Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Maria Nila Texture Spray

Description

Product information "Maria Nila Texture Spray "

With the Maria Nila Texture Spray, hair receives an ultimate volume upgrade. Say goodbye to flat, lifeless hair. The texturising spray is designed to instantly give hair visible fullness. Whether you have fine hair that craves more volume or curls that need an extra boost – the Maria Nila Texture Spray is the key to an impressive, voluminous look.

Benefits of Maria Nila Texture Spray

  • vegan & cruelty-free
  • more volume & texture
  • CO² compensated packaging
  • made in Sweden

Application of Maria Nila Texture Spray

Shake and apply to dry hair.

Properties

Brand: Maria Nila
Finish: volume
Product line: Maria Nila Styling
Speciality: cruelty-free, vegan

Manufacturer

Maria Nila

Maria Nila
Östermalmsgatan 19
114 26 Stockholm
Sweden
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

Lotta Curls Hair Towel Lotta Curls Hair Towel

Average rating of 0 out of 5 stars

84300
Lotta Curls Hair Towel

The Lotta Curls Hair Towel is a versatile and practical hair tool for your curl care routine, available in 2 beautiful designs. Lotta Curls Hair Towel: Versatile Hair Tool The microfiber turban has high absorbency, which reduces drying time. The microfibers prevent friction, protecting the hair. It is therefore also ideal for intensive treatments such as hair mask application. Its soft surface also makes it comfortable to wear. Last but not least, sustainability is also considered, as it is fairly produced in Europe.

Regular price: €24.90
49
L'Oréal Professionnel Paris Cream Developer L'Oréal Professionnel Paris Cream Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

93315
L'Oréal Professionnel Paris Cream Developer

The L'Oréal Professionnel Paris Cream Developer is the perfect complement to all L'Oréal oxidation hair colours and bleaching products. The creamy, stable formula ensures a consistent texture, easy mixing, and precise application – for reliable, professional colour results in the salon or at home. Available in various variants.

Content: 1000 ml (€1.49 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €29.60
51
Wella Color Touch Pure Naturals 60ml - 2/0 black Wella Color Touch Pure Naturals 60ml - 2/0 black

Average rating of 4 out of 5 stars

90001
Wella Color Touch Pure Naturals 60ml - 2/0 black

Wella Color Touch Pure Naturals are intensive dyes in vibrant natural shades. The vivid colours provide maximum shine and long-lasting results. These dyes are perfect for refining, altering, or intensifying the natural tone refreshing colourations When combined with the Colortouch developer, perfect colour development, precise tone direction, and long durability are guaranteed.  Vivid shades also enable balancing of lengths and ends. All shades are mixable with each other, expanding the colour spectrum. With Wella Color Touch Pure Naturals, creativity knows no bounds. Tips for Wella Color Touch application Mix colour and emulsion (1.9% for subtle results and shine, 4% for more intense colour and grey coverage) in a 1:2 ratio. Wear gloves Apply colour from roots to ends. Processing time: 20 minutes (without heat), 15 minutes (with heat). Rinse until water runs clear, use colour-safe conditioner.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Color Touch Plus 60ml - 55/03 light brown intensive natural gold Wella Color Touch Plus 60ml - 55/03 light brown intensive natural gold

Average rating of 4 out of 5 stars

90083
Wella Color Touch Plus 60ml - 55/03 light brown intensive natural gold

Wella Color Touch Plus is a demi-permanent hair colour with high grey coverage (up to 70%). The tint offers intensive conditioning effects. It is available in 15 shades and impresses with vibrant and very natural-looking results. Color Touch Plus is the right choice for those who want to cover initial grey hair but do not wish to use a permanent hair colour yet. After approximately 24 washes, the colour fades out. Due to its demi-permanent properties, the shades are also suitable for more frequent colour changes. Wella Color Touch Plus: Gentle on Hair with Perfect Coverage and Reliable Colour Wella Professionals Color Touch Plus provides ultimate shine and radiant hair colours. The gentle formula contains Metal Purifier Technology for increased colour safety and even more reliable colour results — even on stressed hair. The formula is also vegan, free from silicones and mineral oils. Up to 100% recycled packaging. The shades are mixable and deliver vibrant colour results that fade evenly after 28 washes. As a result, the regrowth appears very harmonious. Application of Wella Color Touch Plus The drip-free formula can be applied very precisely either with the bottle or with a brush and bowl. Always use Wella Color Touch Plus with the Color Touch Emulsion 4% (mixing ratio 1:2). The processing time varies between 15 minutes (with heat) and 20 minutes (without heat).

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Average rating of 4 out of 5 stars

90015
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Wella Color Touch Rich Naturals are multifaceted, rich dyes for multidimensional, long-lasting colour results. The intensive tint provides a vivid enhancement or change of the natural tone with maximum shine. The demi-permanent tint allows frequent colour changes due to its gentle, ammonia-free formula. Wella Color Touch Rich Naturals: Intense Natural Shades Color Touch Rich Naturals achieves up to 70% grey coverage. The gentle formula contains Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results — even on damaged hair. More than 90 vibrant shades can be mixed with each other. The colour fades evenly after 28 washes for a harmonious regrowth. Additional benefits of Color Touch Rich Naturals: High luminosity for fashion results Ultimate shine and radiant colour intensity without compromises With Metal Purifier Technology for even more reliable colour results — even on damaged hair Vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oil. Wella Color Touch Rich Naturals: Easy Application Optimised application with bottle or brush and bowl. Drip-free formula for ultraprecise application. Recommended mixing ratio of Color Touch Intensive Tint and Emulsion: 1:2 Processing time: 15 minutes with heat, 20 minutes without heat Use with Color Touch Emulsion: 1.9% for tone-in-tone, darker, Blonde Toning, Gloss, and up to 50% coverage 4% for tone-in-tone, darker, slight lightening, and up to 70% coverage with Color Touch Plus

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
24
Kérastase Nutritive Lotion Thermique Sublimatrice Kérastase Nutritive Lotion Thermique Sublimatrice

Average rating of 0 out of 5 stars

33621
Kérastase Nutritive Lotion Thermique Sublimatrice

Kérastase Nutritive Lotion Thermique Sublimatrice is a refining thermal care for normal to slightly dry, even fine hair. Kérastase Nutritive Lotion Thermique Sublimatrice: Precious thermal care against dry hair This precious and protective leave-in essence revitalizes the hair from within by deeply moisturizing the hair fiber. It provides increased elasticity and additional valuable effects for dry hair areas: Instant smoothness Radiant shine Preserves the hair’s natural barrier Prevents moisture loss Restores combability for smooth hair Anti-frizz effect Heat protection up to 230°C How to use Kérastase Nutritive Lotion Thermique Sublimatrice: Plant proteins and niacinamide form the basis of this thermal care. For comprehensive protection and care, 1-2 pea-sized portions are sufficient. Massage into towel-dried hair before styling and do not rinse out.

Content: 150 ml (€21.17 / 100 ml)

Sale price: €31.75 Regular price: €42.00
49
Wella Illumina Color Opal Essence Wella Illumina Color Opal Essence

Average rating of 0 out of 5 stars

44367
Wella Illumina Color Opal Essence

Opal Essence by Illumina Color creates a delicate metallic shine with warm and cool reflections. The new shades from Wella have no tone depth; they are pure colours layered over the base hair colour in the respective nuance. Four metallic shades (Titanium Rose, Copper Peach, Silver Mauve and Platinum Lily) enhance the base hair colour with unique reflections and shimmer. The lighter the hair, the more intense the result. The shades gently brighten natural and coloured hair. Depending on the curvature of the hair, the reflections change. This means that the hair colour shimmers differently with each movement and depending on the light, making cold and warm reflections visible in the hair. Opal Essence is best showcased from a tone depth of 6 or higher. Naturally, it can also be mixed with the entire Illumina Color range to create a tone depth. This opens up an even greater variety of colours – creativity knows no bounds with Opal Essence. Since Opal Essence has no tone depth, it is not suitable for grey coverage. When combined with a classic Illumina Color, grey hair is covered. Uneven colour results cannot therefore be corrected. The benefits of Opal Essence at a glance: Subtle results that change with the light Metallic hue of colour overlays the base hair colour Cool and warm reflections as well as metallic shimmer Enhancement and subtle nuance of the base hair colour Lightening effect Colourfast washout Lasts through multiple washes Mixable with classic Illumina Color for tone depth Application recommendation for Wella Illumina Color Opal Essence Pure application of Opal Essence: mixing ratio 1:1 with Welloxon Perfect developer Opal Essence in combination with traditional Illumina Color shades: 1 part Illumina Color + 1-3 parts Opal Essence + 1 part Welloxon Perfect The most intense results are achieved with 1.9% and 4% developers and from tone level 6 and higher. Processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result.

Content: 60 ml (€19.83 / 100 ml)

Sale price: €11.90 Regular price: €23.40
10
InterHair Premium Extensions 55cm - Color 01

Average rating of 4.8 out of 5 stars

92002
InterHair Premium Extensions 55cm - Color 01

Experience long, full hair and glamorous looks with InterHair Extensions. For those dreaming of a striking and voluminous mane, the InterHair Extensions with a length of 55 cm are the perfect solution. Extra long hair with InterHair Extensions 55cm The flat Protein Bonding allows for an invisible integration. These extra-long extensions give you a dramatic, elegant look that impresses both in everyday life and on special occasions. Available in various colours – so you can effortlessly achieve your desired style.

Content: 20 pc (€4.16 / 1 pc)

Sale price: €83.16 Regular price: €92.40
Lotta Curls Hair Clip Lotta Curls Hair Clip

Average rating of 0 out of 5 stars

84289
Lotta Curls Hair Clip

The Lotta Curls Hair Clip not only looks stylish but also offers high wearing comfort. The high-quality hair clip made from acetate is comfortable to wear, making it an ideal styling tool for many hairstyles. It is flexible, durable, and provides excellent hold. Available in 5 modern designs. Lotta Curls Hair Clip: Practical and Versatile This beautiful accessory allows for creative styling. With the hold of a hair elastic, it can be used for many hairstyles and cares for the hair without leaving creases. Whether a bun, updo, or just gathering the top hair: with the Lotta Curls Hair Clip, you have a practical and versatile hair accessory in hand.

Regular price: €13.90
Maria Nila Texture Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

49378
Maria Nila Texture Spray

With the Maria Nila Texture Spray, hair receives an ultimate volume upgrade. Say goodbye to flat, lifeless hair. The texturising spray is designed to instantly give hair visible fullness. Whether you have fine hair that craves more volume or curls that need an extra boost – the Maria Nila Texture Spray is the key to an impressive, voluminous look. Benefits of Maria Nila Texture Spray vegan & cruelty-free more volume & texture CO² compensated packaging made in Sweden Application of Maria Nila Texture Spray Shake and apply to dry hair.

Content: 250 ml (€10.60 / 100 ml)

Variants from €16.00
Regular price: €26.50
29
L'Oréal Tecni.Art Fix Anti-Frizz Compressed L'Oréal Tecni.Art Fix Anti-Frizz Compressed

Average rating of 0 out of 5 stars

53417
L'Oréal Tecni.Art Fix Anti-Frizz Compressed

Tecni.ART Fix Anti-Frizz Compressed by L'Oréal Professionnel is a 24-hour anti-frizz spray with an anti-static effect. L'Oréal Tecni.ART Fix Anti-Frizz Compressed: Anti-Frizz Effect for Smooth, Shiny Hair For full control during styling: a must-have to tame flyaways and unwanted frizz. For long-lasting shine, strong hold, and frizz control. Perfect for updos. Less is more: The Compressed Technology allows a larger active ingredient content in a smaller packaging — for a more sustainable styling experience. The Fix Anti-Frizz Compressed Spray offers 60% more usage compared to the previous non-compressed 250ml version. L'Oréal Tecni.ART Fix Anti-Frizz Compressed Application Spray from a distance of 35 cm onto dry hair. Can also be applied to damp hair to improve texture. Tip: Spray into hands to control flyaways and gently smooth over flyaway hair.

Content: 250 ml (€7.58 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €26.60
e-kwip plus Primus Cutting Scissors - 6.0 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

83022
e-kwip plus Primus Cutting Scissors - 6.0 inches

The e-kwip plus Primus hairdressing scissors are specially designed for professional use in salons. The dagger-shaped blade allows for even pressure distribution and consistent cutting performance. The sliding bearing system enables easy opening and closing of the scissors. The ergonomic handle facilitates work in difficult cutting positions. The hairdressing scissors are available in various sizes, including 5.5'', 6.0'', and 6.5''.

Regular price: €229.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.