Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional D.fi D:struct Molding Cream

Description

Product information "Revlon Professional D.fi D:struct Molding Cream "

Revlon Professional D:FI d:struct Molding Cream is a styling cream that promises medium hold and a subtle shine. This hair cream provides ultimate control. The hair is supplied with adequate moisture. Elasticity and smoothness are enhanced.

Properties

Brand: Revlon Professional
Finish: control, elasticity, shine, smoothness
Hold: medium
Product line: Revlon D:FI

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

56
Revlon Professional D.fi D:struct Molding Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

86248
Revlon Professional D.fi D:struct Molding Cream

Revlon Professional D:FI d:struct Molding Cream is a styling cream that promises medium hold and a subtle shine. This hair cream provides ultimate control. The hair is supplied with adequate moisture. Elasticity and smoothness are enhanced.

Content: 75 g (€14.93 / 100 g)

Sale price: €11.20 Regular price: €25.50
53
Wella Performance Hairspray

Average rating of 5 out of 5 stars

17543
Wella Performance Hairspray

Wella's Performance Hairspray is a cult product for a reason. This classic hairspray provides strong, long-lasting hold without leaving behind a sticky residue. The extra fine mist feels almost weightless in the hair and gives perfect hold. It is therefore a real secret weapon for everyone with fine or thin hair. The hair spray can be easily brushed out again. The famous hairspray offers protection against harmful UV rays and is available in a 500ml size. It is suitable for everyday use for any hairstyle and hair type. Additionally, it has a very pleasant smell. Natural looks guaranteed!

Content: 500 ml (€1.99 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €21.10
18
Aveda Color Control Leave-In Treatment  Rich

Average rating of 0 out of 5 stars

55509
Aveda Color Control Leave-In Treatment Rich

Aveda Color Control Leave-In Treatment Rich ist eine intensive Haarkur mit einer hochwertigen, veganen, silikonfreien Superfood-Formel aus bis zu 95% natürlich gewonnenen Inhaltsstoffen. Sie ist ideal bei mittleren bis dicken, colorierten Haaren und wirkt intensiv gegen Farbverlust. Die Kur sorgt für langanhaltende, brillante Farbe ohne Verblassen für bis zu 12 Wochen. Die Formel ist 7x pflegender als die Light Version des Treatments.  Aveda Color Control Leave-In Treatment Rich: Powervolle Pflanzenformel Gut versorgtes, genährtes Haar kann die Haarfarbe länger aufrechterhalten. Daher enthält das Treatment zertifiziertes Bio-Aprikosenkernöl, das für seine reichhaltigen Inhaltsstoffe bekannt ist. Das nahrreiche Öl enthält eine große Menge an Omega-6 und Omega-9 Fettsäuren. Diese sind in der Haarpflege hinlänglich für eine besonders pflegende Wirkung bekannt. Das Öl ist leicht und nährt dabei intensiv, sodass sich Geschmeidigkeit, Glanz und eine optimale Feuchtigkeitsversorgung einstellen. Das Resultat: Die Farbe bleibt lang erhalten. Aveda Color Control Leave-In Treatment: Farbschutz Das Treatment wirkt gegen die Hauptursachen für das Verblassen der Haarfarbe. Diese sind Wasser, UV-Strahlen, Umwelteinflüsse und Hitzestyling. Die Kur verleiht der Kutikula eine unsichtbare Versiegelung zum Schutz vor Schäden durch Wasser - für farbechte und lebendige Farbe nach jeder Haarwäsche. Gegen UV-Strahlen wirkt der enthaltene UV-Filter. Vor Umwelteinflüssen schützt das Treatment mit einer Schutzmatrix aus Antioxidantien und gegen Ablagerungen und freie Radikale. Der integrierte Hitzeschutz bis 230°C bewahrt vor Schäden durch Stylingtools. Aveda Color Control Leave-In Treatment Anwendung Nach der Haarwäsche und Pflege mit dem Conditioner einarbeiten und nicht auswaschen.

Content: 100 ml (€32.95 / 100 ml)

Sale price: €32.95 Regular price: €40.00
13
System Professional Lipid Code Balance Mask System Professional Lipid Code Balance Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

75137
System Professional Lipid Code Balance Mask

The System Professional Lipid Code Balance Mask is an intensive treatment for sensitive, irritated scalps. System Professional Lipid Code Balance Mask Effect The hair treatment should be firmly integrated into the hair care routine for sensitive scalps. Once a week, the mask should be used instead of a conditioner for an intensive scalp treatment. The mask has the following effects: provides softness and improved combability relieves discomfort such as dryness and irritation long-lastingly Nourishes & moisturises System Professional Lipid Code Balance Mask Formula Active nourishing ingredients make the hair soft, supple, and smooth. The gentle formula has been developed in collaboration with dermatologists to achieve the best possible results. It has also been tested for skin compatibility and effectiveness on sensitive skin. The main ingredients are DL-Panthenol, Betain, and Silver Willow Extract. System Professional Lipid Code Balance Mask Application Apply the intensive scalp mask once a week. After washing, apply a coin-sized amount to lengths and ends, part the hair, twist into strands, and leave on for 5 to 10 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€23.13 / 100 ml)

Sale price: €46.25 Regular price: €53.25
22
Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry

Average rating of 0 out of 5 stars

55478
Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry

Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry is a vegan blow-dry spray that provides 72 hours of smooth, straight, and frizz-free hair. Perfect Blow Dry is suitable for all hair textures. Whether straight, wavy, or curly hair – the blow-dry spray delivers long-lasting straightness. As part of a system with the Smooth Infusion Anti-Frizz Shampoo and Conditioner, the spray offers up to 72 hours of protection against humidity. It also features heat protection up to 230°C, making it suitable for use before blow-drying, straightening, or curling. Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry Spray: Plant-Based Formula for 5x Smoother Hair Frizz-prone hair is instantly smoothed up to 5 times with the spray. This is achieved through a vegan formula that uses selected plants to smooth the hair. The spray contains a smoothing oil blend of Tamnu and Kalahari Melon seed oils. These oils form a powerful combination against rebellious hair and ensure long-lasting smoothness. A plant-derived polymer creates a protective film around the hair, shielding it from humidity. Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry Spray Application Simply shake, spray, brush, and dry – the perfect sleek look is achieved. For best results, do not combine with other pre-styling products. Advantages: Heat protection Protection against humidity Long-lasting smooth hair Sulfate-free Silicone-free 95% plant-derived ingredients

Content: 200 ml (€19.98 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €39.95 Regular price: €51.50
Kerasilk Texturizing Finishing Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

81055
Kerasilk Texturizing Finishing Spray

The Kerasilk Texturizing Finishing Spray creates luxurious styles with a weightless hair feel. The spray, offering protection against frizz, heat, and humidity, can be used flexibly and is especially suitable for reactivating or refreshing styles. This results in up to 5 times more volume. The look becomes more tactile, voluminous, and features natural movement. The vegan high-performance spray contains biomimetic silk and Blue Lotus extract. It is free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils. Application of Kerasilk Texturizing Finishing Spray Shake well. Spray onto dry hair for a textured finish. Spray onto towel-dried hair as a styling base. Shape and style as desired.

Content: 75 ml (€13.33 / 100 ml)

Regular price: €10.00
56
Revlon Professional D.fi Matte Clay Revlon Professional D.fi Matte Clay

Average rating of 0 out of 5 stars

86254
Revlon Professional D.fi Matte Clay

Revlon Professional D:FI Matte Clay is a hair wax suitable for all hair types. It allows for the creation of various hairstyles with excellent hold on short hair. The hair is fixed and finished with a matte look and a fresh scent. Revlon Professional D:FI Matte Clay leaves no sticky residue but can be easily washed out with water. Ingredients of Revlon Professional D:FI Matte Clay - Kaolin clay for a dense, shine-free formula - Alba and Carnauba waxes, making styling and defining the hair easier Application of Revlon Professional D:FI Matte Clay Distribute a small amount into the hands and work into towel-dried or dry hair.

Content: 75 g (€14.93 / 100 g)

Sale price: €11.20 Regular price: €25.50
9
Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55503
Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

The Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner provides moisture and leaves hair and scalp feeling smooth. Additionally, it offers a instant cooling sensation. A blend of Babassu and Moringa oils ensures optimal care. The fragrances of lemon, orange, neroli, and mint work harmoniously together to create a perfect day. The conditioner can be used on all scalp types and after every wash. Application of Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner Massage into damp hair and scalp after washing. Rinse thoroughly.

Content: 40 ml (€27.38 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
Maria Nila Colour Refresh Vivid Violet 0.22

Average rating of 0 out of 5 stars

49058
Maria Nila Colour Refresh Vivid Violet 0.22

Maria Nila Colour Refresh Vivid Violet 0.22 breathes new energy into your hair and provides a temporary colour refresh that lasts for 4-10 washes. Make a statement with rich, vibrant violet! The colour mask is perfect for creating a personalised look – intensely nourishing and 100% vegan.Application RecommendationsFirst, thoroughly cleanse and rinse the hair.Distribute Colour Refresh evenly through towel-dried hair, preferably with a comb or hands to ensure uniform colour.Most colour pigments are absorbed within just three minutes; for a particularly intense result, leave on for up to ten minutes.Then rinse thoroughly and seal the colour with a conditioner.

Content: 100 ml (€20.00 / 100 ml)

Regular price: €20.00
23
KMS Colorvitality Intense Gloss Treatment KMS Colorvitality Intense Gloss Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

73307
KMS Colorvitality Intense Gloss Treatment

The KMS Colorvitality Intense Gloss Treatment is an intensive nourishing gloss treatment for coloured hair that visibly enhances colour brilliance and makes hair soft and smooth. The rich formula provides the hair with valuable moisture, smooths the hair surface, and delivers instant, long-lasting shine – without weighing it down.Thanks to the special Colorvitality formula, fading of the hair colour is reduced, while colour intensity and vibrancy are maintained for longer. Damaged, coloured hair is regenerated, strengthened, and achieves a healthy-looking finish with a silky texture.Advantages at a glance:Intense shine for coloured hairSupports long-lasting colour brillianceConditions and regenerates damaged hairSmooths the hair structure for better combability

Content: 100 ml (€14.95 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €19.50
25
Goldwell Elumen Tool Kit

Average rating of 0 out of 5 stars

36273
Goldwell Elumen Tool Kit

The Goldwell Elumen Tool Kit includes an applicator bottle and two screw-on attachments, a comb, and a nozzle. Multiple shades can be mixed in the bottle. The comb attachment helps to easily avoid spots on the scalp. The nozzle attachment is best used for lengths and tips or for finishing at the wash basin. Dispensing the product amount is straightforward. Note: The image shows a second bottle not included in the delivery.

Sale price: €9.70 Regular price: €12.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.