Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Cover Hair Color 14g - black

Description

Product information "Cover Hair Color 14g - black"

Cover Hair Color is a hair powder made from high-quality microfibres that make regrowth at the crown disappear within seconds. The powder not only adds colour but also provides more volume at the roots. It is not a colour cream but consists of statically charged microfibres that adhere to the hair and stay securely until the next wash. Once the root powder is fixed with hairspray, it is weather-resistant and does not smudge.

Application of Cover Hair Color

The powder must be applied to dry hair. Hold the can at an angle over the head and shake lightly. Distribute with fingers if necessary and then fix with hairspray.

Properties

Brand: Cover Hair
Finish: concealed roots
Texture: poweder

Manufacturer

Cover Hair

care4you products GmbH
Hans Olden-Str. 12
3134 Franzhausen
Austria
Website: www.coverhair.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Ci 77491; Ci 77492; Ci 77499; Gossypium Herbaceum Powder; Nylon-66
Skip product gallery

You may also like

38
BellAffair Bleach Powder - 100 g

Average rating of 4.5 out of 5 stars

99072
BellAffair Bleach Powder - 100 g

The BellAffair Bleach Powder is a high-quality bleaching powder suitable for all hair types, delivering particularly strong lightening without yellow undertones. Application of BellAffair Bleach Powder The bleaching powder is mixed in a ratio of 1:2 (1 part bleaching powder, 2 parts developer) with a Cream Developer (6% or 9%) in a non-metallic container until a homogeneous mixture is achieved. After approximately 2 minutes, the bleaching powder is ready for use and can be applied generously at room temperature for optimal results. The bleaching process lasts between 15 and 30 minutes depending on the desired lightness. Afterwards, the hair is thoroughly rinsed, shampooed, and treated with a suitable conditioner. Advantages of BellAffair Bleaching Dust-free, blue bleaching powder Suitable for maximum lightening Easy to mix Optimal consistency Super-fast lightening

Content: 100 g (€4.90 / 100 g)

Sale price: €4.90 Regular price: €7.90
11
STMNT Grooming Goods Dry Clay STMNT Grooming Goods Dry Clay

Average rating of 0 out of 5 stars

67036
STMNT Grooming Goods Dry Clay

STMNT Grooming Goods Dry Clay creates rugged looks with a particularly matte finish. The clay has an exceptionally dry texture and provides very strong hold. The mouldable formula adds more flexibility to the hair. An extra matte finish completes the clay, making it ideal for styling fade cuts on all hair types. Developed by star barber Nomad Barber, the clay features the Nomad Barber signature scent: spices, lavender, and a hint of wood bring the essence of this world into a product that provides all-day hold and is easy to wash out. Application of STMNT Grooming Goods Dry Clay Warm a pea-sized amount between the palms and rub together until the product is smooth. Apply to dry or damp hair. Style as desired.

Content: 100 ml (€24.40 / 100 ml)

Sale price: €24.40 Regular price: €27.40
49
American Crew Classic Boost Powder American Crew Classic Boost Powder

Average rating of 0 out of 5 stars

85036
American Crew Classic Boost Powder

American Crew Classic Boost Powder is an anti-gravity volumising powder with a matte finish. The volumising powder from American Crew adds volume, fullness, and a matte finish to the hair. American Crew Classic Boost Powder: Volume and Texture This weightless powder creates a dramatic, gravity-defying texture. The volumising powder can be combined with virtually any other styling product from American Crew. Application of American Crew Classic Boost Powder Tap the can a few times to loosen the powder, then dispense a small amount into your hand. Distribute evenly onto dry hair, ensuring the product is applied at the roots for maximum fullness and definition. Combine with Fiber Cream or other American Crew styling products for more volume and individuality.

Content: 10 g (€129.50 / 100 g)

Sale price: €12.95 Regular price: €25.60
28
Cover Hair Color 14g - black

Average rating of 0 out of 5 stars

80018
Cover Hair Color 14g - black

Cover Hair Color is a hair powder made from high-quality microfibres that make regrowth at the crown disappear within seconds. The powder not only adds colour but also provides more volume at the roots. It is not a colour cream but consists of statically charged microfibres that adhere to the hair and stay securely until the next wash. Once the root powder is fixed with hairspray, it is weather-resistant and does not smudge. Application of Cover Hair Color The powder must be applied to dry hair. Hold the can at an angle over the head and shake lightly. Distribute with fingers if necessary and then fix with hairspray.

Content: 14 g (€128.21 / 100 g)

Sale price: €17.95 Regular price: €24.90
Maria Nila Texture Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

61280
Maria Nila Texture Spray

With the Maria Nila Texture Spray, hair receives an ultimate volume upgrade. Say goodbye to flat, lifeless hair. The texturising spray is designed to instantly give hair visible fullness. Whether you have fine hair that craves more volume or curls that need an extra boost – the Maria Nila Texture Spray is the key to an impressive, voluminous look. Benefits of Maria Nila Texture Spray vegan & cruelty-free more volume & texture CO² compensated packaging made in Sweden Application of Maria Nila Texture Spray Shake and apply to dry hair.

Content: 100 ml (€16.00 / 100 ml)

Regular price: €16.00
43
American Crew Fiber American Crew Fiber

Average rating of 0 out of 5 stars

85019
American Crew Fiber

Discover your individual style with the American Crew Classic Fiber Set – the styling secret for the modern man! This styling product offers the following benefits: Strong hold with a hold factor of 9 Natural, matte finish Perfect for all hair types Protects against moisture loss Provides texture and structure Innovative ingredients such as beeswax and soy protein American Crew Classic Fibre in two sizes Choose between: 50 g jar: Perfect for on the go 85 g jar: For daily use

Content: 50 g (€17.90 / 100 g)

Sale price: €8.95 Regular price: €15.60
51
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Average rating of 0 out of 5 stars

90039
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Wella Color Touch Vibrant Reds is the result of the interplay between colour and light in stunning shades—completely ammonia-free. Twenty vibrant reds surprise with irresistible shine and long-lasting results. The intensive tint provides a unique colour outcome, achieving very subtle effects with maximum impact. Unparalleled shimmer and a healthy appearance make this tint a masterpiece in ammonia-free colouring. Expressive, clear, and precise shades of red demonstrate that red is not just red. Dark, highly seductive red nuances up to lighter reds with cool and warm effects leave no colour wishes unfulfilled for those who do not want to compromise on noble colours. Wella Color Touch Vibrant Reds: Innovative colour for long-lasting results & reliable outcomes Wella Professionals Color Touch features a gentle formula with Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results—even on damaged hair. It is vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oils. Over 90 vibrant shades can be mixed for even more creativity. Color Touch Vibrant Reds deliver vibrant colour results that fade evenly after 28 washes—creating a harmoniously regrowing root line. Up to 100% recycled packaging. Wella Professionals Color Touch Vibrant Reds Highlights Intensive tint Tint Grey coverage Metal Purifier Technology Gentle Vegan Intensive Vibrant Shine Colour intensity Free from silicones, ammonia, and mineral oils Wella Color Touch Application The application is very easy with a bottle or brush and bowl. The drip-free formula allows for ultraprecise application. Mix the tint with the Color Touch Emulsion (1.9% for subtle results, 4% for more intense colour and grey coverage) in a 1:2 ratio. Apply the mixture with gloves to dry or towel-dried hair from roots to tips. Processing time is 20 minutes without heat or 15 minutes with heat. After rinsing with lukewarm water, use a colour-safe conditioner. For optimal results, professional hairstyling is recommended.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
49
L'Oréal Professionnel Paris Cream Developer L'Oréal Professionnel Paris Cream Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

93315
L'Oréal Professionnel Paris Cream Developer

The L'Oréal Professionnel Paris Cream Developer is the perfect complement to all L'Oréal oxidation hair colours and bleaching products. The creamy, stable formula ensures a consistent texture, easy mixing, and precise application – for reliable, professional colour results in the salon or at home. Available in various variants.

Content: 1000 ml (€1.49 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €29.60
3
KMS Hairstay Firm Finishing Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

73344
KMS Hairstay Firm Finishing Hairspray

The KMS Hairstay Firm Finishing Hairspray provides strong, long-lasting hold – up to 72 hours. The quick-drying formula sets the hairstyle without sticking or leaving residues. The result: a natural finish, perfect control, and up to 92% less frizz. Thanks to recycled tomato, a powerful antioxidant, the spray offers protection against UV rays and environmental influences. The integrated heat protection makes it an ideal styling partner for any look. Additionally, the hairspray can be easily brushed out, allowing the hairstyle to be restyled at any time. Application Spray onto the finished hairstyle from a distance of 25–30 cm in the final step of styling – for long-lasting hold and radiant shine.

Content: 75 ml (€10.60 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €8.20
20
Aveda Botanical Repair Intensive Strengthening Mask Rich

Average rating of 0 out of 5 stars

55409
Aveda Botanical Repair Intensive Strengthening Mask Rich

Damaged hair does not necessarily need to be cared for with silicone-based masks. Aveda Botanical Repair Strengthening Mask Rich contains no silicones and 94% naturally derived ingredients. The plant-based mask is part of the Botanical Repair system care for rebuilding, prevention, and protection of damaged hair structures. In contrast to the Light Mask, this one additionally features nourishing shea butter and double the amount of plant lipids. The texture is therefore extremely rich and provides immediate repair and strengthening of the hair fibre, making the hair visibly healthier, shinier, and more manageable after just one application. How the Botanical Repair Intensive Strengthening Mask Rich works The Botanical Repair Strengthening Mask works with the 3-Layer Hair Repair Technology* and prevents future hair damage. Plant molecules penetrate the hair cortex and help build new bonds. Subsequently, the surface of the cuticle layer is smoothed and sealed. The mask contains Squalane, a naturally occurring hydrocarbon derived from olive oil, serving as a substitute for missing silicones. This guarantees the usual application comfort. Natural olive oil provides additional care: after application, the hair is instantly transformed: it detangles effortlessly, reducing mechanical hair breakage. The mask is ideal for rebuilding and repairing all hair textures and, thanks to its rich formula, is also very suitable for thick hair. *When using the entire Botanical Repair line.

Content: 200 ml (€25.98 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €51.95 Regular price: €65.00
Kerasilk Ultimate Hold Haarspray Kerasilk Ultimate Hold Haarspray

Average rating of 0 out of 5 stars

81074
Kerasilk Ultimate Hold Haarspray

Quick styling finish, ultimate hold, and a fast-drying formula – this is the Kerasilk Ultimate Hold Hairspray. The ultra-strong fixing, fast-drying formula is suitable for all styles that require additional precision and hold. The hairspray offers excellent shape retention, long-lasting protection against humidity, and a silky shine. It is also enriched with Biomimetic Silk and Blue Lotus Extract. Benefits Ideal for demanding styles requiring strong hold Fixes and seals styles for up to 72 hours Provides up to 128% more shine to the hair* Protection against humidity and frizz for up to 72 hours* Fast-drying, residue-free formula Suitable for all hair types Application Spray onto dry hair to complete and fix the look. * Instrumental test - comparison with no product **with regular use.

Content: 75 ml (€13.33 / 100 ml)

Regular price: €10.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.