Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Kerasilk Texturizing Finishing Spray

Description

Product information "Kerasilk Texturizing Finishing Spray "

The Kerasilk Texturizing Finishing Spray creates luxurious styles with a weightless hair feel. The spray, offering protection against frizz, heat, and humidity, can be used flexibly and is especially suitable for reactivating or refreshing styles. This results in up to 5 times more volume. The look becomes more tactile, voluminous, and features natural movement.

The vegan high-performance spray contains biomimetic silk and Blue Lotus extract. It is free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils.

Application of Kerasilk Texturizing Finishing Spray

Shake well. Spray onto dry hair for a textured finish. Spray onto towel-dried hair as a styling base. Shape and style as desired.

Properties

Brand: Kerasilk
Hair type: all
Product line: Kerasilk Styling
Speciality: no microplastics, silicone-free, sulphate-free, vegan, without dyes
Texture: spray

Manufacturer

Kerasilk

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

Kerasilk Multi-Purpose Hair Spray Kerasilk Multi-Purpose Hair Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

81053
Kerasilk Multi-Purpose Hair Spray

Kerasilk Multi-Purpose Hair Spray is a versatile styling product. It creates elegant yet natural looks in the hair and provides a lightweight feel with shine for up to 72 hours. The spray allows for gentle waves, lively curls, or long-lasting straight hair. The shaping spray is an ideal helper for hairstyles that should look natural and require flexible hold. Ingredients of Kerasilk Multi-Purpose Hair Spray The versatile hairspray contains biomimetic silk and Blue Lotus extract. The formulation is 100% vegan. The product is CO2 compensated and free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils. Application of Kerasilk Multi-Purpose Hair Spray The spray offers heat protection up to 230 °C and is sprayed before heat styling with a flat iron or curling iron (turn the spray head left to the white mark). For the finish, the spray can be applied to dry hair to set the hairstyle (turn the spray head right to the black mark).

Content: 75 ml (€12.00 / 100 ml)

Regular price: €9.00
43
American Crew Fiber American Crew Fiber

Average rating of 0 out of 5 stars

85019
American Crew Fiber

Discover your individual style with the American Crew Classic Fiber Set – the styling secret for the modern man! This styling product offers the following benefits: Strong hold with a hold factor of 9 Natural, matte finish Perfect for all hair types Protects against moisture loss Provides texture and structure Innovative ingredients such as beeswax and soy protein American Crew Classic Fibre in two sizes Choose between: 50 g jar: Perfect for on the go 85 g jar: For daily use

Content: 50 g (€17.90 / 100 g)

Sale price: €8.95 Regular price: €15.60
Kerasilk Texturizing Finishing Spray Kerasilk Texturizing Finishing Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

81054
Kerasilk Texturizing Finishing Spray

The Kerasilk Texturizing Finishing Spray creates luxurious styles with a weightless hair feel. The spray, offering protection against frizz, heat, and humidity, can be used flexibly and is especially suitable for reactivating or refreshing styles. This results in up to 5 times more volume. The look becomes more tactile, voluminous, and features natural movement. The vegan high-performance spray contains biomimetic silk and Blue Lotus extract. It is free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils. Application of Kerasilk Texturizing Finishing Spray Shake well. Spray onto dry hair for a textured finish. Spray onto towel-dried hair as a styling base. Shape and style as desired.

Content: 200 ml (€14.00 / 100 ml)

Variants from €10.00
Regular price: €28.00
Maria Nila Extreme Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

61302
Maria Nila Extreme Spray

The Maria Nila Extreme Spray is a hair spray that provides very strong hold to the hairstyle. Its lightweight consistency leaves no residue and is easy to comb out. The included Color Guard Complex also protects against UV radiation, keeping the hair colour looking fresher for longer. For long-lasting styling and maximum control. The fixing spray is 100% vegan and free from parabens and sulfates.

Content: 300 ml (€9.33 / 100 ml)

Variants from €16.00
Regular price: €28.00
28
Cover Hair Color 14g - black

Average rating of 0 out of 5 stars

80011
Cover Hair Color 14g - black

Cover Hair Color is a hair powder made from high-quality microfibres that make regrowth at the crown disappear within seconds. The powder not only adds colour but also provides more volume at the roots. It is not a colour cream but consists of statically charged microfibres that adhere to the hair and stay securely until the next wash. Once the root powder is fixed with hairspray, it is weather-resistant and does not smudge. Application of Cover Hair Color The powder must be applied to dry hair. Hold the can at an angle over the head and shake lightly. Distribute with fingers if necessary and then fix with hairspray.

Content: 14 g (€128.21 / 100 g)

Sale price: €17.95 Regular price: €24.90
10
InterHair Premium Extensions 55cm - Color 01

Average rating of 4.8 out of 5 stars

92002
InterHair Premium Extensions 55cm - Color 01

Experience long, full hair and glamorous looks with InterHair Extensions. For those dreaming of a striking and voluminous mane, the InterHair Extensions with a length of 55 cm are the perfect solution. Extra long hair with InterHair Extensions 55cm The flat Protein Bonding allows for an invisible integration. These extra-long extensions give you a dramatic, elegant look that impresses both in everyday life and on special occasions. Available in various colours – so you can effortlessly achieve your desired style.

Content: 20 pc (€4.16 / 1 pc)

Sale price: €83.16 Regular price: €92.40
38
BellAffair Bleach Powder - 100 g

Average rating of 4.5 out of 5 stars

99072
BellAffair Bleach Powder - 100 g

The BellAffair Bleach Powder is a high-quality bleaching powder suitable for all hair types, delivering particularly strong lightening without yellow undertones. Application of BellAffair Bleach Powder The bleaching powder is mixed in a ratio of 1:2 (1 part bleaching powder, 2 parts developer) with a Cream Developer (6% or 9%) in a non-metallic container until a homogeneous mixture is achieved. After approximately 2 minutes, the bleaching powder is ready for use and can be applied generously at room temperature for optimal results. The bleaching process lasts between 15 and 30 minutes depending on the desired lightness. Afterwards, the hair is thoroughly rinsed, shampooed, and treated with a suitable conditioner. Advantages of BellAffair Bleaching Dust-free, blue bleaching powder Suitable for maximum lightening Easy to mix Optimal consistency Super-fast lightening

Content: 100 g (€4.90 / 100 g)

Sale price: €4.90 Regular price: €7.90
e-kwip plus Elegance Cutting Scissors - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

83028
e-kwip plus Elegance Cutting Scissors - 5.5 inches

e-kwip plus Elegance Line Hairdressing Scissors feature a particularly slim design that not only catches the eye visually but also ensures absolute cutting precision thanks to the extra-fine tip. e-kwip plus Elegance Line Hairdressing Scissors Features The scissors offer all the advantages of a first-class cutting tool, providing professional results and an unforgettable hairdressing experience. The scissors sit comfortably in the hand and reduce fatigue. They therefore embody not only elegance and style but also flawless handling.

Regular price: €349.00
42
KMS Addvolume Styling Foam

Average rating of 0 out of 5 stars

73354
KMS Addvolume Styling Foam

The KMS Addvolume Styling Foam helps to maintain voluminous styles for an extended period. The volumising foam provides up to 70% more fullness for tired, fine hair lacking volume. The styling foam from the Addvolume series offers medium hold and has the ability to make tips appear denser and stronger. Additionally, the hair receives UV protection. KMS Addvolume Styling Foam can be excellently combined with any other hair care product from KMS. Application recommendation for KMS Addvolume Styling Foam Shake the bottle well. A small amount of KMS Addvolume Styling Foam is applied with a fine comb to towel-dried hair. Then, blow-dry and style the hair as usual. Tip: For breathtaking texture and bounce, apply KMS Addvolume Styling Foam directly to the roots and then blow-dry with a large round brush.

Content: 75 ml (€9.33 / 100 ml)

Sale price: €7.00 Regular price: €12.00
48
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Average rating of 5 out of 5 stars

91009
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks. L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits 100% tone-true natural highlights Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage Pleasant scent At least 84% ingredients of natural origin & water*** L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations Wear suitable gloves Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%) Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved Processing time: 20 minutes First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes Finally, emulsify and rinse out. *Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €24.80
53
Revlon Professional Orofluido Radiance Argan Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

86156
Revlon Professional Orofluido Radiance Argan Shampoo

Revlon Professional Orofluido Radiance Argan Shampoo contains high-quality organic argan oil sourced from fair trade origins. The oil is cold-pressed to preserve its quality and nutrients. The shampoo provides long-lasting shine and smoothness to all hair types. The formula is vegan, colour-safe, and helps maintain the natural moisture of the scalp. The characteristic Orofluido scent combines vanilla and citrus notes. Discover the Revlon Professional Orofluido Radiance Argan Shampoo for a mindful wellness ritual from head to toe.

Content: 1000 ml (€2.56 / 100 ml)

Variants from €14.90
Sale price: €25.60 Regular price: €54.60
29
Shu Uemura Uzu Cotton

Average rating of 0 out of 5 stars

31022
Shu Uemura Uzu Cotton

Shu Uemura Uzu Cotton is a flexible styling cream with cotton fibers. The lightweight texture is ideal for styling wavy and curly hair. Thanks to the cotton fibers, the hair receives flexible hold and definition without weighing down the curl structure. This keeps the hair elastic and lively. Minimalist formula, great effect Inspired by the Japanese art of minimalism, the styling cream provides subtle volume and control. The styling cream can be applied to both dry and towel-dried hair. The hair feels fuller and gains wonderful smoothness. Frizz-prone areas appear smoother and silkier. This results in a silky, voluminous, highly attractive curl pattern. Attention: New packaging design.

Content: 75 ml (€42.60 / 100 ml)

Sale price: €31.95 Regular price: €44.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.