Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque

Description

Product information "Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque "

Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque is suitable for all types of curls. The mask makes waves, curls, and coils smoother, more cared for, and twice as shiny.

Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque: Intensive Care for Beautiful Curls

But that's not all: the jar contains full power from vegan, curl-enhancing peptides and Kokum seed butter. This defines curls and coils and controls frizz for up to 48 hours1. The formula consists of ingredients that are 97% naturally derived and is completely vegan and silicone-free. Additionally, it has not been tested on animals.

Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque Application

Massage into damp hair after washing and leave on for approximately 2-5 minutes. Rinse thoroughly.

1 Ex vivo test on curls. 2 Ex vivo tests on curls vs. untreated hair. 3 Derived from plants, non-petroleum minerals, or water. The Be Curly Advanced ™ Intensive Curl Perfecting Masque is, according to ISO standards, on average 97% naturally derived.

Properties

Brand: Aveda
Finish: anti frizz effect, long lasting curls, smoothness
Hair type: curly hair
Product line: Aveda Be Curly
Speciality: cruelty-free, silicone-free, vegan
Texture: mask

Manufacturer

Aveda

Estée Lauder Cosmetics GmbH
IZD Tower / Wagramerstraße 19/20
1220 Vienna
Austria

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

27
Hercules Sägemann Styling Comb 13620

Average rating of 0 out of 5 stars

46217
Hercules Sägemann Styling Comb 13620

The Hercules Sägemann Styling Comb 13620 is perfect for modern hairstyles! The larger teeth are gently rounded, protecting the scalp and caring for the hair. The wide handle allows for efficient and flexible handling. Made from flexible ebonite, this styling comb by Hercules Sägemann offers quality and precision. Handcrafted, these combs are appreciated by professionals worldwide.

Sale price: €13.95 Regular price: €19.00
18
Aveda Color Control Leave-In Treatment  Rich

Average rating of 0 out of 5 stars

55509
Aveda Color Control Leave-In Treatment Rich

Aveda Color Control Leave-In Treatment Rich ist eine intensive Haarkur mit einer hochwertigen, veganen, silikonfreien Superfood-Formel aus bis zu 95% natürlich gewonnenen Inhaltsstoffen. Sie ist ideal bei mittleren bis dicken, colorierten Haaren und wirkt intensiv gegen Farbverlust. Die Kur sorgt für langanhaltende, brillante Farbe ohne Verblassen für bis zu 12 Wochen. Die Formel ist 7x pflegender als die Light Version des Treatments.  Aveda Color Control Leave-In Treatment Rich: Powervolle Pflanzenformel Gut versorgtes, genährtes Haar kann die Haarfarbe länger aufrechterhalten. Daher enthält das Treatment zertifiziertes Bio-Aprikosenkernöl, das für seine reichhaltigen Inhaltsstoffe bekannt ist. Das nahrreiche Öl enthält eine große Menge an Omega-6 und Omega-9 Fettsäuren. Diese sind in der Haarpflege hinlänglich für eine besonders pflegende Wirkung bekannt. Das Öl ist leicht und nährt dabei intensiv, sodass sich Geschmeidigkeit, Glanz und eine optimale Feuchtigkeitsversorgung einstellen. Das Resultat: Die Farbe bleibt lang erhalten. Aveda Color Control Leave-In Treatment: Farbschutz Das Treatment wirkt gegen die Hauptursachen für das Verblassen der Haarfarbe. Diese sind Wasser, UV-Strahlen, Umwelteinflüsse und Hitzestyling. Die Kur verleiht der Kutikula eine unsichtbare Versiegelung zum Schutz vor Schäden durch Wasser - für farbechte und lebendige Farbe nach jeder Haarwäsche. Gegen UV-Strahlen wirkt der enthaltene UV-Filter. Vor Umwelteinflüssen schützt das Treatment mit einer Schutzmatrix aus Antioxidantien und gegen Ablagerungen und freie Radikale. Der integrierte Hitzeschutz bis 230°C bewahrt vor Schäden durch Stylingtools. Aveda Color Control Leave-In Treatment Anwendung Nach der Haarwäsche und Pflege mit dem Conditioner einarbeiten und nicht auswaschen.

Content: 100 ml (€32.95 / 100 ml)

Sale price: €32.95 Regular price: €40.00
19
Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque

Average rating of 0 out of 5 stars

55548
Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque

Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque is suitable for all types of curls. The mask makes waves, curls, and coils smoother, more cared for, and twice as shiny. Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque: Intensive Care for Beautiful Curls But that's not all: the jar contains full power from vegan, curl-enhancing peptides and Kokum seed butter. This defines curls and coils and controls frizz for up to 48 hours1. The formula consists of ingredients that are 97% naturally derived and is completely vegan and silicone-free. Additionally, it has not been tested on animals. Aveda Be Curly Advanced Intensive Curl Perfecting Masque Application Massage into damp hair after washing and leave on for approximately 2-5 minutes. Rinse thoroughly. 1 Ex vivo test on curls. 2 Ex vivo tests on curls vs. untreated hair. 3 Derived from plants, non-petroleum minerals, or water. The Be Curly Advanced ™ Intensive Curl Perfecting Masque is, according to ISO standards, on average 97% naturally derived.

Content: 200 ml (€24.98 / 100 ml)

Variants from €10.15
Sale price: €49.95 Regular price: €62.00
61
Schwarzkopf BC Anti-Dandruff Serum Schwarzkopf BC Anti-Dandruff Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

54637
Schwarzkopf BC Anti-Dandruff Serum

The Schwarzkopf BC Anti-Dandruff Serum is a balancing serum for scalp prone to dandruff. The pH-neutral formula has anti-inflammatory, soothing, and protective properties. It provides immediate relief to the scalp, leaving it feeling fresh and relaxed. It targets dry and oily scalp types and prevents the formation of new visible dandruff. The lightweight, non-greasy formula absorbs instantly and leaves a pleasant sensation on the scalp. Dermatologically tested for use on the scalp, it can be applied daily. Application Apply serum to affected areas and gently massage in. Do not rinse.

Content: 100 ml (€13.95 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €35.95
56
Revlon Professional D.fi D:Sculpt Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

86250
Revlon Professional D.fi D:Sculpt Cream

Revlon Professional D:FI d:sculpt Cream is a versatile styling cream suitable for all hair types. Hairstyles for short and medium-length hair can be easily shaped. The cream protects the hair from humidity, sun, and heat, preventing drying out. The hair is fixed with extreme strength, gaining control and a natural shine. Application of Revlon Professional D:FI d:sculpt Cream Take a small amount of the cream, distribute it between the fingers, and apply to towel-dried, dry, or damp hair. Style as desired.

Content: 75 g (€14.93 / 100 g)

Sale price: €11.20 Regular price: €25.50
43
American Crew Fiber American Crew Fiber

Average rating of 0 out of 5 stars

85019
American Crew Fiber

Discover your individual style with the American Crew Classic Fiber Set – the styling secret for the modern man! This styling product offers the following benefits: Strong hold with a hold factor of 9 Natural, matte finish Perfect for all hair types Protects against moisture loss Provides texture and structure Innovative ingredients such as beeswax and soy protein American Crew Classic Fibre in two sizes Choose between: 50 g jar: Perfect for on the go 85 g jar: For daily use

Content: 50 g (€17.90 / 100 g)

Sale price: €8.95 Regular price: €15.60
Maria Nila Luminous Colour Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49088
Maria Nila Luminous Colour Shampoo

The Maria Nila Luminous Colour Shampoo restores radiance to coloured hair and strengthens the hair structure. Enriched with natural pomegranate extract, it protects the hair colour from fading caused by UV radiation or frequent washing. The included Colour Protection Complex intensifies coloured hair and imparts a radiant shine. Selected antioxidants care for and protect the hair structure, strengthening and effectively regenerating the hair. The pleasantly refreshing scent provides a well-groomed hair feeling and promises a relaxing care experience.   Application Recommendation: Apply shampoo to wet hair and gently massage. Rinse thoroughly. 100% vegan and free from parabens and sulfates.

Content: 1000 ml (€7.20 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €72.00
31
Kérastase Blond Absolu Bain Lumière Refill Bundle Kérastase Blond Absolu Bain Lumière Refill Bundle

Average rating of 0 out of 5 stars

33718
Kérastase Blond Absolu Bain Lumière Refill Bundle

Practical and sustainable: the Kérastase Blond Absolu Bain Lumière Refill Bundle. The set includes the popular Kérastase Bain Lumière in the 500ml size as a refill and the shampoo with a convenient pump dispenser. Kérastase Blond Absolu Bain Lumière Refill Set for well-maintained blonde hair The Kérastase Blond Absolu Bain Lumière cares for blonde, bleached, and highlighted hair with hyaluronic acid and edelweiss extract. It provides moisture and imparts impressive shine. The Bain Lumière 500ml refill can also be purchased separately.

Content: 1000 ml (€7.19 / 100 ml)

Sale price: €71.85 Regular price: €104.60
25
Alcina A\CPlex Leave-In Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

77281
Alcina A\CPlex Leave-In Treatment

Alcina A\CPlex Leave-In Treatment is specially formulated for damaged and stressed hair. The product provides protection and care for compromised hair structure. Alcina AC Plex Leave-In Treatment: How it works Heat protection up to 230°C Supports the preservation of the structure Conditions the hair fibre Smooths the hair Provides radiant shine and suppleness The effects are achieved through the active ingredient complex containing amino acids, proteins, and panthenol. It ensures well-maintained hair fibres and strengthened hair structure. It delivers intensive moisture, reduces frizz, and minimises hair breakage. Alcina A\CPlex Leave-In Treatment application Distribute 1-3 pumps evenly onto clean, towel-dried hair. Leave in briefly, do not rinse, and style as usual.

Content: 100 ml (€17.95 / 100 ml)

Variants from €3.25
Sale price: €17.95 Regular price: €23.95
13
System Professional Lipid Code Solar Sun Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

75173
System Professional Lipid Code Solar Sun Oil

The System Professional Lipid Code Solar Sun Oil provides daily smoothness and protects against and during sun exposure. The versatile hair oil is suitable for all hair types. It contains a luxurious blend of protective oils such as avocado oil and UV broad-spectrum filter, ensuring reliable sun protection for the hair. System Professional Lipid Code Solar Sun Oil: Protection and Care in the Sun The Sun Oil protects the keratin structure of the hair from the effects of UV rays. It deeply nourishes the hair, resulting in long-lasting smoothness, reduced frizz, and sleeker hair. System Professional Lipid Code Solar Sun Oil Application The hair oil can be applied in 3 ways: Mix 5 pumps with conditioner Distribute 4-5 pumps through towel-dried lengths before blow-drying Apply 4-5 pumps to lengths and ends of dry hair before sunbathing

Content: 30 ml (€65.83 / 100 ml)

Sale price: €19.75 Regular price: €22.70
25
Aveda Be Curly Advanced Curl Perfecting Primer Aveda Be Curly Advanced Curl Perfecting Primer

Average rating of 0 out of 5 stars

55549
Aveda Be Curly Advanced Curl Perfecting Primer

Aveda Be Curly Advanced Curl Perfecting Primer is a styling primer that prepares curls for styling and protects them. The Curl Perfecting Primer offers the following benefits: Reduces frizz by up to 87% Controls frizz for 24 hours, even in high humidity Detangles curls and coils to reduce hair breakage Protects hair from drying out due to sun exposure Creates a strong, smooth base for curly styles Formulated for all hair types - curls, waves, and coils Silikon-free, vegan, and cruelty-free 97% naturally derived Application of Aveda Be Curly Advanced Curl Perfecting Primer Spray onto clean, damp hair in sections Do not rinse out, style as desired

Content: 200 ml (€18.98 / 100 ml)

Sale price: €37.95 Regular price: €50.50
23
KMS Colorvitality Conditioner KMS Colorvitality Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

73299
KMS Colorvitality Conditioner

The KMS Colorvitality Conditioner has three essential properties for coloured hair that has become dry, porous, and dull: Provides longer-lasting colour retention Moisturises the hair Enhances colour shine and increases colour intensity The ingredient of upcycled pomegranate is known for its high antioxidant content and helps combat free radicals. This prevents the hair colour from fading as quickly. When KMS Colorvitality Conditioner is used in conjunction with the shampoo, even longer colour retention is achieved. Coloured hair receives the moisture it needs. The hair surface is detangled, smoothed, and becomes more manageable. Application recommendation for KMS Colorvitality Conditioner Apply after washing, leave on for two minutes, then rinse out.

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €28.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.