistenz in der Anwendung. Durch die oxidativen Farbpigmente gibt es nur eine geringe Kopfhautanfärbung.

Content: 90 ml (€9.83 / 100 ml)

Sale price: €8.85 Regular price: €19.90
Maria Nila Shaping Heat Spray

Average rating of 4 out of 5 stars

61279
Maria Nila Shaping Heat Spray

Maria Nila Shaping Heat Spray is your styling partner for ultimate heat protection and a long-lasting, flawless finish. The heat protection spray is more than just a shield for the hair; it also provides flexible hold. Benefits of Maria Nila Shaping Heat Spray Vegan and cruelty-free Definition and heat protection CO² compensated packaging Produced in Sweden Application of Maria Nila Shaping Heat Spray Simply spray onto dry hair, style as desired, and comb through.

Content: 100 ml (€16.00 / 100 ml)

Regular price: €16.00
53
American Crew Anti-Hair Loss Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

85013
American Crew Anti-Hair Loss Shampoo

American Crew Anti-Hair Loss Shampoo deeply cleanses the pores to restore the scalp's natural balance for improved hair growth. At the same time, keratin amino acids and plant proteins strengthen the hair, while the nourishing formula with Pro Vitamin B5 provides moisture. American Crew Anti-Hair Loss Shampoo Benefits Refreshes and revitalises the scalp Supports combability Promotes volume Deep cleansing for an improved scalp Unclogs the pores Contains up to 80% naturally derived ingredients

Content: 250 ml (€3.58 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €19.20
Rausch Hairspray Flexible Aerosol

Average rating of 0 out of 5 stars

84070
Rausch Hairspray Flexible Aerosol

Rausch Hairspray Flexible Aerosol provides flexible styling in a natural way with high-quality plant and herbal extracts from sunflower, sea buckthorn, and wheat. Rausch Hairspray Flexible Aerosol: Hold and Care The flexible hairspray from Rausch not only offers good hold but also imparts softness, bounce, and a pleasant, fresh scent to the hair. Despite its strong hold, it does not cause the hair to become sticky. The spray can be easily combed out. Its excellent skin compatibility and silicone-free formula speak for themselves.

Content: 75 ml (€7.33 / 100 ml)

Regular price: €5.50
56
Revlon Professional D.fi D:struct Molding Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

86249
Revlon Professional D.fi D:struct Molding Cream

Revlon Professional D:FI d:struct Molding Cream is a styling cream that promises medium hold and a subtle shine. This hair cream provides ultimate control. The hair is supplied with adequate moisture. Elasticity and smoothness are enhanced.

Content: 150 g (€12.00 / 100 g)

Variants from €11.20
Sale price: €18.00 Regular price: €41.00
Kerasilk Multi-Purpose Hair Spray Kerasilk Multi-Purpose Hair Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

81053
Kerasilk Multi-Purpose Hair Spray

Kerasilk Multi-Purpose Hair Spray is a versatile styling product. It creates elegant yet natural looks in the hair and provides a lightweight feel with shine for up to 72 hours. The spray allows for gentle waves, lively curls, or long-lasting straight hair. The shaping spray is an ideal helper for hairstyles that should look natural and require flexible hold. Ingredients of Kerasilk Multi-Purpose Hair Spray The versatile hairspray contains biomimetic silk and Blue Lotus extract. The formulation is 100% vegan. The product is CO2 compensated and free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils. Application of Kerasilk Multi-Purpose Hair Spray The spray offers heat protection up to 230 °C and is sprayed before heat styling with a flat iron or curling iron (turn the spray head left to the white mark). For the finish, the spray can be applied to dry hair to set the hairstyle (turn the spray head right to the black mark).

Content: 75 ml (€12.00 / 100 ml)

Regular price: €9.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.