Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

Description

Product information "Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner "

The Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner provides moisture and leaves hair and scalp feeling smooth. Additionally, it offers a instant cooling sensation. A blend of Babassu and Moringa oils ensures optimal care. The fragrances of lemon, orange, neroli, and mint work harmoniously together to create a perfect day. The conditioner can be used on all scalp types and after every wash.

Application of Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

Massage into damp hair and scalp after washing. Rinse thoroughly.

Properties

Brand: Aveda
Finish: calmed scalp, clean scalp, healthy hair, healthy scalp, nourished scalp, refreshes the scalp, revitalised hair , shine
Product line: Aveda Scalp Solutions
Scalp type: dandruff-prone, dry , irritated , oily , sensitive
Speciality: cruelty-free, dermatologically tested, silicone-free, sulphate-free, vegan

Manufacturer

Aveda

Estée Lauder Cosmetics GmbH
IZD Tower / Wagramerstraße 19/20
1220 Vienna
Austria

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

13
Comair Hair Dryer Brush with Ceramic Sleeve

Average rating of 0 out of 5 stars

20103
Comair Hair Dryer Brush with Ceramic Sleeve

The Comair Hair Dryer Brush Ceramic Sleeve impresses with its particularly even heat distribution over the brush body, allowing hair to dry in no time. The nylon bristles on the ceramic body ensure smooth, shiny hair. The handle is made of foam, making the Comair Hair Dryer Brush Ceramichülse lightweight and comfortable to hold. The round brush is available in five different diameters. It also features a hanging loop.

Variants from €9.40
Sale price: €14.80 Regular price: €17.10
16
Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55502
Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

The Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner provides moisture and leaves hair and scalp feeling smooth. Additionally, it offers a instant cooling sensation. A blend of Babassu and Moringa oils ensures optimal care. The fragrances of lemon, orange, neroli, and mint work harmoniously together to create a perfect day. The conditioner can be used on all scalp types and after every wash. Application of Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner Massage into damp hair and scalp after washing. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€20.48 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €40.95 Regular price: €48.50
56
Revlon Professional D.fi D:Sculpt Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

86250
Revlon Professional D.fi D:Sculpt Cream

Revlon Professional D:FI d:sculpt Cream is a versatile styling cream suitable for all hair types. Hairstyles for short and medium-length hair can be easily shaped. The cream protects the hair from humidity, sun, and heat, preventing drying out. The hair is fixed with extreme strength, gaining control and a natural shine. Application of Revlon Professional D:FI d:sculpt Cream Take a small amount of the cream, distribute it between the fingers, and apply to towel-dried, dry, or damp hair. Style as desired.

Content: 75 g (€14.93 / 100 g)

Sale price: €11.20 Regular price: €25.50
23
Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

55476
Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment

The Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment is designed for styling straight, wavy, and curly textures. It smooths and tames unruly hair, combats frizz, and makes styling easier. The leave-in treatment protects hair from humidity and breakage for up to 72 hours and offers heat protection up to 230°C. Aveda Smooth Infusion Style Prep Smoother Leave-In Treatment Application Apply a small amount of the product to the hands and distribute evenly through the hair. Style the hair as desired. Aveda Smooth Infusion Style Prep Smoother Leave-In Treatment Botanical Care Formula The Style-Prep Smoother contains a smoothing oil blend of Macadamia Oil and Kalahari Melon Seed Oil. The vegan care formula includes a plant-based polymer that forms a protective film around the hair, shielding it from humidity. The result is mirror-like shine and long-lasting smooth hair.

Content: 100 ml (€32.95 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €32.95 Regular price: €42.60
49
American Crew Pomade American Crew Pomade

Average rating of 0 out of 5 stars

85023
American Crew Pomade

Give your hair the perfect look with the American Crew Classic Pomade Set, which includes the popular styling product in convenient sizes of 50 g and 85 g! The American Crew Classic Pomade is an essential styling product for the modern man. The alternative to gel offers: Ultimate hold for classic styles and slicked back looks High shine that makes your hairstyle shine Easy rinsability thanks to the water-based formula Ideal for all hair types, including curly and wavy hair Smooths the hair and provides controlled texture Contains Lanolin for extra shine Complex Strong Hol*: Provides strong hold without weighing hair down American Crew Classic Pomade Set in two sizes Choose between: 50 g jar: Ideal for on-the-go or trying out 85 g jar: Perfect for daily use and intensive styling

Content: 50 g (€15.90 / 100 g)

Sale price: €7.95 Regular price: €15.60
43
American Crew Forming Cream American Crew Forming Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

85021
American Crew Forming Cream

American Crew Forming Cream provides men's hair with a lot of definition, natural shine, and medium hold. The cream offers excellent hold with absolute flexibility and enhances the hair's moldability. Natural look with a subtle shine for any style The subtle shine prevents the styling from appearing too flashy. Whether opting for a classic or modern style, the Bestseller American Crew Forming Cream allows every hairstyle to be perfectly showcased. Men who value a stylish appearance will love this styling cream. It is suitable for all hair types and comes in a practical small jar, which is also space-saving for travel. Highlights Water-based: easy to wash out Contains moisturizing Lanolin wax With glycerin, sugar, and PVP copolymer: for more volume and thicker-looking hair Application Work a small amount evenly into damp or dry hair and style as desired.

Content: 50 g (€17.90 / 100 g)

Sale price: €8.95 Regular price: €15.60
19
Aveda Botanical Repair Strengthening Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

55401
Aveda Botanical Repair Strengthening Shampoo

Aveda Botanical Repair Strengthening Shampoo is a highly effective plant-based shampoo designed for cleansing damaged hair. Babassu betaine gently cleanses the hair and removes excess oil, product residues, and dirt. The gentle formulation is optimally tailored to the needs of stressed hair, as the shampoo reduces friction between hair fibers during washing to prevent further hair damage. Aveda Botanical Repair Shampoo: Repair, Care, and Protection for Severely Damaged Hair of All Hair Types and Textures The Aveda Botanical Repair Shampoo with the plant-based 3-Layer Technology contains 3 essential active ingredients: a molecule for hair repair, green macronutrients for the prevention of new hair breakage, and a protective complex of maize and coconut. This three-dimensional formulation ensures that the hair Gains resilience Is repaired Is strengthened Is easier to detangle Prevents further hair breakage Seals the cuticle layer to protect the hair from additional damage The Botanical Repair Strengthening Shampoo is vegan, cruelty-free, and free from silicones and sulfates. *The 3-Layer Technology is activated when all products of the Botanical Repair line are used.

Content: 200 ml (€16.48 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €32.95 Regular price: €40.50
Rausch Hairspray Flexible Aerosol

Average rating of 0 out of 5 stars

84070
Rausch Hairspray Flexible Aerosol

Rausch Hairspray Flexible Aerosol provides flexible styling in a natural way with high-quality plant and herbal extracts from sunflower, sea buckthorn, and wheat. Rausch Hairspray Flexible Aerosol: Hold and Care The flexible hairspray from Rausch not only offers good hold but also imparts softness, bounce, and a pleasant, fresh scent to the hair. Despite its strong hold, it does not cause the hair to become sticky. The spray can be easily combed out. Its excellent skin compatibility and silicone-free formula speak for themselves.

Content: 75 ml (€7.33 / 100 ml)

Regular price: €5.50
53
American Crew Moisturizing Shave Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

85049
American Crew Moisturizing Shave Cream

American Crew Moisturizing Shave Cream is a moisturizing cream for a thorough shave. The cream does not foam and forms a protective barrier on the skin, allowing the razor to glide easily. The skin is not dried out in the process. The emollients care for the skin when additional moisture is needed. The shaving cream also soothes the skin and helps prevent irritation during shaving.

Content: 150 ml (€7.30 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €23.20
13
Tondeo ECO XP LITHIUM Hair Clipper Tondeo ECO XP LITHIUM Hair Clipper

Average rating of 0 out of 5 stars

22333
Tondeo ECO XP LITHIUM Hair Clipper

The Tondeo ECO XP LITHIUM hair clipper impresses not only with its elegant, classic design but also with its efficient Li-ion battery offering over 4.5 hours of cordless runtime. The powerful motor operates quietly and with minimal vibrations. The innovative charging station provides a dock for the five included combs. The cutting blade made of carbon steel with a hard chrome coating is 46 mm wide and equipped with Easy-Cleaning and quick-change system. With the comb set (4, 8, 12, 16, 20 mm), cutting length adjustments from 0.8 to 1.8 mm are possible. The charging time for the hair clipper is 2.5 hours and can be monitored via the battery status indicator. If it takes too long, the device can also be operated via mains power.

Content: 1 pc (€199.95 / 1 pc)

Sale price: €199.95 Regular price: €229.90
12
System Professional Lipid Code LuxeOil Keratin Restore Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

75273
System Professional Lipid Code LuxeOil Keratin Restore Mask

The System Professional Lipid Code LuxeOil Keratin Restore Mask rebuilds hair with a formulation centered around high-quality oils. System Professional Lipid Code LuxeOil Keratin Restore Mask Benefits The hair treatment combines luxurious hair oils in a protective formula for the hair fibre. Argan oil, Jojoba oil, and Almond oil protect the hair keratin and the hair fibre. The rich treatment nourishes the hair deeply and makes it smoother. It also detangles more easily and is easier to comb through. The synergy of the oils rebuilds the hair from within and improves the texture, visibly and perceptibly, for a luxurious hair feel. System Professional Lipid Code LuxeOil Keratin Restore Mask Application The mask is applied to towel-dried hair and carefully rinsed out after 5-10 minutes.

Content: 75 ml (€32.73 / 100 ml)

Variants from €9.45
Sale price: €24.55 Regular price: €27.90
Kerasilk Smoothing Blow Dry Cream Kerasilk Smoothing Blow Dry Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

81073
Kerasilk Smoothing Blow Dry Cream

Perfectly protected and smooth – this is how the hair appears after using Kerasilk Glättende Föhn Creme. The blow-drying cream features a powerful formulation that is activated by heat. It smooths the hair surface and provides a long-lasting blow-dry result with flexible, natural movements and radiant shine. With heat protection up to 230 °C and long-lasting moisture protection. At the same time, the cream cares for the hair thanks to Biomimetic Silk and Shea Oil. Especially indulgent for brittle hair. Benefits for your hair: Transforms unruly hair into smooth styles with up to 71% less frizz* Provides up to 3.2x more shine* Eight out of ten Kerasilk users agree that it makes brushing easier and styling effortless** Heat protection up to 230 °C Application Apply a small amount and evenly distribute through the lengths and ends of towel-dried hair. * Instrumental test - comparison with no product **when used regularly.

Content: 50 ml (€22.00 / 100 ml)

Regular price: €11.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.